JAGT EN YISSCHERIJ. LEYBSCHE SCHOUWBURG. Dc tijdingenuit Bombay ontvangenbehelzen o. a. het volgendeDe gouverneur-generaal heeft de amnestie uitgebreid, en de voltrekking der doodvonnissenzonder toestemming van het koloniaal bestuur te Calcuttais voortaan verboden. Ook is er eene proclamatie openbaar gemaakt, waarbij Oude en Rohilcunde weer voor Europesche familiën opengesteld worden. In den Nizam hebben moorddadige gevechten plaats gehad; kolonel Campbell is overvallen en gewond geworden, terwijl hij zijne bagage verloren heeft. Er zijn nog twee andere kolonels gewond waarvan een doodelijk. In een gevecht, dat op deze ontmoeting volgde, zijn 30,000 opstandelin gen van Rohilcunde door de Engelschen geslagen. Het verlies dat cerslge- noemden daarbij geleden hebben is groot. Op hunnen aftogt werden zij door de Engelschen vervolgd. A'olgens berigten uit Hong-Kong van 15 Jan. was lord Elgin te Shangai aangekomen. I)e Engelsche troepen nabij Canton waren door een corps Chinezen aangetast, dat waarschijnlijk daartoe bedektelijk door de regering was aangezet. De Chinezen werden echter verslagen. FRANKRIJK. PARIJS 20 Februarij. Men schenkt hier eenig geloof aan het gerucht dat lord Cowley, En- gelsch gezant, aan graaf Walewski mededecling heeft gedaan van de inzit ten zijner regering betreflende de Italiaansche zaak. De gezant zou, onder betuiging dat Engeland volkomen gezind is om het verbond met Frankrijk te bestendigenals nuttig voor den algcmeencn vrede, zijn leedwezen heb ben uitgedrukt dat de staatkunde des keizers zoo veel onzekerheid liet be staan omtrent den aard der betrekkingen met Oostenrijk. De Engelsche regering kon zich niet verbinden om bij het uitbreken van een oorlog onzij dig te blijven,- wie ook de aanvaller mogl zijn. Dit gerucht heeft eenigen grond verkregen door het vertrek van lord Cowley naar Londen. Naar men meent zou hij zijne regering nader omtrent de zaken inlichten en er op aandringen dat zij Frankrijks staatkunde ten opzigte van Italië niet tcgenwerke. Men acht het niet onmogelijk dat het Engelsche ministerie, dal naar men zegt inwendig verdeeld is, tot eene meer voor Frankrijk gunstige staatkunde besloot. Het gerucht zegt ook dat de Engelsche rege ring hare zeemagt in de Middellandsche zee met een tiental schepen zal versterkenmaar dit zou een gevolg kunnen zijn van het gebeurde op de Ionische eilanden. Betreffende de vorstendommen moet er lusschcn Frankrijk en Rusland volkomen overeenstemming beslaan. Beide zullen de verkiezingenhoewel die niet wettig kunnen genoemd worden, goedkeuren. De heer de Lesseps is in de afgeloopcn week naar Egypte vertrokken om de voorbereidende werkzaamheden voor de doorgraving der landengte van Suez voort te zetten. Ook is dr. Aubert Roche, benoemd tot eersten geneeskundige van de gezondheids-dienst der Suez-maatschappijderwaarts vertrokken. De brand, die nabij deze stad heeft plaats gehad, was te Vincennes uitgebarsten. Het groote magazijn-, waarin de fourrage der talrijke aldaar aanwezige artillerie opgeslagen was, is gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 200,000 fr. berekend. Berigten uit Tourane van 19 Dec. 11. deelen mede dat de verbonden krijgsmagt den 23s,cn zou vertrekken om Fai-Fo, eene sterke stad tusschen Tourane en Cambodje, aan te tasten. Na dc inneming van die stad zou men naar Saïgong, eene voorname stad in Cambodje trekken. ITALIË. De Napelsehe gevangenen zijn den 19dcn uit Cadix naar de Vereenlgde Staten vertrokken. Men kon bijna geen schip vinden om hen over te bren gen. Slechts een kapitein was daartoe te bewegen, en deze eischic voor dien togt 10,000 ducalen. De Napelsehe regering heeft echter besloten om aan dien hoogen eisch toe te geven. Naar men verneemt is een vrijcorps, dat door den reeds van vroeger bekenden Garribaldi wordt opgerigt, reeds 2000 man sterk, terwijl zich nog steeds nieuwe manschappen voor dat corps aanmelden. Men vreest dat hij een aanval op Modena zal doen daar het corps bereids te talrijk is, om nog lang werkeloos te blijven. Volgens een schrijven uit Rome is pater Passaglia, een der beroemdste leden der jesuïten-orde, uit die orde getreden. Sedert lang bestaan er in haren schoot groote oneenighedenwaarvan het gerucht door de muren der jcsuilenklooslers heengedrongen is. Er bestaat onder de jesuiten eene partij van den vooruitgang, welke het onderwijs en de leer der orde zoo veel mogelijk met den geest van onzen tijd bestaanbaar wil makenterwijl de andere partij van geene inschikkelijkheidzelfs niet in den vormwil hooren. De partij van den vooruitgang schijnt het onderspit te hebben ge dolven pater Schradcr is naar Weenen gezonden, en pater Passaglia heeft den leerstoel der godgeleerdheid in het Collegium Romanum moeten verlaten. Doch de Paus wilde niet gedoogen dat de talenlen van ccnen man van al gemeen erkende verdiensten voor het onderwijs verloren gingenen daarom heeft hij hem opgedragen in eene andere inrigting van onderwijs, het col- lcgie della Sapienzade voorlezingen over de wijsbegeerte ie houden. Bij zijn eerste optreden in genoemd collegie werd hij door zijne hoorders bij herhaling luide toegejuicht. PS51HSSE1I. BERLIJN, 20 Februarij. Men verneemt dat de koning in hel begin van het voorjaar uit Italië zal terugkeeren en het kasteel Bruhl, nabij Bonn, betrekken, van waar hij zich van tijd tot tijd naar hel kasteel Stolzenfels aan den Rijn zal begeven. Dit Weimar schrijft men dat de heer Hoffmann von Fallersleben die in 1855 de orde van den Nederl. Leeuw ontving en herhaaldelijk, maar steeds te vergeefs, de vergunning lot het dragen dier ridderorde bij de Pruis- sische regering had aangevraagddezer dagen hel verlof daartoe heeft ont vangen. De redenen der vroegere weigering moeten gezocht worden in de strekking der gedichten van dien schrijver. TIHIKÏE. De kaimakan van Jeddah, die met eenige andere gevangenen naar Kon- stantinopel was gezondenis door de regering tol levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Naar men zegt zou de Franschc commissaris erkend hebben dat de personen, vroeger op verzoek van de Engelsche regering te regt gesteld, onschuldig waren. Op die wijze zouden er 7 personen zonder reden ter dood zijn gebragt. De nationale vergadering van Moldavië heeft zich bereid verklaard om haren zetel naar Fokschany te verleggen, indien die van Wallachije een ge lijk besluit mogl nementen einde op deze wijze de vereeniging van beide de Vorstendommen met dc daad te bewerken en te bevestigen. Naar men verneemt zullen de beide wetgevende kamers op den 22stco Februarij te Fokschany bijeenkomen. Berigten uit Teheran bevestigen het gerucht omtrent het vermoorden van den Engelschen commissaris te Herat niet: wel heeft de bevolking zijne woning ernstig bedreigd, maar het openbaar gezag heeft de orde gehand haafd en de vertegenwoordiger van Engeland heeft des nachts de stad ver laten. De shach heeft aan den generaal Buhler den last opgedragen om de vestingen in Arabistan op de Persische grenzen te inspecteren en aldaar een aantal militaire posten te vestigenten einde het land legen de inval len der niet onderworpen stammen te beveiligen. ST AI® 8- SE EK ï<8 TE BI. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze deze ter kennis van hendie zich vóór den lstcn Julij aanstaande in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Vischacten, of wel van kostelooze vergunningen lot uitoefening der visscherijdal de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Secretarie dezer Gemeente, alwaar zij, behoorlijk in gevuld en onderteekendvóór den 20stc" April aanstaande moeten worden terug bezorgd, ten einde alsdan aan den Staatsraad-Commissaris des Konings in deze provincie te kunnen worden ingezonden. De Burgemeester voornoemd Letden, 22 Februarij 1859. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. KERKNIEliWS. AMSTERDAM: 20 Februarij. Door de algemeene kerkelijke vergadering der evang.-luth. gemeente alhier ister vervulling der vacature ontstaan door het emeritaat verleend aan ds. J. H. L. Roll, de navolgende nominatie ge maakt: dd. Barbiers, te Gouda; Beudeker, te Edam; Loman, te Vlissingen; Roll, te Leyden; van Schouwenburg, te Wildervank en Westhofte Utrecht. ABVERTENTIEN. Heden werd mijn hart diep geschokt, daar het God behaagde, mijne zeer geliefde Echlgcnoote ANTOINETTA MARIANNA DOLL, in den ouderdom van ruim 66 jaren, van mijne zijde weg te nemen; zij ontsliep zacht en kalmna een langdurig en geduldig lijdentot bittere droefheid van mij hare Kinderen en Behuwd-Kinderen. Al diegenen, welke de Overledene van nabij gekend hebbenzullen kunnen beseffenwat ik in haar verlies doch eene stille hoop, dat zij in zaliger gewesten is overgegaan, doet mjj in des Heeren wil berusten. Leyden, 21 Februarij 1859. C. VLIELAND. Op uitdrukkelijk verzoek der Overledene zullen alleen door mij uiterlijke teekenen van rouw worden aangenomen. Voor de vele blijken van belangstelling en deelneming, bij gelegenheid der promotie van zijnen Zoonhem van verschillende zijden beloond betuigt de Ondergeteekende, ook namens de zijnen, den meest hartelij— ken dank. Leiden, 20 Februarij 1859. N. C. KIST. De Ondergeteekenden, erkentelijk voor de hulp hun door verscheidene Burgers verleend bij den brand in den avond van 15 dezer, waardoor de zelve in de geboorte is kunnen gestuit worden en de Brandweer, hoe bui tengewoon snel ook tegenwoordig zijndehare diensten niet behoefde te bewijzen, kunnen niet nalaten hieraan openlijk hulde te brengen en hunnen dank te beluigenook voor de vele blijken van deelneming door hen in dit geval ondervonden, hopende dat ieder hunner en in het bijzonder diegenen, wier Affaire zoo ligt tot dergelijke ongelukken aanleiding kan gevendaar voor steeds mogen gespaard blijven. NOORTVEEN C°. KONINKLIJKE IIOLLANDSCHE TOONEELISTENonder Directie van BREEI9É VALIID». MAANDAG, 28 Februarij 1859. (N°. 10 van Abonnement). Op veel vuldig verlangen: Paillas, Drama in 5 Bedrijven. lc Bedrijf de inlogt van Paillas en zijn huisgezin; 2e bedrijf Paillas als huisvader; 3C bedrijf Paillas op het gemaskerde bal; 4C bedrijf Paillas als Ridder; 5e bedrijf de verzoening. In het lc bedrijf: La Tarentellc, in liet 3C bedrijf Pas de Beu*, door den Heer er. Mad. Zinck. Aanvang ten half zeven ure. Ondergeteekende verzoekt een ieder geen Crediet te ver- leenen of Gelden af te geven aan zijne Huisvrouw, zonder zijne voorkennis, zullende hij daarvoor niet aansprakelijk zijn of daarvan door hem geene teruggave geschieden. Leyden, 21 Februarij 1859. J. van der 1IEYDEN.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3