LEYDSCHE COURANT. \mê c MAANDAG 14 FEBRUARIJ. Nn. 19. i N;M' De Courant worclt MaandagWoensdag en ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BU deze Courant behoort Bijblad N". 4. BINNENLANDSCHE BEKRITEN. LEYDEN12 Februarij. De Leydsche afdecling der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en we tenschappen zal op Dingsdag aanst. eene vergadering met dames houden, waarin de lieer dr. E. B. Swalue, van Amsterdam, als spreker zal optreden. In ons nommer van 0 December des vorigen jaars maakten wij mel ding van het blijk van erkentelijkheid, aan den hoogleeraar van Assen, bij het bekomen van een eervol emeritaat, door zijne leerlingen uit vroegeren tijd gegeven. Nu wordt ons medegedeeld dat des hooglecraars latere en thans nog aan onze akadcmie verblijf houdende leerlingen in het aan den dag leggen hunner erkentelijkheid niet zijn achtergebleven, maar hunnen leermeester in den avond van den Sslcn dezer een geschenk, en wel eene zilveren schaal of coupe op een zwart marmeren voetstukdoor eene com missie hebben doen aanbieden. De schaal draagt het opschriftaan mr. C. J. van Assen zijne dankbare leerlingen, terwijl het voetstuk het jaartal 11159 in vergulde cijfers te lezen geeft. Door den gemeenteraad is tot lid der plaatselijke commissie van ge neeskundig toevoorzigt, in de plaats van wijlen den heer R.Jesse, henoemd de heer A. K. W. E. C. Fischer. De taal- en letterkundige afdceling van de kon. akadcmie van weten schappen zal aanst. Maandag te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Door Z. M. is aan een aantal gedetineerde militairen, die zich in de militaire strafgevangenis alhier of elders bevinden, en die daar bewijzen van goed gedrag gegevenof gedurende hun straftijd diensten in de gevangenis bewezen hebbenop voordragt van de commission van administratie over de gemelde gevangenissen, vermindering of geheelc kwijtschelding van straf tijd verleend. Zoo is aan een 30-tal afslag van 6 h 3 maanden verleend, terwijl aan een 10-tal, dat nog 3 maanden gevangenisstraf moest onder gaan, geheel ontslag is toegekend. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve der gemeente Leydcn geheven, gedurende de maan den Januarij 1858 en 1859. 1858. 1859. Geslagt (bij opcenten en invoer)1752.39 1675.53. Binnenl. gedistilleerd (idem)- 3326.18 - 4405.16;. Buiteul. gedistilleerd (idem)- 367.03; - 55.86. Likeuren (idem)- - 16.48.;. Gemaal (eigen middel)- 4316.34; - 4104.30. Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) - 1618.95 - 1439.92;. Turf (idem)- 85 15; - 280.05. Steenkolen (idem)- 82.60 - 1103.37;. Brandhout (idem)- 81.45 - 145.15. ƒ11630.10; ƒ13225.84. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 164 tol 194 personen. Aan de gemeentebesturen is aangeschreven om vóór of op den 31slcn Maart eerstk. aan de gedep. staten te doen toekomen de opgaven omtrent de regeling van het lager onderwijs, in verband met de wet van den 13dcn Aug. 1857, en om daarbij afzonderlijk op te geven: 1°. of er in het jaar 1858 bijzondere scholen door hen, krachtens het 4dc lid van art. 68 der genoemde wet, zijn overgenomen, en zoo jaop welke voorwaarden, en 2°. of er in den loop van het jaar 1858 schoollocalen, volgens het 3dc lid van art. 23 der wet, zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in de godsdienst. De Rott. Cour. van gisteren meldt, dat het voornemen bestaat, om bij de hervatting van de werkzaamheden der tweede kamer, de aanhangige belastingwetten in te trekken. Wij vernemen, dat dit berigt ten eenenmalc ongegrond is. De persoon van A. P. Coster, diegelijk gemeld is, de ouderlijke woning te Zwammerdaui had verlaten en door zekere familie Ilermani was mede genomen, is op den 5dc" dezer met genoemde familie te Bergen-op-Zoom aangehouden. Door hh. bestuurders van het Nederl. zendelinggenootschap is voor de keus van een director van het zendelinghuis de volgende voordragt gedaan Bs. L. J. van llhyn, pred. te Wassenaar, en ds. J. J. van Toorenenbergen pred. te Vlissingen. Te Rotterdam zijn bij de inschrijvingen voor de uitgifte der eerste reeks obligation ad ƒ500,000 van de vastgestelde leening van 2 milliocn, ten behoeve dier gemeente, 11 billenen ingeleverd, ten bedrage van ƒ396,800, tegen den koers van 98 tot 87 pCt. Door het bestuur is besloten al de inschrijvingen van 94; pCt. en daarboven, ten bedrage van ƒ288,800, tegen dien prijs aan te nemen en de overige aandeelen tegen denzelfden koers uit te geven. Dit overig zijnde gedeelte is terstond genomen tol 4 pCt. boven den bepaalden koers. Uit genoemde stad wordt ook gemeld dat de lieer Rareyde beroemde Amerikaansche paardentemmer, aldaar wordt verwacht. Bij gelegenheid van de herslemming tusschen de hh. Groen van Prinstercr en Begram in het hoofd-kiesdistrict Gorinehetn is de gemeente Hardinxveld buiten stemming gebleven. Uithoofde de leden van het stembureau niet op gekomen waren, moest de burgemeester de kiezers tnet hunne billellen we der wegzenden. Dit zelfde voorval had plaats, toen de heer Begram tol lid der prov. staten werd verkozen. Door gedep. staten van Noordholland is als chef van het prov. bureau voor de statistiek aangesteld de heer mr. W. P. Wolterbeek, advocaat te Amsterdam. Door de arr.-regtbank te Amersfoort is de persoon, die te Wouden berg op Nieuwjaarsdag een zijner makkers door het afschieten van een pistool had verwond, veroordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting en eene boete van 25. Gelijk men weet heeft de reglbank te Zwolle reglsingang geweigerd tegen 4 personen, betrokken in het gebeurde te Kuinre op 30 Dec. 1858, op grond dat de wegvoering der kinderen met voorkennis van den vader had plaats gehad. Ter zake van de onwillige oorzaak van den dood van een der kinderen waren echter eenige personen naar de correctionele regt- bank verwezen. Het openb. min. was daartegen opgekomen bij het prov. hof van Overijssel, maar dit hof heeft de beslissing der reglbank bekrach tigd. De proc.-gen. van het hof heeft zich nu daartegen hij den hoogen raad in cassatie voorzien. Men verzekert, dat, volgens het aan de tweede kamer der staten-gene- raal ingeleverd ontwerp van wet nopens de reglerlijke organisatie, de-hooge raad tevens zou worden een hof van appèl in burgerlijke zaken. Ook zegt men, dat er bezoldigde ambtenaren van hel openbaar ministerie bij de kau- tougeregten zullen worden aangesteld. Volgens een berigt bij het ministerie van marine ontvangen, is het oefenings-eskader, ouder bevel van den schout-bij-nacht 'l Hooft, op den 9dcn dezer van de recde van Cadix naar zee vertrokken. 's GRAVENHAGE 12 Februarij. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning den heer W. J. Hofdijk be noemd tol ridder der orde van de Eikenkroon. Bij besluit van 3 Febr. heeft het Z. M. den koning behaagd tot beloo ning dergenen, die zich bij.de zee- en landmagl in Nederl.-lndie hebben onderscheiden bij de verovering van Djambi, op 6 Sept. 1858: 1°. Te bevorderen tot ridders der 3de kl. van de Milit. Willemsorde, de ridders der 4dc kl. dier orde; a. bij de zeemagt: den kapilein-lnit. ter zee M. F. Courier dit Dubekart, en b. bij de landmagl: den majoor, komman- dant der expeditie J. W. C. van Langen, den kapitein J. F. Backerus, en den kapitein (thans majoor) C. M. 11. Kroeser.van het wapen der infanterie. 2°. Te benoemen tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den resi dent. van Palembang, P. F. Couperus. 3°. Te benoemen tot ridders der 4dc kl. van de Milit. Willemsordea. bij de zeemagt: den kapitein-luit. ter zee E. M. C. Baak, de luitenants ter zee 2de kl. W. Sluyterman van Loo, R. J. A. Bouricius, J. D. J. van der Hegge Spies, W. Sleffens, jhr. E. I'. E. de Stuers en W. L. A. Gericke, den officier van gezondheid 3de kl. J. Letzer, den kwartiermeester J. J. Bijl, den ls'en bootsmansmaat K. lluisendaal, den matroos lsle kl. W. Flipse, den matroos 2de kl. J. C. Hopman, den vunrstoker 2dc kl. J. W. de Kort, den machinist 3dc kl. J. W. Voskuil en den matroos 3dc kl. II. C. Sehreuder; b. bij de landmagl: den lslcn luit. der infanterie L. J. F. A. de Lassasie, den lslcn luit. der artillerie E. J. W. W. van Dompseler, den lstcn luit. dei- genie en sapeurs J. K. Pluim Mentzden fourrier der infanterie A. C. J. Arntzen en den flankeur der infanterie II. Ligtvoet. 4°. Bij afzonderlijke dagorders, zoo in Oost-Indië als in Nederland, eer vol te doen vermelden; a. bij de zeemagt: den luitenant ter zee lstc kl. .1. C. II. van de Velde, de luitenants ter zee 2dc kl. P. Zwaan, C. A. C. van Kervel, jhr. A. F. Meijer en W. F. Meijen, den officier van gezond heid 2dc kl. J. G. Arend en de officiers van administratie 3dc kl. O. W. Goliius, J. H. C. ten Hove en J. A. Waldeck, den officier van gezondheid 3dc kl. G. Goedkoop, de adelborsten lslc kl. I). M. G. de Swart en J. van l i in den kwartiermeester A. C. Hommee, den lstc» machinist H. W. Friekeden machinist 2de kl. J. C. Anokkec, den schieman J. Leek, den sergeant der mariniers II. P. Lucas, den schiemansmaat J. ter Keek, den

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1