stellen de beraadslagingen te doen verdagen tot dat de leden gelegenheid zouden hebben gehad om die te onderzoeken. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten de verdere behandeling tot Maandag aanst. uit te stellen. Van de huishoudelijke commissie is eene voordragt ingekomen ter vervul ling der vacature op de griffie, ontstaan door het overlijden van den heer van Alphen Sr. Zitting van Zaturdag 26 Maart. De voorzitter deelt mede dat hij deze vergadering belegd heeft, naar aan leiding van een schriftelijk voorstel van eenige ledendaarbij te kennen ge vende dat zijgisteren vernomen hebbende dat hel ontwerp betreffende de eindregeling der zaken van de maatschappij van weldadigheid heden in de afdcelingen zou worden onderzocht, voorstellen, ter bevordering van een grondig onderzoek, de behandeling in de sectiën niet voor de aanst. week te doen plaats hebben. Na uitvoerige beraadslaging werd, op voorstel van den heer Dirks, be sloten het ontwerp nopens de eindregeling der zaken van de maatschappij van weldadigheidMaandag in de sectiën le onderzoeken en na afloop daarvan de discussiën over de suecessiewet Dingsdag le hervattenof zoo het onderzoek Maandag niet mogt eindigen, dan de discussiën te doen aanvangen aanst. Woensdag. HUrrENLANDtjCHK 11KIUDTEN. ENCELAN LONDEN, 24 Maart. In het huis der gemeenten is de beraadslaging over het wets-ontwerp tot hervorming van het kiesstelsel voortgezet. De hh. Milner Gibson Bright en anderen hebben tegen het ontwerp gesproken. Men verwacht dat de stemming Maandag of Dingsdag zal plaats hebben. Aan de verdediging der kusten wordt steeds met ijver gearbeid. De regering heeft met de Zuidoostelijke spoorweg-maatschappij eene overeen komst geslotenvolgens welke die maatschappij onverwijld eencn zijtak van dien spoorweg tot in het arsenaal van Woolwich moet aanleggen. Daar door zoude in geval van nood uit de magazijnen geschut binnen zeer korten tijd naar de verschillende punten der zuidoostelijke kusten des lands ver voerd kunnen worden. Onlangs werd dr. Alfred Poole, van Knighlsbridge, na een ingesteld geheim onderzoek, door den bisschop van Londen van zijne kerkelijke waar digheid ontzet, van wege zijne Puseyistische gevoelens. De veroordeelde protesteerde tegen dit vonnis en verlangde eene openbare behandeling zijner zaak voor den aartsbisschop van Canterbury, dat hem door hel hooge ge- regtshof werd toegestaan. De aartsbisschop heeft thans de beslissing van den bisschop van Londen bevestigd, op grond dat het gedrag van den ap pellant in tegenspraak is met de leer der Engelsche kerk, tevens allerge vaarlijkst en van dien aard om groot nadeel te kunnen toebrengen aan de zedelijkheid en de godsdienst. Deze uitspraak zal hier te lande veel opzien verwekken. Bij een kolenmijnin de nabijheid van Durhamzijn drie stoomketels gelijktijdig gesprongenwaardoor de gebouwen vernield4 arbeiders gedood en ecnigen zeer zwaar gekwetst werden. Te Chattham zijn eenige honderden veroordeelden werkzaam aan de vcrgrooling der dokken, het aanleggen cener havenkom en de uitbreiding der werven. De regering heeft daaraan reeds een half millioen besteed en in dit jaar zal daaraan nog 160,000 te koste worden gelegd. Te Manchester is een adres, waarin het regerings ontwerp omtrent de hervorming van het kiesstelsel werd afgekeurd en de vrijzinnige gevoelens van den heer Bright aan het parlement werden aanbevolenin 4 dagen door ruim 53,000 personen onderteekend. Dit adres beslaat uit 488 bladen papier. De Daily News deelt het volgende bcrigt van Afrika's westkust mede: Men heeft tijding ontvangen van hel overlijden van Gczo, den slavenhandel drijvenden koning van Dahomey. Zijne uilvaart is te Abouji gevierd. Alle slavenhandelaren van Whydah woonden de pleglighcid bij. Ieder bragt een zeker aantal slaven mede om ze aan zijne schim le offeren of aan zijnen opvolger te schenken. Eerst zouden er 2000 Afrikanen ter gedachtenis van tien overleden vorst geslagt worden; maar men heeft zich tot 800 bepaald. De Europeschc agent van Gezo le Whydah spreidde den in zulke omstan digheden gebruikelijken praal ten loonhij bood den nieuwen souvercin eenen grooten schotel van massief zilver aan vol schitterende nieuwe dollars; cn ten dienste van zijnen overleden meester in liet paradijs schonk hij eenen van zilver vervaardigden boom, aan welks takken fijne llavannah-cigaren hingen. Na afloop der gruwelijke lijkplegtigheden verkondigde de nieuwe koning, dat hij de staatkunde van zijnen vader aannam, llij is aan het hoofd eener aanzienlijke krijgsmagt van Abomi vertrokken om eene slaven- jagt te houden. FKANKRIJH. PABUS, 24 Maart. Thans is men niet alleen zeker van de toetreding van Engeland en Penis sen tot hel houden van een congres over hel ltaliaanschc vraagstuk, maar zelfs van die van Oostenrijk. De Monitcur heeft daarvan officieel kennis gegeven, cn als men een bcrigt uit Berlijn gcloovcn mag dan heeft de laatst genoemde mogendheid, bij hel geven zijner toestemming, gcene gewigtige voorwaarden gesteld. Graaf Cavour is, op uitnoodiging des keizers, herwaarts gekomen. Men zegt dat hij moeite zal doen om voor Sardinië eene slem in het congres te verkrijgen. Maar het is niet le verwachten dat hij daarin zal slagen, want Modena, Parma en Toskane, en mogelijk ook de Kerkelijke Staat, zouden daarop een gelijk regt hebben. Liever wil men gelooven dat de vertegen woordiger van Sardinië, even als die van de overige Italiaansche stalen, tot het congres toegelaten zal worden, om ophelderingen te geven en zijne zaak te bepleiten. Omtrent de plaats, waar het congres zal gehouden wor den, blijft men nog in het onzekere. Bij keiz. besluit van den 19den dezer is bepaald, dat de vergunning om een locaal voor het houden van godsdienst-oefeningen open te stellen en te bezigen voorlaan niet meer door den tnaire der gemeente of door den prefect van het departement, maar door den keizer, op advies van den staatsraad, verleend of geweigerd zal worden. Ook zijn bij hetzelfde besluit de niet van staatswege erkende eerediensten in dit opzigt met de erkende gelijk gesteld. In de eerstgenoemde bepaling is, naar de meening der rege ring, een waarborg van onpartijdigheid gelegen, omdat de beslissing niet meer van plaatselijke vooroordeelen zal afhangen. Men verneemt dat aan den heer Germain van regeringswege verboden is in het Bulletin de Paris te schrijven. Hij had in dat blad de verkla ringen van den Moniteur in eenen vredelicvenden zin uitgelegd en zich hevig uitgelaten legen lien die steeds den oorlog prediken. Zijn beloog schijnt niet naar den zin der regering te zijn geweest. Volgens hier in omloop zijnde geruchten zou prins Napoleon als ver tegenwoordiger van Frankrijk bij het congres optreden. Waarschijnlijker echter zal die taak aan graaf Walewski, die zich vroeger daarvan met lof heeft gekweten, worden opgedragen. Naar men zegt heeft de heer Godillot alhier, die tijdens den Krim- oorlog groote hoeveelheden kleedingstukken heeft vervaardigdonlangs aan genomen 200,000 kapotjassen in eene maand le leveren. Er zijn alhier geruchten in omloop omtrent eene verloving van den graaf van Parijs met de dochter van de hertogin van Parma, dochter van den hertog de Berry en zuster van den graaf de Chambord. Op die wijze zouden de beide takken der Bourbons vcreenigd worden. Die geruchten vereisclien noodzakelijk bevestiging, want de vorstin is slechts 12 jaren oud. Bij den kok Chevet in het Palais-Royal is een zalm ontvangen die 53 ffi weegt en eene lengte heeft van 1.25 cl. Hij is in de Loire gevangen. Naar men zegt heeft onze regering uit China het berigt ontvangen, dat de keizer van China weigerachtig is die bepaling van het tractaat van Tien-Sing te ratificerenwelke gunstig is voor de uitbreiding van den opium-handel. Uit Toulon meldt men dat op nieuw 4 fregatten naar Algerië zijn ver trokken om van daar troepen af te halen. ITALIË. De Sardinische regering heeft aan al de kabinetten van Europa het protest toegezondendat door haar gedaan is wegens de schending van het grondgebied door Oostenrijksche soldaten. De vroeger met verlof huiswaarts gezonden krijgslieden haasten zich om weder onder de wapenen te komen; hetgeen opmerkelijk is omdat op Sar dinië de gedwongen krijgsdienst eerst sedert eenige jaren is ingevoerd. Ook de inschrijving voor de gezinnen van hen, die opgeroepen worden, vindt door het geheele koningrijk veel bijval. Aan het hoofd der inschrijvers staan de koning en al de leden der koninklijke familie. Te Turyn is op den 23steB dezer de jaarlijksche lijkdienst voor de in 1849 in den slag van Novara gesneuvelde militairen met buitengewone pleg- tigheid in de hoofdkerk gevierd. De ministers, de volksvertegenwoordigers en de officieren van het leger en der burgerwacht waren daarbij tegen woordig. In Toskane, vooral te Florence cn le Livorno, heerscht eene groote gisting. Men wil de policie in regten betrekken omdat zij de uitgave van een vrijzinnig manifest heeft verhinderd. De ministerraad is vergaderd ge weest, onder voorzitting van den groothertog, ten einde te beraadslagen over de te nemen maatregelen. Het moet daarin zeer warm zijn toegegaan, want de minister van buitenl. en die van binnenl. zaken waren lijnregt strij dige gevoelens toegedaanzoodat de raad is uiteengegaan zonder eenig be sluit te hebben genomen. Later is er echter eene verordening verschenen, waarbij de vrijheid van drukpers, ten opzigte van staatkundige geschriften, wordt beperkt. Te Livorno wordt een bataillon vrijwilligers gevormd, waar tegen de regering zich tracht le verzetten. De grootvorst Constanlijn van Rusland is met 4 oorlogschepen le Napels aangekomen. PISUISSE1V. BERLIJN, 24 Maart. De verjaardag van den prins-regent is alhier op eene Inislerrijke wijze gevierd. Een der ingezetenen heeft hij die gelegenheid aan ieder soldaat der bezetting een derde vleesch doen uitreiken, welk geschenk hem 400 th. heeft gekost. Uit Petersburg wordt gemeld dal de geldleening van 75 millioen roe bels, die de regering wilde aangaan, om het eveinvigt tusschcn het in om loop zijnde staatspapiergeld cn den mctallieken waarborg te herstellen, is tot stand gekomen. Zij is gesloten tegen 67 pCt. cn zal eene rente var. 3 pCt. geven. OOSTENRIJK. VVEENEN, 23 Maart. Men verzekert dat sommige bloedverwanten des keizers; die voor voor- uilgang gestemd zijn, den keizer tot het volgen eener meer vrijzinnige rege ringsvorm trachten over te halen; zoo als tot het doen van inwilligingen aan de bewoners van Lombardye en het herstellen van de grieven der protestanten. Indien de keizer daartoe vroeger was overgegaan, zouden, naar hunne meeningde tegenwoordige verwikkelingen niet ontstaan zijn. De Osl-Deutsche Post meldt dat de Oostenrijksche regering zich be reid verklaard heeft om aan het over de Italiaansche aangelegenheden le houden congres deel te nemen, onder voorwaarde: 1°. dat Sardinië zijne buitengewone oorlogstoerustingen stake, 2°. dat aan de beraadslagingen van het congres de in der tijd op het congres van Aken vastgestelde beginselen ten grondslag gelegd worden. De nieuw benoemde Pruissische gezant alhier, baron von Weslher, zal eerstdaags zijne geloofsbrieven aan den keizer overhandigen. Hij heeft reeds eene conferentie met graaf Buol gehad. Het Augsb. Tagblatt bevat de volgende advertentie: De spelden-fabrie- kant Eckart, wonende aan den Jadenberg alhier, koopt de St. llelena- medailles voor de metaalwaardeten einde die onverwijld le versmelten.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2