nitgenoodigd, om na afloop der vergadering den loop der werkzaamheden met hem te regelenis de vergadering gescheiden. In de zitting van heden zijn de voorzitters en onder-voorzitters der afdee- lingën benoemden is de beraadslaging over de amortisatie-wet bepaald op morgen middag ten 3 ure. Algerië, onder bevel van den generaal Mac-Mahon aangekomen. Suza ets Genua zijn door spoorwegen met Turyn verbonden. In het zuiden des lands gaat de troepenbeweging ongestoord voort, en nog voor het einde der week zouden er 70 a. 80.000 man van ons leger in Piemont kunnen vereenigd zijn. Het vertrek des keizers en van prins Napoleon naar Turyn wordt algemeen op 5 Mei gesteldmaar stellig is het nog niet bepaald. Het vraagstuk omtrent het regeringsbeleid gedurende de afwezigheid des keizers is mede nog niet beslist. Men spreekt van een algemeen stedehouderschap dat aan prins Jérome zou worden opgedragen. Aan de keizerlijke garde is heden voor de Tuileriën het vaandel uit gereikt. Gelijk men weel is de keizerlijke prins bij die garde ingelijfd. De keizerin heeft met aandoening het vaandel omhelsdwaardoor de geest drift der soldalen niet weinig werd aangevuurd. Bij sommige klassen der bevolking wint die geestdrift mede veld maar de uiting daarvan verkrijgt hier en daar wel eens eene democatische tint. ITALIË. Uit Turyn wordt gemeld dat de koning op den 27s,cn met zijnen staf naar Alessandria zou vertrekken. Voor zijn vertrek zou hij eene plcgtige dienst in de hoofdkerk bijwonen. De hoogescholen zijn alle gesloten. Baron Kellcrberg heeft Woensdag namiddag ten half zes hel antwoord van graaf Cavour op het Oostenrijkschc ultimatum onvangen. De gezant is een uur daarna vertrokken en werd tot aan de grenzen door een Sardinisch officier vergezeld. Te Florence heeft de graaf Guallerio een geschrift uitgegeven ten gunste van graaf Cavour. Hij heeft terstond bevel ontvangen de stad te verlaten, maar bij heeft daaraan niet willen gehoorzamen. Hij is in het Sardinische gezanlschaps-hólel gevlugt en beroept zich op zijnen titel van BUITEMLANDSCHE BER1GTEN. ËKGËLAKD. LONDEN, 26 April. Maandag II. gaf de lord-mayor dezer stad zijn gewoon jaarlijksch gast maal. Dit feest heeft altijd een staatkundig karakter, maar was in de tegenwoordige omstandigheden dubbel gewiglig. Lord Derby heeft zich deze gelegenheid ten nutte gemaakt om zijne staatkunde te verdedigen legen de aanvallen van lord Russell. Het plan lot het houden van een congres, zeide bij is mislukt, door de laatste weigering van Oostenrijk en ten gevolge van het ultimatum. Door Piemont op die wijze te bedreigen, heeft Oostenrijk eene zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Engeland heeft geprotes teerdmaar de oorlog is misschien heden reeds uitgebarsten of zal morgen aanvangen. Niets wettigt de handelwijze van Oostenrijk. Gedurende de laatste 12 uren heeft Engeland nog eene laatste poging gedaan. Wij heb ben nog een nieuw voorstel naar Parijs en naar Weenen gezonden, waarbij de bemiddeling van Engeland alle'én werd aangeboden, en om door lord Cowley de zaak weder te doen opvatten onder de volgende voorwaarden: of dadelijke en gelijktijdige ontwapening door Frankrijk, Oostenrijk en Piemont of eene verbindlenis, om gedurende de bemiddeling hunne troepen werkeloos op hetzelfde standpunt te doen blijven. Lord Russell heeft mijne woorden, in het parlement gesproken, niet begrepen. Niets is ongerijmder dan mij het denkbeeld toe te schrijven dat Engeland den degen zou trekken om Oostenrijk te hulp te komen. Engeland zal geheel onzijdig blijven, en zich vrij houden van verbindienissen en beloften. Indien de oorlog uitbreekt, zal hel die met bezorgdheid gadeslaanen een geschikt oogenblik afwachten om nog met vredelievende bedoelingen tusschen beide te treden. De minister van marine, sir Packingtonheeft verklaard dat er, ingeval de oorlog uilbrak, sterke vloten in het kanaal en in de Middellandsche zee zouden vereenigd worden. Volgens de Morn. Herald, het ministeriële orgaan, zou er op nieuw hoop zijn op het behoud van den vrede. Bij onze regering zou de officiële lijding zijn ontvangen dat Oostenrijk de laastelijk door Engeland aangebo den bemiddeling heeft aangenomen. Genoemd blad drukt de hoop uit dat Oostenrijk tot het doen van concessiën in het belang van den vrede zal te bewegen zijn. De Herald deelt als stellig mede dat eene Fransche legeraf- deeling nabij Cnloz reeds in Savoye is gelrokken. Lord Elgin heeft, naar men uit Hong-Kong meldt, de terugreis naar Engeland aangenomen. De Chinesehe regering zou ook bezwaren opwerpen tegen de toelating van onzen gezant, den heer Bruce. FRANKRIJK. PARIJS26 April. In eene bijeenkomst van het wetgevend ligchaam werd heden door de regering de aangekondigde mededeeling gedaan. Graaf Walewski gaf een overzigt der gevoerde onderhandelingen, waaruit men, zeide hij, kon zien, dat zoo de keizer oorlog voerde, bij dit slechts gedwongen deed en daartoe door de aanvallende houding van Oostenrijk werd genoodzaakt, terwijl de regering in de onderhandelingen met alle mogelijke gematigdheid is te werk gegaan. Door den heer Baroclie werd een ontwerp lot het aangaan cener leening van 500 millioen fr. ter tafel gebragt, alsmede een ontwerp van wet, strek kende, om de ligting van 1858 op 140,000 man te brengen. De voorzitter van het welg. ligchaam, de heer de Morny, hield bij deze gelegenheid eene aanspraak lot de vergadering. De keizer, zeide hij, was in dén loop der onderhandelingen over de Italiaansche aangelegenheid geen oogenblik van den weg der gematigdheid afgewekenen zelfs de omstandig heiddat deze wets ontwerpen nu eerst werden ingediend, was in zijn oog een blijk der vredelievendheid der regering. Hij koesterde de hoop dat het een plaatselijke, een Italiaansche oorlog zou blijven, hetgeen gewis het geval zijn zon, indien de Duitsche staten begrepen en erkenden dat deze oorlog noch verovering noch revolutie ten gevolge hebben kon. De verga dering gaf bij herhaling haren bijval door gejuich te kennen; en men ver wachtte dat de beide wets ontwerpen onverwijld zouden afgedaan en aan genomen worden. -L- Op de beurs, zoowel hier als te Londen, zijn weder meer vredelie vende geruchten in omloop geweesto. a. dat Oostenrijkop aandrang van koningin Victoria, den prins-regent van Pruissen en den koning van België, aan Sardinië nog een uitstel van 14 dagen tot ontwapening had verleend. Waarschijnlijk heeft dit berigl niet den minsten grond. Door een Engelsch dagbladde Mom. Her.wordt thans gemeld dat Oostenrijk de voorstellen van Engeland, zoo als die door lord Derby, bij gelegenheid van het te Londen gehouden gastmaal zijn medegedeeld, heeft aangenomen. Al mogt dit berigt waarheid bevattendan geeft het echter weinig hoop op eene schikking, daar, naar men verneemt, onze regering niet gezind is om ge hoor te geven aan het laatste bemiddelingsvoorstel van Engelandmaar vast blijft houden aan dc vroeger door Engeland gedane voorstellen. Voor eenen algemeenen oorlog is men thans, ten gevolge van stellige verklaringen dooi den keizer aan Engeland gedaan, minder beducht. Uit Turyn wordt het vertrek van baron Kellerberg gemeld; dat hij de overbrenger ecner weigering is, daaraan valt niet te twijfelen. Indien onze dagbladen goed onderrigt zijn dan bevinden zich onze troe pen reeds in Sardinië. Drie divisiënwaaronder die van de generaal Bourbaki en Renaultwaren over den berg Ccnis getrokken en te Suza aangekomenin de haven van Genua waren drie schepen met troepen uit kamerheer van den koning van Sardinië. De Ooslenrijksche bezetting van Ancona is versterkt, maar er is bevel gegeven om den arbeid aan de vestingwerken te staken. Te Milaan hebben onderscheidene gevangennemingen onder den adel plaats gehad. Te Venetië is onlangs overleden de bankier Popodopolidie zijn gansch vermogen, 11 millioen florijnen, aan weldadige inrigtingen heeft vermaakt. PRUISSEN. De Nat. Zeil. beweert dat er een of- en defensief verbond tusschen Frankrijk en Rusland is tot stand gekomen. Uit Munchcn wordt gemeld dat de koning den veldmaarschalk Karei van Beijeren benoemd heeft tot opperbevelhebber van het Beijersche leger corps, dat deel uitmaakt van het leger van den Duitschen bond. Volgens beriglen uit Bern zijn verscheidene Sardinische stoombooten die op het Lago Maggiore varen te Blagadino, in Zwitserland, aangeko men, om zich tegen eene waarschijnlijke overrompeling der Oostenrijkers in veiligheid te stellen. De vaart op genoemd meer staat geheel stil. Er zijn ook onderscheidene familiën uit Milaan te Lugano aangekomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 April. De gemeenteraad der hoofdstad heeft besloten een adres aan den keizer te rigten, ten einde hem van der ingezetenen trouw en bereidvaardigheid tot opofferingen te verzekeren. Sedert de terugkomst van den aartshertog Albrecht houdt de krijgs raad dagelijks zittingonder het voorzitterschap des keizers. De Oest. Corr., een orgaan der regering, zegt dat de Pruissische rege ring vooraf verwittigd is geworden van Oostenrijks voornemen om een ulti matum aan Piemont te zenden; en meent daarin eenen grond te vinden om ook voor het vervolg naauwe aaneensluiting van Oostenrijk en Pruissen te hopen. OOST-ÏNIÏIE. BATAVIA, 10 Maart. De Javasche Couranten leveren een verslag van dc expeditie voor Boni en wel van de bemagtiging van Badjoa en aangrenzende kampons. De strijd is tamelijk warm geweest. Ons verlies bestond uit twee gekwet sten waarvan een doodelijk. Op het stoomschip Amsterdam is bij die ge legenheid een stuk geschut gesprongen waardoor 1 man is gedood en 10 der omstanders zijn gekwest. Bij een gevecht op 19 Februarij hebben onze troepen nog een verlies van 12 dooden en 21 gekwesten geleden. Het voor nemen is otn op 25 Februarij naar Boni op te rukken. De generaal Stein- metz is in den arm gewond geraakt bij het doen eener verkenning; een in de struiken verborgen Boniër loste op hem een schol bijna a bout portant. De wonde was gevaarlijk, maar staat volgens later berigt zeer goed. De beriglen uit Palembang zijn ongunstig. De militaire kommandant al daar, luit.-kolonel Lammere, wordt vervangen door den Iuit.-kolonel Happé. Den lsten Febr. is te Menado in den ouderdom van 58 jaren na een lang en smartelijk lijden overleden de zendeling J. G. Sclnvarz, broeder der orde van den Ned. Leeuw. De Menahasse verloor in hem haren oudsten Evangelie-prediker, die gedurende ruim 25 jaren met voorbeeldigcn ijver en ongewone krachtsinspanning lot verspreiding van het Christendom in dit gewest werkzaam was, en die daarbij met eene liefderijkheid te werk ging, welke hem algemeene achting deed verwerven. a v l n o i> Oudste H§. van dc Grieksclie teksten van de Schriften uit het en N. Verbond. De Duitsche geleerde palaeograaf, dr. Tischendorf uit Leipzig, die voor rekening van de Russische regering, in eene wetenschappelijke zending zich thans in Egypte ophoudt, heeft uit Kaïro, onder dagteekening van 15 Maart jl.aan den minister van staat von Falkenstein verslag gedaan van eene ontdekking, die voor de studie van de Bijbelkritiek wel eene der belang-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2