LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 14 MAART. binnenlandsghe berigten. De Courant wordt MaandagWoensdag en V' ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN 12 Maart. De afdeeling Leyden der IIoII. maatschappij van fraaije kunsten en we tenschappen zal op Dingsdag aanst. cene vergadering met dames houden, j De lieer J. Kneppelhout zal daarin als spreker optreden. Door den kerkeraad der Ncd. herv. gemeente alhier is gisteren tol pre dikant beroepen de wel-ecrw. zeer gel. heer L. W. E. Rauwenhofï, theol. j doet. en predikant te Dordrecht. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap- Ij pen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 120 tot 144 personen. Men verneemt, dat de miliciens der ligting van 1857, die zich nog in activiteit bevinden bij de lslc, 2dc, 3de en 4de regimenten dragonders en bij de verschillende korpsen artillerie, zoo de dienst zulks toelaat, met 1 April aanst. met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen vertrekken. Wanneer, cellier op dal tijdstip die korpsen wat betreft de vrijwilligers, niet compleet zullen zijn, zullen die miliciens, door het lot daartoe aange wezen, eerst met 1 Julij daaropvolgende in het genot van onbepaald verlof treden. De heer Nanninga, med. doet., te Veendam, reed Zaturdag 11. met zijne dochter in eene cliais naar Groningen, oin zijn' zoon, die ernstig ongesteld was, te bezoeken. Nabij Waterhuizen schrikte het paard en door een onverstandig grijpen der teugels door het beangste meisje stortte alles in het water. De heer Nanninga werd dood uit het water gehaald, en de dochter, hoewel nog levend gered, overleed den volgenden dag. De zoon, die te Groningen ziek lag, is naar men verneemt, mede overleden. Dezer dagen is te Bcerla (Groningen) in het land van R. Roelfsema een keisteen opgedolven, die volgens berekening ongeveer de zwaarte zal hebben van 25,000 Ned. Opmerkelijk is liet, dat deze steen bestaat uit zwart-grijs graniet, dat aan de oppervlakte eenige duimen bijna tol albast verbleekt en bijzonder hard is, terwijl dé gröote sleenen te Elkamp, J uur van daar, opgegraven, allen bestaan uit bruin graniet, waarvan de kristallen zich gemakkelijk scheiden. Tevens verdient opmerking, dat van deze sleenen vroeger geen spoor werd ontdekt, tot dat zij langerzamerhand meer in den weg van den ploeg kwamen en eindelijk het hoofd lieten zien. Uil Middelburg meldt men dat Dingsdag avond op den Vlissingsciicn rijweg een boeren-arbeider zoodanig door den bliksem is getroffen, dat men voor liet behoud van zijn leven vreest. Omtrent het voorval dat dezer dagen nabij Maastricht plaats had deelt de N. R. C. nog het volgende medeDe jonge B.klein van gestalte maar vlug en gespierd, werd werkelijk gewaarschuwd, dat hij in hel naar huis kecren eene aanranding te wachten had. Hij was echter niet alleen, maar vergezeld van een zijner broeders en van een vriend. De vier per sonen, welke in een boschje hem opwachttenwaren met knuppels gewa pend, en sloegen in den eersten aanval de drie vrienden neder. B. aanvan kelijk bedwelmdkwam weder spoedig tol zichzclvcnen zag hoe een der aanvallers zijnen op den grond liggenden broeder nog mishandelde. Hierop trok hij een zakmes, viel op den bedoelden persoon in blinde drift aan en stak hem bij den tweeden stoot door het hart; hij schijnt daarop een tweede te lijf te zjjn gegaan: althans men verzekert, dat nog een der aan vallers 4 of 5 steken ontving en ook in doodsgevaar is. Uit Suriname schrijft men aan de U. C. Het heeft in 't moederland zeker groot opzien gebaard, dal het hier met de finantiën van twee hoog geplaatste ambtenaren zoo jammerlijk is afgeloopen. Waar zulke belang rijke geldelijke administration worden toevertrouwd is het bevreemdend, dat de regering niet voldoende loezigt daarop schijnt Ie kunnen houden. Het kwaad beperkt zich echter niet tot deze kolonieook op Bonaire heeft men een onderzoek omtrent administration moeten instellenen zijn dien ten ge volge een paar ambtenaren geschorst. Ik voeg hierbij cene opmerking: is zulk een loop van zaken wel te verwonderen, als men nagaat, dat aan een militair beambte, drie jaar geleden, beschuldigd van misbruik van ver trouwen, en in wiens boek in ontvangst 625.74 te weinig en bovendien in uitgaaf 1351.77 te veel was gebragt, evenwel een eervol pensioen is verleend? Zou dat geene aanmoediging schijnen, om maar losweg met toevertrouwde gelden om te springen?" 'sGRAVENIIAGE, 12 Maart. Z. M. heeft den heer mr. J. S. Lolsy, minister van marine, benoemd lol kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw, en tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, den adjudant-onderofficier der infanterie bij liet leger in Oots-lhdië II. Michels, voor zijn gehouden gedrag, bij de ver overing der hoofdversterking van de vijandelijke linie Solok Kamba, ter westkust van Sumatra in het jaar 1844. Z. M. heeft den 2de" luit. Z. L. Engelhart, van het lstc reg. infanterie, in rang en ancicnneleit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oosl-Indië. Tot ontvanger der directe belastingen te Oss is benoemd de heer J. G. Niehot, thans in die betrekking te Meerkerk. Z. M. de koning heeft gisteren in gehoor ontvangen den baron d'Andre', minister van Frankrijk bij het Nederl. hof, die de eer had Z. M. te over handigen een brief van den keizer van Frankrijk, kennis gevende van het huwelijk van prins Napoleon met de dochter van den koning van Sardinië. Heden middag heeft er bij 1111. EK. I1II. prins en prinses Hendrik een groot diner plaats gehad, waaraan door II. M. de koningin-moeder en verdere leden van de koninklijke familie werd deelgenomen. Naar men verneemt, zal er bij H. M. de koningin-moeder eerlang weder cene groote musicale en théatrale soiree gegeven worden. Wegens het overlijden, te Venetië, van mevr. de hertogin Louisa Maria Helena van Mecklenburg Sclivverin, gemalin van prins von Windisch Gratz en nicht van II. K. II. prinses Frederik der Nederlandenheeft het baldat gisteren avond bij Z. K. II. prins Frederik zou plaats gehad hebben, geen voortgang gehad. Donderdag middag werd er aan het zeestrand te Scheveningen een wedren gehoudenwaaraan Z. K. II. de prins van Oranje deel nam. Gisteren avond heeft er een buitengewone ministerraad plaats gehad. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Omtrent den afloop der zitting van Donderdag moet nog gemeld worden j dat de minister van finanliën het amendement van den lieer Tliorbecke op het artikel Garen, behoudens eenige wijziging, heeft overgenomen, waar mede de behandeling van dat artikel afliep. Daarna is het artikel Granen in behandeling genomenwaarbij door den lieer de Brauw werd voorgesteld om de thans nog bestaande bepalingen omtrent dit onderwerp, alsmede het nieuwe voorstel der regering dienaangaande, weg te laten. De minister heeft dit amendement bestreden., met het oog op de belangen der schatkist, waaraan het eene mindere ontvangst zou geven van ƒ250,000. Ten slotte is het amendement aangenomen met 35 tegen 31 stemmen. Zitting van Vrijdag 11 Maart. Bij den aanvang dezer zitting gaf de minister van finantiën te kennen, dat hij, na de aanneming op gisteren van het amendement van den heer de Brauw op liet artikel granen, van regeringswege nu ook voorstelde om de bepalingen omtrent de artikelen gierst en rijst weg te laten, waardoor de wijzigingen van den heer de Brauw op beide posten, geheel in denzelfden geest zijnde, vervielen. Verder deelde de minister mede, dat naar aan leiding van de verandering, welke op gisteren het artikel Garen had onder gaan, thans door hem werd voorgesteld om den invoer van hennep en vlas voor het vervolg vrij te laten. Ten derde stelde de minister voor het regt van invoer op was-spermaceti-, stearine- en compositie-kaarsen sub B voor gesteld de 100 bij den invoer aan een regt van 10 te onderwerpen, voortaan naar de waarde met 5 pCt. te bezwaren. Daarna werden de beraadslagingen voortgezet. Het artikel Hout gaf tot geene bedenkingen aanleiding. Bij het artikel Kaarsen enz. stelde de heel de Bicberslein voor Ongelesehte kalk vrij te laten. Dit voorstel werd echter verworpen. De lieer van Lynden wilde het invoerregt op Koper verhoogd zien, maar ook dit werd afgewezen, liet artikel Lompen gaf aanleiding tot het doen van drie amendementen: 1". (door den heer Mackay) om het be staande regt te behouden; 2°. (door den heer Sloet tot Oldhuis) om hel uit- voerregt op de eerste soort van lompen, door de regering op ƒ5 gesteld, te bepalen op ƒ8; en 3°. (door den heer Sirens) om de mindere soorten iets meer te verhoogen dan door de regering was voorgesteld, namelijk ver mindering van het bestaande invoerregt. Deze voorstellen gaven lot uitvoe rige beraadslagingen aanleiding, die in de volgende zitting zullen voortgezet worden. In deze zitting is ingekomen een wels-ontwerp tot het verleenen cener toelage voor werkelijk verblijf in militaire dienst in 's rijks overzeeschc be zittingen aan de militaire officieren die bij de zeemagt gepensioneerd worden. Zitting rati Zaturdag 12 Maart. In deze zitting zijn ingekomen eenige stukken nopens de openstelling der 19 havens in Ncd. O. Indië. In afwachting dat nadere beslissing teil deze zal worden genomen acht de ministerraad, dat er geen bezwaar in gelegen is eenige stukken over te leggen. De gisteren afgebroken beraadslagingen over liet artikel Lompen werden voortgezet en nadat die zeer lang geduurd hadden en nog onderscheidene amendementen waren voorgesteld werd het amendement van den lieer Mackay, tot behoud van hel bestaande uitvoerregt (ƒ10, 5 en ƒ3). aan genomen met 31 tegen 30 stemmen. De overige amendementen zijn dus vervallen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1