j)e k0n, maatschappij van wetenschappen te Göttingen heeft een prijs van 1000 daalders uitgeschreven voor een vergelijkend en ophelderend over ziet der onderscheidene afschriften van Körners Kronijk," benevens een even grooten prijs, voor de best bewerkte geschiedenis van Duilschland onder keizer Frederik II. De regterlijke magt te Beerfelden, in Hessen, heeft een onderzoek be volen om lot de ontdekking te komen van de personendie dezer dagen de graven op de kerkhoven hebben geschonden en de hoofden van een aan tal lijken hebben afgeslagenten einde die hoofdennaar men zegtte gebruiken als toovermiddelom tot de ontdekking van verborgen schatten te geraken. Het bestuur der speelbank te Wiesbaden heeft zich lot de regering gewend met het verzoek, haar contract nog voor den tijd van 25 jaren te verlengen, en haar levens te vergunnen het spelen ook gedurende den win ter voort te zetten. Voor de vergunning van dit een en ander biedt zij aan jaarlijks 50,000 fl. meer huur te betalenen tevens de som van 200,000 fl. bij te dragen tot het bouwen van een' schouwburg aldaar. Door de Wurtembcrgsche regering is thans bepaald dat de noodige paarden voor het leger, bij wijze van onteigening, zullen worden verkregen. O S T EIV li IJ K. WEENEN, 17 April. Uit de toebereidselen die er op het kasteel van Teschen, op de gren zen van Bohemen en Saxengemaakt wordenleidt men af dat het gerucht omtrent eene zamenkomst van den keizer met den prins-regent van Pruis- sen niet ongegrond is. Ook spreekt men van eene bijeenkomst van eenige Zuid-Huitsche vorsten. Graaf Caroly is, met eene bijzondere zending belast, naar Petersburg vertrokken. Men hecht veel gewigt aan deze reis. IAGEZOHDEA. Jeugdige emigranten naar de Kaapkolonie. Wij zijn in de gelegenheid gesteldom weder aangaande eenen der kna pen, Nicolaas van Burick van Oudshoorn, die in Augustus van het vorige jaar met de Henriette de reis ondernomen hebben, eenig berigt mede te deelen, uit een' brief dien hij aan den heer burgemeester van Oudshoorn, onder dagteekening van den 9den Januarij jjl.geschreven heeft. Omtrent de bijzonderheden der zeereis tot de Kaapstad, verder naar Port-Elisabethen van daar met ossenwagens naar Graaf Reinet, is uit de vroeger medegedeelde brieven genoeg bekend geworden. Voor het overige meldt van Burick: »toen wij 14 dagen daar" (d. i. buiten de stad om de besmetting van de kinderziekte, die zich onder de jeugdige reizigers vertoond had) «geweest waren, mogten wij naar de stad. Wij gingen eerst naar den burgemeester, waar ik een halven dag bleef; toen naar een' docter, waar ik ook 14 dagen bleef. Bij dien docter had ik het heel goed. Er was een groote tuin, waar vijgen, lemoenen, abrikozen, perziken, appels en peren groeiden; het was net zoo wat in den oogsttijd, ik at daar veel vijgen, die smaken zoo lekker versch van den boom. Toen ik 14 dagen bij den docter was geweest, kwam mijn heer mij halen. Ik moest 8 uur rijdens buiten Graaf Reinet. De plaats waar ik woon heel Sneeuwbergenhet is daar kouder als in Graaf Reinet, en zoo wat het klimaat als in Holland. Ik heb het goed getroffen, daar ik een goeden heer en jufvrouw heb. Mijn heer zal mij voor hel Iandbouwen opleiden en mij al het boerenwerk leeren. Op Nieuwejaarsmorgen ging ik met mijn heer en het geheelc gezin naar een plaatsje Murraysburg genaamd, waar wij dien dag en vervolgens ook den Zondag naar de kerk gingen. Het plaatsje ligt 3j- uur rijdens van Sneeuwbergen af; wij reden daar henen met een wagen door 8 paarden getrokken, 's Maandags gingen wij weer naar huis." liet blijkt dal ook deze knaap, even als zijne makkers van wie wij vroe ger berigten ontvingenhet aanvankelijk goed getroffen heeft. Thans wordt er nog alleen van twee der Leydsche jongeliedendie in Augustus jl. ver trokkennamelijk van Nicolaas Bioch en B. II. R. Roelwert, een persoon lijk berigt te gemoet gezien. Van W. H. van der Laaken, die eerst in November jl. met de Bulgerstein de reis ondernamkunnen de tijdingen eerst later verwacht worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien liet adres van Padi.cs Fontein, Kalk- en Trasfabriekant, wonende alhier, houdende verzoek om het perceel aan de zuidzijde van den Ouden Rijn omtrent de Minnebroersgracht, geteekend Wijk VIII. N°. 147, tot bewaarplaats van kalk en tras te mogen doen inrigten Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken; in verband met de resolutie van Gedep. Staten dezer provincie van den 9dcn Maart 1847 N°. 1 [Prov.blad N°. 21); Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 21sten April aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zuUen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 19 April 1859. D. TIEBOEL S1EGENBEEKBurgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat, ingevolge art. 8 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaats door het overlijden van den heer G. H. YSSELSTEYN, zal geschieden op Dingsdag den 17de° Mei aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 7 April 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. HSR-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende het be sluit van Gedeputeerde Staten van Znidholland, in dato den 15dcn February jl. n°. 41, 2de afd. (Prov.-Bladn°. 21), betreffende den her-ijk der malen en gewigten in Zuidholland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-ljker alhier, van den 2den dezer maand; herinneren bij deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligting, tot bet doen her-ijken van alle de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren he- hoorende strijksels, waarmede dezeovereenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 2psten December 1822 [Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 3 en 4 Mei. II, van den 5 tot den 7 Mei. III, van den 9 tot den 12 Mei. IV, van den 13 tot den 19 Mei. V, van den 20 tot den 26 Mei. VI, van den 27 Mei tot den 6 Junij. Vil, van den 7 tot den 17 Junij. VIII, van den 18 tot den 24 Junij. de Buitenwijk van den 25 tot den 30 Junij. met uitzondering echter van de goud- en zilversmids-benevens de apothekers-, of medicinale-gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: Voor de goud- en zilversmids-gewigten voor Wijk I, II, III en IV op den 26 April. V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 27 April. Voor de mcdicinale-gewigtenvoor Wijk 1, II, 111 en IV, op den 28 April. V en VI, op den 29 en 30 April. VII, VIII en de Buitenwijk, op den 2 Mei. telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Eurgemcester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 30sten Junij aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van ongeijkle maten en gewigten, volgens Koninklijk hesluit van den 30stcn Maart 1827 [Staatsbl. n°. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens v de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriek en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de apothekers of medicijnbereiders in het bijzonder, aan art. 3 er. van Zr. Ms. beslnit in dato 21 October 1819 [Staatsbl. n°. 52), bepalende hu: -.c gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigtenen medeverpligting tot de - jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het Koninklijk besluit van den 5den bruarij 1826, n°. 153, volgens hetwelk de bij den eersten ijk gestempelde greingewigten, zonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat to' jaarletter gedurende 1859 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de Ietter IJ. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 7 April 1859. D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester v. PUTTKAMMER, Secretaris. KEKKNIEUWS, Door den kerkeraad der herv. gemeente te Noorvvijk-Binnen is. ter ver vulling der vacature, ontslaande door het vertrek van ds. Boonen naar. Middelburg, het volgende 4-tal predikanten gevormd: dd. Bron, te Berken woude; Calkoen, te ZuidzijpeKeller van Hoorn, te Baambrugge; en van Westrheenc, te Jaarsveld. HOORN, 14 April. Ter vervulling der aanslaande vacature, door hei vertrek van ds. Stemberg naar Arnhemheeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgende 12-tal predikanten gevormd: dd. Fcilh, te lleino; Iloevers, te Franeker; Jorissen, te Broek in Waterland; Kolf, te Oudewa ter; van Limmik, te Zaandijk; van Lingen, te llensbroek; van der Meiden, te Bedijkten-Schermer; de Pecker, te Waddinxveen; Breunissen Troost, Ie Deurne; Worst, te Epe; Zeeman, te Welsum, en Zwart, te Boskoop. AKABEMIE-1V2EITWS. PROMOTIEN AAN DE UTRECIITSCHE IIOOGESCIfOOL. Den 16den April de heer L. G. G. de Roo, van den Moerdijk, in de let teren, na verdediging van zijne dissertatie: De Cartesii methodo. Denzelfden dag de heeren J. G. Frantz, med. doel. Ie Nieuwer-Amstcl, en J. H. Menne, med. doet. te Laren, beide in de verloskunde, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE HOOGESGÜOOL. Den 16de" April de heer K. Dorama, van Leeuwarden, in de geneeskunde, na verdediging van een proefschriftbevallendeEenige gevallen van zamengestelde ontwrichtingen. 23§5'e Staats-Koterij. Trekking der Vierde Klasse. lste Trekking. N°. 17547 een prijs van ƒ25,009. N°. 10493 een prijs van ƒ1,500. Nos. 1967 en 11945 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 12821 een prijs van ƒ5,000. N°. 10264 een prijs van 2,000. N°. 16632 een prijs van 1.500. N»s. 6436 en 11640 ieder een prijs van ƒ1,000. Luiden nu al die berigten even gunstigdan kan menig een wel eens spijt gevoelen, dat hij de reeds tweemalen aangeboden gelegenheid ongebruikt heeft laten voorbijgaaneene gelegenheid die zoo uitnemend geschikt was geweest, om het gereformeerde weeshuis alhier ter stede, bij de ontoerei kendheid zijner geldelijke middelen, eenige ontlasting en aan een groot aantal zijner weezen, zoo jongens als meisjes, eene goede en niet onvoor- deelige levensbestemming te bezorgen. C. LEEMANS. STAB8-KERKSTEM.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3