Fransclie volk den oorlog niet verlangt, zoodal de keizer, door naar wijzen raad te luisteren, slechts een gering aantal lieden zal te leur stellen, bij wie hij door zijne handelingen verwachtingen had doen ontslaan, die niet bevredigd kunnen worden. Na dit gezegd te hebben betoogt genoemd blad verder dat de rust en welvaart van Europa niet op vaste grondslagen zullen gevestigd zijn, zoo lang niet de buitengewone wapeningen in Frankrijk en elders hebben opge houdenen de legers tot de gewone sterkte zijn teruggebragt. De Times meent te weten dat als plaats van zamenkomst voor het te houden congres voorgesteld zijn Genève en Aken. De keuze van de eerstge noemde plaats leverde mocijelijkheden op, zoodat waarschijnlijk Aken daar toe zal bestemd worden. De Napclsche ballingen hebben naar men zegtverzocht ombij hunne aankomst alhier, zonder uiterlijk eerbetoon te worden ontvangen. Men heeft zich echter daardoor niet laten terughouden om een 15-tal hunner aan het spoorweg-station alhier met veel luister te ontvangen. Muziekcorpsen voerden nationale liederen uit en de kreten der menigte waren oorverdoovend. Volgens opgave van den Times zijn er tusschen 1 Junij 1857 en 1 Junij 1858 in het hospitaal te Liverpool meer dan 150 schepelingen van builen- landsche handelsvaartuigen opgenomen en verpleegd, welke aan boord door de over hen gestelde personen zoo erg mishandeld waren dat zij buitenge wone verpleging behoefden. Die lijders behoorden meerendeels tot de Noord- Amerikaansehe handelsvloot, waarvoor juist Liverpool de groote haven is. Onder de boven bedoelde 150 gevallen zijn er omstreeks 130, waarin de schuldige door geene straf is getroffenhoewel het feit duidelijk en uitge maakt was. Het blijkt dus dat het hoog lijd is dat de zeevarende volken onderling bepalingen vaststellen, ten einde zulke misdrijven niet langer straf feloos worden gepleegd. In de haven van Liverpool is het Hollandsche vaartuig Equator met de geheele lading, ter waarde van 00,000 verbrand. Men veronderstelt dat de brand in de lading ontstaan is. Een Engelsch matroos is door het vallen van een mast gedood. Berigten uit Melbourne melden dal er in de streken der goudgraverijen een zware storm heeft gewoed, waardoor eenige arbeiders zijn omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS22 Maart. De aankondiging van de toetreding van Frankrijk tot het houden van een congres heeft niet gestrekt om alhier de gemoederen gerust te stellen; de beurs heeft dientengevolge geene rijzing ondergaan, omdat men, daar het voorstel van Rusland is uitgegaan, er grond in meent te vinden voor een Russisch-Fransch verbond. Omtrent de toetreding der overige mogendheden is weinig met zekerheid te zeggen. Volgens geruchten zou Oostenrijk alleen nog maar zijne toestemming moeten geven. Sardinië ziet zich met leede oogen van het congres uitge sloten. Omtrent de plaatswaar het congres zal gehouden wordenis na tuurlijk nog niets bepaald. GenèveAken en Brussel worden genoemdals mede 's Gravenhage. Een kamerheer van den koning der Nederlanden, die hier ter stede is aangekomenzou reeds omtrent de keuze der laatstge noemde plaats in onderhandeling zijn getreden. Op den verjaardag van den kroonprins hebben de keizer en de keizerin eene som van 100 fr. geschonken aan ieder kind, dat op dien dag geboren is en in behoeftige omstandigheden verkeert. De monster-concerten der liedertafels in het nijverheidspaleis zijn zeer goed geslaagd. De keizer heeft aan den directeur der concerten, den heer Delaporie, zijne bijzondere tevredenheid betuigd. Echter meent men dal het getal zangers, dat 0000 zou bedragen, op verre na zoo groot niet was. In Nölrc Dame is Zondag 11. door pater Felix eene predicatie gehou den waarin hij heeft beweerd dat een landwaar geene staatsgodsdienst hecrscht, niet anders dan in een spoedig verval kan geraken, wat betreft de openbare en persoonlijke zedelijkheid. Van verschillende zijden heeft hij natuurlijk reeds veel tegenspraak ondervonden. De bankier Mirès heeft dezer dagen een bal gegevenhetwelk door 4000 personen werd bijgewoond. Ongemeen was de pracht en luister bij die gelegenheid ten toon gespreid, en naar men zegt, zouden de onkosten van dit feest omstreeks 100,000 fr. hebben bedragen. In den nacht van den 15Jcn dezer is te Lubersac (Corrczc) een ge deelte van een huis afgeslagen op het dak eener nabijgelegen hut, die be woond werd door eene vrouw en hare 10-jarige dochter. Zij werden onder het puin, dat meer dan een el hoog was, begraven. Toen later het puin door de zorg der politie was weggeruimd, vond men slechts twee lijken. Van de personendie den slag hadden gehoord en terstond naar de plaats des onheils waren gegaanhad niemand eene hand uitgestoken om tot red ding der ongclukkigen werkzaam te zijnnaar men beweertten gevolge van het vreemde denkbeeld, dat de politie dit euvel zou opnemen. Naar men uit Madrid meldt, moet er te Grenada een verschrikkelijke brand gewoed hebben, waarbij ook verscheidene menschen waren omgeko men. Nadere bijzonderheden waren nog niet bekend. Brieven uit Tanger melden dat de geschillen tusschen Spanje en Marokko in plaats van bijgelegd te zijneene groolcre uitgebreidheid hebben verkregen. De bescherming, door Spaansche consuls aan eenige Israëliten verleend, had daartoe aanleiding gegeven. ITALIË. Uit Turyn wordt aan de Köln. Zeit. geschreven dat graaf Cavour op de vraag der Engelsche regering, wat in Midden-Italië behoort gedaan te worden, om aan de bestaande moeijelijkheden een einde te maken, een vertoog lot graaf Malmesbury heeft gerigt, dat niet openbaar is gemaakt. Volgens de meening van graaf Cavour is de vrede in Italië, en bij gevolg in Europa, niet te behouden, zoolang Lombardije onder de heerschappij van Oostenrijk blijft. Daar echter de Europesche mogendheden de bestaande traclaten niet willen schendenzoo is al hetgeen ten dien aanzien gedaan wordt, slechts een middel om de rust voor eenigen tijd te bewaren. Om het dus ten minste daarheen te leiden, is eene doortastende hervorming in den Pauselijken staat noodig, zoo als door Frankrijk, Engeland en Sardinië op het Parijsche congres ontwikkeld is; verder moeten de Oostenrijkers zich uit de Romagna en andere deelen van Italië terugtrekkenwaar zijin strijd met de tractaten, bezetting hebben; de vestingwerken te Piacenza moeten vernield en in Parnia, Modena en in alle kleine stalen van Italië constitu tionele hervormingen ingevoerd worden. Het Sardinische grondgebied is door eene Oostenrijksche patrouille ge schonden. Graaf Cavour heeft daartegen reeds een protest ingeleverd. Te Florence is een staatkundig manifest verschenendoor de invloed rijkste leden der vrijzinnige partij onderteekendwaarin de staatkunde van Sardinië ten hoogste wordt geprezen. De politie, die kennis scheen te dra gen van het drukken van dit stuk, heeft ter drukkerij van den heer Bar- bera de exemplaren in beslag genomen en de vormen vernietigd. Maar de uitgevers hebben elders middel weten te vinden om hun werk op nieuw te beginnen. Te Pavia is de heer Ripomonti, redacteur van een dagblad, door de hand van een sluipmoordenaar omgebragt. De berigten omtrent den toestand van den koning van Napels zijn van een zeer verontrustenden aard. PISCISSEN. BERLIJN, 22 Maart. Men is hier druk bezig met het reorganiseren der artillerie. De bat terijen 6 ponders vallen weg; in de plaats daarvan komen deels houwitsers, deels batterijen 12 ponders. Een regiment artillerie, hetwelk vroeger be stond uit eene batterij houwitsers, drie batterijen 12 ponders en vier batte rijen 6 ponders, zal in het vervolg de sterkte hebben van drie batterijen houwitsers en zes batterijen 12 ponders. De rijdende artillerie zal voorloopig geene reorganisatie ondergaan. Volgens het verslag der regering te Köslin, over de beide laatst ver- loopen maandenheerscht thans in de oostelijke streken van hel district sterke zucht tot landverhuizing naar Rusland. Naar men zegt, zouden in Volhynië tot geringen prjjs landerijen aan landverhuizers worden afgestaan, en die gronden het eigendom der keizerin-moeder zijn. Men had hel voor nemen onder den naam Friedrichsdorf, aldaar eene kolonie van Pruissischc landverhuizers te vestigen. OOSTESRIJ K. WEENEN, 22 Maart. Het voorstel van Rusland tot het houden van een congres der groote mogendheden is eerst gisteren officieel ter kennis van graaf Buol gebragt. De beursprijzen hebben hier eene rijzing ondergaan. De aartshertog Johan is, met eene buitengewone zending belast, naar Berlijn vertrokken. Waarschijnlijk is deze zending het gevolg van de moeije lijkheden, die gerezen zijn omtrent de houding van Pruissen in de tegen woordige omstandigheden, als lid van den Duitschen bond en als zelfstan dige mogendheid. INGEEONISEN. In de Letjdsche Courant van 23 Maart vindt men een stuk geplaatst over de duurte van het brood. Dergelijke stukken en brieven zijn vroeger, bij de Commissie tot regeling der broodzetting, meer ontvangen, doch nimmer beantwoord: 1°. omdat zij ongeleekcnd zijn wil iemand met open vizier eene neringdoende klasse bestrijden, en als eerlijk man zijn naam tcekc- nendan eerst kan eene beantwoording te pas komenmaar de commissie acht het beneden zich, om een woord te wisselen met menschen die op anderen een blaam trachten te werpenzonder er voor uit te durven komen wie zij zijn; 2°. omdat, om de beweerde duurte van het brood te weder leggeneene uitvoerige becijfering zou worden vereischt, die geen beschei den mensch van eenig neringdoende zal vergen. Wie toch doet aan het publiek rekening van zijne zaken? en hiertoe zal dan ook de commissie zich nimmer laten brengenniet omdat zij van haar vak eenig geheim maaktmaar omdat zij aan onbetamelijke eischen noch kan noch wil toe geven. Men zoude van de bakkers rekening vorderen terwijl men andere neringdoendendie dikwijls onvergelijkelijk meer verdienenongestoord hun weg Iaat gaan. Is dat welligt omdat de bakker de grootste slaaf is en zijn brood moet verdienen met gansche nachten te werken, terwijl een an der zijne rust en zijn gemak neemt? Indien de schrijver van bovengenoemd artikel bekend was met den allerongelukkigsten financiëlen toestand van het meerendeel der bakkers, dan zou hij zich overtuigd houden, dat zij waarlijk zooveel niet verdienen als hij in zijne becijfering wil doen voorko men en in plaats van het publiek tegen hen op te ruijen hun hel loon gunnen voor den onophoudelijken arbeidwaarmede zij het publiek dag en nacht ten dienste staan. Ter leregtwijzing van het publiek dient nog het volgende. De schrijver van genoemd artikel stelt den prijs der tarwe op 8.00den 14dcn Maart 1859, maar vergeet dat ter zelfdcr tijd de Poolsche tarwe 11,20 en de Hooglandsche 10.00 goldt; nu zal elk weldenkende toch hegrijpen, dat de broodprijs niet kan gesteld worden naar den prijs van 8.00. maar dat men de prijzen moet dooreen slaanen dat die dan circa 10.00 zullen bedragen. Overigens wien de thans bestaande zettingsprijs te duur mogt zijn die kan veel goedkooper te regt, aangezien de concurrentie te dezer stede zoo buitensporig groot isdat men het brood bijna zoo goedkoop kan beko men als men maar verkiesten dus niemand behoeft bevreesd te zijndat de bakkers ten koste van het publiek rijk zullen worden. Namens de Commissie lot regeling der broodzetting, D. 11. RE1VE1LO.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3