LEYDSCHE C O U R A N T. VRIJDAG 1 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCI1fi BïïRIGTEN. LEV DEN31 Maart. Dezer dagen heeft de commissie, door de verccnigde vergadering van Rijnland uit haar midden benoemd, rapport en advies uilgebragt nopens het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden betreffende de inrigting der water- staatsdienst. Gelijk men weet beslaat de commissie uit de iieeren S. de Clereq Wz.P. Viruly en mr. P. L. F. Blusse'. Uil dat omstandige rapport, gedrukt aan de hoofd ingelanden en hoofd- jiigelanden-plaatsvervangers verzonden, onlleenen wij het volgende uittreksel. jlcl voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden strekt om hetgeen vóór de invoering van hel nieuw reglementtoen geen hoofdopzigter bestond aan de zorg van 5 opzigters ten gezamenlijke bezoldiging van 7G00.toever trouwd was, thans, nu bel auibt van hoofdopzigter bij het reglement werd ingevoerdbenevens en onder dezen aan 5 opzigters op te dragen waar van 2 (die te Halfweg en Ie Spaarndam) ƒ1500.en 3 (die te Katwijk, Gouda en Leyden) ƒ1100.zouden trekken met vrije woning voor 4 hun ner en mitsdien de gezamenlijke bezoldiging van hoofdopzigter (bij regie- j ment op ƒ3000 gesteld) en opzigters tot ƒ9300.te brengen. Als standpunt, waarop de commissie zich bij de beoordeeling van dat voorstel heeft geplaatst, geeft zij aan, besef van het gewigt der zaak, overtuiging, dal voor hetgeen ten deze werkelijk noodig is, geene kosten mogen worden ontzien, doch tevens elke besteding van meer dan hetgeen 8 voor de meest doelmatige inrigting wordt vereischtverspilling van toever- trouwde gelden van anderen zou zijn, en de meerling, dat, nu een ge heel nieuw bestuur tol nieuwe regeling wordt geroepen, alleen de meest doelmatige moest worden gezocht, en daarbij alleen op het duurzaam belang van Rijnland, niet op dat der thans in functie zijnde ambtenaren, mogt worden gelet. Van dat standpunt uitgaande, verklaart de commissie, voor zooveel ter voorbereiding en vestiging van haar oordcel het haar aan eigene ervaring en kennis te kort schoot, dier aanvulling te hebben gezocht waar die te vinden was. Ten aanzien van het voorstel zelf wordt aangevangen met de opmerking, dalterwijl het reglement aan de vcreenigde vergadering de regeling van de waterslaalsdienst in haren geheelcn omvang opdraagt, het voorstel beperkt is tot de aanstelling van opzigters (in Rijnland gelijkstaand met ingenieurs elders) en zelfs, ter reglvaardiging van het voorgestelde als noodzakelijk en I tevens voldoendgeen beroep wordt aangetroffen op de lagere dienst, zoo als men die later mogt wenschcn te zien regelen. De commissie acht het verband tusschen alle de declen der dienst zoo onafscheidelijk, dat de regeling van elk deel afhankelijk is van die, welke men aan de andere deelen toedenkt, en cvenzoo geen deel op zich zelf kan worden geregeld zonder dat die regeling van invloed zij op die der ver dere dienst. Vandaar dat zij zich vcrpligt zag te onderzoeken, door welke inrigting der gehecle dienst de belangen van Rijnland het meest zullen worden bevorderd. Die dienst bevat volgens haar 3 deelen: 1". de eigenlijk gezegde arbeid, 2°. dagelijksch beheer en toezigt over dien arbeid en 3°. hooger of weten schappelijk opzigt. I. I)e arbeid in eigen beheer zal cene aanzienlijke vereenvoudiging moe ten ondergaan. Hij zal beperkt moeten worden tot de bediening der nitwa- lerende sluizen en stoomgemalen en de dienst der seinmolenaars en peilopne- mers. Alle verdere arbeid zal bij aanbesteding moeten geschieden. Daardoor •vervallen de werkplaatsen te Spaarndam en Halfweg; zij kosten een belang rijk onderhoud vorderen bezoldiging van 27 werklieden werk of geen werk en onttrekken een aanzienlijk deel der begrooting aan de controle van het bestuur. Verpachting der schutsluizen te Spaarndam, in stede van dier be diening door eigen beambten, zal de belangrijke bate der sluisgelden onder de controle van hel bestuur brengenen de hoogst mogelijke opbrengst verzekeren. II. Terwijl te Katwijk geen dagelijksch beheer en toezigt van een hoo ger ambtenaar dan een bekwamen sluiswachter wordt gevorderdbrengt gezegde vereenvoudiging van den arbeid in eigen beheer te Spaarndam en te Halfweg vereenvoudiging van dagelijksch beheer en toezigt mede. Het heheer zal slechts, evenzeer als tc Gouda, kunnen betreffen de stoomgemalen ,cn uitwalercndc sluizen. Het toezigt zal bovendien de dijken langs Y en Yssel, en tc Spaarndam de behandeling der schutsluizen door de pachters omvatten. Het zal tevens ontheven moeten worden van thans gevorderd doelloos werk. Omtrent de ambten, aan welke aan Y en Yssel het zoo vereenvoudigd dagelijksch beheer en toezigt moest worden opgedragen, bestond evenwel eenig verschil van gevoelen. Een der leden wenschie het bij elk stoomge maal vereenigd te zien met de functie van lstcn machinist, d. i. opgedragen aan een persoon, die bij genoegzame administratieve en waterbouwkundige kennis om dal beheer en toezigt te voeren, tevens de bekwaamheid had om bij werking der machine, die slechts gedurende weinige dagen in het jaar dienst doet, den 2dcn machinist zoo veel noodig af te lossen. Zulke perso nen waren volgens hem voor de belooning, welke thans door de lslc machi nisten in Rijnland wordt getrokken (nam. te Spaarndam en te Halfweg ƒ24.te Gouda 20.80 per week), of zelfs voor minder te verkrijgen. Van deze was zelfs betere waarneming te verwachten dan van henwier hooger en wetenschappelijker vorming hen tot hooger en wetenschappelijker werk schijnt te bestemmen. De andere leden vreesden, dat door die ver- eeniging óf het een óf het ander kon komen te lijden, en het ontzag, noo dig voor hem die beheer en toezigt voert, zou worden verzwakt, zoo hij zelf als lslc machinist niet de handen aan het werk sloeg; zij verlangden daarom de hoogcre dienst zóó in te riglendat het beheer en toezigt bij de stoomgemalen aan hare ambtenaren kan worden opgedragen. Verder wensehten allen de aanstelling van een tweetal werk- of dijkbazen, die derwaarts kouden worden gezondenwaar werkzaamheden door aanne mers worden verrigt of andere belangen een waakzaam oog vorderen. Zij zouden de thans bestaande opzieners der duinen vervangen. Bij behoefte kan hun getal tijdelijk worden vermeerderd. 111. liet hooger wetenschappelijk opzigt is opgedragen aan den hoofd opzigter. Hij behoeft daarin hulp, welke eene technische, wetenschappelijke zijn moet. Deze te verschaffen is de roeping van opzigters. Bij de vraag hoe groot het getal van deze moet zijn, heeft de commissie zich 3 beginselen gesteld: 1°. dat in het belang eener goede dienst de voorkeur moet worden gegeven aan een personeel, dat legen billijke belooning tot drukke en gcwigtige bezigheden wordt geroepen boven een meer uitgebreid, dat lijden zou aan gebrek aan werk2". dat het stelsel van eenheid van beheer en opzigt, door het reglement gewild, gemakkelijker en vollediger zal werken naar gelang het getal opzigters, aan den hoofdopzigter toege voegd, kleiner zij, en 3°. dat de hoedanigheid van hoofdopzigter hem die met dal ambt is bekleed, geenszins belet de behartiging van sommige der hem toevertrouwde belangen zonder tusschenkomst van eenig opzigler aan zich te houden. Met het oog op die beginselen verklaart de commissie, dat, hadde hare meerderheid het gevoelen van een der leden omtrent het dagelijksch beheer en toezigt bij de stoomgemalen omhelsd, zij de aanstelling van één opzigter onder den hoofdopzigter voldoende zou hebben geacht. Nu hare meerder heid dit aan de ambtenaren der hoogere dienst meent te moeten opdragen, oppert zij de aanstelling van 2 opzigters, waarvan 1, te Spaarndam wo nende, het beheer over de beide stoomgemalen aan het Y, de ander, te Gouda wonende, het beheer over het stoomgemaal aldaar bij zijne hoogere werkzaamheden zal kunnen voegen. Beider bezoldiging wenscht zij hooger te stellen dan het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden deed, en brengt ze tot die van de ingenieurs der lste en 2de klasse van 's rijks waterstaat, namelijk ƒ2000.(o^17Ü0.met vrije woning) voor den éénen ƒ1500. (°f ƒ1200.met vrije woning) voor den ander, en ƒ250.— voor reis- en verblijfkosten aan elk. Wenscht zij geene meerdere ambten dan de be hoefte vordert, de vereischte ambten wenscht zij goed tc bezoldigen. De commissie stelt mitsdien een dienovereenkomstig amendement op het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden voor. Zij vermeent dat eene re geling overeenkomstig hare denkbeelden cene meer doelmatige dienst ver zekert dan die welke door dijkgraaf en hoogheemraden werd voorgesteld, en dat zulk eene regeling te minder aan de ingelanden mag worden ont houden daar zij tot niet onbelangrijke besparingen leidt. Door haar amendement wordt reeds dadelijk op de onkosten van het hoo ger opzigt onder den hoofd opzigter eene mindere uitgave van 2300 ver kregen, hetgeen op eenen jaarlijks wederkeerenden post van G300 niet te verwerpen is. Doch er is meer dan dat. Gelijk het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden in verband schijnt te staan met bestendiging der lagere dienst, gelijk die thans bestaat, zoo staat hel amendement der commissie in verband met hare denkbeelden omtrent de vereenvoudigde regeling der dienst. Zij wil niemands verwachting nopens de daaruit voortvIocijcr.de besparing tc hoog spannen. Deze kan niet vooraf met juiste cijfers worden aangege ven, doch dat zij niet onbelangrijk zal zijn moet een ieder duidelijk wezen. Als de twee belangrijkste besparingen wijst zij1°. op dieverbonden aan de opheffing der werkplaatsen te Halfweg en Spaarndam deze brengt bij andere geldelijke voordeelcn mede den verkoop van het huis Swanenburg met de daartoe behoorende gebouwen, tuinen en gronden, en van de ge bouwen te Spaarndam, welke verkoop van hel onderhoud dier gebouwen (bedragende nog op de begrooling van dit jaar 1105) zal ontslaan en cene bate ten bedrage van den koopprijs opleverenwijst zij 2". op die voortvloeiende uil de openbare verpachting der schutsluizen te Spaarndam dier opbrengst is thans geheel aan de eerlijkheid der sluiswachters overge laten, terwijl de bediening der sluizen over 1858, benevens 3 vrije wonin gen, 2800 buiten lantaarn- en armgclden heeft gekost. Ten slotte van haar rapport en advies geeft de commissie haar verlangen te kennen dat den drukker verlof worde verleend er exemplaren van open baar verkrijgbaar te stellen. «Schoon wij ,"aldus eindigt het rapport, »zoo »lang men ons niet van het tegendeel overtuigt, onze denkbeelden juist en «aannemelijk achten, zoo zijn wij toch te zeer bewust, zoowel van het be- «lang der zaak, als van onze feilbaarheid, om niet tc wenschcn, dat elk «deskundige in de gelegenheid worde gesteld, zoo wij zijns inziens faalden, «onze dwalingen openbaar aan te toonen en tegen deze uwe vergadering te «waarschuwen." In de eerstkomende zitting der vereenigde vergadering zal waarschijnlijk deze belangrijke zaak worden behandeld. Te Utrecht heeft Maandag 11. de hoogleeraar P. Harling het rectoraat der hoogesehool overgedragen aan den hoogleeraar B. ter Haar. De door eerstgenoemden bij die gelegenheid uitgesproken redevoering bevatte een verslag van de lotgevallen der hoogesehool gedurende den afgeloopen jaar kring. Daarna werden de medailles uitgedeeld aan de studenten, wier ant woorden op de prijsvragen deze belooning waren waardig gekeurd. Gouden medailles werden uitgereikt aan de bh. A. van Oven, phil. nat. cand. Ie Leyden, F. L. Rutgers, theol. eand. te Leyden, G. Wicherlinkjur. cand. te Utrecht, A. F. L. Gregory, jur. cand. te Leyden, en II. Schoemakers, nied, cand. tc Utrecht. Zilveren medailles aan de hh. A. Ballot, sludei.t

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1