leydsche c o uiia n t. MAANDAG 11 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit iuturdag Avond. De Prijs der Courant is f\ 2 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij «leze Courant behoort een Bijvoegsel. B1NNKNLANDSGIIE BEKiGTEN. LEYDEN, 7 April. Gisteren is de 35,le verjaardag van H. K. H. de groothertogin van Saxen- VVeiinar-Eisenaeh, zuster des konings, op de gewone wijze gevierd. Eergisteren hield de rederijkerskamer Tollens in het gebouw der maat schappij tot Nut van 't Algemeen de vroeger door ons aangekondigde ver gadering mei dames. Wij mogen het er voor houden dat de leden der kamer wederom aait velen een aangenamen avond verschaft hebben, maar de bijeenkomst op dien avond onderscheidde zich door ecne bijzonderheid die wel verdient hier medegedeeld te worden. Tol de dichtstukken, die voorgedragen werdenbehoorde ook Tollens' Hans van Leeuwen op tie citadel van Antwerpenin welk gedicht het stoutmoedig bedrijf eens Leydenaars, die, in nederigen stand geplaatst, thans nog in onze gemeente verblijf houdt, in krachtige verzen bezongen wordt. Toen het gedicht door den president der kamer, den heer 11. Cornet, was voorgedragen, rustten de toehoorders niet voor dal de eenvoudige maar onverschrokken Hans van Leeuwen, die in de zaal aanwezig was, zich aan hen vertoonde, om voor cene daad door Tollens' dichtregelen voor altijd aan de vergetel heid ontrukt, op nieuw eene welverdiende hulde te ontvangen. Blijkens cene hier achter voorkomende advertentie zal de Vereeniging van Musici uil het Lcydsch orkest op Woensdag aanst. een instrumentaal concert geven, bij welke gelegenheid hel declamatorium de gang naar de ijzersmelterij," naar Schiller, zal uitgevoerd worden. De pogingen der ver eeniging tot instandhouding van een orkest alhier verdienen ten volle de ondersleuning onzer stadgenooten, vooral ook omdat de vroeger reeds door haar gegeven concerten in zoo vele opziglcn getuigden van ijverige studie en van hel streven on; door uilvoering van degelijke muziek den hoorders een waar kunstgenot te verschaffen. Moge de vereeniging ook nu door cene talrijke opkomst de overtuiging erlangen dat haar arbeid op prijs wordt gestelden daardoor aangemoedigd worden om op den ingeslagen weg voort ie gaan. De geneeskundige faculteit onzer hoogeschool heeft zich bij adres aan de tweede kamer der staten-generaal gewend met het eerbiedig verzoekde bezwaren in overweging te willen nemen, die bij haar gerezen zijn na kennisneming van bet ontwerp van wel, onlangs door de regering aan de goedkeuring der kamer onderworpen regelende hel onderzoek naar de be kwaamheden van hendie verlangen te worden toegelaten als artsen apo thekers en vroedvrouwen. Hare bedenkingen betreffen art. 2, waarin de vakken vermeld worden, waarover zich het examen van hendie als arts wenschen te worden toe gelaten, zal moeten uitstrekken. In dat artikel toch worden, en de facul teit ontveinst niet dit met de uiterste bevreemding te hebben opgemerkt, de wis- en natuurkundige wetenschappen geheel met stilzwijgen voorbijge gaan, lerwjjl het niet vermelden daarvan geenszins geacht mag worden toe valligerwijze of zonder opzet te hebben plaats gehad. Wanneer immers de regering, in hare memorie van toelichting tot de genoemde wet, verklaart als beginsel te hebben aangenomen dat de wetgever van den aanstaanden artsvoor zijne toelatingniet meer bekwaamheid mag vorderen dan als onmisbaar beschouwd moet worden, zoo kan men daaruit geen ander be sluit afleidendan dat de geneeskundige, volgens het stelsel der regering, alle wis- en natuurkundige kennis zonder nadeel ontberen kan. De facul teit aarzelt daarentegen niet als haar eenparig gevoelen juist de tegenover gestelde meening uit te spreken. Voor een wetenschappelijk medicus toch, en kan er wel van ecne medische kunst zonder wetenschap sprake zijn, is ecne behoorlijke kennis van wis- en natuurkunde niet slechts wenschelijk, maar in den waren zin des woords onmisbaar. Na eenige ontwikkeling leest men verder«Men zal ons welligt tegen werpen dat het woord onmisbaar door de regering in eene geheel'andere beteekenis genomen wordt. Blijkens de memorie van toelichting toch ver langt zij alleen, «dat hij, die volgens de wet, tot de uiloefening der ge neeskunst is bevoegd verklaarddaartoezonder gevaar voor het leven en de gezondheid der ingezetenen, in alle opziglen in staat zij." Moeien wij echter deze verklaring letterlijk opvatten, en is het der regering ernst, dat van den aanstaanden arts niels meer dan van een gewoon scheeps-hcclmees- ier gevorderd mag worden, dan is zij blijkbaar met zich zelve in strijd, want dan moest het examen zich ook alleen tot de genees-heel- en ver loskundige praktijk bepalenen het behoefde zich niet tot de overige vak ken uit te strekken. «Daarenboven en wij stellen er groot belang in dat deze omstandigheid niet uit hel oog worde verloren, zij, die zich voor het examen als arls, zoo als hel door de regering omschreven wordt, willen voorbereiden, zul len daartoe van het akademisch onderwijs, als het goed wordt gegeven, geen gebruik kunnen maken. De akademische docent geeft zijn onderwijs in de onderstelling, dat zijne toehoorders van de natuur-wetenschappen de noodige kennis verkregen hebbenen draagt zijne wetenschap in haren ge- lieelen omvang voor; doch zoodanig onderwijs is geheel ontoegankelijk voor hen, die onvolledig gevormd zijn, zij kunnen er onmogelijk eenig nut van trekken. «Door een groot aantal deskundigen in den lande was sedert lang aan gedrongen op eenheid van geneeskundigen stand. Doch allendie deze een heid verlangden, wenschlen haar te verkrijgen, even als zij elders sints lang tot sland is gekomen door verheffing tot een zeker peil. De regering verlangt haar ook, maar zij tracht haar te verkrijgen door het peil te ver lagen. Volgens onze innige overiuiging zou dit laatste een beslissende stap zijn tol achleruitgang van de wetenschappelijke, dal is, van de eenig ware en wenschelijke geneeskunde in ons vaderland." liet is op deze en andere grondendat de facultejt geenszins aarzelt de kamer te verzoekenhare goedkeuring aan de voorgestelde wet niet te ver- leenen I. Zoo bij art. 2 niet worden opgenomen; de wis- en natuurkundige we tenschappen voor zoo verre de kennis van deze tol eene grondige beoefe ning der medische wetenschap gevorderd wordt II. Zoo niet bepaald wordt, dat hij, die lot het examen van arts wenscht te worden toegelaten, van een gymnasium of lalijnsche school gepromoveerd zijof wel een voorloopig litlerarisch en mathematisch examen hebbe on dergaan, zoo als gevorderd wordt van hen, die een voorbereidend examen voor de geneeskunde in de wis- en natuurkundige wetenschappen, aan eene onzer hoogescholcn verlangen af te leggen. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Maart 1858 en 1859, alsmede van die opbrengst over de 3 eerste maan den dier beide jaren. MIDDELEN. Ges\Si^\.{bijopcenten en invoer) Binncnl. Gedistilleerd idem Buitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit-enKunslwijn(»'d Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Maart. 1858 21G4.5G,1 3G13.99 170.07} 5283.06 1371.00 435.04* 1104.85 223.40 ƒ14365.98.* 1859 2129 3982 21G 48 G230 1401 971 249 210 G8i G8 381 54} 84 52; 61} .47} .10 Zuivere opbrengst over de 3 eerste maanden. 1858 1859 5G59.91 10308.66! 798.12; 153.04 14313.52 4131.60 554.92} 1709.00 316.70 ƒ15446.85}!/ 37945.48 5470.09} 11938.50 5G7.03!- 93.43} 15031.94 4250.55 1732.10 1486.40 467.65 41037.70' De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der iu het Werkhuis alhier opgenoniencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 110 tol 126 personen. Bij kon. besluit van 30 Maart is de stempel voor bet ongevvaai'borgd gehalle der gouden en zilveren werken, zijnde de letter S, vervangen door een Dolfijn, met opgeheven staart, in verschillende grootte; vorm, uitge sneden. Naar men verneemt zullen eerstdaags aan een aantal militairen van onderscheidene rangen van de corpsen des legersdie een effectieven dienst tijd van 36 jaren hebben, op grond van het kon. besluit van 11 Febr. 11., de gouden medaille met 50 gratificatie worden toegekend. Men verneemt dat, op aanvraag van den minister van koloniën, dooi den minister van oorlog aan de chefs der corpsen van de landmagt eene aanschrijving is gerigtten einde voor een zeker aantal hoornblazers van het leger hier te lande, die ook andere blaasinstrumenten bespelen, de gelegenheid open te stellen om zich, onder genot eener premie van 100, op de gewone wijze voor de koloniale dienst te verbinden, geschiedende deze aanvraag in het belang der hoornmuziek bij de veldbalaillons van het leger in Ned. Indië. Te Amsterdam is eergisteren eene hoogbejaarde vrouwin de Anjc- lierslraat woonachtig, verbrand. Eene bloedverwant, die in hare woning kwam, vond slechts een onheilbaren klomp. Het Neder), eskader, onder bevel van den schout-bij-nacht '1 Hooft, is eergisteren uit Plymouth aan het Nieuwe Diep binnengekomen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1