daarna in eenige Hitweiding getreden over de quaestie van de indigocultuur, alsmede over het denkbeeld, dat de belasting in arbeid beter door den Ja vaan gewild wordt, dan eene belasting in geld. Zitting van Vrijdag 25 February. De beraadslagingen over bovengenoemd onderwerp werden in deze zitting voortgezet. De hh. van Hoëvell, van Deinse, Elout van Soeterwoude, van Hall en Stolte voerden daarover nog het woord, meestal ter toelichting van hunne vroeger nilgebragte beweringen. Vervolgens gaf de minister van ko loniën eene schets hoe die zoogenaamde dwang-culluur werkt. Uit het ver slag nopens Oost-lndïë over 1855 blijkt, dat er 2 millioen bouws waren cn dat daarvan 40,000 voor de suiker-cultuur bestemd warendat is slechts deel. nij constateert, dat het dwang-culluurslelsel voor den Javaan het dubbele loon heeft opgebragt van de rijst-cultuur. Hij is het met sommige sprekers eens, dat als het gouvernement niets kan geven, zelfs geen land en werkmagt, hel dan niet te verwachten is, dat industriëlen zich zullen opdoen, om hunne kapitalen in de suiker-cultuur te wagen. Daarna wer den de beraadslagingen over 11 gesloten. De volgende gaven minder aanleiding tot gedachtenwisselingzoodat men met de behandeling lot 21 is gevorderd. Bij 18 kwam de pacht der opium ter sprake en de beste wijze om het gebruik van dat noodlottig heulsap te keeren. De minister verklaarde dat er gaande weg reeds maatregelen genomen zijn en worden, om hel gebruik te beperken en, zoo veel mogelijk, te stuiten. Zitting van Zaturdag 20 February. Voortzelling der beraadslagingen. Over (J 21 (assurantie van de gouver- nements-producten voor zeegevaar) wordt uitvoerig gesproken. Eene motie door den heer van Eek voorgesteld werd verworpenmaar eene door den heer van lloëvell gedaanniettegenstaande de minister van koloniën zich daartegen verzette, met 33 tegen 23 stemmen aangenomen. Die motie was van den volgenden inhoud. De kamer, volhardende bij hare motie van orde van 21 April 11., acht hel in het algemeen belang wenschelijk, dat het bij die motie aangenomen beginsel (opheffing der assurantiën) ruimere toepassing erlange dan iot dus verre is geschied" BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EXfiELASi». LONDEN, 25 Februarij. Lord Palmerslon heeft heden in het lagerhuis zijne aangekondigde vragen aan de regering gedaan. Hij verzocht dat de regering er rond voor uit mogl komen of zij nog aan het behoud van den vrede gelooft of den oorlog verwacht. Hij achtte eene oplossing van de quaestie door de diplomatie mogelijk, daar men moeijelijk kan aannemen, dat Oostenrijk, Frankrijk en Saqtlinië de bestaande tractaten willen vernietigen. Het was, volgens hem, Engelands taak, om beide mogendheden te bewegen, gelijktijdig Midden- Italië te ontruimen en de Ilaliaansche regeringen tot het invoeren van her vormingen in den geest des tijds te raden. De heer Disraëli gaf tot antwoord dat hij mededeelingen had ontvangen die hem deden veronderstellen dat Oostenrijk en Frankrijkmet goedvinden van den Paus, bereid zijn Midden-Italië te ontruimen. De minister van marine heeft in het lagerhuis, ten gevolge cener in terpellatie van sir Napier, erkend, dat er een Fransch oorlogschip des nachts voor Spithead was verschenen en weder vertrokken is. Onlangs hadden zich vele Fransche schepenzoo het heette tot bescherming van de vis- scherij, op de Engelsche kust vertoond. De Mom. Herald, het orgaan der regering, verzekert dat lord Cowley met geene officiële zending naar Weenen is vertrokken. Hij heeft zich slechts als particulier persoon derwaarts begevenom te zien of hij door vriendschappelijke raadgevingen bij kon dragen tot eene verzoening tusschen Frankrijk en Oostenrijk. Van eene andere zijde wordt echter het offieicle der zending van lord Cowley volgehouden en op goede gronden verklaard dat hij in last heeft voor te stellen: 1°. De wederzijdsche en gelijktijdige ontruiming der Ker kelijke Staten, door de Oostenrijksche en Fransche troepen. 2°. Dat Oos tenrijk door welwillende ondersleuningde hervormingen zou begunstigen welke door de Fransche regering in de wetgeving en 't bestuur der Pause lijke staten geëischt worden. 3°. dat Oostenrijk zou toestemmen in eene herziening der tractatenwelke tusschen dit rijk en de onafhankelijke staten van Italië zijn gesloten. Voorts zou de Engelsche regering de onderscheidene regeringen van Italië onder een Europeesch protectoraat willen stellen, op gelijken voet als dat met de Vorstendommen plaats heeft. De regering is lot het besluit gekomen om de atlantische telegraaf- maatschappij door het waarborgen van rente in staat te stellen het noodige kapitaal bijeen te brengen tot het leggen van eenen nieuwen kabel. Volgens berigt uit Corfu heeft het Jonische parlement de door den heer Gladstone voorgestelde hervormingen, als onvoldoende, verworpen, zoodat hij nu onverrigter zake naar Engeland terugkeert. Te Cardiff is eene stoomboot, welke hare proefvaart zoude ondernemen, aan den ingang van het dok gesprongenten gevolge van eene onachtzaam heid van den machinist. De kapitein en vijf man kwamen daarbij om, terwijl een der eigenaars, die zich aan boord bevond, een oog verloor. Van de toeschouwers op de kade werden zeven personen gekwetst. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Februarij. De senaat heeft het wels-ontwerp, tot verhooging van de som, die door hel keizerlijk huis uit de schatkist wordt genoten, goedgekeurd. Het wedu- wcngeld van prinses Clolilde is op 200,000 fr. bepaald. In den Moniteur leest men het volgendeDe keizer en de keizerin zijn den electrischen weeftoeslel, uitgevonden door den ridder Bonclli en vervaardigd door den natuurkundige Froment, gaan bezigtigen. Wanneer men dien toestel bij het door Jacquart uitgevonden en thans gebruikelijke weefgetouw aanwendt, kan men de cartons of patronen missen cn evenwel j de meest ingewikkelde teekeningen dadelijk in geweven stoffen weèrgeven. Zoo werd de naam des keizers in een reeds op het touw gezet weefsel ge- bragten dadelijk werd hij voor aller oogen zigtbaar. Ook hebben zij zich naar de diamantslijperij van de heeren Bernard en Gansly begeven, en er met levendige belangstelling dien hier te lande nu eerst ingevoerden tak van nijverheid nagegaanwelke tot nu toe in het uitsluitende bezit van Holland scheen te zijn. De fabriek van kinderspeelgoed van den heer Rousseau in de rue Gre- netac is een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt 80,000 fr. Te Marseille zullen 360 officieren en soldaten naar Civita-Vecchia inge scheept worden. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat aldaar de gezindheid ten opzigte van de Fransche troepen zeer is veranderd. Vroeger stond de bevolking vijandig tegen hen over en vielen er dikwijls vechtpartijen voor. Thans worden zij overal goed bejegend, en de jongste wapenschouwing, door generaal Goyon gehouden, werd met blijkbaar welgevallen door eene groote volksmenigte bijgewoond. De onveiligheid op de wegen in den omtrek der stad blijft steeds voort duren. De diligence van Bologna is nabij Rimini uitgeplunderd. De roovers hebben daarbij 4000 kroonen buit gemaakt. Zij namen alleen het geld mede eu lieten den reizigers al de andere voorwerpen van waarde behouden. Gedurende het jaar 1858 zijn er bij de reglbank der stad 3549 criminele zaken behandeld, genoeg voor eene bevolking van bijna 150,000 zielen. Uit Florence meldt men dat de opgewondenheid aldaar zeer toeneemt. Het vlugschrift Napoleon III en Italië is vertaald en wordt hij duizenden exemplaren in Italië verkocht. PKITISSEN. BERLIJN, 24 Februarij. Sommige dagbladen beweren dat er eene huwelijks-verbindtenis is ont worpen tusschen den prins van Wallis en de prinses Alexandrina, dochter van prins Albert van Pruissen en prinses Marianne der Nederlanden. Door Coblcntz werden dezer dagen een zeer groot aantal paarden ge voerd, bestemd voor Frankrijk. Zij behoorden tot de zwaarste soort, zoo als die voor de dienst der artillerie noodig zijn. Even als in Duitschland het geval is, verheffen zich in gansch Zwitser land meer en meer stemmen voor het uitvaardigen van een verbod op den uitvoer van paarden. De stemming der bevolking is bepaald tegen de poli tiek van keizer Napoleonwelke algemeen wordt beschouwd als zeer ge vaarlijk voor den algemeenen vrede. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Februarij. De aartshertog Maximiliaan zal over drie dagen naar Milaan lerugkeeren. De bevolen aankoop van paarden zal geen plaats hebben. Lord Cowley wordt Zaturdag hier verwacht. Ook zegt men dat prins Frederik Wilhelm van Pruissen eerstdaags herwaarts zal komen, met eene vertrouwelijke zending belast. Onlangs is de kardinaal Brunelli door het hof van Rome met eene zending naar Parijs belast. Men verzekert dat dit geschied is op aandrang onzer regering en dat hij in last heeft van het Fransche bewind eene be paalde verklaring te vragen omtrent de hervormingen j die men in den Ker- kelijken Staat wenscht te zien ingevoerd. De Oostenrijksche regering ver klaart zich wijders bereid, om den H. Stoel langs vriendschappeltjken weg administrative hervormingen aan te raden, doch nimmer zal zij er zich toe laten bewegen, zelfs niet door eene oorlogèbedreigingom eenigen dwang maatregel tot het verkrijgen van hervormingen in den Kerkelijkcn Staat te ondersteunen. Voorts wil het Wcener kabinet zijne troepen uit Bologna en Ancona verwijderen, in denzelfden oogenblik, dat de Fransche troepen Rome en Civita Vecchia zullen verlatenmaar geen afstand doen van haar regl om FerraraComachio en Piacenza bezet te houden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leyden heeft kennis gekre gen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gerigt legen het wets ontwerp lot herziening van het tarief op den in- uit- en doorvoer, onderteekend door onderscheidene fabriekanten en handelarenwonende alhier. Op het einde van dit adres wordt gezegd: «Adressanten bevelen met ver- trouwen hunne belangenen vooral die van duizenden hunner stad- en landgenoolenaan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan. Zij had- »den, en naar hun bescheiden oordcel met regt, mogen verwachten, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier ter slede daarvoor ware op- gelredendoch aangezien door deze in eene zaak van zoo groot belang het stilzwijgen is bewaard, meenden zij verpligt te zijn zeiven hunne be- «zwaren aan het verlicht oordeel van de Tweede Kamer der Staten-Generaal «te onderwerpen." Het verwijthier aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken gedaanis ongegrond. De Kamer heeft, ten aanzien van het ontwerp der herziening van het tarief, geenszins «het stilzwijgen bewaard." Het thans aanhangig ontwerp is, met zeer geringe wijzigingen, hetzelfde, dat reeds den 8>leB Junij 1857 aan de Tweede Kamer is aangeboden. Over dit ontwerp heeft, met andere Kamers van Koophandelook de Leydsche Kamer haar advies uitgebragt. Gelijk alle stukken van de Kamer uitgaande, heeft dit advies op de gewone zitdagenwanneer de Secretaris op de Kamer aanwezig is om inlichtingen te geven (des Woensdags van e'e'n tot twee ure), voor de belanghebbenden ter visie gelegen. Het is daarenboven opgenomen in het Bijblad der SSederlandsche Staats-Courant van 18561857, Bijlagen bladz. 1116, N°. 26. Wij meenen dat het alzoo genoegzaam algemeene bekend heid heeft verkregen. Zij die het gevoelen der Kamer over de ontworpen wijzigingen van het tarief wensehen te leeren kennenkunnen het in het Bijblad naslaan. De Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Leyden, Au. HARTE VELT Jz.Voorzitter. W. C. OLIVIER, Secretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2