ming is verleend. Zij hadden zich toen, volgens information, naar Enge land begeven. Een hunner, W. W.is dezer dagen te Amsterdam in hech tenis genomen en herwaarts overgebragt. Hij wordt als de hoofdschuldige beschouwd. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 18 Maart. Op voorstel van den lieer Thorbecke is besloten twee nieuwe commission te benoementot nader naderzoelt 1°. van de inlichtingen der regering op hel adres van W. Bosch, en 2°. van het verslag der algemeene commissie van liquidatie der voormalige wees- en momboirkamers. Daarna werden achtereenvolgens, na eenige beraadslaging, de conclusion goedgekeurd der rapporten van de commission lot onderzoek van 1°. de in lichtingen der regering op het verslag der commission uit de kamer betrek kelijk de regcringsverslagen wegens den staat der hooge-middelbare- en lagere scholen over 1854/55 en 1855/56; 2°. het verslag omtrent den staat der hooge-middelbare en lagere scholen over 1856 en 18573". der inlich tingen van regeringswege ingezonden op het vroeger rapport der commissie die nopens hel iractaat, lusschen Nederland en Japan gesloten, verslag had nitgebragt; en 4°. van het contract met den sultan van Siak en onderhoo- righedenen de overeenkomsten met sultans en rijksgroolen op Menado enz. Vervolgens werd aan de orde gesteld het wets ontwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg van eenen prov. weg van Fynaart naar lloosendaal. Aangenomen met 50 tegen 7 stemmen. Eindelijk vverd in behandeling genomen het wels-ontwerp tot wijziging der tariven van sommige aecijnsen. Aan de algemeene beraadslagingen na men deel de hh.van Eek, van Deinse, van Voorlhuysen, van ileede van Oudlslioorn, ter Bruggen Hugenholtz, Belz, van der Linden, Thorbecke en de ministers van flnanliën en van binnenl. zaken. Zitting van Zaturdag 19 Maart. Aan de orde was de voortzetting der gisteren afgebroken beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der tarieven van sommige aecijnsen. Na afloop daarvan hebben de stemmen over dit ontwerp gestaakt, 29 voor en 29 legen, zoodat daarover in de eerstvolgende zitting eene nieuwe stem ming zal plaats hebben. De beraadslaging over het wets-ontwerp betref fende den waarborg van gouden en zilveren werken is uitgesteld tot na die stemming, omdat de minister van finantiën te kennen gaf dat, wanneer de uitslag cener nieuwe stemming over het zoo even behandeld onLwerp mogt zijn eene afstemming, hij dan het ontwerp nopens den waarborg zou moe ten intrekkenomdat het berust op hetzelfde beginsel van vereeniging van het regt met de opcenten. Voorts werd bepaald dat de wetsontwerpen be trekkelijk de uitoefening der geneeskunst enz. in de volgende week in de afdeclingcn zullen onderzocht worden. Ten slotte werd nog rapport uitge- bragt omtrent verschillende adressen. BUITENLANDSCÜE BER1GTEN. BELGIK. BRUSSEL, 18 Maart. Het museum van oudheden alhier is in het bezit gekomen van een fraai Vlaamsch tapijtwerk, waarop de slag van Nieuwpoortop 2 Julij 1600 tusschen den aartshertog Albert en prins Manrils geleverd, is afgebeeld. Op den Noorderspoorweg, te Lobbes, nabij Thuin, is een trein buiten hel spoor geraakt, bij welk ongeval een vijftal personen zijn gekwetst geraakt. Te Antwerpen is het berigt ontvangen dat de driemaster Macassar, een der schoonste schepen onzer handelsvloot, op een rif nabij Macasser is vergaan. De bemanning is gered en te Soerabaya aangebragt. ENGEGANB. LONDEN, 17 Maart. De generaal-majoor Wijngard is benoemd tot luitenant-gouverneur van de Kaap de Goede Hoop en de heer Robinson tol gouverneur van Canton. De heer Storkslord-eommissaris op de Ionische eilandenheeft zich genoodzaakt gezien om het parlement aldaar voor 6 maanden te verdagen, aangezien het reeds gedurende 10 dagen zonder eenige vrucht had beraad slaagd. Hij heeft tevens eene commissie benoemd om een plan te ontwer pen lot hervorming der administratie. De Indische spoorvvcg-leening van 1 millioen tegen 4j- pCt.is in zeer korten lijd volteekend. De geldelijke bijdragen voor de Napelsehe ballingen zijn zeer aanzien lijk. De markies van Lansdowne, en de lords Durham, Zetland en Pal- merston hebben ieder voor 100 geleekend. Maandag en Dingsdag heeft er langs de oostkust des lands een zware storm gewoed. Drie schepen zijn daardoor verbrijzeld, waarbij van een de geheele bemanning omkwam. Het regtsgeding legen den Phoenixclub is verdaagd, uithoofde de jury het omtrent de uitspraak, na eene beraadslaging van meer dan 30 uren, niet kon eens worden. Op 30 Blaart zal het hervat worden. Sedert de vestiging der republiek in Mexico, dat is in een tijdsverloop van 35 jarenis aldaar hel bestuur 56 malen veranderdmeest altijd ten gevolge van omwentelingen. FEANKRIJK. PARIJS, 17 Maart. De terugkomst van lord Cowley heeft nieuw leven geschonken aan het vertrouwen van hen die eene overwinning verwachten der diplomatie op de staatkundige moeijelijkhedcn die aan de orde van den dag zjjn. Men wil dat het onderhond van den gezant met den keizer van dien aard is geweest dat er hoop bestaat op eene minnelijke schikking. Volgens geruchten zou Oostenrijk, vroeger ongeneigd om de Italiaansche quaeslie aan de uitspraak van een congres te onderwerpen, thans daartoe gezind zijn, indien slechts de erkenning der verdragen van 1815 daarbij ten grondslag werd gelegd en tevens de verkiezing in de vorstendommen willen erkennen. Ook zou Oostenrijk reeds maatregelen hebben genomen om eene botsing op de gren zen, tusschen zijne voorposten en het Sardinische leger, te voorkomen. De keizer zal aanst. Zondag eene wapenschouwing houden op het veld van Mars. Naar men zegt zullen aldaar 30,000 man vereenigd zijn. Som migen verwachten dat de keizer bij die gelegenheid eenige woorden tot de troepen zal riglen. Blen blijft hier vast gcloovcn aan eene overkomst van den keizer van Rusland. In Portugal is een nieuw ministerie opgetreden met den hertog vau Tcrceira aan het hoofd. ITALIË. Omtrent de ontruiming van Rome door de Fransche troepen blijft men in het onzekere. Een berigt uit Rome verzekert thans dat eene Pauselijke nota, waarbij de ontruiming wordt verlangd, op den l?^" aan den hertog de Gramont is overhandigd. Of dit dan wel het vorige berigt, waarbij het verzoek tot ontruiming bijna werd gelogenstraftwaarheid is, zal later blijken. Uit Milaan wordt gemeld dat de aartshertog Blaximiliaanbij gelegen heid van een diner, verklaard heeft dat men weldra de verzekering zou ont vangen dat de vrede niet zal worden gestoord. Velen, vooral in militaire kringen, sloegen daaraan weinig geloof. Naar men wil zou er in Parma en Modena eene zamenzweriug ontdekt zijn, die ten doel had onlusten te verwekken en op die wijze eene tusschen- komst van Oostenrijk uit te lokken. Sardinië zou dan de gelegenheid heb ben zich de zaak der revolutionairen aan te trekken. Uit Turyn schrijft men dat de Oostenrijkers aan den Ticino aanstalten maken om de brug, welke bij Buffalora over die rivier en van het Lombar dische in het Sardinische grondgebied leidt, wanneer het noodig mogt wor den, met hulp van buskruidmijnen te kunnen vernielen. Het aantal lieden, die uit andere landen van Italië zijn gekomen om in het Sardinische leger dienst te nemenbedraagt reeds meer dan 6000. Dezer dagen heeft een Amerikaan, die zeer slechte tijdingen had ontvangen omtrent zijne persoonlijke belangenzichin tegenwoordigheid van vele vreemdelingenin eene lavastroom van den Vesuvius geworpen, Zijn ligchaam was in weinige oogcnblikken geheel verkoold. preissen. BERLIJN, 17 Maart. Men verzekert dat onze regering, even als Engeland, de Sardinische minister Cavour lot gematigdheid heeft aangemaand. De minister moet daarop verklaard hebben dat hij niets beoogde dan herstelling der grieven, die hij reeds op het Parijsche congres had opgesomd. Uit Karlsruhe schrijft men dat aldaar van regeringswege bekend ii gemaakt dat de dienstpligtigen van de ligting van 1853 met 1 April niet zullen ontslagen wordenen dat van daar eene afdeeling pionniers naar de bondsvesting Rastadt is vertrokken, ten einde zich aldaar met liet maken van palissaden bezig te houden. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Maart. Naar men zegt zou de regering thans niet ongeneigd zijnom zich de dubbele verkiezing van den heer Couzalot hospodar van Wallachye c» Moldaviëonder zekere voorwaarden te laten welgevallen. Het bestuur van den zuidelijken spoorweg heeft aanschrijving gekre gen om op de linie Bolzen-Veronabinnen 10 dagen zoodanige loebereidse-l len te makendat daarop zonder ophouden troepen kunnen vervoerd worden, RUSLAND. Bij keiz. besluit is de uitvoer van paarden uit Rusland en Polen, langs it Europesche grenzen, verboden. In het zuiden des lands zijn in den laatski lijd aanzienlijke aankoopen van paarden voor Fransche rekening gedaan. Volgens berigten uit den Kaukasus heeft de generaal EwdokimofT Of 19 Februarij het beleg geslagen voor Weden, den hoofdzetel van Schamjl Die plaats was versterkt, en de vijand scheen zich hardnekkig te willet verdedigen. Een volksstam in Abassië had zich eenige dagen vroeger aai de Russen onderworpen. TURKTE. In de Donau-vorslendommen maakt men zich lot eenen krachtigen l(| genstand gereedbijaldien de Porie mogt goedvinden de aldaar plaats je had hebbende verkiezing niet geweld te vernietigen. Door den Engelscliei gezant wordt op toegevendheid aangedrongen. De gouverneur van Bosnië heeft naar Konstanlinopel geschreven dat hij eene uitgebreide zamenzweriug ontdekt heeft en dat een nieuwe opstand, met de zaken van Montenegro in verband staande, te verwachten was. LI dien hoofde vroeg hij om versterking. Naar men verneemt is vorst Bïilosch ernstig ziek geworden, en wort het bewind over Servië ad interim door zijnen zoon, vorst Michiel, gevoert De gouverneur van Idalia, in Klein-Azic, Hussein-Pacha, die, zoo at vroeger is gemeld, verdacht werd van medepligtigheid aan het vervaardig® van valsche munt, is schuldig bevonden en lot 15-jarige gevangenisstraf veroordeeld. AKAREASSE-NIEirWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE UOOGESCilOOL. Den 19'1™ Blaart de heer L. D. Suringar, in de regten, na verdedigi® van zijn akademisch proefschrift: Ontvouwing van de wetten op de verit geling, ontzegeling en de opbreking van verzegelingen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2