ligt komt het tegen 1 Junij terug, doch het is ook mogelijk, dat dit eerst in September geschiedt. Waar men verneemt is de graaf von Lungnan benoemd tot Ooslen- rijksch buitengewoon gezant bij het Nederl. hof, ter vervanging van baron von DoblhofF. De baron d'Andre', gevolmagtigd minister van Z. II. den keizer van Frankrijk alhier, heeft eene builenlandsche reis ondernomen. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt dal C. A. Gunkel, tegen het arrest van het prov. ge- regtshof van Zuidholland, waarbij hij tot de doodstraf is veroordeeld, in cassatie is gekomen. De hooge raad der Nederlanden heeft bij arrest van heden verworpen liet beroep in cassatie tegen een arrest van het hof in Zuidhollandwaarbij H. Bekkers is veroordeeld tot de straffe des doods wegens moedwillige brandstichting, waardoor te voorzien was, dat eenige menschenlevens in ge vaar konden worden gebragt. Door genoemd collegie is ook behandeld het beroep in cassatie van A. B. Rïngnalda, door het hof in Friesland wegens het in brand steken zijner fabriek tot een tuchthuisstraf van 10 jaren ver oordeeld. Mr. Metman droeg als middel van cassatie voor schending van art. 434 C. P.en trachtte aan te toonen dat het in brand steken van zijn eigen gebouw, zonder het benadeelcn van anderen, niet strafbaar was. De adv.-generaal Römer zal op 27 April conclusie nemen. De verkooping van geschiedkundige handschriften en autographen door den boekhandelaar M. Nijhoff, op den lldcn dezer alhier gehoudenwas be langrijk, zoo wel door de hooge waarde van vele stukken, als uithoofde van de belangrijke prijzen die besleed zijn. De meest belangrijke van de historische en diplomatische stukken, met de vaderlandsche geschiedenis in verbarid staande, zijn voor het rijks-archief aangekocht. Dgouden bul van Baudouin II, van Courlenay, werd voor ƒ350 aan den Engelschen boekhandelaar Boone toegewezen. Hel album van Jac. Marnix van S'. Alde- gonde bragt ƒ250 op; het album van Paulus Demetrius 100 en dat van Petrus Hondius ƒ140. Brieven van vorsten, staatsmannen enz. werden mede vrij goed betaald o. a. werd een eigenhandige brief van den kardinaal Mazarin aan koningin Christina van Zwedenwaarop nog eene handteekening voor kwam van llugo de Groot, voor 26 verkocht. Het badsaizoen te Scheveningen zal dit jaar den 15den Junij geopend worden. BUITENLANDSCUE BE1UGTEN. ENGELAN». LONDEN17 April. De heer Disraëli heeft in het lagerhuis verklaard, na daartoe dringend te zijn uitgenoodigd, dat de ontbinding van het huis in de Paaschweek zou plaats hebben en dat het nieuw verkozen huis op 31 Mei zou bijeenkomen. In de vroeger aangekondigde volksvergadering, die onder de leiding van sir Napier heeft plaats gehad, is besloten een verzoekschrift aan de koningin te rigten, waarbij op het nemen van maatregelen ter verdediging des lands wordt aangedrongen. De Times is van oordcel dat Engeland ingeval van oorlog zich noch bij Frankrijk noch bij Oostenrijk moet aansluiten en dus onzijdig moet blijven. Lady Morgan, de bekende romanschrijfster, is in den ouderdom van 76 jaren overleden. Een der officieren, die met de Ripon uit Indië naar Engeland terug keerde, de majoor Harriott, is op de hoogte van Malta overleden. Hij bragt een schat van 100,000 mede. Van Groenland is bcrigt ontvangendat 5 der op de walvisch- en robbenvangst uitgezeilde schepen in het ijs waren verbrijzeld; men hoopte, dat de bemanning gered was; hel schip, waarmede deze tijding is ontvan gen had 3000 robben geslagen en had ook in gevaar verkeerd van tusschen dc ijsvelden verbrijzeld te worden. FRANKRIJK. PARIJS, 18 April. Omtrent den algemeenen staatkundigen toestand is weinig mede te deelcn, en de onderhandelingen die gevoerd worden hebben nog geenen uitslag op geleverd. Men verneemt dat Frankrijk voorgesteld heeft om de algemeene ontwapening, als eerste punt, op hel congres te behandelen, en dat het, uit naam van Sardinië, wilde beloven dat genoemd rijk gedurende de eerst volgende drie maanden niets legen Oostenrijk zou ondernemen. Als vergoe ding voor deze inwilligingen, verlangde Frankrijk echter dat zoowel aan Sardinië als aan de overige ltaliaansche stalen toegang zou worden verleend tol het congres, op gelijken voet als aan de overige groote mogendheden. Deze voorstellen waren echter te Weenen, Londen en Berlijn niet zeer gunstig opgenomen en tot nog toe was daarop geen antwoord ontvangen. Engeland en Pruissen zijn daarover nog in onderhandeling met Oostenrijk, en zoo lang het antwoord nog niet is ontvangen, zal dc Moniteur het nieuwe artikel, waarvan reeds sedert eenige dagen is gesproken, niet opnemen. Op de vraag of het lieden geplaatst moest wordengaf de regering ten antwoord «wij zullen van avond zien," waaruit blijkt dat men het antwoord van Oostenrijk elk oogenblik te gemoet ziet. In staatkundige kringen geloofde men echter dat het antwoord nog wel eenige dagen kon uitblijven en dat de Engelsche regering daardoor in de noodzakelijkheid zou worden gebragt om de ophelderingendie zij beloofd heeft aan het parlement te gevennog uil te stellen. In die kringen gelooft men nog aan het tot stand komen van het congres, maar indien men alleen oordeelt naar de oorlogstoebereid- sclen die allerwege gemaakt wordendan gaan wij den oorlog met reuzen schreden te gemoet. De Fransche troepen naderen meer en meer de Alpen en naar men zegt, waarschijnlijk wel cenigzins overdreven, zou er binnen 3 dagen 80,000 man te Turyn kunnen vereenigd zijn. Dit is echter zeker dat dc spoorwegmaatschappij van Lyon aangenomen heeft 25,000 man per dag over te voeren. De keizer is weder in dc hoofdstad teruggekeerd en heeft reeds in den ministerraad voorgezeten. Men gelooft dat de keizervoor het geval dat de oorlog mogt uitbars ten, eene amnestie op groote schaal zal uitvaardigen ten gunste van staat kundige veroordeelden. Die amnestie zou echter beperkt zijn indien de vrede behouden blijft. De heer d'Azeglio, met eene bijzondere zending van wege de Sardini- sche regering bij de hoven van Parijs en Londen belastbevindt zich alhier. Hoewel het waar is dat de conferentie in de zaak der Vorstendommen tot het besluit is gekomen, om de verkiezing van vorst Couza als geldig te beschouwen, zijn hare werkzaamheden daarmede nog niet geëindigd. De bh. Mussurus en Hubner hebben namens Turkye en Oostenrijk verklaard dat zij tot geene schikking mogten medewerken, die niet de vernietiging der gedane keuze ten gevolge zou hebben. Beide heeren waren toen uitge noodigd het gevoelen der meerderheid ter kennis hunner regeringen te bren gen en nadere instructiën te vragen. Na Paschen zal er eene derde zitting worden gehouden. - De tentoonstelling van schilder- en beeldhouwwerkenthans in het nijverheidspaleis geopend, bevat volgens den catalogus 3887 stukken. Zij zijn in 15 smaakvol ingerigte zalen ten toon gesteld. De Moniteur heeft het officieel verslag medegedeeld van den admiraal Rigault de Genonilly, omtrent de jongste krijgsbedrijven in Cochin-China, waaronder vooral in aanmerking komt de bemagtiging van de stad Saigon en hare citadel. Door de inneming van die citadel en omliggende forten zijn de onzen meester geworden van eene groote hoeveelheid krijgsmate- riëel; omstreeks 200 stukken ijzeren en bronzen geschut, eene korvet en zeven nog op stapel staande oorlogsjonken zijn in hunne handen gevallen. In de citadel vonden zij een onnoemlijken voorraad oorlogsmaterieelwan neer men mederekent wat in de forten gevonden is, kan men het aantal handwapenen op 20,000 stuks schatten. De citadel alleen bevatte 85,000 kilogrammen buskruid in kisten of vaten en ongerekend hetgeen in patro nen enz. verwerkt was. Het aantal voorhanden projectilen en kogels was daaraan evenredig. De magazijnen bevatten salpeter, zwavel, lood in blok ken, militaire kleedingstukkenrijst in genoegzame hoeveelheid om 6 of 8000 man een jaar lang te kunnen voeden, en eene krijgskas met inlandsch geld ter waarde van 130,000 fr. Het verlies, hetwelk door de vermees tering van al dat materieel aan de regering van Annain is toegebragtbe draagt minstens 20 millioen fr. De uitkomst der expeditie heeft de zedelijke invloed der regering van Annam op de naburige rijken zeer verminderd en om den indruk daarvan te verhoogen heeft men het dienstig geacht tijdelijk eene scheepsdivisie op de rivier te houdenzij zal steunen op een van de zuidelijke forten der stad, met welks herstelling de kapitein Gallimard be last is, terwijl er onder de leiding van den kommandant Dupré-Deroulède mijnwerken worden aangelegd, om de citadel van Saigon te sloopen. ITALIË. In de zitting van de kamer van afgevaardigden te Turyn heeft de heer Solaro del Margeritahet hoofd der behoudende partijnogmaals eene waar schuwende stem doen hooren tegen de staatkunde van graaf Cavour. Hjj drukte zich o. a. aldus uit: De graaf Cavour neemt eene ontzettende ver antwoordelijkheid op zichbij ons niet alleen maar ook bij onze nakome lingen, indien ooit dat aanzien door hel mislukken zijner politieke bereke ningen afbreuk mogt lijden. Men zegge niet dat de dobbelsteen geworpen is; dat gezegde komt hier niet te pas; bij elke gevaarlijke onderneming, zelfs wanneer zij hier of daar bewondering en aanmoediging vindt, behoort j men aan de mogelijke gevolgen te denken. Ik vraag niet, welke maatrege len hij zal nemen om voor alle mogelijke gebeurtenissen de binnenlandsche rust te verzekerenten einde ons land voor rampen te behoeden. De graaf Cavour is niet verpligt om die maatregelen te doen kennenmaar hij moet op zoodanige maatregelen hedacht zijn en ze in hel belang der natie, welke het oog op hem gevestigd houdt, te werk stellen. Hij zal ze te werk stellen, hoop ik; maar het is niet overbodig hem de noodzakelijkheid daar van te herinneren. De Hemel sta ons bij onder de naderende gebeurtenissen. De Opinione van Turyn bcrigt dat de regering bevel heeft gegeven om de brug over de Ticino, waarin onlangs door de Oostenrijksche genie gaten gemaakt warente herstellen. Volgens een gerucht, dat echter nadere bevestiging behoeft, omdat het van de zijde van Sardinië wordt gemeld, zou de aartshertog Maximi- liaan met zijne geheele hofhouding Milaan hebben verlaten, en in zijne betrekking tijdelijk vervangen zijn door den heer Ceschi. De Oostenrijksche bezetting te Milaan was thans 25,000 man sterk. De toestand van den koning van Napels blijft steeds hopeloos. Vol gens berigten van 12 April was hij stervende. De Vesuvius bedreigt S*. Toriode voorstad van Porticidie het verst van de zee af gelegen is. De lava is gedurende geruimen tijd in een hollen weg gestort en heeft die geheel gevuld. Thans is zij regis gekeerd in eene zeer gevaarlijke rigling. PRUISSEN. BERLIJN, 17 April. De aartshertog Albrecht wordt hier met bijzondere onderscheiding behan deld. Hoe wel hij de vreemde gezanten niet en corps bij zich verlangde, hebben zij toch hunne opwachting bij hem gemaakt, de Fransche gezant, de heer dc Moustier niet uitgezonderd. Dit laatste bezoek heeft nog al de aandacht getrokken. Men zegt dat er plan beslaat om aan den boven- en middel-Rijn een observatie-corps bijeen te trekken, dat uit Zuid-Duitsche en Pruissische troepen zou bestaan. Ook hier zou de eerste ban van den landweer spoedig opgeroepen worden.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2