Dc leden van de eerste kamer der staten-gcneraal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen 27 April aanst. Door den minister van binnenl. zaken zijn bij de dienst van den rijks telegraaf benoemd: tot telegrafisten der 2de kl. de telegrafisten der 3dc kl. 11 L. Jansen, J. P. Stutterheim en Z. van der Vegte; tot telegrafisten der 3dekl.de leerlingen: P. L. Mounier, H. Visser Cz.W. J. Gerbers, F. C. Wethmar, C. II. Rang, F. W. Jaeger, A. C. Regonw, J. J. Jacobs, M. J. II- Spaink en BI. P. Lughten. In dc zaak van den luit.-gen. C. A. Gunkel, die Donderdag, 7 April, voor het prov. gcregtshof in Zuidhollond zal te regl staan, zijn, als getui gen of deskundigen, of tot het geven van inlichtingen, opgeroepen: 1°. L.C. E Esbra; 2°. J. C. Visser, huisvr. van H. van der Houven; 3—5°. H. H. A. en J. van der Houven, kinderen; 6". A. P. Danefelser, huisvr. vann°.7; 7». J. U. van Heuven van Starreling; 8°. D. B. Rijke, med. doctor; 9°. L. S. A. Holtrop (sedert overleden); 10°. J. G. Vorstman, heel- en vroedmees- ter- 11°- C. P. Bleyer, heel- en vroedmeester; 12°. T. D. Vrijdag Zijnen, scheikundige; 13°. E. A. van der Burg, scheikundige; 14°. J. Kips, med. doctor; 15°. J- X. Waldeck, hoofdcommissaris van politie; 16°. W. BI. A. van Campcn; 17°. de huisvr. van Kok; 18°. A. Stappershoef, droogist; 19°. A. F. van Kempen; 20°. J. Goudoever; en 21°. H. H. van Gogh. Men verzekert dat het hof, bij de behandeling dezer zaak, zal zamengesteld zijn uit de hh. m". J. A. Philipseals voorzitter, A. J. T. de Bordes, Schmolck en J. H. van der Sande, als raadsheeren. Het openbaar ministerie zal wor den waargenomen door den adv.-gen. mr. W. F. G. L. Frangois. Als verdedi ger zal optreden mr. D. Le'on. De akte van beschuldiging is thans openbaar gemaakt en wordt door het Weekbl. v. h. Regt medegedeeld. De hijzonder- beden daarin vervat komen echter hoofdzakelijk overeen met hetgeen reeds vroeger, ook in ons blad, omtrent deze zaak is medegedeeld. Ttceede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 30 Maart. In deze zitting is 0. a. ingekomen een voorstel van de hh. Thorbeeke, Sirens en Gevers Deynoot, tot het instellen van een onderzoek omtrent den toestand van de Maas en de Zuid-Willemsvaart. De beraadslagingen zijn voortgezet over het wets-onlwerp tot herziening der wet op het regt van successie enz. Art. 23 is op nieuw in overweging genomen en naar aanleiding van de daarin nog door de regering gebragtc veranderingen zonder verdere beraad slaging aangenomen. Daarna zijn achtereenvolgens de artt. 24—52 aangenomen. In vele dier artikelen waren door den minister van finantiën wijzigingen gchragt. Zitting van Donderdag 31 Maart. In deze zitting heeft de voorzitter het woord verleend aan den heer van der Linden, die mededeelt, dat de commissie, belast geweest met het onder zoek der stukken betreffende de openstelling der havens in Oost-Indië, met haar rapport gereed is. Dat rapport zal worden gedrukt en rondgedeeld. Hierop zijn de discussiën over de successiewet voortgezet en ten einde gebragt, waarna het ontwerp met 55 tegen 10 stemmen werd aangenomen. Tegen de hh. van WintershovenZuylen van Nyevelt, Sander, Nispen van Sevenaer, van Asch van Wyck, SchimmelpenninckBleylink, van der Lin den, Hoffmann en de Kempenaer. Zaturdag aanst. zullen behandeld wor den de wets-ontwerpen betreffende de tarieven op het geslagt, de eindbe stemming der baten van de voormalige wees- en momboirkamers en wegens verstrekkingen aan het dep. van marine. Naar aanleiding eener vraag van den heer van Lynden heeft de voorzitter te kennen gegeven, dat het voorloopig verslag omtrent het wets ontwerp over de afschaffing der slavernij in West-Indië in de volgende week gereed zal zijn. BUITENLAiMDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 29 Blaart. In het hoogerhuis heeft lord Blalmesbury, in antwoord op eene inter pellatie van lord Clarendon, ecnige ophelderingen gegeven omtrent het Ita liaansche vraagstuk. Hij gaf te kennen dal lord Cowley zijne reis naar Weenen onder goedkeuring van Frankrijk had ondernomen; dat hij bij zijnen terugkeer vernomen had dat gedurende zijne afwezigheid Frankrijk en Rusland zich met elkander over het houden van een congres hadden verstaan; dat de Engelsche regering, die op 18 Blaart van de bedoelingen van Rusland onderrigt was gewordenzich daarmede vereenigd haddat omtrent de zamcnslelling van het congres nog geene beslissing genomen was; dat naar het gevoelen der Engelsche regering de Italiaansche staten op het congres zouden moeten worden toegelatendat het congres in het laatst der maand April zal plaats hebben, en dal Sardinië en Oostenrijk beloofd hebben zich intusschen wederzijds van aanvallen te onthouden. De Times is van oordeel dat Sardinië van het congres moet worden uitgesloten, of zoo niet, dat dan al de Italiaansche stalen daaraan moeten deelnemen. In het lagerhuis is de behandeling der kieswet steeds aan de orde. De heer Owen Stanley heeft van zijn voornemen afgezien, om bij verwer ping der wet een votum van wantrouwen omtrent de regering uil te lokken. Tegen vrijdag ziet men de stemming te gemoet. De ministers kunnen in zoo verre gerust zijn, dat de onderscheidene partijen noch hunne aftreding noch eene ontbinding van het parlement begeeren. Op de jaarlijkschc vergadering van de vereeniging lot het vormen van een fonds van letterkundigen, deelde de heer Charles Dickens mede, dat een liefhebber der letteren bereid was lot hel doen eener gift van 10,000 aan geld en 17,000 boekdeelen aan de maatschappijop voorwaarde van het invoeren eeniger hervormingenwaardoor het nut der vereeniging uit gebreid zou kunnen worden. FRANKRIJK. PARIJS29 Maart. Het te houden congres over het Italiaansche vraagstuk blijft natuurlijk de gemoederen bezig houden. Blen blijft steeds onderhandelen over de plaats waar het zal worden gehouden, en hoewel Baden-Baden veel kans heeft daartoe te worden uitgekozenis men het daarover nog niet eens geworden. De publieke opinie alhier maakt zich ongerust en gelooft niet dat het aan de diplomatie gelukken zal de moeijelijkheden uit den weg te ruimen, en vreest, zoo zij er al in slaagde, dat de onderhandelingen en daardoor ook de staat van onzekerheid van zeer langen duur zal zijn. Ter beurze blijft men eene zekere mismoedigheid opmerken, die zeker aangemoedigd wordt door de herigten omtrent de voortdurende krijgstoerustingenwaarmede Frankrijk en Oostenrijk zich blijven bezig houden. Zoo meldt thans de Patrie weder dat er besloten is tot het vormen van vierde bataillons bij al de regimenten. Graaf Cavour is nog altijd hier, en hij heeft op nieuw een langdurig onderhoud met den keizer gehad. Hoewel het bijna als zeker te achten is dat Sardinië niet aan de beraadslagingen van het congres zal deelnemen, is het vertrouwen van den minister in eene naar zijne wenschen gunstige oplossing van het Italiaansche vraagstuk nog in 't minst niet verminderd. Waarschijnlijk zal de keizer op Zondag aanst. weder eene wapen schouwing houden. De minister van binnenl. zaken heeft de directeurs der dagbladen bij zich ontboden, en hen verzocht om, gedurende den tijd dat het congres zal gehouden worden, gematigd te zijn in hunne taal, ten einde de pogingen, die tot behoud van den vrede worden aangewendniet tegen te werken. De medische faculteit alhier, door den minister van onderwijs geraad pleegd over de noodzakelijkheid van de oprigting van nieuwe leerstoelen, heeft met groote meerderheid van stemmen den wensch geuit dat de leer stoel voor de geschiedenis der geneeskunde mogt worden hersteld. Berigten uit Cochin-China van 30 Januarrj melden, dat eene scheeps- magt naar het zuiden vertrokken wasmet het doel om Saigan aan te val len, welke stad als de graanschuur des lands wordt beschouwd. Onmid- delijk na de aankomst van versterkingen zal het beleg voor Ilue' worden geslagen. ITA LIE. Indien de berigten uit Turijn ten dezen opzigtc vertrouwen verdienen dan zouden er 1200 man Ooslenrijksche troepen met 50 stukken geschut te Piacenza zijn binnengerukt. Te oordeelen naar de berigten uit Toskane heerscht ook aldaar veel opgewondenheid en zal de groot-hertog moeijelijk zijne staatkunde, die naar Oostenrijk overhelt, kunnen handhaven. Misschien zal het daar tot eene wijziging van het ministerie komen, in den zin van den minister Bal- dasseroni, die als meer vrijzinnig dan zijne ambtgenooten bekend staat. PKÜIS8EN. BERLIJN, 29 Blaart. 27 leden van de kamer van afgevaardigden, die in 1848 leden zijn ge weest van de nationale vergadering te Frankforthebben op den 26,ll,D dezer in het Hotel d'Angleterre de vestiging van het Duitsche rijk herdacht, die op het einde van Blaart 1848 werd tot stand gebragt. Bij het ministerie van koophandel houdt men zich onledig met het op sporen van middelen, om van de opening der havens in het oostelijk gedeelte van Azië voor handel en nijverheid partij te trekken. Waarschijnlijk zal eene expeditie derwaarts worden gezonden. Uit Hanover meldt men dat men voornemens is om de kustverdediging met kracht aan te vangen. Tot dekking der rivieren zullen nabij Bruns- hauseu, Bremerhaven en te Pelkum in Oost-Friesland batterijen opgerigt worden; waarschijnlijk zal ook Uarburg worden versterkt. De batterijen zullen met 68 ponders gewapend worden. 008T-1NDIE. BATAVIA, 7 Februarij. Aan den hoogleeraar W. II. de Vriese, belast met een onderzoek der cultures in Ned.-Indië, is tijdelijk toegevoegd de adsistent voor de dienst der koffij-cultuur A. H. Servatius. Te Buitenzorg heeft op 27 Jan. het leggen van den gedenksteen in het gebouw, bestemd tot museum en laboratorium, en gewijd aan de dienst van het mijnwezen, op eene pleglige wijze plaats gehad. De vuurspuwende berg op Ternale heeft gedurende de maand December zware rookwolken uitgeworpen. Onophoudelijk werden daar zware aardschud- dingen waargenomen. Ook op Blenado heeft er eene aardbeving plaats gehad. Volgens berigt uit Japan was men met de vergrooting van Decima en de verlaging der ringmuur reeds begonnen. De handel met onderscheidene natiën scheen eene groote uitgebreidheid te zullen verkrijgen. IXCIKZOVD EN. Mijnheer de Redacteur! Hel doet mij leed na zooveel welwillendheid UEd. nog te moeten verzoe ken eenige weinige woorden in uw blad van 1 April op te nemen, lot redres van eene misstelling in mijn laatste artikel over de broodzetting. In de tweede zinsnede staat 12 maal 27 centen en dus ƒ3.24; moet zijn 12 maal 13£ centen en dus ƒ1.62. Dit verandert wel de cijfers voor een klein deelmaar doet niets af lol onze bedoeling van aan te toonen, dat het brood aanmerkelijk beterkoop zoude zijn, indien de zetting nog van de regering uitging. Uw erkentelijke dienaar, X. STARS- BKKI«TEX. Derde Zitting van den Militie-Raad over liet Kanton rijdenN°. 15. BURGEMEESTER. en AVETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende van den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris over de Kantons 15—21, Provincie Zuid- Rollandeene Kennisgeving, dat de derde Zitting des Mililic-Raads voor deze Ge-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3