LEYDSCHË COURANT. VRIJDAG 4 FEBRUARIJ. ■1859. Be Courant wordt MaandagWoensdag en V* ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit ZüUirdag Avond. ffen h sdj$ N". 15. li -%»V De Prijs der Courant is 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHH BERI6TKN. LEYDEN3 Februarij. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der gemeente Koudekerk de heer G. Bruynis, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Zoetermeer. Men deelt ons mede dat de heer Lindmiillcr, uit Dantzig, die met zijn gezelschap reeds in onderscheidene plaatsen des lands veel lof mogt iu- oogstenvoornemens is ook in deze stad ecne voorstelling te gevenbe staande in acrobatische en gymnastische kunstengoocheltoeren enz.afge wisseld door muziekzang en declamatie. De minister van koloniën heeft ter kennis gebragt van belanghebbende ouders of voogden, dat, krachtens het kon. besluit van 20 Nov. 1845, met 1 Sept. dezes jaars, 3 jongelingen zullen worden bestemd om, volgens de daaromtrent vastgestelde reglementen, onder het oppertoezigt van den hoog- leeraar G. J. Mulder, te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothe kers voor de dienst in Oost-Indië; en dat, wanneer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te brengen, deze op Maandag den 6dcn Junij 1859 in bet scheikundig laboratorium der hoogesehool aldaar zullen worden toegelaten tot bet afleggen van een vergelijkend examen. De verzoeken tot toelating moeten voor 1 Mei aan den minister worden toe gezonden. De leercursus duurt 4 jaren en de kweekelingen genieten eene jaarlijksche toelage van ƒ500. Ook heeft de inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt alle belanghebbenden, die genegen zijn om eene plaats van apotheker der 3dc klasse bij het leger hier te lande te vervullenverwittigd dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, vóór den Ist™ Maart aanst.aan hem inspecteur kunnen aanmelden. Z. M. heeft bepaald, dat er bij de verschillende regimenten artillerie, in hunne respective garnizoenen, alsmede bij de kompagnie pontonniers, te Zutphen gestationneerdgedurende de zomermaanden, practische oefeningen zullen worden gehouden. Tol dat einde zullen van 15 Julij aanst. tot den eersten October eeuige compagniën vesting-artillerie in de vlakte van Waals dorp kamperen. Naar men verneemt is door Z. M. bepaald dat de wedstrijd der offi cieren van het wapen der kavallerie, voorgeschreven bij kon. besluit van 13 Mei 1857, ook dit jaar geen plaats zal hebben. Onlangs werd gemeld, dat de luit.-kolonel Frantzen, kommanderendc het eerste reg. vesting-artillerie in garnizoen te Delft, zijn pensioen had ge vraagd. Men verwacht dal hem dit eerlang zal worden verleend en dat in verband daarmede eene promotie bij dat wapen zal plaats hebben. Den 15de" dezer zal ter raadzaal van het muntcollegie te Utrecht in het openbaar worden aanbesteed de levering van 4 millioen stuks muntplaatjes voor halve cents, wegende te zamen ruim 7692 Ned. ffi. Te Schiedam werd gisteren de eerste dienst gedaan in de r. k. Lieve Vrouwekerk, die aldaar in het Frankenland is gebouwd. De plaatsen in deze kerk hebben dezer dagen bij verkoop omtrent ƒ25,000 opgebragt. Te Amersfoort werd dezer dagen des nachts op de straat een persoon ontdekt, die ernstig gewond was. Hij kon niet opgeven door welke oorza ken de verwonding had plaats gehad, daar zulks was geschied toen hij in beschonken toestand verkeerde. Een dag later is hij onder hevige smarten overleden. In de Kerkel. Courant las men dezer dagen het volgende: De predi kanten zijn er lang reeds aan gewoon, dat men hunnen invloed en hulp inroept, waar het om de inzameling is te doen van liefdegiften, liet naast aan deze gewoonte stond die van het ontvangen van prospectussen en in- teekeningslijslen van boekhandelaars, die meest altijd zelfs eene zekere winst aan de predikanten toezegdenbij een handel zonder patent. In den laat- stcn tijd is die boekverkoopersgewoontegelukkig! iels minder geworden. Vreemd mogt het heeten, vreemder dan het voorgaande, toen in het laatst van bel vorige jaar eene circulaire werd rondgezonden aan predikanten, om hen te gebruiken tot het debiteren van haring, en thans heeft eene maat schappij van verzekeringen op het leven, enz. het lucide idee opgevat, om predikanten lot hare agenten te maken! Zoo is er nog al het een en ander te doen. Het ware waarlijk te wenschen, dat het begrip omtrent den stand en den werkkring der predikanten zoojuist werd opgevat, dal men hun de dwaze uitnoodiging tot dergelijk vreemd bijwerk bespaarde. De Staats-Courant deelt eene vergelijkende slaat mede der Nederl. koopvaardijvloot op 31 Dec. 1857 en 31 Dec. 1858. Daaruit blijkt, dal op 31 Dec. 11. aanwezig waren 2438 schepen, melende 310,653 lasten, dal is 10 schepen en 102 lasten meer dan oj» 31 Dec. 1857. Als verongelukt, ge sloopt, enz. worden opgegeven 149 schepen, melende 16,255 lasten en 155 nieuw gebouwde schepen, metende 16,106 lasten, hebben zeebrieven bekomen. Voorts wordt nog medegedeeld een slaat van in- en uitgeklaarde zeesche pen gedurende de jaren 1831 tot en met 1858. In 1858 werden ingeklaard 3407 schepen (621,515 tonnen) onder Ned. vlag en 4966 (980,184 tonnen) ouder andere vlaggen. Uitgeklaard werden 2223 schepen (478,218 tonnen) onder Nederl. vlag en 2101 schepen (519,593 tonnen) onder andere vlaggen. In 1857 werden ingeklaard 3707 schepen (646,048 tonnen) onder Nederl. vlag en 4585 schepen (899,885 tonnen) onder andere vlaggen. Uitgeklaard 2538 schepen (507,412 tonnen) onder Nederl. vlag en 2113 schepen (508,545 tonnen) onder andere vlaggen. Door de kamer van koophandel te Rotterdam is geantwoord op het bekende vijftal vragen door den minister van koloniën gedaan. Dit antwoord is hoofdzakelijk van den volgenden inhoud. 1°. Zal de ordonnantie van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van den 31slcn Mei 1858 worden gehandhaafd, dan wel ingetrokken? De ka mer schroomt op deze vraag een stellig antwoord te geven. Zelfs op dit oogenblik is haar de inhoud dier ordonnantie nog op geene officiële wijze bekend geworden. Zij is geheel onkundig, welke voorbereidende maatrege len voor de surveillance en controle in de open te stellen havens zijn geno men. De kamer wenscht daarom zich tot de beantwoording der volgende, meer in details tredende vragente mogen bepalen. 2°. Zullen de twee op Sumatra en de eene op Borneo open te stellen ha vens zoowel voor den in- als voor den uitvoer geopend zijn Zoo de sur veillance en controle behoorlijk verzekerd zijn, acht de kamer dit nuttig; is zulks het geval niet, dan moet zij het als schadelijk beschouwen en stellig afraden. 3°. Zullen de 16 havens op Java enkel voor den uitvoer geopend zijn? De kamer heeft zich reeds méérmalen gunstig voor het verlof van uitvoer verklaard, doch thans meent zij, er de reserve te moeten bijvoegen, dat het noodzakelijk is, dat in alle havens, waar uitvoer wordt toegestaan, eene voldoende politie aanwezig zijen dal er behoorlijk gewaakt moet kunnen worden op de voldoening der uitgaande reglen. Het schijnt bijna overtollig er bij te voegen, dat het nutteloos en misschien schadelijk zou zijn havens open te stellen waar geene genoegzame hoeveelheid producten voor den uit voer aangebragt kunnen worden. 4°. Zullen enkele der bedoelde 16 havens levens voor den invoer worden opengesteld en, zoo ja, welke? Waar eene bevolking bestaal, waarvan men kan verwachten dat zij de voorwerpen van invoer zullen koopen, en waar een genoegzaam bekwaam en vertrouwd personeel aanwezig zijn zal acht de kamer de openstelling ook voor den invoer raadzaam; waar deze voorwaarden ontbreken, moet zij er bepaald legen adviseren. Geheel on doenlijk is het der kamer op het laatste deel dezer vraag te antwoorden, wanneer daarmede eene speciale opgave van sommige havens wordt bedoeld. Dit kan alleen bij eene volledige locale kennis geschieden die oneindig be ter bij het dep. van koloniën en bij het Indisch bestuur dan bij de kamers van koophandel te verwachten is. 5". Zal bet onder n°. 46 van het Indisch Staatsblad van 1841 opgeno men besluit van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië geheel worden ingetrokken, zoowel waar het thans werkt, als waar hel met 31 Mei aanst. in werking zon komen? De kamer acht het onraadzaam den handel te beperken, daar waar die reeds zoo lang geoorloofd is geweest, maar moet op nieuw met den meesten nadruk verklarendat overalwaar vreemde fabrikaten mogen worden ingevoerd, de Nederlandsche, met certificaten van oorsprong voorzienbelmoren te worden toegelaten lot de lagere inkomende reglen, overeenkomstig de thans werkende tarieven, in welke alleen bij de wet verandering kan gemaakt worden. Hieruit volgt, dat de kamer de in trekking van hel 2dP art. van het besluit van 1841, n°. 46, hoogst weu- schelijk en billijk acht. 's GRAYENIIAGE 3 Februarij. Men verneemt dat aanstaanden Maandag bij HH. KK. IIII. prins en prinses Fredcrik een groot bal zal plaats hebben. De soire'e, gisteren avond door den generaal Mansouroff, buitengewoon gezant van Rusland alhier, gegeven, was zeer luisterrijk. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van Z. K. H. den prins van Oranje en Z. D. H. den hertog van Saksen-Weimar. Daarop waren o. a. genoodigd de mi nisters, de leden van het corps diplomatique enz. Naar men verneemt, is thans bij den raad van state aanhangig een ontwerp van wet tot wijziging der wettelijke bepalingen betrekkelijk bet buiten 'slauds verteren van pensioenen en onderstanden ten laste van den slaat. Naar men verneemt zal in het laatst dezer of in het begin der vol-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1