Er is vroeger reeds gemeld, dat bij gelegenheid van 'skonings ver jaardag in de verschillende militaire kazernen eenige eigenaardige festivitei ten zullen plaats hebben. Zoo zal b. v. in de manege van het regiment dragonders door 16 uitgelezen ruiters een carousscl worden gehouden, dat thans onder de onmiddellijke leiding van den heer ritmeester-instructeur van Lidlh de Jeude wordt bestudeerd. Heden morgen heeft men een aanvang gemaakt met de toebereidselen voor de illuminatiëndie op 'skonings verjaardag in het Voorhout zullen ontstoken worden. Daar en op den Vijverberg zullen tnsschen de boomen guirlandes geslinderd wordenwier verlichting een schoon uitzigt zal ople veren; in het midden dier guirlandes zullen naamcijfers en kroonen worden geplaatst. Ook zullen wederom twee muziektempels worden opgerigt. Naar men verneemt is het wets-ontwerp op de zamcnstelling der reg- terlijke magt en het beleid der justitie ter perse, en zou het hoofdzakelijk ge schoeid zjjn op de beginselen van het gewijzigd ontwerp, vroeger door den minister van der Brugghcn ingediend. Heden middag wordt door jh'. van Karnebeek, gepensionn. schout-bij nacht. een luisterrijk diner aan de ministers en de leden van het corps diplomatique aangeboden. Heder. middag wordt mede door den aposlolischen internuntius een groot diplomatiek diner gegeven. Volgens een berigt uil Batavia van 24 Dec. jl. over Triëst, bij de re gering ontvangen, was op Java alles rustig. Dezer dagen moet in deze stad een stoute opligting hebben plaats ge had met gebruikmaking van valsche namenom daardoor aan een bestaand credict te doen gelooven. De dader, zekere B., moet voortvlugtig zijn en tot dnsverre moet het der justililie nog niet zijn gelukt hem op hel spoor te komen. Heden stond voor het prov. geregtshof te regt de persoon van Huibrecht Bekkers, beschuldigd van brandstichting, in den nacht van 12 op 13 Sept. 1858 door hem gepleegd in eene schuur te Poortugaal. De beschuldigde bleef zijne onschuld volhouden. De adv.-gen. Francois heeft de doodstraf geeischt, en de advocaat, mr. van Raalte, zijne vrijspraak. Uitspraak 17 Febr. aanst. Italiaansehe vraagstuk eene oplossing te gevenworden derwijze uitgelegd dat men ten slotte voor eene gewapende worsteling moet vreezen. Een paar dagen voor het uitspreken der troonrede had zich het gerucht verspreid dat de keizer zich openhartig voor den vrede zou verklaren en de beginselen door het vlugschrift Napoleon III en Italië verkondigd, zou verloochenen, maar hierin is men te leur gesteld geworden. De beurs, die daarop eene rijzing ondergaan had, moest bij het bekend worden der rede weder eene aanzienlijke daling ondergaan. De vrees voor oorlog is nog versterkt, nu men vernomen heeft dat de terugroeping der legerafdeeling van den generaal Renaultuit Algcriëwer kelijk heeft plaats gehad. Reeds zijn eenige regimenten te Algiers inge scheept en de overige zullen spoedig volgen. De generaal Mac-Malton heeft in eene proclamatie die troepen aangemaand om onverschrokken te zijn, de krijgstucht te onderhouden en onwrikbaar te blijven. Dit zijn geene woor den, die men bezigt tegen soldaten die van garnizoen veranderen. De rede des keizers heeft eene meer geruststellende uillegging ontvangen door de aanspraak van graaf de Morny, bij den aanvang der zittingen van het wetgevend ligehaam uilgesproken. Hoewel hij den oorlog niet voor onmogelijk houdt, heeft hij zijne hoop op het behoud van den vrede duide lijk doen uitkomen. Hij liet zich o. a. aldus uit: Laten wij er op vertrou wen, wanneer de keizer tot ons zegt: »HervaL met kalmte uwe werkzaam heden; de vrede zal, dit hoop ik, niet verstoord worden. Ik zal onver schrokken op de baanwelke regtreglvaardigheid en nationale eer voorschrijven, blijven voortgaan," en als hij aan de beroemde woorden: Het keizerrijk is de vrede! herinnert, er bij voegt: «dat de vrede slechts ter verdediging van de groote nationale belangen gestoord kan worden." Nog zoovele andere beschouwingen paren zich hieraanom onze ongerust heid te doen verdwijnen. De godsdienst, de wijsbegeerte, de beschaving, het crediet, de arbeid maken den vrede tot het hoogste goed der tegen woordige maatschappijhet bloed der volkeren wordt niet meer ligtvaardig vergotende oorlog is de laatste toevlugt voor het miskende regt en de be- leedigde eer. De meeste moeijelijkheden worden door de diplomatie of door vreedzame scheidsrcgters opgelost. De zoo snelle internationale gemeen schap de openbaarheidheeft eene nieuwe Europesche magt in het leven geroepen, waaraan elke regering regt moet laten wedervaren; die magt is de publieke opinie. Een oogenblik kan zij weifelend of op een dwaalspoor zijn, doch ten slotte zal zij altijd op de zijde van het regt zijn. Laat ons hopendat onder de tegenwoordige omstandigheden de grootmoedige denk beelden en de onbaatzuchtige inzigten des keizers door de wereld verspreid zullen worden en dat zijdoor de sympatie der volkeren ontvangen en door de vorsten ondersteund, alle moeijelijke quaestiën tot eene vredelievende op lossing zullen brengen. Te Bordeaux hebben drie aanzienlijke faillissementen plaats gehad. Twee daarvan treffen den wijnhandel. Het dagblad de Afrikaan heeft uit Bordj-bou-Arrercdj het berigt ont vangen, dat die stad bijna geheel onder de sneeuw is bedolven. ITALIË. De door de Sardinische regering voorgestelde leening is door de ver tegenwoordiging niet ongunstig opgenomen. De regterzijde der kamer ver langt echter van het ministerie nog nadere ophelderingenalvorens hare goedkeuring aan het plan te hechten. Sommige leden verklaarden dat zij wel de regering wilden ondersteunen bij eenen verdedigenden strijd, maar niet bij eenen oorlog waarin Piemont de aanvaller was. Men ziet met gespannen verwachting de beraadslagingen te gemoet en vooral hetgeen graaf Cavour ten opzigte van de tegenwoordige omstandig heden zal in 't midden brengen. Uit Napels meldt men dat de koning te Bari op nieuw ongesteld is geworden en weder naar Caserla zou terugkeeren. Op 3 Febr. was te Bari het huwelijk vau den hertog van Calabrië voltrokken. De groothertog van Toskane had het Te Deumdat wegens die gebeurtenis te Napels werd gezongen, bijgewoond, maar zou spoedig, op aandrang zijner ministers, naar zijne stalen terugkeeren. Te Napcis wil men weten dal er bij de regering eene kennisgeving is ontvangen van het Londensche kabinet, waarin verklaard wordt dat de am nestie, onlangs aan eenige staatkundige gevangenen verleend, den naam van amnestie niet verdient en aan de verwachting niet beantwoordt. Het herstel der staatkundige betrekkingen tusschen Napels en Engeland is dus nog ver verwijderd. De prins van Wallis is in den avond van 3 Febr. te Rome aangeko men. Prins Albert van Pruissen heeft daarentegen die stad verlaten. Onlangs is gemeld dat de Romeinsche regering eene aanschrijving aan al de bisschoppen van den Kerkelijken Staat heeft gerigt betreffende het asylregt. Krachtens dezelve zullen ook voortaan zekere kerk- en klooster gebouwen voor vlugtelingen en misdadigers eene veilige schuilplaats zijn maar zal de uitoefening van dit regt gebonden zijn aan bepalingen, strek kende om misbruik voor te komen en het te ontdoen van hetgeen daarin onvereenigbaar is met de maatschappelijke orde en de algemeene veiligheid. De heer Veuillot bevindt zich thans te Rome en wordt door den Paus met onderscheiding bejegend. Men zegt dat hij voornamelijk wegens fami liebelangen in die stad vertoeft. PBUISSEW. BERLIJN, 8 Februarij. De Augsb. Zeit. geeft in navolging van den Constitutionnel eene opgave van de strijdkrachten, waarover Duitschland in Junij aanst. zal kunnen be schikken, waarvan hel totaal 1,132,000 man bedraagt, en besluit deze opgave met de volgende woordenDuitschlanddat over zulke strijd krachten beschiktmoet geene afwachtende houding aannemen maar 400,000 Duitschers behooren zich met den oorlogskreet naar Parijs! in be weging te stellen, nog vóór dat de onzijdigheid van Zwitserland door 100,000 Franschen wordt bedreigd. BUITEiVLAlVDSCHE BER1GTEN. BEL. O IE. Door den krijgsraad te Antwerpen is thans uitspraak gedaan in de zaak van het bekende tweegevecht, dat onlangs te Sl. Bernard plaats had. De tweede luitenant de Brouwere is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren, de sergeant Gobert en de soldaat Bourguignon, die als getuigen hadden gediend, ieder lot 1 maand gevangenisstraf. ENGELAND. LONDEN, 9 Februarij. Volgens het beursberigt van de Express zou de regering voornemens zijn eene leening te doen van 5 a 6 millioenom daardoor de reorganisatie onzer zeemagt tot stand te brengen. Door der. heer Disraeli is in het huis der gemeenten verklaard dat de wet tot hervorming van het kiesstelsel zou ingediend worden na de behan deling der begrootingen voor de marine en voor Indië. Hij hoopte dat de tweede lezing van het ontwerp nog voor Paschen zou kunnen plaats hebben. Aan de rede, door den keizer van Frankrijk Maandag 11. uitgesproken, willen onze dagbladen over 't algemeenwaaronder ook de Timeseene gunstige uillegging geven. De Daily-News is van gevoelen dat men aan de rede die uitlegging kan geven, welke men verkiest. De Morn. Post, die vroeger reeds zich als een voorstander van de Italiaansehe onafhankelijk heid heeft doen kennen, wil in 's keizers woorden het vast besluit zien om hervormingen in Italië lot stand te brengen. Onder de motiën welke eerstdaags in het lagerhuis zullen worden ge daan, behooren de volgende: die van den lieer Griffith, om den minister van koloniën de vraag te doenof de troepen van het garnizoen te Malta bevel hebben ontvangen de militaire eer aan de hostie te bewijzen, en of dat bevel door de regering goed- of afgekeurd was; van sir de Lacy Evans, om onderzoek te doen naar het stelsel van koop cn verkoop van offïcicrs- plaalser.om de zitiirigen van het huis twee malen 's weeks niet na mid dernacht te doen eindigen om bij de wel te bepalen, dat de granen voortaan bij het gewigt en wel bij 100 ffi zullen worden verhandelden die eenheid van 100 een cental en 200 eene ton te noemen. Bij de regering is een berigt ontvangen waardoor bevestigd wordt dat het in Indië aan Tantia-Topee gelukt is met 3000 man aan de waakzaam heid or.zer troepen te ontsnappen en zich naar Jeypore te begeven. Van de reis van lord Elgin op de Chineschc rivier Yang-tse-Kiang had men niets vernomen. Gedurende de maand Januari] hebben er 177 schipbreuken plaats gehad. FRANKRIJK. PARIJS9 Februarij. Volgens een gerucht zou de keizer reeds in de vorige week eenen eigen- handigen brief aan koningin Victoria hebben gezonden, waarin Z. M. ver zekerde dat hij, bijaldien Sardinië tegen Oostenrijk den oorlog begon, hij eerstgenoemd rijk niet zou ondersteunen. Zondag avond zou hier een eigen handig antwoord van de koningin zijn ontvangen. Daaraan zouden de gunstige verklaringen van den heer Disraëli in het Engelsche parlement toe te schrijven zijn. De troonrede, die ontegenzeggelijk met veel bekwaamheid is opgesteld, heeft echter geene verandering in den toestand gebragt. Zoowel zij die aan den oorlog gelooven, als zij die zich van het behoud van den vrede verze kerd houden, vinden daarin krachtige drangredenen om in hunne meening te volharden. Over 't algemeen heeft echter de partij des vredes daardoor nog verlorenin weerwil van de geruststellende woorden des keizers. Het slot der rede en de noodzakelijkheid waarop werd gewezen om aan het

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2