LEYDSCIIE •li COURANT. {859. rJjk N 32. UUS WOENSDAG 16 MAART. V' v f. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 z#» het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN15 Maart. Zaiurdag 11. heeft cene 84jarige weduwe, in een hofje op de lloog- landsche Kerkgracht alhier woonachtig, het ongeluk gehad dat hare klccderen in brand zijn geraakt, waarschijnlijk door in aanraking te ko men met het vuur van hare sloof. De ongelukkige, die deerlijk gebrand was, is gisteren overleden. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn 23 schepen bevracht, als: voor Amsterdam 13, voor Rotterdam 9 en voor Schiedam 1. Te Dordrecht is Vrijdag avond een felle brand uitgebarsten in de pak huizen van den heer P. Smits Fzn. aan de Vest bij de Noorderpoort. Aanvankelijk bestond er vrees, dat deze brand zich ook zoude mededeelen aan de huizen en de scheepswerf van de heeren C. Gips en Zoonen aan de overzijde der haven gelegen; gelukkig slaagde men er echter in, om die gebouwen te behouden. De pakhuizen, waarin de brand ontstond, bene vens de zich daarin bevindende goederen, uit lompen, eenc groote partij beenderen enz. bestaande, alsmede het belendend pand zijnde ecne blokma- ket'ijzijn echter vernield. De pakhuizen, benevens de goederen, waren slecbts gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan 's rijks munt te Utrecht wordt een aantal gouden medailles ge slagen welke aan onder-officieren en verdere manschappen zullen worden uitgereikt, die een diensttijd van 36 jaren hebben bereikt. Nabij Joure had in de vorige week een treurig ongeval plaats: A. Bouwer had zich met zijn knecht en nog twee andere personen van Sneek derwaarts begeven. Door den feilen wind sloeg de boot ommet hel onge lukkig gevolg, dat boer en knecht levenloos uit het water zijn opgehaald; terwijl een van de twee andere personendie gered werdenden volgenden nacht aan de gevolgen is overleden en de andere in gevaar verkeert. De gemeenteraad van Zall-Bommel heeft bepaald dat de kermis of jaar markt aldaar, die in het vorige jaar verzet was, voortaan weder zal plaats hebben op den eersten Dingsdag in de maand October, Te Groningen heeft op den 12dc0 dezer de wed?. A. II. Lesterhuis baren 100,tcn verjaardag gevierd. Zij is volkomen gezond en in het bezit van hare verstandelijke vermogens. Onlangs is door P. van de Winkel, graankooper te Lokeren, aan J. C. Leunen, schipper, wonende te Axel, toevertrouwd eene hoeveelheid van 300 mudden tarwe, in 280 zakken, ter waarde van ƒ2300, om dezelve met zijn schip te vervoeren naar Antwerpennaar hel kantoor van Mar tens C°. In plaats daarvan heeft hij die tarwe naar Middelburg vervoerd, aldaar verkocht, zich dc opbrengst daarvan toegeëigend en daarmede, met achterlating van het schip of de schuil, de vlugl genomen. 'sGRAVENHAGE, 15 Maart. Men verneemt dat Z. M. tot officier vau de orde der Eikenkroon benoemd heeft den ls,cn luitenant E. A. Reulher van het lste rcg. vesting-artillerie. Z. M. heeft bevorderd tot officier van administratie der 2de kl.den officier van administratie der 3de kl. R. A. Sticler, en benoemd tot officier van administratie der 3dc kl.den adjunct-administrateur H. J. van Haaften Cluwcn en tot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen den heer 11. J. P. van Meurs. Tot kantonregter te Oosterhout is benoemd mr. E. G. II. Romme advocaat te Terheyden. Naar men verneemt, zal II. M. de koningin-weduwe in den loop van den aanst. zomer eene reis naar Italië ondernemen. Dc minister van oorlog heelt gisteren een luisterrijk diner gegeven dat vereerd werd door de tegenwoordigheid van Z. K. II. den prins van Oranje. Gisteren avond heeft er weder cene langdurige buitengewone minister- a-aad plaats gehad. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van finantiën is ontvangen ƒ10, onder het postmerk Breda, ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. Uit een bij het depart, van marine ontvangen berigt blijkt dat het Nederl. oefenings eskader, onder bevel van den schouL-bij-uacht'tHooft, den 10d™ dezer van Lissabon is vertrokken. Aan boord der schepen van het •eskader was alles wel. Volgens een bij de regering ontvangen telegram dd. Batavia 23 Jan.jl., was alles wel en was van daar geen bijzonder nieuws te melden. Gisteren is alhier, in eene der zalen van de Teekenacademie, de ten toonstelling geopend van wege het dep. 's Gravenhage der maatschappij tot bevordering der Pharmacie. Deze tentoonstelling is in meer dan een opzij belangrijk en met veel zorg gerangschikt; het geheel levert een zeer fraai gezigt op. Het front van de zaal, allegorisch versierd, prijkt o. a. met een schild, waarop de namen prijken van Bluuie, Reinwardt, Miquel, Haskarll, Junghuhn, Willink, lluydecopcr en de Vrij, mannen die medegewerkt heb ben om de kina-plant in onze O. I. bezittingen over te brengen en te doen slagen. Tweede Mattier tier Staten-Generaal. Zitting van Maandag 14 Maart. Aan de orde is de beraadslaging over het wels-onlwerp omtrent dc ta riefsherziening, en wel over letter M. Op het artikel manufacturen enz. werden twee amendementen voorgesteld. De heer Schimmelpenninck wilde een der hoofdrubrieken, de wollen manufacturen, naar het gewigt belasten en de heer van Heukelom verlangde, even als in het regeringsvoorstel, het regt van 5 pCt. op de wollen en andere manufacturen te laten bestaanmaai de manufacturen van vlas en hennep enz.niet met 5 maar met 1 pCt. te belasten. De minister van finantiën bestreed het eerste amendement, maar het tweede liet hij aan de beslissing der kamer over. Na cenige beraad slaging is bet amendement van den heer Schimmelpenninck verworpen met 45 legen 22 stemme»., en dat van den heer van Heukelom aangenomen met 35 tegen 31 stemmen. Omtrent het artikel manufacturen is un het vol gende bepaaldManufacturen en stoffen van wollenlakens en casimieren daaronder begrepen, van zijde, van katoen en van alle andere, niet speciaal belast, hetzij ruw, wit of gebleekt, gegomd, gewast, geverwd ol gedrukt, passementwerklinten, kanten en tullen, kousen, mutsen, handschoenen, sokken, broeken en alle andere geweven en gebreide kleedingslukken (zijnde onder deze rubriek ook de gemengde sloffen begrepen) bij uitvoer waarde 5 pCt.bij invoer vrij; van vlas. hennep of werk, ruw, gebleekt, geverwd of gedrukt, bonten, tafel- en servetgoed, beddentijk, damast, batist en kamerdoek bij uitvoer waarde 1 pCt.bij invoer vrij; zeildoek van alle soorten bij uitvoer de rol 30 ets, bij invoer vrij, Zitting van Dingsdag 15 Maart. Voortzetting der beraadslagingen en wel over het artikel Meekrap. Daar omtrent werd een amendement van den heer Thorbecke aangenomenwaar bij dat artikel met al zijne onderdeden bij in- en uitvoer wordt vrijgesteld. Vervolgens kwam in behandeling het artikel Olie enz. dat aanleiding gaf tot liet voorstellen van verschillende amendementen, die echter allen verworpen werden. Ouder die amendementen was er een van den heer Reinders om stieren en ossen vrij bij uitvoer te verklaren en een van den heer de Pooriier om gemalen tufsteen, tras of cement met ƒ2 50 de 1000 uï te belasten. Morgen voortzetting. AMSTERDAM, 14 Maart. Vrijdag en Zaiurdag 11. is alhier dc algemeene vergadering gehouden dei- maatschappij van weldadigheid. Een aanzienlijk getal afgevaardigden was daartoe opgekomen. Het contract van scheiding, met het rijk aangegaan, en door de eommissie ad hoe aan de afgevaardigden der sub-eommissie van de maatschappij ter goedkeuring aangeboden, is met algemeene stemmen aan genomen. De nieuwe statuten zijn mede goedgekeurd. Tot commissarissen werden benoemd de hh. jhr. G. 11. G. van Swindercn, lid der eerste ka mer van de stalen-generaaljhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, jhr. E. G. van Weede, jhr. mr. W. G. llovy, jhr. mr. J. J. L. van der Brugghen. Bij acclamatie is door de vergadering besloten hel beschermheerschap der maatschappij aan Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden qan te bieden. Gisteren hield de taal- en letterkundige afdceling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Koenen, Ackersdijk, Bakhuizen van den Brink, van den Bet'gh, Boot, Delprat, van Ilcusde, Ilulleman, Janssen, Karsten, Leemans, van Lennep, Moll, Rutgers, Schollen, Sloet, G. de Vries Az. en M. de Vries. Hel voorzitterschap werd waargenomen door den heer W. Moll, wegens ongesteldheid van den voorzitter van Hall. Bij monde van den heer J. G. Ilulleman werd, namens dc ten deze be noemde commissie, rapport uitgebragl over de ingekomen lalijnsche prijs verzen (legaat Hoenffl). Van de 5 ingekomen stukken, 1 uit Nederland, 2 uit Frankrijk en 2 uit Italië waren 4 eenparig der bekrooning onwaar dig gekeurd. Omtrent ée'n werd door twee leden der commissie voorgesteld, het, uithoofde van zijne bijzondere verdienste, ondanks zijne gebreken, te bekroonen met eenc zilveren medaille. De meerderheid der vergadering kon zich echter hiermede niet vereenigenener is dus geen eermetaal toegekend. Daarna leverde de heer van Ilcusde eene bijdrage over het wereldburger schap van Socrates, die tot veel gedachtenwisseling aanleiding gaf. De heer Leemans heeft aan dc vergadering het voorstel gedaanom het belangrijk werk, Monumens Scandiiiaves dn moyen age, ten behoeve der akademie aan te koopen. De voorzitter zal daaromtrent in de eerstvolgende huishoudelijke vergadering de noodige slappen doen. De vergadering is daarop gesloten.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1