Z. K. H. de prins van Oranje beeft eergisteren de leden van liet comité' van defensie in een bijzonder gehoor ontvangen. Gisteren middag heeft er bij IlII. KK. HH. prins en prinses Hendrik een groot diner plaats gehad, waaraan Z. K. H. de prins van Oranje heeft deelgenomen en waarbij vele leden van het comité van defensie tegenwoor dig waren. Bij vonnis der arr.-regtb. alhier is F. Boers vrijgesproken van de aan- klagt van hoon in jen gedrukt en verspreid geschrift jegens den predikant ten Oever c. s. Men verzekert, dat door mej. E. tegen den generaal G. eene civile actie wordt ingesteld ter zake van gelden, die deze volgens volmagt der eiseheres in zijne bewaring had en waarover hij het beheer voerde. Gisteren zou een dienstmeisje alhier zich in het huwelijk begeven. Het winkeltje was opgezet, en het huisje voor het echtpaar in gereedheid. Maar op het punt van naar het stadhuis te gaankomt er eene onaange name verhindering. Een poiilie-agent treedt binnen, en de bruid wordt ge vangen genomen. Zij had in hare laatste dienst eene menigte voorwerpen ontvreemd, niet om die met winst te verkoopen, maar alleen om haar win keltje en haar huishouden met ecnige hoop op goed gevolg te kunnen aan vangen. De bruiloft is afgezegd en wanneer het huwelijk nu voltrokken E KG El-A KM. LONDEN, 25 Januarij. Lord Palmerslon heeft legen 2 Februarij 40 leden zijner partij in het lagerhuis lol een gastmaal uilgenoodigd en medegedeeld, dat hij niet voor nemens is vooreerst de leiding der oppositie aan een ander over te dragen. Bij voortduring wordt er gesproken over de houding die Engeland zal aannemen, bij de spanning die er lusschen Frankrijk en Piemont aan de eene zijde en Oostenrijk aan de andere zijde bestaat. Naar men verneemt zou de regering die houding eerst na de bijeenkomst van het parlement kunnen bepalen, maar toch nu reeds te Parijs pogingen tot behoud van den vrede aanwenden. Ook zou zij zich tol Oostenrijk hebben gewend, ten einde de uilvoering van een plan aan te raden, dat reeds in 1848 door de Ooslcnrijksche regering aan lord Palnterston werd voorgesteld, namelijk om eene administrative scheiding te maken lusschen Lombardye en de overige deelen van hel rijk en op die wijze aan dien staat een zweem van zelfstan digheid te geven. Hel zal de vraag zijn welk antwoord Oostenrijk hierop zal gevenmaar men verzekert dat het denkbeeld van het houden van een Europecsch congres, tol herstelling der goede verstandhouding, eerst te Weencn verworpenthans aldaar veel bijval vindt. Voor rekening der Sardinische regering zijn alhier 9000 zakken sal peter aangekochtalsmede 250 vaten, die eerstdaags zullen aangevoerd worden. Uit Hongkong zijn berigten ontvangen van 15 December. Lord Elgin was de Yang-tse-Kiang nog verder opgevaren en de Chinezen verzekerden dat het Engelsche vaartuig, toen hel Moohoo voorbij voer, op de opstan delingen had gevuurd. Hel stoomschip Laplace, waarop baron Gros zich bevond, was nabij een der eilanden van Chusan aan den grond geraakt, maar door een Engelsch vaartuig, dc Inflexible, afgebragt en naar Shanghai gevoerd. Baron Gros was weder te Hongkong teruggekeerd. De heer Reed, commissaris der Vereenigde Stalenwas op het punt naar zijn vaderland terug te keeren. Canton was rustig. De gouverneur van Macao zou zich naar Siam begeven om in naam der Portugesche regering een verdrag te sluiten. In Southwark is een graanpakhuis met vervaarlijk gedruisch ingestort waardoor echter gcene ongelukken zijn te weeg gebragt. De heer Flower, werktuigkundige bij het koninklijke eollegie voor heelkunde, heeft van wilde vijgenboomenhout een keurig model van een menschelijk geraamte vervaardigd, bestemd voor den koning van Ava, die, 1 grondige kennis van het stelsel der beenderen wenschende te verkrijgen, zonder door die aan te vatten zijne caste te verliezen, de bestuurders der voormalige O. I. compagnie verzocht had die moeijelijkheid uit den weg te i ruimen. Uit New-York wordt gemeld dat de heer Townsend Harris, thans consul-generaal van de Vereenigde Staten in Japan, tot gezant aldaar is benoemd, om er bestendig verblijf te houden. Het getal aangekomen landverhuizers in 1858 bedroeg slechts 78,589 legen 183,773 in 1857. FKANKRIJK. PARIJS 25 Januarij. Volgens de Inclép. Beige zal het huwelijk van prins Napoleon reeds op Zondag aanst. te Turyn gesloten worden. Twee dagen later zullen de jonggehuwden Turijn verlaten, zich eenige oogenblikken te Genua ophou den en op 3 Februarij te Marseille aankomen, alwaar zij luisterrijk zullen ontvangen worden. Tegen het einde der volgende week kan men hunne komst hier te gemoet zien. De graaf de Nieuwerkerke, directeur der keiz. musea, is Zondag 11. aan een groot gevaar ontkomen. Hij was in eene tilbury gezetenwaarvan bij het paard zelf mende en een toeval deed het dier schrikken en op hol gaan. Na eenigen tijd voortgehold te hebbenwerd het paard in zijnen vaart gestuil door een handkar, maar door den schok werden de graaf en zijn bediende uit het rijtuig geworpen. Beiden waren echter slechts ligt gekwetst. De kapitein Lafer de Lamolle is te Marseille aangekomen. Hij is over brenger van het verdrag tusschen Frankrijk en China gesloten. Te Bernay zijn 2000 oude documenten ontdekt, die op de stad, hare oude abdij en eenige naburige gemeenten betrekking hebben. Onder die stukken is een giftbrief van bet prioraat van Saint-Michel de Bolbecopge maakt te Lillebonne op Pinkster-Maandag 1061in tegenwoordigheid van Willem den Veroveraar en met diens zegel voorzien. Een herder in Andaluzië heeft eene guitarre vervaardigd, die de alge- meene bewondering opwekt en bestemd is tot een geschenk voor onze keizerin. Dit instrument is een waar meesterstuk het telt meer dan 10,000 microscopische deeltjes, die insnijdingen, teekeuingen, sieraden in bas-relief, enz. vormen. Hetgeen dit werktuig te merkwaardiger maakt, is dat de herder bij de vervaardiging zich alleen bediend heeft van een pot lood een passer en een mes. ITALIË. Dat het berigt omtrent het overlijden van den koning van Napels on gegrond was, is thans zeker. De koning is reeds zoo verre hersteld, dat hij, in plaats van naar Napels terug te keeren, naar Brindisi zal gaan, gelijk vroeger zijn plan was. De staatkundige gevangenenwier straf dezer dagen in verbanning is veranderd, zijn reeds op reis naar Cadix. Zelfs zij, die tegen deze veran dering hadden geprotesteerd, zoo als Poerio en anderen, zijn derwaarts moeten vertrekken. Alleen zij wier overbrenging wegens ziekte onmoge lijk was, zijn achtergebleven. Te Napels liep het gerucht, dat een legerkamp aan de Romeinschc grenzen gevormd zou worden. Verscheidene regimenten hebben althans reeds bevel ontvangenom zich tot oprukken gereed te houden. Te Milaan moeten weder een groot aantal personen in hechtenis zijn genomen, waardóór natuurlijk de gisting onder de inwoners niet vermindert. Ook was er eene menigte dolken gevonden. Al de vreemde dagbladen zijn aldaar aan de post in beslag genomen. Gelijk men weet bestaal in den Kerkelijken Slaat het asylregt van kerken en kloosters, waardoor personen, die vervolgd worden, in die ge bouwen eene schuilplaats vinden. In den laatsten tijd is op dal regt inbreuk gemaakt door Fransehe soldaten, die meermalen eenen roover uit de gewijde schuilplaats hebben gesleurd, alsmede door andere buitenlanders, die, van hunne beurs beroofd zijnde, den gaauwdief in eene kerk hebben vervolgd. Naar aanleiding daarvan- is thans door de Pauselijke regering eene aan schrijving aan de bisschoppen uitgevaardigd, strekkende om het asylregt te handhaven en te regelen. Daarin wordt o. a. gezegd dat een dief, die de wijk in een klooster of in eene kerk genomen heeft, het regt op de schuil plaats verliest, indien hij intusschen het klooster of de kerk besteelt. PASCISSEK. BERLIJN, 25 Januarij. De prins-regent heeft groole gouden medaillester waarde van 100 ducalen, laten stempelen, om te worden vereerd aan personen, die zich op het gebied van handel en nijverheid verdienstelijk hebben gemaakt. Daar van zijn reeds twee aan de uitgevers Mendelssohn te Leipzig, en een aan den commereie-raad Meyer, deelgenoot der firma M. A. Meyer Zonen, onder geleide van een zeer vleijenden brief des prinsen, toegezonden. Men verneemt uit Rome, dal prins Albert, de zoon door den Paus is ontvangen. De prins heeft bij die gelegenheid vele personen van het gevolg des konings aan den Paus voorgesteld, 's Konings toestand is niet ongunstig. Dezer dagen is alhier de school voor de telegrafie geopend. Er ont vangen reeds 50 jonge lieden onderrigt in het vak zeif en de daarmede ver wante vakken van wetenschap. Deze inrigling strekt niet slechts om jon gelingen op te leiden lol telegrafistenmaar levens om degenendie reeds als zoodanig werkzaam zijn, de gelegenheid te openen om zich verder te bekwamen. De mis te Leipzig is afgeloopenen over 'l algemeen met eenen niet ongunstigen uilslag. Zoo als reeds gemeld is, zijn de lakens, vooral goede qualiteilen, tamelijk wel opgeruimd; 50,090 stukken werden aangevoerd, zal worden, is nog niet bepaald. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. e;el«i e. I BRUSSEL, 26 Januarij. In de kamer der afgevaardigden werden dezer dagen uitvoerige beraad slagingen gehouden over het vraagstuk van het verpligt schoolonderwijs, dat door een adres van de bewoners van S'. Josse ten Noode was uitgelokt. Uit de gehouden stemming bleek het dat de kamer zich bijna eenparig tegeu zoodanig onderwijs verklaarde. De zaak van den luitenant de Brouwer zal op 7 Febr. voor den krijgs raad te Antwerpen dienen. De stad Antwerpen is in de laatste twee jaren door zware rampen getroffenzooals de brand in de groole rijstpellcrijde instorting van het entrepotde ontploffing van hel huis van Verpoorten en de brand van de beurs. Bij deze lijst kan er weder een bijgevoegd worden. Zondag avond is de groote oliefabriek, loebehoorende aan den heer Feichman, gouverneur der provincie, die gedreven werd onder de firma Coppol en C°.afgebrand. Deze brandgevoed door de in het gebouw aanwezige zelfstandigheden verkreeg eene groole uitgebreidheid. 90 ramen, waardoor de vlam zich vertoondegeleken even zoo vele vuurovensen toen ook de voorraad olie der in den grond aanwezige bakken in brand was geraakt,'was er natuurlijk aan geene blussching te denken. Alleen konden nog ecnige vaten olie, die op de plaats lagengeborgen worden. Met groote moeite is men er in ge slaagd de belendende gebouwen te behoudenen den kelder van het gebouw voor het vuur te beveiligen. Het gedeelte, waar de machines stonden, is mede gespaard gebleven. Naar men verneemt was het geheele gebouw, met al wat daarin voorhanden was, voor 300,000 fr. bij drie onderschei dene maatschappijen verzekerd. De gemeenteraad van Mechclen heeft thans bepaald dat de persoon voor wien in die stad een standbeeld zal opgerigt worden, Michiel Coxic zal zijn. Deze vermaarde schilder werd in het begin der 16dc eeuw te Mechelea geboren en overleed er den 15den Mei 1592, in den ouderdom van 83 jaren. De uitvoering van het standbeeld is aan den heer L. Royer, te Amsterdam, die te Mechelen geboren is, opgedragen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2