LEYDSCHE COURAN 1859. N. 21. VRIJDAG 18 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Febrnarij. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van heden benoemd lot 2(,c" praeceptor aan het stedelijk gymnasium den heer F. A.deGraaff, lilt. cand. thans werkzaam aan de inrigtiug van opvoeding en onderwijs Noorthcy. Voorts is op voorstel van iih. curatoren besloten1°. het onderwijs in de Latijnsche taal aan het gymnasium, voor zooverre het door den lieer Groen werd gegeven, aan den heer Sieherer, leeraar in de Iloogdnitsche taal- en letterkundeop te dragenmet ecne traelemontsverhooging van 200 2°. cene oproeping te doen ter vervulling van de plaats van leeraar in de Fransche taal, op ecne bezoldiging van ƒ800, ter vervulling der vacature ontslaan door het eervol ontslag aan den heer Groen verleend; en 3°. het onderwijs in de Fransche taal, tot aan de optreding van den te benoemen leeraar, op te dragen aan den heer te Winkel, leeraar in de Nederland- sclie taal. Het Leydschc departement van de Ncderlandsche maatschappij ter be vordering van nijverheid heeft, in hare vergadering van den 12dcn dezer, aan den heer S. van der Paauw een eervol ontslag verleend als secretaris van het departement, en hem bij die gelegenheid ecnen zeer fraaijen zilveren beker met toepasselijk opschrift geschonken, als een bewijs van erkentenis voor de uitmuntende wijze, waarop de heer van dei' Paauw gedurende ruim 23 jaren het secretariaat heeft waargenomen. Naar men verneemt is de kapitein jhr. Hooft, van het reg. rijdende artillerie, alhier in bezetting, door Z. M. benoemd tot adjudant van ge noemd regiment. Z. M. heeft de medaille voor eerlijke en trouwe dienst, in goud, toe gekend aan den opperschipper der l8le kl. bij de Nederl. marine J. 11. Vol kerts van Iloogcndaal, kommandant van de alhier gedetacheerde kanon neerboot, ter zake van zijnen meer dan 50-jarigen diensttijd bij de zeemagt. Terugkomende op ons vroeger berigt betreflende het maaldat ter viering van den verjaardag des konings door de Eerste Sectie van de afdeeling arrondissement Leyden van bet Metalen Kruis alhier aan een aan tal behoeftige wapenbroeders van 1830—1831geregtigden tot het metalen kruis, wordt aangeboden, kunnen wij nog mededeelen dat ongeveer 300 geregtigden zich aangemeld hebben; dat na eene schifting van hen die meer bepaald in de vastgestelde termen vielen, dat aantal lot 87 is verminderd, cn alle werkelijk behoeftige oud-kameraden van den leeftijd van 49 jaren en daarboven aan hel maal kunnen deelnemen. Door de welwillendheid van de commissie cn den hooggeachlen kommandant van het Invalidenhuis is in dat gesticht eene zaal en het aanwezige huisraad beschikbaar gesteld cn zoo zal dan op aanstaanden Zaturdag, den 19den dezer, des middags ten een urede genoodigde schaar aldaar aantreden om zich tegen half twee aan den disch te plaatsen, bun door hunne voormalige krijgsmakkers cn strijdgenoolen aangerigt. De leden der sectie zijn opzettelijk genoodigd om zooveel mogelijk door hunne tegenwoordigheid het feestelijke der bijeen komst te verhoogenaan andere personen kan natuurlijk geen toegang worden verleend. Z. M. heeft bepaald, dat de miliciens der ligting van 1858, die bij de onderscheiden korpsen van het leger in reserve zijn gesteld, met 1 April aanstaande in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen, ten einde ge kleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Tevens is door Z. SI. bepaald, dat op 1 Julij aanst. onder alle miliciens der ligting van 1858, die in werkelijke dienst zijn opgeroepenbij de verschillende wapenkorpsen ecne loting zal plaats hebbenten einde het lot beslisse wie hunner tot aanvulling van de ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen zullen wor den gehouden. Eergisteren avond ontstond alhier brand in de fabriek van verwwaren van de hh. Noortveen en O.in de Spijkcrboorsteeg nabij de Slare, die echter door de spoedig toegesnelde brandweer in de beginselen gelukkig werd gestuit, zoodat dit ongeval, dat op die plaats allernoodloltigst had kunnen worden, zonder ernstige gevolgen afliep. Het is ons aangenaam weder twee afleveringen van Petermann's aard rijkskundige mededeelingende elfde en twaalfde van den jaargang 1858, te kunnen aankondigen. Huilen cene beschouwing der laatst verschenen werken en een aantal kleine bijdragenals de meteorologische waarnemin gen in Nederlands overzecsche bezittingen van prof. Buys Ballot laatste berigten uit Nederlandse h-Tndiëvan den heer van der Toorn, de haringvangst in den Beneden-IVolganieuwste berigten aangaande de landen aan den Amurreeds meermalen in dit tijdschrift besproken, is in de aflevering van November inzonderheid vermeldenswaardig een vrij uit voerig, door 44 houtsneden opgeluisterd, staat- en aardrijkskundig overzigt van de voornaamste staten-groepen van Midden-Af'rika. Dit overzigt is geschreven ter begeleiding eener kaart, welke genomen is naar de groote, door dr. Petcrmann gelcekende, kaart van Noord- cn Midden-Afrikadie aan het onlangs verschenen vijfde of laatste deel van dr. H. Barlh's beroemd werk: Reisen und Entdeckungen in Nord- und Central-Af rika in den Jahren 1849 bis 1855 is toegevoegd. De voor ons liggende kaart omvat de landen lusschen Tombukloe in hel westen en YVara (de plaats, welker naam ons den ongelukkigen Eduard Vogel in het geheugen roept) in het oosten, lusschen Air of Asben in het noorden en de baai van Benin in het zuiden en stelt ons alzoo het hoofdtooncel van dr. Earth's werkzaamheid voor oogen. Even als de oorspronkelijke kaart is ook deze naar de politische cn cthno- graphische verdecling gekleurd en zonder twijfel zal zij eene aangename gift zijn voor hen, die het werk zelf van dr. Barth niet bezitten. In de aflevering van December trekt vooral onze aandacht eene uitvoerige verhandeling over Brilsch-Columbiavroeger Nieuw-Calcdonig, de ten vori- gen jare van de Iludsonsbaai-landen afgescheidene Engelsche kolonie aan de westkust van Noord-Amerika, welk land in den laatsten lijd inzonderheid door de tot nu toe nog niet geheel geslaafde geruchten omtrent den grooten rijkdom aan goud der Fraser- en Thompson-rivieren de algemecne opmerk zaamheid heeft gaande gemaakt. Bij deze verhandeling behoort eene kaart van Brilsch-Columbia, Vancouver-eiland en het noordelijk deel van het ge bied van Washington, welke, door Pelermann naar officiële bronnen be werkt, thans voor de volledigste cn naauwkcurigste kaart der kolonie kan gehouden worden. Verder treffen wij nog aan een door eene houtsnede toegelicht verslag aangaande de jongste door Engelsche aardrijkskundigen ge maakte berekeningen der hoogte van onderscheidene toppen van het Hinia- laija-gebergteeen uit het Russisch vertaald opstel over de aan de Russische heerschappij onderworpen horden der Kirgiseneene lijst van nieuwe aardrijkskundige geschriften cn atlassendie uit meer dan 100 nommers bestaat; een bihliographisch overzigt van de werken enz., die in het derde vierendecljaars van 1858 het licht zagen. Titel cn inhouds-opgave van den voltooiden jaargang zullen binnen kort worden verzonden en met cene be schouwing van de vroeger niet besproken werken en kaarten eene dertiende aflevering vormen. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de maand Januarij van 1859, waaruit blijkt, dat die bedra gen heeft ƒ4,447,830.15.1, zijnde ƒ388,954 87J meerder dan in genoemd tijdvak van 1858. Men verneemt dat de overgroote meerderheid der gestemd hebbende leden der maatschappij van weldadigheid zich verklaard heeft voor de door de commissie uit de leden gedane voorstellenen dat men het houden eener algemeene vergadering verwacht, die over de toekomst der maatschappij zal beslissen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt heeft ter kennis gebragt van de ouders of voogdendie voor hunne zonen of pupillen de toe lating als kweekeling voor de geneeskundige dienst der zeemagt bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht mogten verlangen, dat op den 5dcn Julij 1859 een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden, en dat vóór 1 Mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem inspecteur vrachtvrij zal moeten worden ingezonden. Gedurende dit jaar zullen 50 jongelingengeheel ten koste der kolo niale geldmiddelen op de kon. milit. academie te Breda worden toegelaten ter opleiding voor de verschillende wapens van het leger in Oost-lndiö. Te Delft bevindt zich een persoon die handel in menschenhaar drijft. In de achterbuurten koopt hij het hoofdhaar van vrouwen en meisjes legen 40 a 60 ets per hoofd. Tc Hellendoorn (Overijssel) woont eene vrouwdie thans den ouder dom van 105 jaren heeft bereikt. Zij geniet nog cene goede gezondheid. Uit Almelo meldt men dat Maandag 11. een 13-jarig meisje, dat aan haren broeder in eene stoombleekerij aldaar werkzaam bet eten ging bren genhet ongeluk had met hare klecderen in ecu der raderen van het stoom werktuig vastgeklemd te raken. Voor dat men aan redding kon denken was hel meisje reeds vermorzeld. De treurige geschiedenis van den generaal G.die naar men verwacht, weldra voor het prov. geregtshof van Zuidholland zal behandeld worden, wekt zoo zeer de algemeene aandacht, dat wij meenen onzen lezers geen ondienst te doenindien wij hun mededeelen het volgende verhaal van de geheele loedragt der zaak, zooals ons die door eene vriendelijke hand, en naar wij meenen nit goede bronnen geput, is toegezonden. Sedert vele jaren zou de generaal G. naauwe betrekkingen aangeknoopt gehad hebben met mejufvr. Louisa E., die thans den leeftijd van 50 jaren heeft bereikt. Bij haar woonde een broeder, Jan E.die in December jl.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1