LEYDSGHE COURANT. WOENSDAG 27 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BE1UGTEN. LEYDEN26 April. Door den Alg. K. en L.bode wordt het volgende medegedeeldYan regeringswege heejj onze kundige archaeoloogdr. L. J. F. Janssen, con servator bij het museum van oudheden te Leydenondersteuning ontvangen tot het doen eener wetenschappelijke reis door Duitscliland en aangrenzende rijken. Reeds is gemelde geleerde naar Berlijn vertrokken en stelt zich voor ook de overige verzamelingen in Duitscliland te bezoeken, ten einde kennis te maken met hare nieuwste aanwinsten op het gebied der oudheid kunde. Meer bijzonder heeft hij, zoo wij vernemen, zich ten doel gesteld, onderzoekingen omtrent de overblijfsels der meerwoningenwaarop hij reeds in de akademie de aandacht had gevestigd; verder de overblijfselen van de Frankische periode in de onderscheidene musea op te nemen; eindelijk bij dragen, zoo mogelijk in loco, te verzamelen voor de Elruskischc opschriften. Vele daarvan zijn in het Leydsche museum voorhanden en van deze gaf de geachte geleerde reeds voor meer dan 20 jaren eene kritische uitgave in het lichtwelke hem meer dan iemand anders als bevoegd rcglvaardigt lol de thans ondernomen nasporingen. Nopens de garnizoens-veranderingendie legen 1» Mei bepaald waren schijnen cenige nadere beschikkingen te zijn genomen. Zij zouden, voor- loopig, geheel of ten deele, geen voortgang hebben. Intusschen hangt dit natuurlijk ook af van den loop dien de zaken buiten 'stands nemen, en waarop de aandacht voortdurend zeer gespannen blijft. Nemen de omstan digheden onverhoopt een nog ernstiger keer, zoodat eenige maatregelen van (oorzigtigheid zouden noodig worden, dan spreekt men er van, dat, even als in 1848, een paar vroegere liglingen, 'tzij geheel, 't zij gedeeltelijk, zullen worden opgeroepen. Naar men verneemt, heeft de regering geweigerd vergunning te verleenen aan den generaal-majoor van Gorkumtot het aanleggen van een kanaal ter verbinding van de Schelde met de Maas en den Rijn. De voorwaarden, waarop die vergunning gevraagd werdschijnen het verleenen daarvan niet te hebben toegelaten. Den 4d™ Mei aanst.des morgens ten 11 ure, zal de jaarlijksche al- gemecnc vergadering worden gehouden der Nedcrlandsche maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij. Volgens de Stoompost bestaan de voorwaarden, waarop de voorloopigc vergunning voor de Zuider-spoorwcglijn is verleend, in eene rente-waarborg door het rijk van 4; pCt. en eene subsidie voor bruggen en groote werken, liet benoodigd kapitaal is geraamd op omstreeks vijf en dertig millioen. Wij achten het niet onbelangrijk mede te deelendat thans de vol gende telegraafkantoren gevestigd zijn, als: te Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Assen, Bergen-op-ZoomBreda, Brielle, Brouwershaven, Cuilen- burg, Delft, Deventer, Dirksland, Dordrecht, Goes, Gorinchem Gouda, Groningen, Haarlem. Harlingen, Hellevoetsluis, Hengelo, 's Hertogenbosch Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Leyden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nieuwedicp, Nijmegen, PurmercndRoermond, Roozendaal, Rotterdam, Schiedam, Sneek, TielUtrecht, Veenenburg, Venlo, Vlissingen, Wor- mervecr, Zaandam, Zulphen en Zwolle. Men verwacht spoedig de vesti ging van kantoren te Enkhuizen Lemmer en Vlaardingen. Men zal zich nog wel de Maleijers herinnerenwier proces eerst voor het hof van Zuidholland en later voor dat van Gelderland is gevoerd gewor den. Zij werden om den straf, waartoe zij veroordeeld waren te ondergaan naar de gevangenis te Leeuwarden gebragt. Men verneemt thans dat het hun daar niet alleen zeer goed gaatdat zij zich zeer ondergeschikt betoo- nen en gaarne aanhooren de lessen hun daar gegeven, maar ook dat het onderwijs, door hen daar genoten, zich reeds zooverre heeft uitgestrekt, dat een hunner, met name de vierde beschuldigde in het proces, Kasidin oud 30 jaren, geboren te Rembang, zal worden gedoopt en tot de protes- lantsche geloofsbelijdenis zal toetreden. Op den 20"en dezer is te Rotterdam de 3de algemeene vergadering ge houden van het zeemanshuis. Uit het verslag bleek het dat die inrigling zich in bloei en vooruiigang mag verheugen. Het getal zeelieden in het huis opgenomen was in het voorgaande jaar verdubbeld en bedroeg 702. De ont vangsten bedroegen ƒ13,340.69 legen ƒ6,938.69 in het vorige jaar. De gel den voor rekening van schepelingen in de spaarbank belegdbedroegen uit. December 1858 ƒ4,305.51. Niettegenstaande dien vooruitgang was het nog niet gelukt om de uitgaven door de inkomsten te dekken. Aan hel slot van het verslag wordt het volgende gezegd Wij kunnen niet dan een tevreden en dankbaren blik op den afgelcgden weg slaan. Bij veel tegensland heeft het ons niet aan aanmoediging ont broken. Reeds in de eerste dagen na de opening van het zeemanshuis ondervonden wij die aanmoediging in een voorval, dat wij ons veroorloven u mede te deelen. Bij de afbetaling in het zeemanshuis eener equipage hevond zich een matroos in dusdanigen beschonken toestand, dat hij bijna geen besef had van hetgeen er rondom hem omging. Onze wakkere directeur, begrijpende dat, indien hij zoo het huis verliet, hij groot gevaar zou loopen des ande ren daags weinig meer van zijne ontvangen gagie, ongeveer ƒ160terug te vinden, besloot hem, met behulp van een zijner landslieden, in het huis woonachtig, aldaar te houden, en bragt hem, bijna in eenen bewusleloozcn toestand, op een der kamertjes, terwijl hij zijn geld in bewaring nam. Den volgenden morgen was die matroos zeer verwonderd zich aldaar te bevinden doch besloot, op aanraden van den directeur, in het huis te blijven, en vroeg hem dagelijks zooveel van zijn geld als hij lust had te verteren. Na 2 of 3 dagen gaf hij zijne bevreemding te kennen, dat zijn geld nog niet op was, zeggende dat sedert 3 jarendat hij van Rotterdam voer, liet nooit langer dan 3 dagen geduurd had. Hierover nadenkende, begreep hij dan toch, dat dit geld nuttiger te besteden was, en besloot met het overschot, zijnde ongeveer ƒ100, zijne oude moeder in Munsterland, die hij, sedert hij varende was, nooit meer was gaan zien, te verblijden, en werkelijk vertrok hij den volgenden morgen over Utrecht daarheen. Zie, die zoon, die lot zijne oude moeder wederkeerde, was ons de selioonsle triomf op onze tegenstanders en ons als een blijk, dat de zegen van boven op onzen arbeid rust. Men verneemtdat te Liendenin den Tielerwaardoverleden is de heer Gerrit Verbrugh, grondeigenaar op den huize Voorzorg, en dat deze heer al zijne bezittingen heeft vermaakt aan de Herv. kerk aldaaronder voorwaarde, dat een tweede predikant, en wel een reglzinnig leeraar, be roepen worde. Het kapitale huis is bestemd voor pastorie van den te be roepen predikant en men berekent, dat zijn traclement minstens 1000 'sjaars zal kunnen bedragen. Men zegt, dal hij korten tijd voor zijn over lijden een zijner bloedverwanten de, naar de mecning van dezen geruststel lende verzekering gaf, dat al zijne nabestaanden even veel van hem zouden erven, en hij had gelijk, want zij krijgen geen van allen iets. Donderdag morgen 11. is aan den Luljeweg, onder Drogeham (prov. Friesland), het gruwelijk verminkte lijk gevonden eener bejaarde vrouw die in genoemd dorp, gescheiden van haren man, leefde. De justitie doet onderzoek. Vrijdag 11. is hel r. k. armhuis te Uithnistermeeden (Groningen)be woond door 28 personen, van welke vele om te werken afwezig waren, geheel afgebrand. Door dezen ramp verkeeren de bewoners in benarden toestand en zijn zij aan de algemeene menschlievendheid aanbevolen. Volgens een berigl uit Batavia is de generaal Steinmelzaan den arm gewondte Soerabaya aangekomen. Hel II. en E. B. meldt daaromtrent het volgendeDe jongste berigten van Boni loopen tot den 20"™ Februarij. Op eene verkenning werd de opperbevelhebber Steinmelz ernstig in den bovenarm gewond, zoodat hij genoodzaakt was het bevel aan zijn opvol ger, den tweeden bevelhebber, kolonel Walcson, over te dragen. Een aan val der vijandelijke kavallerie werd door eene compagnie van het 10de batail- lon en een detachement mariniers duchtig ontvangen en teruggeslagen waarbij 29 opstandelingen werden doodgeschoten waaronder zich een neef der koningin van Boni bevond. Van onze troepen werd slechts één man gedood. 's GRAVENHAGE 26 April. Bij kon. besluit van den 21"™ dezer is bepaald dat de commissie tot het doen eener inspectie over het kon. instituut voor de marine te Willems oord voor dit jaar zal beslaan uit: den vicc-admiraal D. Bijl de Vroe, di recteur en kommandant der marine te Willemsoordals voorzitter; den hoogleeraar C. van Heynsbergenpresident der commissie lot het examine ren der zeeofficierende kapiteins ter zee M. C. van Vreeland en R. van Voss; en de kapitein-luitt. ter zee G. C. C. Pels Rycken en J. P. G. Mul ler de vier laatstgenoemde als leden. 11H. MM. de koning en de koningin. Z. K. H. de prins van Oranje, HH. KK. HII. prins en prinses Hendrik, 11IIKK. 1111. prins en prinses Frederik benevens prinses Marie hebben Zondag morgen in de Kloosterkerk de bediening van het H. Avondmaal bijgewoond, welke plegtigheid dooi den wel-eerw. heer ds. de Willigen werd bestuurd. Men gelooft dat ook Scheveningen gedurende het aanstaande hadsaizoen den nadeeligen invloed der tegenwoordige tijdsomstandigheden zal ondervin den daar nog bijkans geene appartementen zijn verhuurd, hetgeen ten vorigen jarc in dubbele mate hel geval was; integendeel hebben reeds ver-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1