LEYDSGHE COURANT. 1859. MAANDAG 28 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad S°. 6. B1NNENLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN, 26 Februarij. Bij kon. besluit van 25 Febr. is benoemd tot ordonnance-officier van Z. M. de lstc luitenant F. M. Alewijn, van het reg. rijdende-artillerie. Aan het depart, van binnenl. zaken te 's Hage beeft de aanbesteding plaats gehad van den aanleg eener telegraaflijn van Vlaardingen langs den Maasdijk naar Schiedam. Dit werk werd aangenomen door den heer C. 11. Schanze alhier, voor 2,080. Het getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 146 tol 182 personen. liet oponthouddat eergisteren de beide laatste treinen op den Hol!, spoorweg hebben ondervondenis veroorzaakt geworden door dal ten 5j ure nabij Veenenburg de twee achterste rijtuigen, door het breken van een as, uit hel spoor zijn geraakt. De minister van koloniën heeft vastgesteld, dat er onder het contin gent van 1600 man, dat in den loop dezes jaars naar Oost-lndië zal wor den uitgezonden, zullen begrepen worden een 100-tal artilleristen van de onderscheidene klassen. Wij vernemen zoo even, dat jhr. Ph. von Sieboldt, die zich reeds vroeger 7 jaren op Japan heeft opgehouden en de eerste autoriteit is in Ja- pansche zaken, met de volgende maal weder naar Japan vertrekt en zich aldaar 3—4 jaren denkt op te houden, llij is, als wij goed zijn onderrigt, dcor de N. 11.-M. geengageenlom de verschillende havens, die nu voorden handel zijn geopend, te onderzoeken, en na te gaan, welke artikelen het best voor den handel met Japan geschikt zijn. Tevens heeft ons gouverne ment dezen vermaarden reiziger ad latus van den Nederlandschen ambassa deur geplaatstom dien diplomaat bij voorkomende gelegenheden te dienen met consideratie en advies. 11en Eff'bl.) Te Dubbeldam is Dingsdag 11. de bouwmanshoeve Rusthout, door A. Brand Az. bewoond, afgebrand. Het vee, met uitzondering van een kalf en eene geit, is gered, maar van den inboedel heeft men slechts eenige kleederen en eenig beddengoed kunnen redden. De brand schijnt in de schuur aangekomen, althans de boer zelf was op het erf bezig met houthakken, toen een knetterend geluid, als van lievig branden in de schuur, zijn oor trof. Hoe die brand daar ontslaan is, is onbekend. Van deze schuur, gedeeltelijk met hooi en koren gevuld, deelde de brand zich al spoedig mede aan hel onder hetzelfde dak gebouwde woonhuis. Het geheel was voor 3600 verzekerd. Te Amsterdam bad gisteren een zware brand plaats op de Brouwers gracht bij de Korte Prinsengracht, in een pakhuis, waarin hennep, katoen, tabak en koffij geborgen waren. Men meent dat hij ontstaan is door het broeijen van hennep. Twee pakhuizen waren spoedig een prooi der vlam men. Ook de belendende pakhuizen zijn zeer beschadigd, en de woningen, daarachter in de Vinkenstraat gelegen, hebben mede schade bekomen. Bij het instorten van een der achtergevels is deze op een belendend perceel in de Vinkenstraat neergekomenzoodat een gedeelte daarvan mede is ingestort en een der brandmeesters, onder de puin bedolven, jammerlijk den dood heeft gevonden een ander persoon heeft zich nog kunnen redden met door een raam, waar hij digt bij stond, te springen. Met het schip Jan van lirakei, kapt. de Roever, thans te Nieuwe Diep zeilklaar liggende, zullen 54 landverhuizers naar de Kaap-kolonie vertrekken. De meeste dezer lieden zijn uit Drenthe en Overijssel en be lmoren tot den landbouwenden stand. Voor het hoog militair geregtshof is dezer dagen het appel behandeld van den officier van gezondheid D.ter zake van vergiftiging door het prov. kommandement van Noordholland ter dood veroordeeld. Zijn verdediger, m'. E. van Lier, advocaat te Amsterdam, heeft in eene uitvoerige rede be weerd dat er aan geen misdrijf te denken viel, het meisje had uit geheel vrijen wil het vergif ingenomen en dus eene zelfmoord gepleegd. De advo caat-fiscaal Vernède heeft daarentegen het strafwaardige van de daad in het breede doen uitkomen. Aan het kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht zijn door 33 stuurlieden van haringschepen waarnemingen geleverd, door hen in 1858 gedaan ten behoeve der zamenslelling van eene haringkaart. De minister van binnenl. zaken heeft dien ten gevolge, overeenkomstig het advies van den hoofddirecteur van genoemde inrigting, wegens het leveren der beste waarnemingen eene premie van ƒ50 toegekend aan den stuurman M. den Admirant te Vlaardingen, en premiën van 20 aan C. Schouten, 1'. Om- mering, G. van Noord, G. Visscher, C. Storm, 11. Schouten en J. Berk hout, allen stuurlieden te Vlaardingen. A. Kaars, stuurman te Amsterdam, W. Meijer, stuurman te Enkhuizen, en P. Boom, stuurman te Delftshaven. Te Nieuwe Schans (Groningen) is door de rijksvcldwacht proces-ver baal opgemaakt tegen een koopman, wegens het zonder wettige vergunning houden van een leen- of pandjeshuis en het beleenen van voorwerpen tegen eene rente van 10 cis per gulden in de maand. Nabij Vlissingcn is Dingsdag avond de Engclsche stoomboot Workman in botsing gekomen met het zonder seinlichten varende Amerikaansche schip Union, ten gevolge waarvan het eerstgenoemde schip lek werd en spoedig zonk. De bemanning wist zich te redden, gedeeltelijk door op het Ameri kaansche schip over te gaan of in eene Belgische loodsboot te springen alleen de kapitein is, daar hij te lang op het schip vertoefde, verdronken. De kapitein laat eene vrouw met 7 kinderen na. Van de personen, die voor het prov. geregtshof van Noordbrabant heb ben te regt gestaan wegens de bekende ongeregeldheden te Tilburg voorge vallen, zijn 11 tot een jaar correctionele gevangenis veroordeeld en de overigen vrijgesproken. 's GRAVENHAGE 26 Februarij. 11. M. de koningin, 1111. KK. 1111. de prins van Oranje, prins en prinses Hendrik, prins en prinses Frederik en prinses Maria hebben gisteren avond het bal, dat door den heer Steengracht, grootmeester van 'skonings huis, gegeven werd, met hunne tegenwoordigheid vereerd, lieden middag heeft er bij 1111. KK. 1111. prins en prinses Frederik een groot diner plaats gehadwaaraan de leden van het comité van defensie hebben deelgenomen. Aanst. Maandag zal er bij den Russischen gezant en den daaropvol- genden Donderdag bij den Belgischen gezant een groot bal gegeven worden. De bezetting is gisteren morgen ten 9 ure, onder bevel van Z. K. 11. den prins van Oranje, uit de Maliebaan gemarcheerd, tot het doen van eene militaire wandeling. Nabij Wassenaar gekomen werden in vereeniging met de bezetting uit Leyden. mede derwaarts gemarcheerd, eenige manoeuvres uitgevoerd. Bij deze gelegenheid zijn officieren en manschappen van wege Z. K. H. onthaald. Gelijk men weet moest Z. K. H. de prins van Oranje in dit jaar deel nemen aan de loting voor de nationale militie. Zelf heeft, hij zorg gedra gen voor zijne inschrijving in de registers, en bij de lolins werd voor hem door het oudste aanwezige lid van den raad, den heer Camp, het diensl- pliglig nommer 1244 getrokken. Tweede Rattier (let* Stat en-Generaal. Zitting van Donderdag 24 Februarij. Bij de verdere beraadslagingen over hel koloniaal batig slot van 1856 heeft de heer Duymacr van Twist gewezen op de Indische publicaliën van 1838 en 1839ten blijkedal reeds toen het aangaan van overeenkomsten met de inlandsche bevolking, ook met particulieren, ten aanzien van het bebouwen van gronden enz. geoorloofd en in gebruik was. Vermits die zaak dus sedert 20 en 40 jaren beslaan had, zonder tot groole bezwaren aanleiding te geven, vond hij het vreemd, dat men nu, uit bezorgdheid voor de inlandsche bevolking, er bezwaar in zag om hetzelfde beginsel op de cultuur-contracten, bepaaldelijk op de suiker-contracten toe te passen. Verder bestreed hij de meening, dal de vrijwillige suiker-cultuur niet naast de ge- dwongene zou kunnen bestaanen hij wees daarbij op hetgeen ten aanzien van de tabaks-cultuur plaats heeft. Daarna heeft de heer Stolte betoogddal vrije arbeid meestal slechts be staat in naamen eigenlijk uitloopt op nog grooler dwang voor den in lander; en dat de staat zelf de voordeelcn, zoo direct als indirect, niet kan missen die het cultuurstelsel oplevert. Nadat nog de hh. van Hall en van Hoëvell het woord hadden gevoerd, heeft de minister van koloniën de onderscheidene sprekers beantwoord. Z. Esc. zeide o. a. dat zijne stelling bij de behandeling van het wets-ont- werp nopens het batig slot aan de eene zijde zeer gemakkelijk is, maar aan den anderen kant zeer moeijclijk. Gemakkelijkwat betreft de wet zelve: deze toch strekt thans, om over 1856 te regulariseren 21 millioen, als resultaat van het cultuurstelsel van het gouvernement, boven en behalve de millioenen sehals, welke onder andereu vorm in de schatkist zijn ge vloeid, dat zijn 73' millioen bruto waarde van de opbrengst der producten, waaronder 15 millioen aan vracht, onkosten enz. waren begrepen. Deze eenvoudige resultaten zijn van zoo liooge beteekenis, dat het niet te be vreemden is, dat hier in hel breede gesproken wordt over hetgeen in liet vervolg gedaan moet wordenom die voordeelen in de toekomst te behou den. Maar moeijelijk is de taak van den minister hij de discussie over het batig slot, omdat by die gelegenheid alle mogelijke onderwerpen worden behandeld. Tusschcn de tabak- en suikercultuur beslaat zoowel in aard als aanleg en in wijze van bewerking een groot onderscheid. Het verdient op merking, dat hij, na zijne rede over hoofdstuk XI der slaalsbegrooliiig ge houden zeer veie brieven van ambtenaren en belangstellenden heeft ontvan gendie hem bevestigden dat die zoogenaamde vrije cultuur lol kwelling van de inlandsche bevolking had aanleiding gegeven. Vraagt men hem. wanneer de lusschcnkomst des bcstuurs bij hel cultuurstelsel zal kunnen worden ontbeerddan antwoordt hij dal dit niet zal kunnen geschieden voor dat hel bestuur zal kunnen ontberen hel batig slot. De minister is

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1