De eenheid in liet kabinet schijnt ook nog niet hersteld te zijnwant op nienw heeft een lid daarvan zijn ontslag genomen, namelijk de heer Lennox, lord-commissaris der schatkist. Volgens de Evening Star is lord Russell voornemens eene vergade ring te beleggen van de vrijzinnige leden van het parlement, ten einde te spreken over hunne gedragslijn met betrekking tot het rcgerings-onlwerp houdende wijziging van het kiesstelsel. De regering heeft in het lagerhuis aangekondigd dat zij den Stade-lol tegen 14 Aug. aanst. heeft opgezegd. De Hanoversche regering had wel de intrekking van dal besluit verzocht, maar men meende daarin te moeten volharden. Rij den brand, die Zaturdag 11. te Paddinglon plaats had, hebben 5 personen den dood gevonden. 7 personen vertoonden zich aan het raam eener bovenverdieping en men was bezig hun met de brandladder te hulp te komentoen een onvoorzigtige de bencdenluiken open stiet. De vlam kreeg daardoor lucht en sloeg onmiddclijk naar buiten, slak den reddings- zak in brand en deed 2 mcnschcndie bezig waren daarin af te dalenop straal vallenterwijl tevens alle middelen om de 5 overgeblevenen te red den, vcrjjdeld werden. FRANKRIJK. PARIJS3 Maart. Onophoudelijk zijn alhier allerlei geruchten en meestal onderling zeer te genstrijdig, in omloop, zoowel over den uilslag der zending van lord Cowley naar Wecnen, als over de ontruiming van Rome; des morgens heeft men alle hoop op eene schikking verloren en des avonds is alles weder gewonnen. Wat betreft de onderhandelingen tusschen lord Cowley en de Oostenrijksche regering, verneemt men dat graaf Ruol verklaard heeft dat de voorstellen van lord Cowley hem der overweging waardig schenen, maar dat hij tevens van zijnen kant tegenvoorstellen bad gedaan, waarbij de Oostenrijksche regering er in toestemde om het prolectoraat over de Itaiiaansche stalen, lot hiertoe door O.ostcnrijk uitgeoefendop de Europesche mogendheden over te dragenon der voorwaarde echter dat Sardinië ook onder de bedoelde staten zou be grepen worden, iels dat voor dien slaat op dit oogenblik onaannemelijk is. Men blijft bepaald verzekeren dat graaf Cavour hier wordt verwacht. Uit dc toebereidselendie te Fontainebleau gemaakt wordenzou men echter opmaken dat aldaar een gekroond hoofd wordt verwacht. Ook zijn er be velen gegeven dat het keizerlijk jagt 1'Aigle uiterlijk op 15 April moet gereed zijn. De Constitutionnel had dezer dagen berigt dal er reeds bevel was ge geven om onze troepen uit Rome te doen vertrekken. De Monileur zegt thans dat dit berigt voorbarig is. Ter gedachtenis van het huwelijk van prins Napoleon is een gedenk penning geslagendie aan dc hoogc staatsambtenaren is uitgereikt. Dc prins heeft 3000 frs. aan de armen van Marseille geschonken. Eerstdaags zal van hier weder eene expeditie worden uitgezonden tot opsporing van de bronnen van den Nijl. Zij zal onder de leiding staan van den heer Miani, lid van de aardrijkskundige maatschappij. ITALIË. Uit Turijn meldt men dat men er zeker van is dat de leening meer dan volteekend zal worden. Het getal vrijwilligers voor het leger, dat uit onderscheidene Itaiiaansche stalen aldaar aankomt, neemt dagelijks toe. Lord Gladstone bevindt zich mede aldaar. Het regeringsblad in Sardinië ziet in den maatregel van Oostenrijk, het oproepen van de verlofgangers die tol de Itaiiaansche corpsen behooren eene uittarting tegenover Sardinië. Indien men dal blad wil gclooven dan heeft Sardinië lol op dit oogenblik slechts eene verdedigende houding aangenomen. Te Napels is weder het gerucht verspreid geworden, dat de koning was overleden, waardoor de beurs eene daling onderging; later is de onge grondheid van dit berigt aan het licht gekomen. Men verneemt dat tien bisschoppen een adres tot den koning hebben gerigt, waarin zij hem den treurigen toestand des lands bloot leggen. Op verschillende plaatsen van het Napclsche gebied zijn dc toebereid selen voor de feesten, die ter viering van het huwelijk van den kroonprins zouden plaats hebbenweder vernietigduithoofde van den toestand waarin de koning zich bevindt. Te Palermo heeft men de triomfboogen verbrand. Eene ster, die ter versiering van een dier boogen had gediend, heeft men op de straat gevondenmet een briefjewaarop stondZoo zal de sier van Ferdinand Bourbon vallen." Onder de personendie na afloop der begrafenis van graaf Dandolo te Milaan zjjn in hechtenis genomenbevindt zich ook de bediende van den graaf, een neger, dien hij als kind uit Egypte had medegebragt. liet 11. Oflieie te Rome veroordeelde dezer dagen zekere vrouw met name dc Fuligno. tot 12 jaren gevangenisstraf, wegens dc verspreiding van het gerucht dat zjj verschijningen van den Zaligmakerde H. Maagd en cenige Heiligen gehad had, op wier bevel zij eene nieuwe geestelijke orde, tot hervorming van dc geestelijkheid en het volk, stichten moest. PRUIS SEN. BERLIJN3 Maart. Volgens hier ontvangen bcriglcn uit Weenen heeft lord Cowley thans meer hoop op het welslagen zijner zending dan in de eerste dagen van zijn verblijf aldaar. Het staats-ministerie heeft besloten om bij het tolverbond de noodige stappen te doen ten einde een volstrekt verbod van den uitvoer van paarden te verkrijgen. Het Franschc blad la Patrie acht het noodig Duitschland gerust te stellen met betrekking tot de voornemens van Frankrjjk, en beschouwt de vaderlandlievende opgewektheid, die overal heerscht, als een gevolg van de intrigues van Oostenrijk. Dit is eene dwaling. Deze geestdrift spruit voort uit oude geschiedkundige herinneringen. De gebeurtenissen die in het begin dezer eeuw plaats hadden liggen nog te versch in het geheugen. In het tuighuis te Carlsruhe wordt thans een kogclpers door stoom in werking gebragt, waardoor dagelijks, als het werktuig in volle kracht is, 20,000 kogels worden vervaardigd. S T E NT R E J K WEENEN, 3 Maart. Lord Cowley wordt hier met bijzondere voorkomendheid behandeld. Hij heeft verschillende uilnoodigingen ontvangen tot het bijwonen van diners, zooals bij de aartshertogin Sophia, en bij den baron Rothschild. Morgen zal hij dineren bij lord Loftus, Engelsch gezant alhier en Zondag eene soiréc bij graaf Buol bijwonen, zoodat zijn vertrek waarschijnlijk niet voor Maandag zal plaats hebben. Het regeringsblad geeft thans mede kennis van het aanslaande vertrek onzer troepen uit den Kerkelijken Staat. Die ontruiming zal onvoorwaar delijk en alleen op verlangen van den Paus plaats hebben, zoodra men hier het officiële schrijven van den kardinaal Anlonelli zal hebben ontvangen. Daar de regering hare troepen slechts op aanvrage var. den paus tot herstel der orde in den Kerkelijken Staat heeft doen binnentrekkenzoo moet ook thans het verzoek lot ontruiming voor haar verpliglcnd zijn. De minister van oorlog in Beijercn heeft aan dc kamer in geheim comité mededeelingen gedaan omtrent een wets-onlwerpwaarschijnlijk tot het aangaan eener geldleening ten einde in de behoeften van het leger te voorzien. In Zuid Duitschland oefent de vrees voor oorlog eencn zeer nadeeligen invloed op handel en nijverheid uit. Vele fabrieken zullen genoodzaakt zjjn, bij gebrek aan werk, een groot deel hunner arbeiders te ontslaan. TURKTE. Volgens het Journ. de Const, heeft de Porte geweigerd om de erfelijk heid van de aan vorst Mnlosch opgedragen waardigheid te erkennen. Door den Engelschen gezant, waarschijnlijk in vereeniging met dien van Frankrijk, is bij de Porte een vertoog ingediend, om aan te dringen op de uitvoering van dc beloften, die in het regeringsbesluit, omtrent dc gelijkstelling der Christenen met de Turksche bevolking, zijn vervat. De overbrenging van de wetgevende vergadering van Moldavië naar Fokschany zal waarschijnlijk geen plaats hebben. Vorst Couza weigert daarin toe te stemmen en werkt dns dc plannen der vercenigingsgezinden niet in dc hand. In Thessalië heerscht eene groole opgewondenheid. Ook bestaan er verschillen tusschen den divan en de Grieksche patriarchen omtrent kerke lijke hervormingen. Berigt omtrent de jeugdige Emigranten uit Lelden naar de Kaap-Kolonie. Met de laatste brievenmaal is wederom van een der jeugdige Leidschc reizigers, die met de Eenriette in Augustus van het vorige jaar naar de Kaapkolonie vertrokken zijneen brief alhier bij zijne betrekkingen ont vangen. Wij kunnen uit dien brief (hij is van den jongeling D. de Graaf) het volgende mcdedeelenen mogen onderstellen dat die mcdedeeling velen niet onaangenaam zal zijn. Graaf -Reinet14 Januari) 1859. »den 6den Aug. ben ik aan boord gekomen, den 85lcn gingen wij naar Hellevoet en den O"1™ Helvoet door tot de Noordzee, alwaar de heer Beelaerls van Blokland, hoofd der commissie op eene treffende wijze afscheid van ons nam. Den volgenden dag des middags 12 ure liepen wij in zee en waren den ganschen dag zeeziek. Den lldcI1 des namiddags 5 ure kregen wij de Engelsche kust in het gezigt, eenigzins later aan dc an dere zijde, de Fransche. Den 16dcn kregen wij zulke hevige tegenwin den, dat het schip onophoudelijk geslingerd werd en wij allen, doch nu wat erger, zeeziek werden. Den 24slcn hielden wij voor het eerst school, hetwelk gedurende de ganschc reis is voortgezet, en des Zondags middags werd er kerk gehouden; na afloop kregen wij dan een glas wijn. Wij hadden ook altijd ons werk, als aardappels schillen, water pompen, helpen hijschende stuurman helpen enz. Voor die laatste baantjes was ik altijd n°. 1, want ik was de grootste, hoewel niet de oudste van de jon gens. 15 Sept. passeerden wij de linie tusschen 12 cn 1 tire; er had evenwel niets plaats, daar de kapitein zulks uit vrees voor ongelukken ver boden had. Om ons den tijd te verdrijven hadden degenen die op school het best oppasttenallerlei spelen gekregenik kreeg een dambord. Den 19dcn Oct. des morgens te 4 ure werden wij gewekt met het geroep «land in 't gezigt." Wij zagen hoewel nog flaauw eenige bergen, alsook de Tafelbaai welke wij binnen moesten loopen. Reeds ten 8 ure lagen wij voor anker. Van de 100 jongens en 9 meisjes werden hier (d. i. aan de Kaap stad) van de eersten 56, en var. de laalsten 4 aan wal gezet, hetgeen den 22sl™ des morgens te 10 ure geschiedde. De overigen, waaronder ik ook behoorde, moesten naar Port-Elisabethen dan verder te land naar Graaf- Reinet. Den 30stc" ligllen wij het anker en namen de reis naar Port- Elisabeth aan. Wij hadden de gansche reis tegenwindzoodat wij eerst den llde" Nov. voor Port-Elisabeth voor anker kwamen. Den volgenden middag te 3 ure verlieten wij allen het schip en kwamendoor Kaflers gedragen aan walwaar wij zoo lang in het nieuw gebouwde hospitaal ons verblijf moesten nemen, tot de ossenwagens kwamen. De inwoners, hoewel meest Engelschen, waren zeer goed voor ons, en wij werden on ophoudelijk door hen onthaald of kregen geld van hen. Des Zondags gin gen wij naar de Hollandsche kerkwaar voor onze behouden overkomst gedankt werd. Den 18den des middags verlieten wij deze plaats (Port- Elisabeth) met een trein van ossenwagens, eiken wagen met 14 ossen be spannen. Den volgenden dag kwamen wij aan Uilenhage, waar wij zeer goed onthaald werden. Dit was de eenige plaats, welke wij gedurende onze reis zouden passeren. Over dag reden wij weinig, daar het dan te I heet was, doch het meest reden wij 'smorgens vroeg, des avonds, of ook wel des nachts. Dan is het hier zeer koud, bijna als of het vriest, zelfs

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2