BUITEiVLMDSCnE DERIGTEN. EMELAND. LONDEN, 6 Maart. De lieer Bright is voornemens zijn vrijzinnig voorstel omtrent het kies stelsel in het lagerhuis niet eerder ter tafel te brengen dan nadat het onder zoek van het regeringsvoorstel is afgeloopen. Het schijnt dat de vrijzin nige partijten gevolge van de houding door lord Russell aangenomenzich ïiaauw zal aaneensluiten om de regerings-voordragt te verwerpen. De minis teriele partij moet daarentegen ecnigzins verdeeld zijn. Men schrijft zelfs aan lord Derby het voornemen toe, om het parlement nog voor de beraad slagingen over de kieswet te ontbinden, maar men gelooft tevens dat de nieuwe verkiezingen hem weinig kans zullen schenken om zijne ontwerpen door te zetten. De Times berigt dat in eene vergadering van de leden der oude whig- partij besloten is, dat door hun hoofd, lord Russell, bij gelegenheid van de tweede lezing van het wets-ontwerp betreffende liet kiesstelsel, een amende ment zal gedaan worden om te verhinderen dat eenige bepalingen, die gunstig voor de lory-partij zijn, kracht van wet erlangen. Men wil op die wijze de regering dwingen het roer van den staat in andere handen te geven of het parlement te ontbinden. Op de werf te Plymouth zullen terstond 613 arbeiders in dienst wor den genomen tot het afwerken der in aanbouw zijnde oorlogschepen. Voorts kunnen op de werf te üevonport meer dan 600 en op die te Woolwich ruim 200 scheepstimmerlieden en anderen geplaatst worden. FKANKlt Mh. PARIJS6 Maart. De keizer heeft prins Lodewijk Lucien Bonaparte benoemd lot comman deur var. hel Legioen van Eer. De lUoniteur bevat een besluit, waarbij wordt bepaald dat geen Franschman eenen titel kan voerenhem door eenen vreemden vorst ver leend, zonder toestemming der regering, die alleen in gewigtigc en bui tengewone gevallen zal verleend worden. De Moniteur heeft thans een groot gewigt in de schaal der openbare meening gelegd, door het geven van ophelderingen omtrent de verhouding van de drukpers tot de regering en de groote wapeningen, die hier te lande hebben plaats gehad. Aan het hoofd van het niet-officiële gedeelte van dat blad leest men het volgendeDe openbare opinie in het buitenland geeft zich niet naauwkeurig rekenschap van den tegenwoordigen toestand der drukpers in Frankrijk. Men schijnt maar al te zeer te geloovendat de dagbladen aan eene voor afgaande censuur onderworpen zijn, en men is daardoor geneigd aan die bladen eene bcteekenis toe te schrijven, welke ongegrond is. De regering, men behoorde dit te weten, oefent op de drukpers volstrekt geen preventi- ven invloed uit. Het publiek moet dus altijd op zijne hoede zijn tegen het geen door de dagbladen wordt medegedeeld. Telkens als zich eene gewigtige quaeslie voordoet of eene belangrijke gebeurtenis plaats heeft, wendt zich de regering direct lot de natie door middel van het officiële orgaan. Dit heeft zij zich ten allen tijde tot pligt gesteld, en dien pligt zal zij bij de tegenwoordige omstandigheden nog naauwgezetter vervullennu de openbare opinie meer dan immer op het dwaalspoor gebragt wordt. Na deze verklaring doet het officiële orgaan nog een artikel volgenhoofd zakelijk van den volgenden inhoudDe staal van zaken in Italië heeft in den laalslen tijd een ernstig karakter bekomen, dat natuurlijk den keizer moest treffen. Bezield met ecu geest van voorzigligheid, houdt de keizer op eene eerlijke wijze zich bezig met eene zoo billijke en redelijke oplossing als voor die tccdere en mocijelijke vraagstukken maar mogelijk is. De kei zer behoeft niets geheim te houden of te loochenennoch in 't gecne waar mede hij zich bezig houdt, noch in zijne verbindlcnissen. Het belang van Frankrijk beheerscht zijne staatkunde en regtvaardigt zijne waakzaamheid. De keizer heeft aan den koning van Sardinië beloofdhem tegen eiken aanval van Oostenrijk te zullen verdedigen. Meer heeft hij niet beloofd, en men weel dal hij woord zal houden. Zijn dit nu oorlogsdroomen? Sedert wanneer komt het niet meer met de voorzigligheid overeen, om de moeijelijkhedenwelke in de toekomst liggen; te voorzien en daarvan alle gevolgen te overwegen? Wij hebben zoo even aangetoond, waaraan men zich omtrent de denkbeelden, de pligten en de gezindheid des keizers te houden heeft. Al de overdrijvingen, welke de drukpers daaraan toegevoegd heeft, zijn louter verbeelding, leugen en onzin. Frankrijk, zegt men, maakt.aanzienlijke krijgstoerustingen. Dit is eene verzonnen voorstelling, liet normale effectief op den voet van vrede, voor twee jaren door den keizer aangenomenis niet overschreden. De artil lerie koopt 4000 paarden aan, ten einde het volgens de voorschriften be paalde aantal te bereiken. De regimenten infanterie zijn 2000 man sterk; de regimenten cavalierie slechts 900 man. Men zegt ook dat in onze tuighuizen eene buitengewone levendigheid heerscht. Men vergeet echter, dat wij onze geheele artillerie veranderen en onze vloot hervormen moeten. In weerwil van den loffelijksten ijver, zullen nog verscheidene jaren ver- loopcn moetenalvorens deze werkzaamheden voltooid zijn. Men maakt zich eindelijk ongerust over onze krijgstoerustingen ter zee. Daaromtrent bepaalt alles zich echter tot de uitrusting van vier fregatten voor het vervoer van troepen van Frankrijk naar Algcrië of van Algerië naar Frankrijk, alsmede van vier transportschepenbestemd voor de dienst op Civita-Vecchia en het brengen van leeftogt naar onze expeditie in Cochin-China, over Alexandrië. Zie daar de feiten. Zij zijn van dien aard, dal zij iedere gegronde vrees voor de plannendie aan den keizer toegeschreven wordenmoeten verdrij ven. Is het niet hoog tijd, dat men zich afvrage, wanneer die onbestemde en ongerijmde geruchten een einde zullen nemen, die door de drukpers van heL eene einde der wereld naar het andere worden verspreid. Waar zijn de woorden, waar zijn de diplomatieke nota's, waar zijn de daden, die van I het voornemen getuigen, om den oorlog uit te lokken ter wille van de hartstogten die hij bevredigt, of ter wille van den roem dien hij verschaft? Wie heeft de soldaten gezien, wie heeft de kanonnen geteld, wie heeft den voorraad levensmiddelen en oorlogsbehoeften kunnen schattendie Frankrijk met groote kosten bij zijne gewone middelen van verdediging zou hebben gevoegd? Het is buiten twijfel dat de keizer, gelijk wij reeds opmerkten, een waakzaam oog houdt op de verschillende oorzaken van verwikkeling, die aan den gezigteinder kunnen opdagen. Maar het is het kenteeken eener wijze staatkunde, dat zij het gevaar tracht af te wenden en de quaestiën, die de openbare orde kunnen verstorenuit den weg tracht te ruimen. Voor het overige is het onderzoek dier vraagstukken thans in handen der diplomatie overgegaan en niets wettigt de meening, dat de uitslag van dat onderzoek ongunstig zal zijn voor de bevestiging van den algemcenen vrede. Door de bovenstaande verklaring zijn de onderscheidene dagbladen, die zich gunstig voor den oorlog hadden verklaard, uit het veld geslagen. De Presse en de Pays laten echter hun geliefkoosd denkbeeld niet varenen de Patrie redt zich zoo goed mogeljjk uit deze netelige zaak. Het Journ. des Déb. gelooft dat de ernstige en krachtige verklaring der regering er toe zal bijdragen om geheel Europa gerust te stellen en vooral om de overdre ven vrees van Duitschland te doen bedaren. Naar men zegt zal graaf Walewski op nieuw eene circulaire rigten lot onze agenten buiten 'slands, om hun de houding voor te schrijven die zij, ten gevolge der bovenstaande verklaring der regering, thans moeten aannemen. Men verneemt dal in het wetgevend ligchaambij gelegenheid van het onderzoek der begrooting voor het volgende dienstjaar, van de regering op helderingen zijn gevraagd omtrent de in omloop zijnde oorlogzuchtige ge ruchten, omdat het uitbreken van een oorlog van grooten invloed op 's lands finanliën zou zijn. De regering moet op die vraag terstond zeer geruststel lende verklaringen hebben gegeven. Te Nantes had dezer dagen bij de loting voor de militie een zonder ling voorval plaats. Een kind16 maanden oudwerd door de moeder in de zaal gebragt, om voor zijnen vader, die afwezig was, een zekeren Ménard, het nommer te trekken dat hem tot soldaat of vrij moest maken, liet kind nam 3 nommers te gelijk en was slechts met moeite te bewegen er 2 van los te laten. Eindelijk liet het cr 2 vallen en het nommer dat overbleef was op een na het hoogste. Er ging toen een luid gejuich in de zaal op. Brieven uit Algerië melden dal het weder aldaar verschrikkelijk is. Ten gevolge van de zware stortregens hebben er vele ongelukken plaats. Tijdens een bataillon troependat op 15 Febr. van Constanline was vertrok ken, ter begeleiding van 6 rijtuigen met een millioen in specie beladen, de brug over de rivier Oued-el-Aojan overtrok, is die brug bezweken. Drie rijtuigen waren er reeds overgegaan, maar het vierde rijtuig stortte met menschen, paarden en 125,000 fr. in den vloed. Twee grenadiers zijn daarbij omgekomen. Op denzelfden dag is ook de brug van Aumale ingestort. ITALIË. De aartshertog Maximiliaan is thans weder op zijnen post te Milaan teruggekeerd. Uit Genua meldt men dat de bezetting naar Novi is opgerukt en dat de dienst aldaar reeds door de burgerwacht wordt waargenomen. Ook te Tttryn zal de burgerwacht eerstdaags in werkelijke dienst treden. De opge wondenheid is overal zeer groot, en bijaldien de vredelievende uitzigten, waarvan thans sprake is, zich bevestigen, zal graaf Cavour, die zich als een voorstander van den oorlog heeft doen kennen, moeijelijk op zijnen post kunnen blijven. ritUISSENT. BERLIJN, 6 Maart. Gisteren heeft de plegtige bediening des doops aan den zoon van prins Frederik Wilhelm plaats gehad. De katholieke geestelijke Marcinek, uit Benkowitz bij Iiatibor, had vroeger daartoe aan den prins een flesch met Jordaan-water doen toekomendat door hembij gelegenheid zijner reis naar het Heilige Landin 1856 was medegebragt. Aan den jongeboren prins zijn de volgende namen gegeven: Frederik Wilhelm Victor Albert. De plegtigheid werd verrigt door dr. Strauss, eersten hofprediker. Des avonds was de stad luisterrijk verlicht. Volgens een berigt uit Bern heeft de Zwilsersche regering besloten voor het geval eener vredebreuk in Europa niet alleen maatregelen lot ver dediging van Zwitserlands onzijdigheid te nemen, maar ook, op grond van bestaande verdragsbepalingen, de verdediging des noods uit te strekken lot een gedeelte van Savoye. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Maart. Onze regering heeft reeds op 22 Februarij 11. een schrijven gerigt aan Pruissenwaarvan ook mcdedeeling is gedaan aan de overige Duilsche sta ten. Daarin wordt gezegd dat, met het oog op den dreigenden slaat van zaken, het oogenblik daar is om de bondsvestingen in eener, goeden staat van verdediging te brengenom maatregelen te nementen einde in de bonds-commandementen te voorzien en om den uitvoer van paarden te ver bieden. Uit achting voor de Pruissische regering zal echter ons kabinet daaromtrent bij de bondsvergadering te Frankfort geene voorstellen doen dan in geval het leger in Italië op den voet van oorlog mogt worden gebragt. De verklaring van den Moniteur is hier ter stede met genoegen ont vangen en heeft een zeer gunstigen invloed op de beurs uitgeoefend. Lord Cowley heeft zijn verblijf verlengd en zal Woensdag aanst. ver trekken. Hij heeft op nieuw depêches naar Londen gezonden, waarop hij eerst Maandag avond antwoord kan ontvangen. In Beijeren is de prijs van een plaatsvervanger zeer hoog. Bij de infanterie moet men 650 tot 750 gl. en bij de cavalierie 1000 tot 1150 gl. voor een plaatsvervanger betalen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2