LEYDSCHE COURANT. 1859. MAANDAG 7 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en V ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Kommer s worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN5 Maart. Bij koii. besluit van 1 dezer zijn pensioenen verleend ten laste van den slaat aan C. J. van Assen, emeritus hooglecraar in de regtsgeleerdc facul teit aan de hoogcschool alhier, ten bedrage van ƒ3500 'sjaars; aan J. Geel, hooglceraar titulair, gewezen bibliothecaris aan onze hoogcschool, ten be drage van ƒ1680 'sjaars, en aan T. G. van Lidth de Jende, emeritus hoog lecraar in de faculteit van wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogcschool te Utrecht, ten bedrage van ƒ2000 'sjaars. In de stads gehoorzaal had gisteren avond de onlangs door ons aan gekondigde lezing van den heer Cremer, van 'sGravenhage, plaats, ten voordcele van de alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart, liet publiek toonde door cene buitengewoon talrijke opkomst dat het talent van den ge- vierden spreker ook hier op prijs wordt gesteld en dat het gaarne een offer wil brengen tot ondersleuning eencr hoogst nuttige instelling. De gespannen verwachting werd ook ditmaal niet teleur gesteld. Met het talent hem eigen droeg de lieer Cremer eene nog niet in druk verschenen novelle voor, ge deeltelijk in den Betuwschen tongval geschreven en getiteld: Op de Knie horst. liet kon niet anders of de ontwikkeling van dit verhaal moest met aandacht worden gevolgd. De verschillende maatschappelijke toestanden en menschelijke hartsloglen werden niet slechts geschetst, maar, om het zoo uit te drukken, gephotographieerd. Men was verlegen wat meer in den spreker te bewonderen, óf de gave van opmerking omtrent schijnbare maar toch sterk sprekende kleinigheden, óf de wijze waarop hij van alles weet gebruik te makenom door eene humoristische voorstelling der waarheid op liet gemoed zijner hoorders te werken en zoo noodig hen in 't harl te grijpen. De heer Cremer werd dan ook bij het einde zijner rede luide, naar ons voorkomt door sommigen wel wat luidruchtig, toegejuicht; welligt zijn zij, die in dat uiterste niet vervielenniet het minst getroffen geweest. In de zitting der vereenigde vergadering van Rijnland op Donderdag den 3llcn dezer gehouden werden in de eerste plaats de voorgedragen model- rekening goedgekeurd, de kiezerslijsten, legen welke geen enkel bezwaar ingediend werd. vastgesteld, en eene af- en overschrijving van weinig be lang goedgekeurd. Daarna werd hel voorstel van den heer van Lennep om de notulen der vergadering geregeld te doen drukken overeenkomstig het rapport en advies van dijkgraaf en hoogheemraden met algetnecne stemmen goedgekeurd. Eindelijk kwam in beraadslaging de verordening ter handhaving der goede gesteldheid van de duinen, door dijkgraaf en hoogheemraden ontworpen. De algemeene beschouwingen leverden 2 hoofdopmerkingen op. De ls,c was die van den heer de Martini, die den geheelen grondslag, waarop de ontwerp-verordciiing berustte, betwistte, namelijk de verpligting van het hoogheemraadschap om eenig duin te onderhouden. Hij betwistte die verpligting uithoofdeer geen duin bij het hoogheemraadschap, maar integen deel hetzij bij het domein, lieLzij bij particulieren in eigendom was. Het beroep des dijkgraafs te zijner beantwoording op art. 113 van Rijnland's Reglement achtte hij ongenoegzaam om die verpligting boven twijfel te stellen. De 2dc opmerking was die van den heer Blusse'. Deze verklaarde de stelling des heeren de Martini, houdende ontkentenis van elke verpligting lot het onderhoud van duinen, niet te kunnen deelen. llij vermeende evenwel dat het ontwerp te ver ging door, zoo hel scheen, alle duinen te omvatten. Volgens art. 113 betrof de verpligte zorg tegen afstuiving niet eiken duin- grond, maar alleen de duinen of zeeweringend. i. de duinen voor zoo ver zij zeeweringen zijn. Die beperking was in het ontwerp niet te vin den. Ilij verlangde dat zij, geheel overeenkomstig art. 113, in hel ontwerp werd gebragt. Hij verlangde voorts, dal het een eerste art. zou bevatten ter aanduiding van den afstand van het strandbinnen welken de duinen ge acht moesten worden tot zeewering te strekken, en mitsdien de verordening zou hebber, te werken. Hij was bereid daartoe een bepaald voorstel te doen. Zoowel het een als het ander gaf aanleiding lot discussie waaraan deel genomen werd door den dijkgraaf, de bh. van Wickevoort Cromntelin Iloeufft van Vclzen, Steengracht van Duivenvoorde, Gevers van Endegeest en llarte- velt, en welke eindigde met aanneming van het voorstel des heeren Steen gracht van Duivenvoorde om het ontwerp op nieuw in handen van dijk graaf en hoogheemraden te stellen, ten einde bepaaldelijk de verpligting van het hoogheemraadschap ten deze te onderzoekenen nader voor te stellen wat men te rade mogt worden. Tegen dit voorstel stemden sleehls 2 leden, de bh. Ilarlevelt en Hoeufft van Vclzen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 132 tot 175 personen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat er op den 5dcn April aanst. op nieuw eene aanbesteding zal plaats hebben voor de levering van 80 remontpaardenals: te Arnhem 30 paarden, te Zutphen 30 paarden en te Deventer 20 paarden, voor de in die plaatsen verblijf houdende regimenten dragonders. Te Delft is een persoon in hechtenis genomenaldaar in het Achterom woonachtig, verdacht van cene poging gedaan te hebben om zijne moeder, cene vrouw van 93 jarente vergiftigen. Tc Rotterdam is het aan de policie gelukt om den vermoedelijken da der gevangen te nemen van den Zaturdag 11. bij den horologiemaUer Land heer aldaar gepleegden diefstal. Het is een schipper die in eene naburige gemeente te huis behoort. Men heefl nog twee der ontvreemde horologieu bij hem gevonden. De Dordr. C. meldt dat er bij verscheidene aanzienlijke personen te Dordrecht over den post naantlooze brieven zijn ontvangen, waarin zij be dreigd wordeningeval van het niet verschaffen van werk aan de arbei dende klasse, dat hunne woningen in brand zullen gestoken worden. Te Roozendaal is door de commiezen van 's rijks belastingen een per soon aangehouden, die door zijne gejaagdheid en vreesachtigheid kwade vermoedens had opgewekt. Hij kon geen pas toonen, maar wilde dat ge mis door een paar guinjes verhelpen. Bij zijne visitatie vond men geene smokkelgoederen, maar in zijne schoenen, kousen en over het geheele lijf verschillende soorten van effectencouponsEngelschc banknotenalles te zanten ter waarde van 14,000 Daar deze persoon geene de minste aan wijzing kon doen van waar hij kwam, en in een oogenblik twee verschil lende namen opgaf, werd hij in verzekerde bewaring genomen. Te Venlo en omstreken zijn in omloop valsche 25 cents-stukken met het borstbeeld van Willem II, dragende de jaartallen 1848 en 1849. Den 25s,cn Febr. 11. is te Brussel gestolen eene som van 25000 francs aan Belgische bankbillettenwelke aldaar aan de post was toevertrouwd. 'sGRAVENllAGE, 5 Maart. Tot ontvangers der dir. belastingen enz. zijn benoemdte Noordschar- woude, de lieer F. W. J. II. Tengbergen, thans in die betrekking te Haar lemmermeer, en te Haarlemmermeer, de heer F. C. G. van Motman. thans commies ter directie te Zwolle. De koning heeft dezer dagen aan verschillende personen audiëntie ver leend, onder anderen aan hen, die Z. M. kwamen bedanken voor de vereeringendie hen bij zijnen verjaardag zijn te beurt gevallen. 11. M. de koningin en gevolg hebben gisteren aan het diner bij Z. K.. II. den prins van Oranje deelgenomen. Den 2dcn dezer heeft bij H. M. de koningin-moeder eene plegtige gods dienstoefening plaats gehad ter viering van den verjaardag der troonsbe klimming van keizer Alexander II van Rusland; en den 3de" dezer ter herinnering aan het overlijden van keizer Nicolaas van Rusland. Naar men verneemt heeft A. Poot, landbouwer onder Overschie, dezer dagen de eerste nieuwe boter aan Z. M. den koning aangeboden. Door de afdeelingen van de tweede kamer der stalen-generaal zijn be noemd, tot rapporteurs over het ontwerp van wet nopens de regterlijkc organisatie, de hit. Sander, van der Linden, Dullert, Wintgens en Gevers Deynoot; en tot rapporteurs over het wets ontwerp betreffende het ge distilleerd, de hh. Wcsterhoff, Poortman, Olivier, van Voorlhuizen en Iloynck van Papendrecht. Ter rolle van de arrond. regtbank alhier is thans gebragt de zaak van mej. E. tegen den gepensioneerden generaal G. strekkende tot teruggave van drie certificaten 4 pet.elk van 1000 en tot het doen van verantwoording omtrent een 20s,e lot der staatsloterijop welk lot de prijs van 100 000 is gevallen en welk lot voor 11 jaren den generaal in handen is gesteld. Mevr. Valois-Sablairolles, actrice bij den kon. Zuidholl. schouwburg, heeft gisteren avond haar 25jarig jubilé gevierd. Geabonneerden en habitués hebben haar bij die gelegenheid een fraai geschenk aangeboden, bestaande uit een zilveren blad met dito bouilloir. BUlTKNLANDSCllE BER1GTEN. iCAGELA N I». LONDEN, 3 Maart. Het is te voorzien dat de regerings-voordragl betrekkelijk het kiesstelsel onderscheidene volksvergaderingen zal uitlokken. Er is er reeds een aange kondigd die op Guild-Hall zal plaats hebben. In de groote steden is het ontwerp der regering niet gunstig opgenomen. Te Bristol en te Manchester zullen mede groote manifestation daartegen plaats hebben. Gedurende de drie weken die er nog moeten verloopeneer het ontwerp in behandeling zal worden genomen, zullen de voorstanders van eene uitgestrekter hervor ming alles aanwenden om hunne plannen ingang te doen vinden.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1