LEYD8CHE COURANT. 1859. VRIJDAG 4 MAART. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDËN3 Maart. Door den lieer F. W. A. Beelaerts van Blokland, lid en secretaris der I Kaapsche commissie, te Rotterdam, wordt liet volgende medegedeeld: Gisteren avond (2 Maart) ontving ik het verblijdend bcrigt, dat het bark schip Bulgersteyn, kapitein IS. Verhagen, loebehoorende aan dc reederij van de heeren Pistorius en Bicker Caarlcn alhier, en hetwelk den 24sten October 11. uit llellevoctsluis was uitgezeild, aan boord hebbende 75 jeug dige emigranten der commissie, en nog vele volwassenen en huisvaders met hunne gezinnen, in alles te zamen 134 passagiers, den 8s,cn Januarij 11. be- j houden in de Tafelbaai is ten anker gekomen; en dat de emigranten, groot I en klein, allen in leven en zeer welvarend waren, even als de geheele g equipage. Nadat men den 9 Jan. rustdag aan boord had gehouden, mog- ten dc jongelieden den volgenden dag gedurende een paar uren aan wal komen. Vergezeld van drie leden der commissie, begaven zij zich naar den botanischen tuin alwaar zij zich lj- uur vermaakten. Daarop werden zij naar de societeïtszaal van de loge de Goede Hoop geleidalwaar zij op onderscheidene ververschingen werden onthaald. Dingsdag den liJcn Jan. werden zij voor goed ontscheept, en traden bij hunne meesters in dienst. De lijst der adressen is mij ook geworden. Dc ouders die te Rotterdam wonen, kunnen daarvan ten mijnent mededeeling ontvangen. Aan de elders wonenden geschiedt daarvan evenzeer heden de toezending. [Een uittreksel uit een brief van een der jongelingendie in Aug. II. uit S deze stad naar de Kaap-kolonie is vertrokken, ons welwillend medegedeeld, zullen wij in ons volgend nomtner opnemen]. In de maand February 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 97 I personen, als: 13 mannen, 18 vrouwen, 28 zoons en 38 dochters, daar- ij enboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 133 kinderen, als: 58 zoons J en 75 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken t 24 huwelijken. Uit het verslag omtrent de dienst van den Iloll. spoorweg over 1858 blijkt, dat de opbrengst van het vervoer van reizigers iets minder, maar die van het vervoer van goederen en vee, iets meerder is geweest dan in 1857. De opbrengst is geweest 1,203,745.37.)of 31,39G.C7i meer dan in 1857. Behalve eene afzondering voor het reserve-fonds, kan er een dividend van ƒ50 per aandeel uitbetaald worden. Het onderhoud van den weg vordert nog altijd groole kosten, omdat men bij den oorspronkelijken aanleg veel hout heeft gebruikt; bij vernieuwing worden thans zoogenaamde vignola- regels, op dwarsliggers, gebezigd. De maatschappij is in het bezit van 220 rijtuigen en 3 expressen-wagentjes. Het berigt uit Briellc, omtrent het verdrinken van eene vrouw met drie kinderen, die aan boord eener stoomboot werden gebragt, is gebleken op eene dwaling te berusten. Wel is er bij eene zoodanige gelegenheid een bootje omgeslagen en eene vrouw in het water geraakt, maar zij werd spoedig gered. Te Ridderkerk bevond zich in den avond van 26 Febr. een arbeider van Beek genaamd, in beschonken toestand op den Lagendijk. Hij werd aldaar door een met graan beladen wagen overredenwaardoor hem de huik opengescheurd en het hoofd gedeeltelijk verbrijzeld werd. Onder vreesclijke folieringen gaf hij den geest. Men verneemt dat de heer F. Cowan, onderwijzer in de Engelschc laai aan het gymnasium te Amsterdamdoor dc Engclsche regering benoemd is tot tolk bij een der Britsche consulaten in Japan. Hbl Door de geneeskundige faculLeit der Ulrechtsche hoogeschool is aan den heer A. H. Schoemaker, mcd. cand. aan de hoogeschool aldaar, de gouden medaille toegekend voor zijn antwoord op de prijsvraag over de werking der tusschenribbige spieren. Door de R. C. wordt het berigt omtrent de wederinvoering van de j nachtdienst op den Rijnspoorweg bepaald tegengesproken. Voor de geldlceningdoor de provincie Friesland uitgeschrevenis ter stond 535,000 aangeboden; ruim het dubbele van hel verlangde kapitaal. Te Leeuwarden had Maandag II. bij het houden der parade een voor val plaats, dat een zeer noodlottig gevolg had kunnen hebben. Op het «ogenblik dat de cavalerie eene charge maakte, struikelde het paard van «en ls,cn luitenantdie zich aan de spits bevond, en wierp zijn berijder mede ter aarde. Iedereen dacht dat de paarden den officier zouden vertrap pen maar allen sprongen over paard en ruiter heenzoodat hijslechts eenigzins door den val bezeerdweder kon opstaan. Sinds eenigen tijd bevindt zich te Deventer een Duitseh werktuigkun dige, die zich bezig houdt om de stookplaatsen voor stoomwerktuigen en fabrieken zoodanig in te rigten, dat daardoor eene besparing van 25 pCt. op de brandstoffen wordt verkregen. Onderscheidene fabriekanten hebben met den besten uitslag de proef hiervan genomen. Uit Veenhuizen wordt gemeld, dat de vrouw van den brievenfacleur Vonk, terwijl zij bezig was brieven in eene der zalen van het 2<Je geslicht rond te brengendoor zekeren kolonist Marchan met een mes zooodanig is gewond, dat zij onmiddellijk is overleden. De genoemde vrouw laat haar man met een 8-tal kinderen achter. In de streken van Cadzand neemt de verhuizing naar Brazilië toe. Nadat reeds vroeger eenigen derwaarts zijn vertrokken, maken zich thans enkele huisgezinnen, meest van Zuidzande, beslaande uil ongeveer 30 per sonen, daartoe gereed. Allen behooren tot de mingegoede arbeidende klasse. Bij de regtbank te 's Hertogenbosch is de zaak behandeld van vrouw van Swielen, J. van Kolk en Machenalle drie wonende te Woudrichem, de eerste beschuldigd van op Zondag 9 Jan. jl. in de r. k. kerk te Wou drichem stoornis onder de dienst te hebben veroorzaaktwaardoor de gods dienst moest geslaakt wordendc beide anderen beschuldigd var. op dat oogenblik, op last van den pastoor der gemeente, de eerste beschuldigde met geweld en mishandeling de kerk te hebben uitgeduwd of uitgeworpen. Voor de beschuldigden traden als verdedigers op mrs. Laurillard en Lnyben. Het openb. min. heeft voor de beschuldigden een gelijk vonnis geëiseht, omdat beide partijen met gelijke hevigheid hadden gehandeld. Over acht dagen zal de uitspraak geschieden. Zattirdag 11.des morgens ten 6 ureontstond er brand in de woning van den schoenmaker Luyten, te Gastel (Noordbrabant)die in weinige oogen- blikken zeer in lievigheid toenam. In hetzelfde huis woonde ook G. van As, schoenmaker, inet zijn 71-jarigen vader, welke laatste sedert eenigen tijd bedlegerig was. De zoon had nog tijd om uit liet dakvenster te sprin gen doch moest zijn ouden vader ten prooi der vlammen laten. G. Snelders en F. van Remden begaven zich nog wel te midden der vlammen naar den zolder, tot redding van den ouden van As, doch deze was reeds geheel ver brand. Zij zelve bekwamen belangrijke brandwonden. De oorzaak van dit onheil is niet bekend. Wij hebben in ons vorig nommer slechts met een enkel woord mel ding kunnen maken van de wets-ontwcrpeiihoudende regeling van het geneeskundig bestuur enz., die van regeringswege aan dc overweging van de tweede kamer zijn aangeboden. Die ontwerpen strekken lot regeling: n. van hel geneeskundig bestuur; b. van de uitoefening der geneeskunst; c. van de uitoefening der artsenijbereidkunst en het verkoopen vau geneesmiddelen, en d. van het onderzoek naar de bekwaamheden van hendie verlangen te worden toegelaten als artsen, apothekers of vroedvrouwen. Het genees kundig bestuur is, onder oppcrloezigl van den minister van binnenl. zaken opgedragen aan rijksartsen, geneeskundige raden en gezondheidsraden. In elke provincie is een rijksarts, die toezigt houdt op de uitoefening der ge neeskunst en op alles wat den algctneeneu gezondheidstoestand betreft. Hij geniet uit 's rijks kas eene jaarwedde en vergoeding van reis- en verblijf kosten. In elk reglerlijk arrondissement is een geneeskundige raad, zamen- gesleld uil vijf artsen en twee apothekers of scheikundigendie door den koning worden benoemd en ontslagen. In elke gemeente is een gezond heidsraad. Deze beslaat, in gemeenten van 10,000 zielen en daarboven, uit minstens vijf leden, waaronder moeten zijn twee artsen, één natuur- eu scheikundige, één reglsgeleerdc en een bouwkundige. De leden worden be noemd en ontslagen door den gemeenteraad, terwijl de kosten van den ge zondheidsraad door de gemeente worden gedragen. De regering erkent, dal ook deze voordragt geene volledige geneeskundige wetgeving behelst, eu dal het noodig is, bij de wet bepalingen te maken ter voorziening in deze behoeften, doch in afwachting van het maken dier bepalingen, acht zij het van hoog belang, het vaststellen der nu andermaal voorgedragen regeling niet langer te verschuiven. Hel uitoefenen van de geneeskunst is alleen aan artsen en officieren van gezondheid hij de zee- en landmagt geoorloofd, het verleenen van verloskundigen bijstand ook aan vroedvrouwen. Het bezit van den doctorstitel zal niet langer een vereischlc zijn, om het beroep van arts uil te oefenenaan het examen als arts zal elk zich kunnen onderwerpen. l)c wet zal slechts hel minimum van kennis vorderen, dat zij onmisbaar acht. Er zal niet worden gevraagd naar de plaats waar, of de wijze waarop die kennis is verkregen. Niettemin zal het naar hel oordeel der regering zeer wensclielijk zijndat bij voortduring naar het bezit van den graad van doctor door de toekomstige artsen worde gestreefd. De hoogcre wetenschappelijke vorming, die de akademische opleiding verschaft, zal altijd op den hoogsten prijs zijn te schatten. De regering wil, dat elk, die verlangt als arts te worden toegelaten bewijze de kunst in haren ge- heelen omvang te kunnen uitoefenenmaar zij zal eiken arts volkomen vrij latennaar eigen keuze zich in de praclijk tot dat te bepalen, waartoe hij

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1