LEYDSCHE 4 COURANT. WOENSDAG 9 MAART. .ufePc. 1859. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtij dug uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond. N29. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven x L-; 1 V C BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEY DEN, 8 Maart. Men verneemt, dat een gedeelte van de miliciens der ligting van 1857, welke zich in aclieve dienst bij de verschillende regimenten infanterie be vinden, zoodra de in te deelen plaatsvervangers van de ligting dezes jaars dienst kunnen doen, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen gezonden worden; terwijl het overige gedeellc dier ligting op den Ist™ Julij aanst. in het genot van onbepaald verlof zal worden gesteld. In Februarij zijn op den Uoll. spoorweg vervoerd 78,485 personen en is ontvangen ƒ75,7C1op den Rijnspoorweg is van reizigers en goederen ontvangen ƒ100,943. Vrijdag 11. heeft er in de vuurwerkers-werkplaats van 's rijks magazijn te Delft een ontploffing plaats gehad. De zoldering is geheel vernield, de pannen werden van hel dak geslingerd en de muren gescheurd. Gelukkig zijn de beide personen, die in het gebouw werkzaam waren, ongedeerd ge bleven. De brand, die op de ontploffing volgde, werd zeer spoedig gestuit. Te Schiedam is Zalurdag morgen de branderij van den heer Lechner, op den Dam aldaar, grootendeels afgebrand. De brand was ontslaan door het springen van den helm des ketels. Te Amsterdam is Zalurdag 11. van een aldaar aan de werf de Dage raad liggend vaartuig de kok in het water gevallen, en met den stuurman, die hem wilde redden, verdronken. Hoewel de laatstgenoemde spoedig uit het water werd gehaaldwaren de pogingen out hem in het leven terug te roepen vruchteloos. Onder Heumen nabij Nijmegen, was Woensdag II. een ingezetene uit Groesbeek, naar men zegt, bezig met het afkappen van eenig hout van berkenbobmentoen een veldwachter, dit ziende en hem willende beletten met die houtdieverij voort te gaan, hem met een pistool dreigde, waarvan de haan ongelukkig overging, zoodat de kogel, waarmede het geladen was, den houtkapper in de zijde drong, ten gevolge waarvan hij den volgenden dag overleden is. De zaak wordt onderzocht. De hoofdonderwijzer der gemeente HaaksbergenJ. Kerkhoven heeft het hoogst zeldzame voorregt, dal hij van den 22slc,, Junij 1795, en dus gedurende bijna 64 jaren, dien post heeft bekleed. Hij is den Ist™ Fcbr. jl. in het genot van pensioen getreden volgens de wel van 13 Aug. 1857. Omtrent den moord, die dezer dagen te Veenhuizen werd gepleegd, wordt nog het volgende gemeld: De postbode, vrouw Vonk, had drie brie ven van den kolonist .1. J. Marschant ontvangen, om die Le laten aantee- kenendie daarbij het verzoek voegde deze door den postdirecteur te Assen met drie slempels te doen cacheteren. Later bragt zij hem de brieven te rug, zeggende dat de postdirecteur die niet kon cacheteren, maar dat hij (Marschant) dit zelf moest doen, waarop hij met een zvvaren vloek zeide, meenende dat zijne brieven uit de bus geligt werden, dat lieg je, dat heeft de adjunct-directeur Kriegcr gedaan," waarop hij zijn mes uit de linker zijzak van zijn buis van onder zijn zakdoek haalde, en daarmede de vrouw met hevige kracht een sloot aan de linkerzijde boven de borst loc- bragt, zoodat bet mes, waarvan hel lemmet 13 duim lengte had, lot in het hart is doorgedrongen, waarna hij het op den grond wierp, zeggende: «breng mij nu maar in arrest." De vrouw was algemeen geacht, wegens haren onvermoeiden ijver en getrouwe pliglsbetrachtinghaar man en een 12-tal kinderen verliezen in haar cene brave vrouw en zorgdragende moeder. De verdachte persoon, die dezer dagen te Roozendaal is aangehouden, en die in hel bezit is gevonden van cene aanzienlijke geldsom heeft opge geven dat zijn naam was Soliman Alsteyn, later Susman Nathan Elsasser, en dat hij ongeveer 50 jaren oud was. Men vermoedt dal de geldswaarde die hij bij zich had afkomstig is van ecnen in Engeland gcplcegden diefstal. Uit het regeringsverslagbetreffende Oost-lndië over 1856, blijkt, dat in dat jaar op Java en Madura zich bevonden 11,290,450 zielen, als 19,431 Europeanen, 24,903 Arabieren en andere Oosterlingen, 135,649 Chinezen, 11,105,279 vrije inlanders en 5188 lijfeigenen. In de Oost-Indische bezit tingen buiten Java was de bevolking nog, met uitzondering van 'l leger, 5,052,487 zielen, waaronder 6363 Europeanen en 66,891 Chinezen. Het leger in Oosl-Indië bedraagt 1010 officieren, waaronder 999 Europeanen en 22,441 onderofficieren en manschappen, waaronder 7613 Europeanen. Het eskader was sterk 2 fregatten3 korvetten1 brik1 adviesbrik8 schoe nerbrikken 1 roeikanonneerbooL11 stoomschepen, le zanten 27 bodems met 2569 Europeanen en 583 inlanders; bij het einde van hel jaar waren er slechts 24 bodems. Bedevaartgangers naar Mekka waren er gegaan 3057, dus 1383 meer dan het vorig jaar. Overland-brieven waren er 86,426 verzonden en 53,974 ontvangen. De invoer op Java en Madura was ge weest 57,305,826; de uitvoer 105,726,122scheper, waren er aangeko men 2321vertrokken 2533. 's GRAVEN 11AGE, 8 Maart. Z. M. heeft benoemd tot zijn adjudant den ls>el> luitenant II. J. baron Taets van Amerongenvan het 3jc reg. infanterie, lot dusverre ordonnance- officier, met bepaling, dat hij voortdurend bij het 3Je reg. infanterie als gedetacheerd zal worden gevoerd en geene toelage als adjudant uit 's rijks kas zal genieten. Tot notaris te Leeuwarden is benoemd mr. II. Albarda, advocaat al daar. Ook is aan den notaris P. Zeper Dz.te Minncrlsgavergund zijne standplaats naar Leeuwarden over le brengen. Gisteren middag heeft H. M. de koningin het weeshuis van de Waal- sche gemeente alhier met een bezoek vereerd. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De admiraal Jamin, nieuw benoemd gezant van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen bij ons hof, is alhier aangekomen. Naar men verneemt, heeft het prov. geregtshof in Zuidholland, in raadkamer vergaderd, den gepensioneerden generaal Gunkel, ter zake van vergiftiging, naar de openbare teregtzilting van het hof verwezen. Men verzekert, dat de behandeling der zaak in de maand April (waarschijnlijk den 7dcn) aanst. zal plaats hebben. De beschuldigde heeft den heer mr. Léon tot zijn verdediger gekozen. Zaturdag 11. is in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebragt de persoon van D. uit Delft, verdacht van poging tot vergiftiging zijner moeder. Tweede JLamee dee Staten~GeneruaI. Zitting van Maandag 7 Maart. Rij de kamer is ingekomen hel verslag betrekkelijk de begrootingen van staatsinkomsten en uitgaven over 1856 en 1857, alsmede van den lieer C. J. Brand, aan de Kaap de Goede Hoop, een exemplaar der handelingen van het parlement dier kolonie. Na het uitbrengen van eenige rapporten en het doen van verslag over eenige adressen betreffende het wets-ontwerp tot herziening van het tarief van regteri, op den in-, uit- en doorvoer, zijn de algemeene beraadslagin gen over die voordragt geopend. De hh. Meylink, Blaupot ten Cate, Sehim- melpenninck, van Wintershoven, van Yoorlhuysende Poorter, Hoekwater en Dirks namen daaraan deel. De lieer Meylink heeft de voordragt bestreden. Hij acht den lijd en de omstandigheden daartoe niet gunstig, en gelooft dat de wet nadeelig voor de nijverheid en voor de geheele natie zal zijn. Iljj acht ook het stelsel der wet in strijd met de leer der staathuishoudkunde en gelooft dat het armoede en al hare onheilen zal voortbrengen. De hh. Schimmclpeuninck van der Oye, van Wintershoven en Hoekwater hebben de voordragt mede bestreden. Volgens hen is de overgang te snel, te onvoorzigtig ten opzigte der nijverheid. De hh. van Voorthuyzcn en Dirks waren voor de wel. 5 pCt. inkomend regt op vreemd fabrickaat blijft toch altijd nog een beschermend regten de voordragt is een gevolg van de sedert 1822 voortgezette toe passing van vrijen handel. Voor dat de beraadslagingen een aanvang namen heeft de minister van finantiën nog eenige wijziging in het wets-ontwerp gebragt. In de eerste plaats betreft dit de lompen. Hel is bekend, dat ten gevolge der hooge uitvoerregtenop dit artikel bestaande, de smokkelhandel op eene schrome lijke wijze wordt gedreven. Om dit nu legen te gaan, wenschte hij bij deze wei de bepaling der algemeene wet van 1822 op dit punt te versterken en mitsdien le bepalen, dat, in plaats van 10 voortaan slechts 5 ffi lompen le gelijk vrij van regten mogen worden uitgevoerd. In de tweede geldt het de olie. Tot dusver was het gebruikelijkde olie naar de maat te berekenen, doch thans is men tot het besluit gekomen, dit bij het ge- wigt te doen. Zitting van Dingsdag 8 Maart. Voortzetting der algemeene beraadslagingen. De hh. Hoffmann, deBiauw, van Asch van Wyck en de Kempenaer hebben het woord gevoerd en het ontwerp, als ontijdig en onnoodig, bestreden. De lieer de Brauw noemde het ontwerp eene protectionistische voordragt, omdat het een voordeel voor de schatkist beoogt van 278,715, dat uit een verhoogd regt op graan, meel, enz. voortvloeit. De heer van Asch van Wyck wijst op het tal van adressen bij de kamer ingekomen en gelooft dat de aanneming van hel ont werp den geheclen ondergang van vele takken van nijverheid zal ten ge volge hebben. De heer de Kempenaer acht cene tariefsherziening niet nood zakelijk, want handel en nijverheid zijn met het bestaande tarief te vreden. Waarom dan cene herzieningop het oogenblik dat al de vreemde staten hunne grenzen sluiten of den toegang onzer goederen bemoeijelijken? De minister van finantiën heeft daarop de sprekers van gisteren en lieden beantwoordt, Ier verdediging van het ontwerp. Al de bezwaren die opge somd zijn, werden reeds in 1850 gemaakt, en toen is de gegrondheid daar van niet gebleken. Wat betreft de verhooging van het regt op de granen hij is niet tegen wijzigingen, mits die niet al le zeer ingrijpen' in hel be lang der schatkist. Daarna werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Morgen behan deling der artikelen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1