BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ESTCBIiAHf». LONDEN, 13 Maart. Lord Cowley is uit Wecnen alhier teruggekeerd en heeft terstond na zijne aankomst een langdurig onderhoud met lord Malmesbury gehad. De volksbeweging tegen de door de regering voorgestelde wijziging van het kiesstelsel verkrijgt eene zoodanige uitbreiding, dat het niet mogelijk is al de vergaderingen op te noemen die met betrekking tot dit punt worden gehouden. Op Guildhall had er eene bijeenkomst plaats onder voorzitting van den lord-mayor, en hoewel de zaal 2000 menschen kan bevatten, moes ten er velen buiten blijven. Voorstellen tot afkeuring van het regerings ontwerp werden meL geestdrift aangenomen en tot de indiening van een adres aan het parlement in dien zin besloten. De wanorde was echter zoo groot dat de redenaars noch verstaan noch begrepen werden. De ïersche leden van het parlement hebben besloten het amendement van lord Russell te ondersteunen, met bijvoeging van dat van den heer Wilde, die de ge heime stemming verlangt. Men gelooft dat indien het den heer Disraëli mogt gelukken door nadere wijziging van zijn ontwerp een deel der whig-partij voor zich te winnen, hij daarentegen de ondersteuning van een deel der tory-partij zou verliezen. De behoudsmanncn geven hem den raad zijn ontwerp in te trekken. De Observer is van gevoelen dat het wels-ontwerp op de verkiezingen verworpen zal worden met eene meerderheid van 80 a 90 stemmen en het amendement van lord John Russell met eene meerderheid van 60 stemmen zal worden aangenomen. Ilct ministerie zou niet aftreden en ook het par lement niet ontbinden', zoo lang het niet een votum van wantrouwen tegen de regering uitbrengt. De Napelsche ballingen worden hier ter stede verwacht. Er heeft zich eene commissie gevormd om ten hunnen behoeve eene geldinzameling te doen. Aan hel hoofd van die commissie staat lord Shaftesbury; lord Palmerslon, lord Russell, de heer Gladstone en de bisschop van Londen maken er deel van uit. Lord Shaftesbury heeft in zijne oproeping tot deelneming o. a. ge zegd Engeland is een of ander blijk van hare denkwijze verschuldigd aan die brave en heldhaftige lieden, welke vele jaren lang zoo edelmoedig en geduldig «oor eene reglvaardige en edele zaak hebben geleden, en het kan nu aan de wereld tooncn dat, ofschoon ons volk eene sloring van Europa's vrede voor Italie's onafhankelijkheid afkeurt en geen hart voor woeste revolutiemakers heeft, het een diep en levendig belang in de welvaart van dal land stelt, De kooplieden te Singapore hebben zich tot het parlement gewend met het verzoek om die kolonie onafhankelijk te maken van het Indische bewind. De regering heeft verklaard dat de vraag of Singapore tot eene afzonderlijke kolonie zou worden verbevenaan het oordeel van den gou verneur-generaal van Indië was onderworpen. Van het antwoord van dien ambtenaar zou het besluit der regering afhangen. Sedert eene maand zijn meer dan 60 stukken zwaar geschut uit het arsenaal van 'Woolwich naar verschillende punten gezonden, om tot verde diging der zuidelijke kusten te dienen. Een blad uit New-York meldt dat te Covington een vrije kleurling is overleden in den ouderdom van 138 jaren. Hij werd gewoonlijk Pa Caesar genoemd en was op lSjarigen leeftijd uil Afrika naar Louisiana overgebragt. FRANKRIJfi. PARIJS13 Maart. Door den keizer is de generaal baron de Chabaud-la-Tour benoemd lot lid van den centralen raad der hervormde kerken in Frankrijk, in plaats van den heer Ch. Vernes, die overleden is. Lord Cowley wordt Woensdag aanst. hier op zijn post terugverwacht. De gevoelens omtrent de kansen van vrede of oorlog blijven zeer uit eenloopend. Volgens sommigen'is loid Cowley met gunstige vooruitzigten uit Wcenen teruggekeerd; volgens anderen is zijne zending geheel mislukt. De laatslen gelooven ook aan eene aanstaande kabinetsveranderingwaarbij prins Napoleon op nieuw aan het bestuur zou komen en de heer Drouin de Lhuys met de leiding der builenlandsche zaken zou belast worden. Heden zegt men ook dat de kansen voor hel houden van een congres over de Ita- liaansehc zaken, hetzij te Londen of alhier, vermeerderd zijn. In zoo verre de geruchten. De Siècle bevat thans een uitvoerig artikel van den heer Ilavin, waarin ccnen niet zeer vredelievenden toon wordt aangeslagen. Volgens dien schrijver mag er geen sprake zijn van eerbied voor de verdragen van 1815 en is het vreemd dat de mogendheden, die bij Napoleon III, den opvolger van Napoleon I, vertegenwoordigd worden, daarvan durven spreken. Alex. Duntas is thans van zijne rcize door Rusland, Georgië en Cir- cassiö alhier teruggekeerd. Hij heeft eene groote menigte zeldzaamheden medegebragt. Dij zijne aankomst te Marseille droeg hij de Circassische kleeding. De spoorweg van Marseille lot Toulonvoor militaire transporten van groot gewigt, is reeds in zoo verre voltooid, dat hij door het dep. van oorlog kan gebruikt worden. Met 1 Mei aanst. zal die weg voor het publiek opengesteld worden. Volgens berigten uit Algerië bespeurde men weder eene gisting onder de Arabieren, zoodat de generaal Mac-Mahon verzocht had om in de plaats der vertrokken troepen andere te mogen ontvangen. lïALIE. Volgens berigt uit Rome schijnt de Fransche bezetting er niet aan te denken om die stad te verlaten. Er worden zelfs verblijfplaatsen voor nieuwe troepen in gereedheid gebragt. Onder de personen, die dezer dagen bij het Sardinische leger als vrij willigers dienst hebben genomen, bevindt zich ook graaf Sebregondi, zoon van den podesta of burgemeester van Milaan. PffiUISSENL BERLIJN, 13 Maart. Op 15 April zal alhier de zaak behandeld worden van hendie zich schuldig gemaakt hebben aan de ontvreemding van het kostbaar zilveren tafelstukdat door de stad Keulen aan prins Frcderik Wilhelm was geschonken. Te Leipzig zijn op 6 Maart in al de kerken gebeden ten hemel opge zonden voor de eendragt der Duilsche vorsten en volken. In sommige sla- ten van Duitschland heeft men een kruistogt geopend tegen de voortbrengsels der Fransche nijverheid. Onderscheidene dagbladen noodigen alle oprcgle Duitschers uit, in den naam van het vaderland dat in gevaar verkeert, om geen Franschen wijn te gebruiken er, zich geenc mode-artikelen uit Parijs aan te schaffen. De llanoversche regering heeft onderscheidene maatregelen genomen, ten einde op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn. Er is bevel uitge vaardigd om de artillerie te vermeerderen en bij kon. besluit is bepaald dat de soldaten van de ligting van 1852 in plaats van ontslagen te worden in dienst zullen blijven. Het ministerie van oorlog heeft ook aan de tweede kamer een crediet van een millioen thaler gevraagd voor oorlogstocbcreid- seleningevolge de statuten van den Duitschen bond. Die som is terstond toegestaan. ©OSTESmï.ïK. WEENEN, 13 Maart. De geschillen over de Donauvaari zullen nu waarschijnlijk tot geene mocijelijkhcdcn meer aanleiding geven. Men verneemt dat reeds op den 5dcn dezer door de daarbij betrokken ocverstatcn eene additionele acte tot de overeenkomst van 7 Nov. 1857 onderteekend is, waarbij aan de verlan gens der Parijscbc conferentie, die gelijk men weet de vaart op die rivier vrij wilde hebben, grootendeels is voldaan. In den nacht van den 6den op den 7den dezer is in het nabij Pesth ge legen stadje Soroksar een zware brand uitgebarsten. Ruim 400 woningen moeten een prooi der vlammen zijn geworden. Men weel nog niet of er menschen bij deze ramp zijn omgekomen. Collecte voor «ïe FranscSie "Flsigtellmgem te Eeyilem In 168S. Op den 29slcn November 1685 besloot de regering van Leyden, in al de kerken eene collecte te doen plaats hebben, op Woensdag den 5dcn Decem ber daaraanvolgende, ten behoeve der Proteslantsche vluglelingendie na de herroeping van het edict van Nantes, in onze noordelijke provinciën eene veilige schuilplaats vonden Er is toen gecollecteerd in de Picters kerk4258 -14 st. Hooglandsche 3088 -13 Mare 1459 -18 st. - 8 p. Loots 1125- 3» Hoogduitsche 161-11» Engelsche 334 - 3 Vrouwe 1909- 5» Gasthuis 504 -17 J12842 - 4 st. - 8 p. Waterlandsche kerk r2189 -17 st. v ;\Bogaardsteeg 399- 3st.-6p. Luthersche 423 - 7 Remonstrantsche 624 - 5 Papisten op 15 December1529 - 10 st. - 8 p. Id. nog op 30 December1773 -16» 6939 -18 st. -14 p. Makende te zamen19782 - 3 st. - 6 p. In die kerken hebben gepredikt: Pieters kerk Marcus van Es uit Beuter. 15 v. 7. HooglandscheRumoldus Rumbouls Jesaia 58 v. 7. Mare Steph. van der Steyn Hebreen 13 v. 3. Loots Pelr. Ilollebeck Jesaia 32 vs. 8. Hoogduitsche Johannes Mullerus I's. 137 v. 1 enz. Waalsche Steph. Ie Moyne Handel. 9 v. 4. Gasthuis Jean Sauchelle Ephesen 5 v. 2. Luthersche Lourentius de Lange Ps. 41 v. 1—3. Engelsche llenricus Ilickman 2 Cor. 8 vs. 2. Waterlanders Jacobus van der Meulen Hc.br. 13 v. 3. Bogaardsleeg Frient Herdingh Esther 4 v. 1314. Rcmonstr. Jacobus Brakel 2 Cor. 9 v. 5—9. Tot commissarissen over de distributie der gecollecteerde gelden werden benoemd Mr. Coenraet Ruysch. Mr. Aelb. Meerman. Ds. Jac. Triglandius. Ds. Slcph. Ie Moyne, Prof. Symon van der Werf, huisziltenmeesler. Abrah. Drolenvaux, diaken der Waalsche gemeente. Zie over deze gemeentevan Mieris, Beschr. van Lcydont D. 1,1. 331 en I). Hf. hl. 1021. R. E. De lieer N.N. heeft in de Leydsche Courant van den lldcn dezer een ar tikel geplaatst, betreffende een voorval in de Pieterskerk te Leyden, nam. het rooken bij den aanvang der godsdienstoefening. Dat voorval geeft mij thans aanleiding iets uit de onde doos mede te deelen. »12 Dec. 1585. Dire Cornclisz.timmerman, Cornelis Jansz. de Jonge, Janneke Dunbier, wonende op Levendacl, zijn aengezegd en belast, dal zij haer jongens, die op gisteren zondage voorleden vcertiendagen, in de Picters kerek dezer stede groot geroup ende gebaer gemaekt heb bendaarover zullen castijden ende straffen, ende dat zij hun voor zulx maer zullen hebben te wachten, op poene, indien zij bevonden werden tzelvc tot andere stonden meer te doendal die van den Gerechte dezelve daerover 'opcnbaerlicken in de Groote School zullen doen geesselen. Latijnsche school. R. E.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2