LEYDSGHE COURANT. 18'iO. fis ic 'i'"- V t: VRIJDAG 29 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zafurdag Avond. N". 51. \l 'I 1 I'*-'. 'Y. i De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BUVNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN28 April. Tot leden van de commissie van plaatselijk geneeskundig tocvoorzigl zijn in de zitting van den gemeenteraad van lieden benoemd de lieeren F. YV. Krieger, J. L. A. Descrtine en II. A. Reiehe. Men verneemt dat d3. P. A. Roll, pred. bij de cvang.-luth. gemeente albier, bet beroep naar Amsterdam heeft aangenomen. Aan de eerste kamer zijn uit deze stad adressen ingezondenhoudende bezwaren tegen onderscheidene bepalingen van het door de tweede kamer on langs aangenomen wels-ontwerp van herziening der regten op den in-uit-en doorvoer. l)ie adressen zijn uitgegaan van de kamer van koophandel, van de Leydsche afdeeling der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid en van een aantal fabriekanten alhier. Bij de aanbesteding, die gisteren aan het ministerie van marine te 's 11 age heeft plaats gehad is de levering van 3500 Ned. kannen jenever met accijns aangenomen door den heer J. Hopman, voor 40.59 per 100 U. l)c wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal morgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. liet gemeentebestuur van Katwijk heeft bekend gemaakt dat wegens noodzakelijke herstelling der zoogenaamde Mallegatsbrug, nabij Katwijk aan den Rijn, de passage over die brug van 2 tot 9 Mei zal gesloten zijn. De gemeenschap zal kunnen onderhouden worden door Rijnsburg, langs Klooslerschuur. De garnizoens-verwisseling met Mei aanst. zal voortgang hebben. Wij vernemen thans, dat Z. M. bepaald heeft, dat na die verwisseling de in- dceling der regimenten bij de brigades eene wijziging zal ondergaan. Tot de lc brigade, gekommandeerd door den gen.-majoor Coenegracht, zullen belmoren het lc en 3reg. infanterie; 2C brigade, kommandant den gen.- majoor A. P. F. Rigot de Regains, bet 4e en 5° reg.; 3C brigade, komman- dant den gen.-majoor J. J. van Muiken, hel C» en 8C reg. infanterie; 4e bri gade, kommandant den gen.-majoor M. baron van Geen hel 2C en 7C reg. infanterie. De lc brigade kavallerie zal bestaan uit het 2C en 3e reg. dra gonders, kommandant den gen.-majoor J. G. Wilbrenninck, en de 2e brigade uit hel lc, 4e en 5e reg. dragonders, kommandant den gen.-majoor F. G. II. baron van Utenhoven. Naar wij vernemen is door Z. M. den koning bij hel wapen der infan terie ccn nieuw model-sabel ingevoerd, alsmede een nieuw model-sabelkwast. Men verneemt dal door bh. bestuurders van het Nederlandse!) Zende linggenootschap, het volgend drietal, ter keuze van een director, is aange nomen: de hh. G. II. Lamersth. dr. en pred. te EngwierumM. Cohen Sluart. pred. te Utrecht, en C. Cats Wor, pred. te Enkhuizen. Maandag morgen 11. zijn te Hillegersberg, aan den weg naar den Bergscbenhockde boerenwoningen van A. Gille en G. Doelrom afgebrand. Slechts van een dezer woningen kon de inboedel gered worden, van de andere kon niets geborgen worden; ook zijn daarbij 8 koeijen7 kalveren en een paard omgekomen. Eene hoog bejaarde ziekelijke vrouw werd met moeite gered. Te Lekkerkcrk is in den avond van den 27stcn dezer brand ontslaan in hel achterhuis van den broodbakker van Es. In korten tijd werd zijn buis met 3 boerenwoningen en 10 arbeidershuisjes benevens 3 runderen en 4 varkens eene prooi der vlammen. Treurig is het, dat daarbij 2 kinderen van 8 en 6 jaren zijn omgekomen; de vader een schcepslimmcrmansknecht bad reeds 5 zijner kinderen gereddoch was door den spoedigen voortgang van den brand niet bij magte de beide andere te reddenhoewel daartoe wanhopige pogingen door hem en anderen werden aangewend. Op Donderdag 21 April is te Leeuwarden de 92sle vergadering gehou den van bet Friesche genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, onder het voorzitterschap van mr. J. Dirks. 's GRAVENHAGE 28 April. Z. M. de koning, aan het personeel der zeemagt, wat betreft de sche pelingen en mariniers beneden den rang van officiereen vernieuwd bewijs willende geven, hoezeer langdurige diensten door hem op prijs worden ge steld, en tevens de vrijwillige dienstneming bevorderen, heeft met uitbrei ding en wijziging zijner vroegere besluiten, betreffende de instelling van eene bronzen en zilveren medaille voor 12- en 24-jarige dienstgoedgevon den het navolgende vast te stellen. Tot eene bijzondere onderscheiding en belooning voor zoodanige schepe lingen en mariniers beneden den rang van officier, onverschillig in welke dienstbetrekking geplaatst, die gedurende ccn tijdvak van 30 en 50 jaren onafgebroken trouw en eerlijk hebben gediendwordt bij deze eene gouden medaille ingesteldde medaille voor 36-jarige dienst ter halver en de me daille voor 50-jarige dienst ter geheele grootte van de bestaande medaille voor eerlijke en trouwe militaire dienst. Aan de toekenning der gouden medaille voor 36-jarige dienst wordt eene gratificatie van ƒ50 en aan de toe kenning der medaille voor 50-jarige dienst eene graficatie van ƒ100 verbonden. Alle schepelingen en mariniers beneden den rang van officier, die met de zilveren of gouden medaille voor eerlijke en trouwe dienst zijn of later zul len worden versierd, genieten, in active dienst aan boord geplaatst zijnde, eene maandelijksche verhooging boven de gewone soldij, Ie weten: ƒ2 voor ben, die de zilveren, ƒ3 voor hen, die de kleine gouden, en ƒ4 voor hen, die de groote gouden medaille bekomen hebben. Aan de mariniers, beneden den rang van officier, die zich, na het vol brengen van dienst van ten minste zes jarenop nieuw voor de dienst ver binden, worden de navolgende onderscheidingslcekcnen en geldelijke beloo ningen toegekend, te weten: na 6 jaren werkelijke dienst een chevron te dragen op den linkerbovenarmbenevens eene soldijverhooging van 2} cents per dag, wanneer zij geenc scheepssoldij genieten; na 12 dienstjaren de bronzen medaille; na 12 jaren werkelijke dienst op nieuw eene soldijver- booging van 2i cents daags, wanneer zij gecne scheepssoldij genieten; na 18 jaren werkelijke dienst een tweede chevron; na 24 dienstjaren de zil veren medaille; na 30 jaren werkelijke dienst een derde chevron. Aan den heer jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, officier van ge zondheid 2Je kl. van de marine, lijdelijk belast met de functicn van gou- vernements-geneesheer en ambtenaar bestemd voor natuurkundige onderzoe kingen in Japan, is vergunning verleend lot bet aannemen van de St. Anna-orde 3lc kl.hem door den keizer van Rusland geschonken. Aan jhr. inr. E. van den Bosch is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als secretaris van legatie bij het gezantschap te Wcencn. Z. M. heeft goedgevonden aan den lieer mr. J. K. baron van Golt- slein, op zijn verzoek, eervol ontslag te verlcenen als lid van het eollegic van curatoren der hoogeschool te Utrecht en tot leden van genoemd eollegic te benoemen de heeren jh'. mr. H. II. Roiill'skonings commissaris in de prov. Utrecht, en mr. P. de Beaufortlid van gedep. staten der prov. Utrecht. Tol ontvanger der in- en uitgaande regten bij het kantoor van den Aken-Maastrichter spoorweg te Wijk is benoemd de heer J. II. Jansen, thans ontvanger der dir. belastingen te Oud-Vrocnhovenen tol ontvanger op de laatstgenoemde plaats de heer A. van Leent, visiteur der in- en uit gaande regten te Arnhem. Bij den minister van finanlien is ingekomen een muntbillet van ƒ10, onder het postmerk Maastricht, ter voldoening eencr schuld aan den lande van ƒ8.06j, en ƒ13.81, uit Amsterdam, wegens verschuldigd successicregt. Z. M. de koning is gisteren morgen bij bel nemen van proeven in de vlakte van Waalsdorp, met vuurwapens, tegenwoordig geweest. Ook de gencraal-majoor de Brauw, van het Indische leger, was daarbij aanwezig. Gisteren hebben de heeren officieren van bet reg. dragonders en van de batterij rijdende artillerie, die met Mei deze residentie zullen verlaten, deelgenomen aan ccn diner, dat te hunner eere door ccnige aanzienlijke personen in het hotel Paulez werd gegeven. Z. K. II. prins Frederik heeft aan de genoemde officieren een afscheids gehoor verleend. U. M. de koningin, die sedert een paar dagen ligt ongesteld is, was heden morgen wat beter. Morgen, zijnde de verjaardag van keizer Alexander van Rusland, zal er in de kapel van II. M. de koningin-moeder een plegtig Te Ileum gevierd worden. Na afloop daarvan is er receptie bij II. M. en daarna groot diner. De Pruissische gezant alhier is naar Berlijn vertrokken, Ier bijwoning van de zittingen van het heerenhuis. De arrond.-regtbank alhier heeft Simon Aap, oud 62 jaren, die reeds ruim 30 jaren in de gevangenis heeft doorgebragt, op nieuw veroordeeld tol eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maanden. Daar de herstellingen aan het gebouw der kon. bibliotheek zijn afge- loopenzal die inrigting van den 2d™ Mei af weder geopend zijn. Gisteren heeft de eerste kamer hare werkzaamheden hervat. Bij de kamer zijn een groot aantal verzoekschriften ingekomen, voornamelijk be trekking hebbende1». tot het voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis om trent de afkoopbaarheid der tienden2°. over den aanleg van spoorwegen 3". over en meest tegen het door de tweede kamer aangenomen tarief van regten; 4°. lot wijziging der wet op liet armbestuur; en 5". een adres, waarbij de nadeelen worden uiteengezet voor den waterstand op de Lim- burgsche Maas. Deze adressen zijn verzonden naar de commissie voor de petitiën. Ook zijn van de tweede kamer ingekomen 13 door haar aange nomen wets ontwerpen en verzonden naar de afdeelingcn, die in deze zitting zijn zamengeslcld. Nadat de centrale afdeeling door den voorzitter was

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1