De heer Disraëli, kanselier der schatkist, heeft cene circulaire aan de, het tegenwoordige bewind toegedane leden van het huis der gemeenten gerigt, waarbij zij worden verzocht om den 3dcn Febr. op hunnen post te wezendewijl onverwijld zal worden overgegaan tot het behandelen van hoogst gewigtige zaken. Uit de hcrigten uit Bombay van 24 Dcc. blijkt dat het den opstande lingen van Oude, door hunne welberekende bewegingen en gewone list, is gelukt, den Ganges over Ie trekken en tot in Centraal-Indië door te drin gen. Men meldt verschillende schermutselingendie echter geen noemens- waardigen uitslag hebben opgeleverd. De zegedie door de opstandelingen te Hunchundpore zou zijn behaald, wordt bevestigd. De tegenwoordige operatiën geschieden in zamenwerking van Tanlia Topee met de hoofden van den opstand van Oude. Eerstgenoemde rokt op Oudepore aan. Onze troepen hebben te Gwalior 600 Indianen gevangen genomendie beschul digd worden ecne zamenzwering te hebben gesmeed. Een deel van Oude is rustig. Nena-Sahib zou, naar gemeld wordt, zijne onderwerping hebben aange boden onder voorwaarde dat hij en zijne familie vergiffenis mogten ontvangen. In Kenlish-towneene onzer voorsledenis een huis dat in aanbouw was ingestort, ten gevolge waarvan verscheidene werklieden gekwetst wer den waaronder sommige zeer gevaarlijk. De Times blijft aandringen op de versterking der zeemagt. Volgens dit blad moet de Engelsche zeemagt in sterkte gelijk zijn aan die van al de overige Europesche mogendheden te zamen genomen. Engeland zou in eenen oorlog kunnen gewikkeld wordenwaarin het geheel alleen stond en moet dus de noodige voorzorg nemen dat haar de heerschappij op zee niet kan betwist worden. FKAAHllIJK. PARIJS, 24 Januarij. De Moniteur maakt heden van het huwelijk van prins Napoleon melding en zegt dal de innige verslandhouding, die reeds lang tusschen den keizer en der. koning van Sardinië heeft bestaan alsmede de wederzijdsche belangen dezer rijkende beide vorsten er toe gebragt heeft om die banden door een familie-verbond naauwer toe te halen. Reeds langer dan een jaar was er over die verbindlenis onderhandeld, maar wegens den leeftijd van de jonge vorstin was de vaststelling van het huwelijk verschoven. De koning van Sardinië heeft zijne toeslemming gegeven en het huwelijk zal eerstdaags te Turyn gesloten worden. liet dagblad 1'Union had een bewering overgenomen van de Indép. Beige, namelijk dat de koning van Sardinië zijne toestemming slechts had gegeven op voorwaarde dat er een of- en defensief verbond tusschen Frankrijk en Sardinië zou worden gesloten en dat dit verdrag reeds was geleekend; hier omtrent verklaart de Moniteur dat een zoodanig beweren niet alleen onge grond, maar ook beleedigend is voor de waardigheid der beide vorsten. De keizer mag verlangen dat de verbindtenissen zijner familie in overeenstem ming zijn met de staatkunde van Frankrijk, maar zal daarvan nooit 'slands belangen doen afhangen. De lndép. Beige wil wel aannemen dal het verdrag gcene voorwaarde van het huwelijk is geweest, maar blijft toch aan het bestaan daarvan ge- looven. De keuze der bruidsgeschenken voor de aanstaande gemalin van prins Napoleon is aan prinses Mathilda opgedragen. Daaronder worden genoemd: een caehemiren shawl van 7000 fr. en een van 6000 fr.13 ellen volant van witte kant a 500 fr. de cl en een volant van zwarte kant van 200 fr. de el. Men zegt dat graaf Walewski reeds op 14 Jannarij een vertrouwelijk schrijven heeft gerigt aan de Europesche mogendhedenten einde hen met de strekking der Fransche staatkunde op dit oogenblik bekend te maken. Dit stuk zou in zeer vredelievende bewoordingen vervat zijn maar niet de minste zinspeling op de Italiaansche zaak bevatten. Prins Jeröme heeft voor 50,000 fr. ingeschreven in de geldleening voor hel Suez-kanaal, met verzoek om aan hel hoofd der beschermers dezer onder neming geplaatst te worden. De graaf de Chambord en de hertog de Mont- pensier hebben ook voor belangrijke sommen geteekend. De maatschappij doet pogingen om den grootvorst Conslanlijn en den aartshertog Maximiliaan over te halen mede als beschermers op te treden. Op het gebied der nijver heid ontmoeten zich dus personen van de meest uiteenloopende staalkundige rigting. Op den 19dcn had er in de werkplaats van den heer Mourier, kunst vuurwerker te Marseille, eene zware ontploffing plaats, liet ongeval, waar van de ware oorzaak nog niet bekend isgebeurde terwijl de werklieden bezig waren te ontbijten. Het dak vat) het gebouw werd weggeslagen en er ontstond oogenblikkelijk een brand, die binnen weinig tijds een groot gedeelte van het meubilair en de gereedschappen in vlam zette. Een werk man en twee vrouwen zijn daarbij zoo erg gewond, dat er voor den eersten bijna geene hoop meer bestaat, en de beide werksters in een min of meer gevaarlijken toestand verkeeren. Een kind isbij het instorten van het dak, onder de pannen en het houtwerk bedolvenen eerst na veel moeite is het gelukt het lijkje van dit jeugdig slagtoffer te voorschijn te halen. Een jonge werkgast, die terstond ijverig in de weer was om de noodige hulp te ver- leenen, zou ook bijna het leven er bij hebben ingeschoten, daar hij zich moedig midden in de vlammen waagdeom de ongelukkigen te redden die zich in het gebouw bevondenen tot wier behoud hij voorzeker zeer veel heeft toegebragt. ITALIË. Zondag 11.nadat de godsdienstoefening in de hoofdkerk te Turyn ge ëindigd was, heeft de generaal Niel aan den koning, in naam des keizers en in tegenwoordigheid van de groot-officieren van 's konings huisaanvrage gedaan om de hand van prinses Clotilde van Savoye voor prins Napoleon. Des avonds zou er eene luisterrijke voorstelling in den schouwburg plaats hebben, waarbij de geheele kon. familie zou tegenwoordig zijn. Het ver trek van den prins was op den 26slen bepaald. Deputatiën van de beide kamers hebben aan den koning het antwoord op de troonrede aangeboden. Naar men verzekert heeft de Sardinische regering de levering van 80,000 ellen laken voor het leger aan eenige fabrieken in het noorden van Frankrijk opgedragen, te leveren tegen 1 Maart. Ook spreekt men van het aangaan eener nieuwe leening, waarvan het bedrag echter zeer verschillend wordt opgegeven. De Fransche generaal Niel heeft, vergezeld van zijne aides-de-camp en van den generaal della Marmora de vestingen Casala en Alexandria, beide j in het departement van Marengo gelegen, in oogenschouw genomen. Het berigt van het overlijden van den koning van Napels wordt door j latere tijdingen gelogenstraft en moet dus op eene dwaling berusten. PBCISSES. BERLIJN, 24 Januarij. De kamer der afgevaardigden heeft, na ecne schitterende rede van den heer Simson, het antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aan genomen. De voormalige regterzijde heeft dus daaraan mede hare goed keuring geschonken. De minister van eeredienst, v. Belhman-Hollwegheeft het voorzitter schap van den Evangelischen kerkdag nedergelegdomdat hij dit onvereenig- baar vond met zijne tegenwoordige betrekking. De senaat (de uitvoerende magt) van de stad Hamburg heeft aan de wetgevende vergadering een voorstel ingediend tot het brengen van eenige verandering in de constitutie. Dit voorstel had den 20stca dezer in behan deling moeten komen, maar is uitgesteld. Een aantal achtbare burgers trachten nu eene bijeenkomst lot stand te brengen om over de maatregelen te sprekendie genomen zouden kunnen worden om eene geheele herziening der constitutie te verkrijgen. O0STE3ÏRI.JK. WEENEN, 21 Januarij. De regering is voornemens het legercorps in Gallicië mobiel te verkla ren, als een antwoord op de bijeentrekking van Russische troepen in de naburige Poolsche districten. Naar men uit Triest schrijft zal de aartshertog Maximiliaan zoo spoe dig mogelijk weder van daar naar Milaan temgkeeren. TURKTE. Naar men verneemt heeft de Porte vorst Milosch wel als hoofd van Servië erkend, maar in de erfelijke opvolging echter niet willen toestemmen. De vorst is reeds op Servisch grondgebied aangekomen en door de inwo ners met vreugde ontvangen. omtrent de begraafplaatsen. 4°. Adres van D. A. Schreden en C°. houdende verzoek om het gebruik van gemeentegrond. 5°. Adres van C. van den Berg om gemeentegrond. 6°. Adres van adhaesie aan het adres van den Gemeenteraad van Amster dam omtrent de belasting op het geslagt. 7». Adres tot het verleenen van crediet aan de handelaren in gedistilleerd. 8». Voorwaarden tol verpachting van de waag. 9°. Voorwaarden omtrent het onderhoud van het Delfische jaagpad. 10°. Voorwaarden wegens de leverantie van straatkeijen. 11°. Voorwaarden betreflende de levering van houtwaren. 12°. Voorstel naar aanleiding van het adres van bewoners der Donker- en PROMOTIE AAN DE U TRECIiTSCHE HOOOESCIIOOE. Den 21sle" Januarij de heer J. J. van Meerbeke, van Maastricht, in de regtenmet Theses. 23£stc Staats-lLotersj. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Trekking. N05. 4130, 8907 en 18476 ieder een prijs van ƒ1,000. STARS- B ERIC TE RT. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 27S1CI1 Januarij 1859, 's namiddags ten 14 ure. Onderwerpen 1°. Beëediging van het toegelaten lid van den Gemeenteraad den heer P. L. Tichler. 2°. Suppletoir kohier belasting op de honden1858. 3°. Adres van de Gemeente-commissie der Nederduilsch Hervormde gemeente Maarsmanstegenbetreffende het rijden met rijtuigen en wagens. 13°. Benoeming van een adsistent torenwachter. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN hebben ontvangen eene circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland van den 206ten dezer maand, Lit. A. N". 444/1 (2de afd.) Prov.- blad N°. 9, houdende kennisgeving, dat te Rotterdam eene vergiftiging heeft plaats gehad, ten gevolge van het gebruik van anijsmelk; zijnde het bij on derzoek gebleken dat eene belangrijke hoeveelheid anijszaad te Rotterdam van het buitenland is aangevoerd en in den handel gebragt, hetwelk bevon den is vermengd ie zijn met vruchtjes van cunium maculatum (dolle kervel), aan het gebruik van welk anijszaad die vergiftiging wordt toegeschreven. Zij achten zich verpligl de ingezetenen dezer gemeente met deze omstan digheid bekend te maken en tot omzigligheid bij het gebruik van anijszaad op te wekken, ten einde zoo veel mogelijk de nadeelcn te voorkomen, welke hel gebruik van dat zaad zoude kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 25 Januarij 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AMADEMIE-OTE5JWS.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3