gende maand de aanbesteding plaats hebben tot het bouwen van het nieuw hótel van het departement van koloniën. De aanbesteding zal, naar men zegt, in eens voor het geheel plaats hebben. De baron von Meterburg, raad van legatie bij het Oostenrijksch ge zantschap en die thans de functie van zaakgelastigde vervuld, is ongesteld. De leden van het kon. gezin laten dagelijks naar zijnen toestand vernemen. Men verzekert dat de gezondheidstoestand van den generaal G. in den laatslen tijd aanmerkelijk aan het afnemen is. Zijne zaak is door de arrond.-regtbank, in raadkamer vergaderd, naar den procureur-generaal bij het hof van Zuidholland verwezen. Aan het bureau van politie alhier is voor den eigenaar verkrijgbaar gesteld een munlbillet groot ƒ50, dat nu driejaren geleden, op de straat was gevonden. Men verneemt, dat de persoon, die toen dat billet heeft ge vonden, dezer dagen is overleden, en aan zijne huisvrouw, vóór zijn afster ven, gelast heeft, die som aan het bureau van politie te doen bezorgen, op dat het door hem gevondene in handen van den eigenaar terugkeere. Eergisteren had alhier de verloting der schilderijen, aangekocht voor den twintigsten jaargang van de Kunstkronijkplaats, in het Vendu huis der Notarissenten overslaan van den nolaris C. J. van de Wate ring. De uitslag daarvan is als volgt: N°. 26, H. Hollander, eene dame uit de XYirfc eeuw. N°. 30, D. Bles, eene drinkebroer uit den tijd der Bataafsche republiek. N°. 83, J. H. Weissenbacheen duinachtig land schap. N°. 283, C. Schermer, eene paardenmarkt. N°. 371, J. 11. van de Laar, Erasmus in zijn boekvertrek. N°. 375, K. F. Bomble'd, de aanstaande amazone. N°. 445, J. Stroebei, een staatsman uit de XVII« eeuw. N°. 451, Ch. Rochussen, een buitenpartij. N°. 524, J. A. Canta, huiselijke bezigheid. N°. 539, H. J. Scholten, de weezen. N°. 556, B. te Gempt, een haan met kippen. N°. 589, M. F. L. de Haas, een zeegezigt, aan de Engelsche kust, met ondergaande zon. N». 658, J. G. Smits, een dorpsgezigt. N°. 717, Ch. Leickert, een Hollandseh landschap. N°. 723, J. F. Hoppenbrouwers, een herfstlandschap. N°. 732, J. Vetten, kunstbeschouwing. N°. 791, J. J. Destre'e, een rivierge- zigt in Duitschland. N°. 819, H. Scheeres, een herberg in de XVII^ eeuw. BUITENLANDSCBE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 2 Februarij. Aan de kamer van vertegenwoordigers is een wets-onlwerp aangebo den tot goedkeuring der overeenkomst aangegaan tusschen de regering en de hh. van Vlissingen en Dudok van Heel, voor het openen van eene stoom- bootdienst tusschen Antwerpen en den Levant. Naar men verneemt zijn er meer dan 30 plannen ingekomen voor den bouw eener nieuwe beurs te Antwerpen. Ook vreemde architecten hebben plannen ingeleverd. Men gelooft, dat alvorens door de commissie een be sluit omtrent, het beste plan zal worden genomen, al de ontwerpen ter be- zigtiging van het publiek zullen worden gesteld. Op den spoorweg van het land van Waes heeft een veehandelaar, die, hoewel zwaar beschonken, van Antwerpen naar zijne woning wilde terug- keerentoen hij in een der rijtuigen wilde stappenhet evenwigt verloren. Gelijktijdig zette de trein zich in beweging en de man werd onder de wielen vermorseld. ENGELAND. LONDEN, 1 Februarij. Vele onzer dagbladenvooral zij die de staatkunde van lord Palmerston zijn toegedaan, voeren thans een toon, die de vrees voor oorlog doet toe nemen. Zoo verzekert de Morn. Adv. dat de Fransche regering voorne mens is met een handelshuis alhier eene overeenkomst te sluilen tot levering van transportschepen. De Morning Post houdt geene andere oplossing mo gelijk, dan door een oorlog tusschen Oostenrijk en Frankrijk. De vrijheid van Italië, zegt het blad. moet niet opgeofferd worden aan het verlangen om den oorlog te vermijden. Ook meldt de Times, ingevolge een bij dat blad uit Weenen ontvangen berigt, dat de Ooslenrijksche regering van het Engelsche kabinet eene nota heeft ontvangen, die geenen goeden indruk had gemaakt. De vier mogendheden zouden binnen kort hun verlangen te ken nen geven, dat de Ooslenrijksche bezettingen de Iegaliën zullen verlaten. Natuurlijk zou, voor dat die eisch gedaan werdFrankrijk zich bereid moe ten verklaren om ook zijne troepen uit Rome terug te roepen. Bijaldien Oostenrijk weigerde om de legatiën te verlaten, dan kon Frankrijk daarin eenigen grond voor den oorlog vinden. Heden doet de Times, die voor het behoud van den vrede gestemd is, een hevigen uitval tegen graaf Cavour, aan wien hij verwijt dat hij zijn vaderland aan al de gevaren eener oorlog zuchtige staatkunde prijs geeft. Hoe het zij, de houding van ons kabinet zal van grooten invloed op den loop der gebeurtenissen zijn. De Daily News is van gevoelen dat er in het parlement eene poging gedaan zal worden, om de hervorming van het kiesstelsel voor een onbe- paalden tijd uit te stellen. Men zal namelijk voorstellen eene koninklijke commissie te benoementot onderzoek van de gebrekenwelke men beweert dat in het bestaande stelsel worden aangetroffen. Men verzekert, dat, behalve de verhooging van de begrooting voor marineslechts de vermeerdering van de marinetroepen met 3,000 man zal worden aangevraagd. Naar de meeste dagbladen te oordeelen, vindt de nieuwe Ooslenrijksche leening hier weinig bijval. Men acht den prijs te hoog, de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen. Volgens berigt uit Corfu van 30 Jan. heeft het Parlement der Ionische eilanden in zijn adres van antwoord op de openingsrede van den heer Glad stone zich bepaaldelijk verklaart voor eene vereer.iging met Griekenland. Te Sheffield zijn de uitgestrekte magazijnen van den heer Charles Union door brand vernield. Hoewel de gebouwen en goederen voor het grootste gedeelte verzekerd warenbegroot men de geledene schade toch nog op 10,000 Uit eene officiële opgave blijkt, dat de belasting op de honden ge durende het met 31 Maart 11. geëindigde dienstjaar heeft opgebragt de som van 197,604 Men heeft berekend dat zich onder de bevolking dezer hoofdstad thans 30,000 dieven20,000 bedelaars en 10,000 spelers van beroep bevinden. De politie heeft thans weder cenige uitbreiding gekregenzoodat nu de geheele politiemagt hier thans uit 6271 man, namelijk 18 intendanten, 174 inspec teurs, 658 sergeanten en 5421 constabels bestaat. Omstreeks het midden van Januarij was de koude te New-York en in de omstreken uiterst fel, zoodat men zich na 1790 daarvan geen voorbeeld kan herinneren. De armen-bevolking lijdt vreeselijk; ook de lieden, die door hunne beroepen of bedrijven gedwongen zijn om meerendeels op straat te blijven, zijn diep te beklagen, met name de rondventers, de sjouwerlieden en de koetsiers. Van de laatslen liggen zes met bevroren handen en voeten in hel hospitaaleen koetsier werd levenloos op zijne zitbank gevonden. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Februarij. De opgave van den Constitutionnelbetrekkelijk het krijgswezen, dat dezer dagen zoo bijzonder de aandacht trok, is naar men verneemt van hoogerhand aan dat blad toegezonden, en wel zonder medeweten van den minister van oorlog. Aan de leger-afdeeling van generaal Renault, die onlangs bevel had gekregen om naar Algerië te vertrekken, is nu tegenbevel gezonden. Die afdceling zal zich thans naar Lyon begeventen gevolge waarvan de aldaar aanwezige corpsen te zamen 30,000 man sterk zullen zijn. Een vlugschrift van den heer Felix Germain, getiteld: Is het vrede is het oorlogdat dezer dagen het licht zag, wordt gereglelijk vervolgd. De schrijver is beschuldigd van aanzetting tot haat en verachting van de regering en van stoornis der openbare rust. Dit regtsgeding trekt in de tegenwoordige omstandigheden bijzonder de aandacht. Men verhaalt dat de hertog van Chartres, de jongste zoon van wijlen de hertogin van Orleans, uit Turyn is teruggeroepen, alwaar hij aan de militaire school studeerde. Men wil welen, dat dit het gevolg is van de weigering, welke de graaf van Parijs moet hebben ondervonden, met be trekking tot liet aanzoekdoor hem gedaanom de hand van Prinses Clo- tilde. Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging. Te Marseille worden groote toebereidselen gemaakt voor de plegtjge ontvangst van prins Napoleon en zijne gemalin. Te Boulogne zijn voor de keizerlijke stoeterijen aangebragt 3 Engelsche hengstenwaarvan de een Flying Dutchman14 jaren oudwelke in 1858 verscheidene prijzen bij de wedrennen heeft behaaldis gekocht voor 105,000 fr.de beide andere, oud 6 jaren, hebben gekost 25,000 en 22,500 fr. In sommige havens worden een aantal beweegbare huizen ingescheept, bestemd voor de nieuwe stad Tourane, die de admiraal Rigault de Genouilly in Cochin-China doet aanleggen. Volgens een berigt uit Jeddah zijn de twee voornaamste beschuldig den van den moord der Christenen aldaar ter dood veroordeeld en hebben zij reeds hunne straf ondergaan. De kaïmakan en de andere beschuldigden zullen naar Konstantinopcl gezonden worden, waar over hun lot beschikt zal worden. Uit een brief van den Pauselijken vicarismgr. Retorduit het wes telijk gedeelte van Tonkin, blijkt, dat aldaar een vreeselijke hongersnood heerscht, het gevolg van langdurige overslroomingen. De bewoners van de in de nabijheid der bergen gelegen dorpen zijn, door den honger gedre ven, tot de ontdekking var, een nienw voedingsmiddel gekomen; zij eten namelijk palmboomen! Het is een bijzondere soort van palm; de boom wordt in het gebergte aangetroffende inboorlingen vellen hem en hakken hem daarop in kleine stukkendie op hunne beurt tot poeder worden ver brijzeld; daarna wordt er brood van gebakken of eene soort van soep van gekookt. Het moet een smakelijke en ligt verteerbare spijs zijn. Mgr. Re tord verklaart dat hij er herhaaldelijk van gegeten heeft, dat het zeer voed zaam is en de gezondheid er niet door benadeeld wordt. Met een paar bos sen van dat hout, zegt hij, kan een talrijk gezin zich 3 of 4 dagen voeden. Het berigt, dat de opstand op Haïti volkomen had gezegevierd, was aan de dagbladen van New-York ontleend. De Pays verzekert dal van de vier provinciënwaaruit het rijk bestaat, slechts een aan den opstand heeft deel genomen. De hoofdstad en ook de voornaamste plaatsen zijn tot nog toe getrouw aan de keizerlijke regering gebleven. Het bestuur van Geffard heeft aan het hooge gcregtshof van het rijk in last gegeven om Soulouque in staat van beschuldiging te stellenen wel wegens de volgende daden het wederregtelijk gevangen honden van burgers het vervreemden van de in de schatkist aanwezige gelden, alsmede van de opbrengst van den koffij-oogst en van den verkoop van rozenhout, lot het nationaal domein behoorende; het uitgeven van bankbillelten in zijn persoonlijk belang; het doen van slrooptogten langs de kusten en daardoor onderscheidene Haïtianen en een groot aantal vreemdelingen van hunne bezittingen te heb ben beroofd. ITALIË. Men meldt uit Turyn dat prinses Clotilde, op den dag van haar huwe lijk, 30,000 ffi brood aan de armen heeft doen uildeelen en verschillende geschenken gedaan heeft, terwijl prins Napoleon den minister van het koninklijk huis eene aanzienlijke som ter hand heeft doen stellen, om die onder de verschillende instellingen van liefdadigheid te verdeelen. Door de Opinione van Turyn wordt thans het gerucht bevestigd dat dc Sardinische regering eene vriendschappelijke maar ernstige nota heeft

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2