BUITENLANDSCRE BEBIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 5 April. Lord Canning, gouverneur-generaal van Indië en lord Elphinstone, gou verneur der provincie Bombay, zijn lot ridder-grootkruis der burgerlijke af- deeling van de Balh-orde benoemd. De heer Disraëli heeft nu reeds ecne circulaire aan de kiezers van Buckinghamshire gerigt. Hij verklaart daarin aan hen die hem tot lid van het parlement hebber, afgevaardigddat de jongste stemming in het lagerhuis het gevolg is geweest van de vcreeniging der verschillende fractiëndie op ecne zoodanige wijze iedere regering kunnen omverwerpen; een toestand die zeer gevaarlijk is. liet oogenblikzegt hij is hagchelijk. Engeland heeft zich verbonden de bemiddelaar te zijn tusschen twee groote monarchen en, zoo mogelijk, de weldaden des vredes voor Europa te behouden. De regering der koningin moet dus door een vaderlandlievend parlement onder steund worden. Het blijkt dns, en men had dit ook wel verwacht, dat de ministers bij de nieuwe verkiezingen niet de kieswet maar de staatkundige omstandig heden des lands op den voorgrond zullen stellen. Natuurlijk zullen de te genstanders van het kabinet hun best doen om den invloed van een zooda nig beweren op de verkiezingen te bestrijden. Volgens de Globe zal de ontbinding van het pai'icmcnt op 16 April plaats hebben. In de St. Marylcbone's kerk heeft men Vrijdag 11. de ontdekking ge daan, dal cenc kostbare schilderij op ecne schandelijke wijze was geschon den. Onder anderen was het hoofd van den Zaligmaker weggekrabd en in de plaats gekorven dien God en geenc afgoden. Er is ecne bclooning van 150 voor de ontdekking van den schuldige uitgeloofd. Het getal der bekende schipbreuken in de eerste drie maanden dezes jaars is 493. Door het hoogste regterlijkc collegie van de Vercenigdc Staten is op nieuw beslist dat de wet houdende bepalingen tot liet achterhalen van voort- vluglige slaven met de constitutie der unie strookt, en ook in de slavcrnij- werende stalen, des noods met den sterken arm, moet worden ten uitvoer frplporfl FRANKRIJK. PARIJS5 April. Omtrent de onderhandelingen, die lot behoud van den vrede geopend zijn, blijven de bcriglen zeer uitccnloopend. De herigten uit Londen, Berlijn en Petersburg luiden gunstig, terwijl men hier en te VVeencn den oorlog reeds zeker waant. Het bevestigt zich dat Oostenrijk de ontwapening van Sar dinië eischt als cene voorwaarde van zijne deelneming aan het congres, en dat Frankrjjk in niets zal bewilligen dat als eene erkenning der verdragen van 1815 zou kunnen beschouwd worden. De diplomatic zal dus met veel beleid werkzaam moeten zijn om het omtrent de voorwaarden eens te wor den en men twijfelt of haar dat wel zal gelukken voor dat het zwaard is getrokken en er een overwinnaar tegenover een overwonnene staat. Wat de grondslagen van het congres betreft, de opgave der hoofdpunten door de Indép. Beige gedaanen door andere bladen tegengesprokenhoudt men thans algemeen voor vrij naauwkcurig. De conferentieter behandeling der zaak van de Donau-Vorstendommen zal Donderdag aanst. aan het ministerie van buitenl. zaken geopend worden. De staatkunde is hier thans een weinig ter zijde geschoven, door de opvoering van de opera-comiqne van Meyerbeer Le pardon de Ploërmcl, waaraan eene algcmcene toejuiching is te beurt gevallen. De keizer heeft den heer Meyerbeer in zijne loge ontboden en hem met dien uitslag geluk gcwcnscht. Volgens een gerucht zou vorst Gortschakofï alhier verwacht worden. HU zou met ecne bijzondere zending bij den keizer belast zijn. In de fabrieken te Lyon blijft, in weerwil der oorlogzuchtige berig- tenveel levendigheid hcerschcn. Nabij Soissons is de zolder ccner molenwaarop 70,000 ponden graan waren opgeslagen, ingestort, met het ongelukkig gevolg, dat een geheel gezin, uit C personen bestaande, dat twee onder dien zolder gelegen ver trekken bewoonde, is omgekomen. Bij het expeditie-leger in Cochin-China is men druk bezig met het af- rigten van olifanten, die daar te lande bij de krijgsverrigtingen van zeer groot nut zijn. Het leger van den keizer van Anarn is mede ruim van zoodanige afgcrigtc dieren voorzien. Volgens een berigt uit Madrid zou er tusschen de Spaansche regering en het keizerrijk Marokko ecne overeenkomst gesloten zijn, volgens welke Mclilla zijne oude grenzen terug verkrijgt en de Marokkanen zich tot het in toom houden der Rifl'bewoncrs verbinden. In de genoemde stad heeft onlangs een zware brand gewoed in de maga zijnen der kon. stallen; Vier artilleristen zijn daarbij door stikking om 't leven gekomen. ITALIË. Tot gezant van Sardinië te Parijs is benoemd de heer Massino d'Azeg- lio, een man van zeer gematigde denkwijze, ter vervanging van den heer de Villamarina, die gedurende geruimen tijd die betrekking heeft vervuld. Men weet de reden van deze verandering nog niet. Uit Napels wordt gemeld dat, hoewel de operatie die de koning heeft ondergaan, hem veel vcrligting schonk, echter zijne krachten dagelijks afnamen. Ook daar was men begonnen zich lot ecnen mogelijken krijg to'e te rusten. De voorlezingen aan de hoogesehool te Padua worden thans weder door 1500 studenten bezocht, wier gedrag, na de verwijdering der onrust- stokers, onberispelijk is. FRU5SSE1*. De heer A. von Betzold, te Ansbach, een jong mensch van 22 jaar, die le Berlijn heeft gestudeerd, werd dezer dagen tot hoogleeraar in de physiologic aan de hoogesehool te Jena benoemd. Hij heeft deze benoeming te danken aan de uitstekende bijdragen, welke hij in de jongste twee jaren in tijdschriften heeft geleverd en die de bewondering wegdroegen der beste physiologen. Daar hij nog niet gepromoveerd is, begeeft hij zich te dien einde naar Wiirzburg, om vervolgens tegen 1 Mei aanst. zijne voorlezingen over physiologic aan de hoogesehool van Jena te beginnen. Op 30 Maart is de bliksem in de kerk te Mariënfcldc geslagen. Het altaar werd verbrijzeld en een vijftal personen gewond. De koning van Wurtemberg is na eene afwezigheid van 5 maanden in zijne staten teruggekeerd. De bevolking van Stuttgart heeft hem eene serenade bij fakkellicht gebragt. Door het officiële regeringsblad te Petersburg is het keiz. besluit mede gedeeld, strekkende tot uitgifte van staatsschuldbrieven rentende 4 ten hon derd. Daarbij is bepaald dat die staatsschuldbrieven algemeen, voor Russen en voor buitenlanders, verkrijgbaar zullen zijn, en wel in stukken van 250 roebels, 500 r.1000 r.5000 r.10,000 r.of 100,000 r. In genoemde stad waren handelsbrieven nit Kiachta ontvangenwaarin gemeld wordt dat er in het noordelijk deel van het Chinesche rijk een zware hongersnood hecrscht. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 April. Naar men verneemt zullen er rondom deze hoofdstad 30 forten wor den aangelegd, die in 4 maanden lijds voltooid moeten zjjn en elk met 3d stukken zullen gewapend worden. Uit Munchen wordt gemeld dat de koning liet door twee ministers ingediende ontslag heeft teruggezonden, met bijvoeging van den wcnsch dat zij hunne betrekking zouden behouden. INBEZONDE1V. BROÖBZETTIIVG. ii. Het regelen der zetting, dat met de grootste naauwkeurighcid en naar de beginselen van billijkheid en regtvaardigheid moest geschiedenzou rusten op vaste en op veranderlijke grondslagen. De vaste bestaan in a. de hoe veelheid ponden brood, welke een mud 'graan oplevert; b. de kosten, die vereischt worden, om het graan tot brood te verbakken; en c. eene naar billijkheid vast te stellen winst voor den bakker. De veranderlijke grond slagen zijn: a. de rijks- en plaatselijke belasting op het graan en b. de prijs van het graan. De vaste grondslagen werden na gedane proefnemingen en berekeningen opgenomen in een tarief, dat door de gedeputeerde staten werd ontworpen en door den minister van binnenlandsche zaken vastgesteld. Dit heeft voor Leyden plaats gehad bij besluit van 29 November 1828 en naar dat tarief is de broodzetting aldaar geregeld, zonder dat daaromtrent klaglen zijn vernomen in het meer dan 25-jarig tijdvak, waarin zij bestond, ofschoon de herziening dier vaste grondslagen, wanneer zulks noodig was, werd vergnnd. De zetting geschiedde bij het gewigt, zoodat de broodverbruikers steeds den prijs kendenboven welken het Nederlandsch pond brood niet mogt worden verkocht. De vaste grondslagen schenen zoo te zijn berekend, dat aan den bakker eene betamelijke en in de nitoefening van zijn vak van nijverheid billijk toekomende winst was toegekend. Als hoogste prijs of maximum van iedere broodsoort, bleef ruimte over voor de concurrentie, om tot denzelfden prijs betere hoedanigheid of meerdere boeveelheid te leveren. Wat die vaste grond slagen betreft, schijnt er wel gezorgd te zijn, dat de zetting de vrijheid van handel en nijverheid bij de uitoefening van het broodbakkersbedrijf in geenen deele beperkte. Voor zulk een grief tegen de broodzetting is geene aanne melijke reden bij te brengen. Integendeel kan niet zonder grond worden beweerddat in een tijdsverloop van meer dan 30 jaren de brood- en meel-induslric zal hebben gedeeld in de voordeelendie elke tak van nijver heid door nieuwe uitvindingen en belangrijke verbeteringen heeft ondervon den. De wijze van zamenstelling en vervaardiging van het brood, de meel- bereiding, de handel in graan en meel en wat al meer tot het broodbakkers- bedrjjf in verband staatzij hebben gewis zulk eene verandering onder gaan dat men veilig kan aannemen ecne voor dat bedrijf gunstige regeling en berekening der vaste grondslagengelijk die 30 jaren geleden plaats hal en vastgesteld werd, om te strekken lot maatstaf der broodzelling. De veranderlijke grondslagen regelen zich volgens hunnen aard naar tijden en omstandigheden. Wordt er accijns van het gemaal geheven voor liet rijk of voor de gemeente of voor beiden, de berekening van hetgeen daarvoor door den bakker wordt betaaldlevert geen bezwaar op. Is die accijns geheel of gedeeltelijk afgeschaftdan wordt daarop bij de bere kening der grondslagen acht gegeven. Eigenlijk is daarop zelfs in den regel nog een voordeel voor den bakker, omdat het getal brooden, dat uiteen mud graan gebakken wordt, niet altijd juist opgaat in het bedrag van den betaalden accijns, maar er doorgaans een overschot is, dat in het voordeel van den bakker komt. De grootste moeijelijkheid bij de regeling der broodzetting is evenwel ge legen in de bepaling der prijs van de graansoort, die tot de bereiding der verschillende broodsoorten 't meest dienstig is en gebruikt wordt. Men heeft aangenomen voor de broodzetting, dat het tarwebrood, beste soort, wordt vervaardigd van jarige Zeeuwschchooglandsch Kleefsche en Poolsclie tarwe, ieder voor een derde deel en het roggebrood van Pruissischc rogge. De marktprijzen kunnen wel verschillenomdat ook het gewigt van het graan per mud niet builen aanmerking raag blijven. De middenprjjs Ta" ieder mud strekt tot maatstaf.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2