Tc Mechelen had Woensdag morgen een treurig voorval plaats. Een gedeelte van het voormalige gasthuis aldaarde tweede verdiepingwerd gebruikt voor een schrijnwerkers-werkplaats. Men had dezer dagen de pannen van het dak genomen en die op den zolder gestapeld, maar door de zwaarte is het geheeie gebouw ingestort. Een der werklieden werd daardoor gedood en 4 zwaar gekwetst. EKCELiND. LONDEN, 20 Januari). De regering moet voornemens zijn binnen kort een aantal ambtenaren naar Japan te zenden, waaronder verscheidene jongeliedendie het Japansch zullen lecren en zich tot tolken vormen. Men verneemt thans dat de heer Gladstone te Corfu de afgevaardigden der Ionische eilanden bij zich heeft ontvangen en de dagbladen van Corfu declen het verslag van zijn onderhoud met hen mede. Allen hebben zij de herziening der verdragen van 1815 en de vereeniging met Griekenland geëisclit en geweigerd de ontworpen hervormingsplannen te onderzoekenalvorens de zaak beslist zal zijn. De voorstellen van den heer Bright, betrekkelijk de hervorming van het kiesstelsel, hebben eene groole verwarring onder de tory-partij te weeg gebragt, hetgeen blijkbaar is uil de verschillende wijzen, waarop die voor stellen door de dagbladen van die partij worden beoordeeld. De Morn. Post ziet in het stelsel van den heer Bright slechts de uitdrukking van de ver- standelooze volksbeweging der 3 laatste maanden, terwijl de Morn. Herald zegt dat zijn systema gematigd en der overweging waardig is. Er is bij onze cavalerie een nieuw schietgeweer ingevoerd. Dit ge weer kan in vollen galop geladen worden en ofsehoon de loop slechts 30 duimen lang is, draagt het 1050 ellen ver. De lading geschiedt zonder patroon of laadstok en er is geen gevaar van springen. Men berekent dat de uilwerking tienmaal sterker zal zijn dan die van de gewone geweren. Het hoofdbestuur der Engelsche postcrij heeft bekend gemaakt dat de voor Indië bestemde brievenmalen voortaan vier malen in elke maand van Londen over Southampton verzonden zullen worden. Onlangs werd door de Times, bij gelegenheid van het Kersfeest, door middel van eene inschrijving, eene aanzienlijke som voor de armen, die zonder huisvesting zijn, bijeengebragt. Dientengevolge is men bekend geworden met eene statistiekwaaruil het volgende blijkt. Gedurende de laatste jaren stierven te Londen door volslagen gebrek aan de noodzakelijkste levensbehoeften, 3292 menschen, aldus verdeeld: in 1848, 222, 1849, 235; 1850, 211; 1851, 292; 1852, 304; 1853, 358; 1854, 380; 1855, 400; 1856, 411; 1857, 416. In de afgeloopen week is de sterfte alhier zeer aanzienlijk geweest, namelijk 1429 personen. Onder de overledenen was eene wednwe van 101 jaren. Eene vrouw van 53 jaren stierf ten gevolge van het gebruik van opium. De Rechester Union verhaalt dat een persoononlangs wegens diefstal van juweelen gevangen genomeneen schrander middel heeft uitgedacht om zich van een stuk van groote waarde te ontdoen, waarvan het bezit hem hoogst nadeelig kon zijn. Voor dat hij naar de gevangenis werd ge bragt, verzocht hij verlof om zijne vrouw te omhelzen, en men vond dit verzoek in zijn geval zeer gepast. Bij het heengaan echter zag men dat de vrouw iets in den mond had en men noodzaakte haar die te openen. Men kwam toen tot de ontdekking, dat de dief zijne vrouw bij het geven van een kus te gelijker tijd eene kostbare diamant in den mond had gestopt. Gedurende het jaar 1857 zijn in de Vereenigde Statenen wel alleen op de westelijke rivierengezonken 47verbrand 19 en gesprongen 9 stoom- boolenwaarbij 259 personen het leven verloren. De waarde der goederen die bij die rampen verloren gingen, schat men op 1,924,000 dollars. FKAIVKRIJR. PARIJS 20 Januarij. Het vertrouwen op het behoud van den vrede heeft thans weder eene schok ondergaan. De Conslitutionneldie slechts weinige dagen geleden zich zoo vredelievend uitliet, heeft thans weder een legen Oostenrijk vijandig arlikcl medegedeeld, afkomstig van de hand van den heer Robert. Dit artikel heeft veel indruk gemaakt en men klimt, om er den oorsprong van te ontdekkenzelfs op tol de bureaux van het depart, van buitenl. zaken. Hel handelt op nieuw over de tusschenkomst van Oostenrijk in de Servische zaken, en geeft te kennen dat de Fransche regering niet voldaan is over de opheldering daaromtrent door de Oostcnrijksehe regering gegeven, en dat dus zoowel Frankrijk als de andere mogendheden, legen de uitlegging door Oostenrijk aan liet Parijsche traclaat gegeven, zouden protesteren. Daarenboven is er nog een gerucht in omloop daL de koning van Sardinië zijne toestemming tot het huwelijk van prins Napoleon met zijne dochter niet had willen geven dan onder voorwaarde dat er een of- en defensief verbond lusschen Frankrijk en Italië zoude worden gesloten met het oog op alle mogelijke gebeurtenissen in Italic. Hieraan zou hel zijn toe te schrijven dat de Moniteur van liet huwelijk nog geene melding heeft ge maakt, maar alleen het vertrek van prins Napoleon naar Turyn mededeelde. Bedoeld verbond zou reeds te Turyn gesloten en het berigt daarvan bij onze regering ontvangen zijn. De keizer en prins Jerómc hebben in het palais-royal de vertrekken in oogenschouw genomen, die door prins Napoleon en zijne gemalin zullen be trokken worden. Men verneemt dat de commissie, die geroepen is om in de zaak van de aanwerving van negers uitspraak te doen, besloten heeft om de werving op de westkust van Afrika toe te laten, maar die op de oostkust en op Madagascar te verbieden. De werving in Indie en China zou op eenen groolcn schaal mogen plaats hebben. Dientengevolge zou aan het huis Ma- lavois alhier vergund zijn om 10,000 Chinezen op Martinique en Guadeloupe in te voeren. Volgens berigtcn uit AlgeriC zijn de volksstammen, die onlangs aldaar in opstand zijn gekomen, door de Fransche wapenen genoodzaakt gewor den weder in onderwerping te komen. Volgens een schrijven uit Madrid, zou de regering bij de Cortes een wets-ontwerp hebben ingediend voor den aanleg van een spoorweg, die Madrid over Badajoz met Portugal zou verbinden. De staat zal eene sub sidie van 360,000 realen per kilometer aanbieden voor den aanleg van eene lijn, loopende van Alcazar de San Juan lot aan Badajoz. Uit Perzie zijn belangrijke herigten ontvangen. Feruck-Khan is na zijne terugkomst uit deze stad zoo ingenomen met hetgeen hij hier gezien heeftdat hij voornemens is de hervorming van het land te ondernemen en het op de baan der beschaving te leiden. De Shachdie daaromtrent weifc- 1 lend is, heeft echter reeds zijn leger op de Fransche wijze doen inrigten. ITALIË. Het verblijf van prins Napoleon te Turyn geeft aanleiding tot onder scheidene feesten. De prins is ook met den koning op de jagt geweest en heeft op het plein voor het paleis eene wapenschouwing gehouden over dc veteranen van het zoogenaamde groote leger, ten getale van omstreeks 1000. Bij die gelegenheid hoorde men de kreten van: Leve de koning! Leve de keizer! Leve het verbond! Leve Italië! Naar men zegt zouden de hooge kringen weinig met het huwelijk van prinses Clotildc zijn ingenomen. Door de Sardinische kamer van afgevaardigden is het antwoord op dc troonrede, zonder beraadslaging, met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. Men verneemt dat de hertog van Cliarlresjongste zoon van wijlen den hertog van Orleans, die cenigen tijd geleden bij de militaire akademie te Turyn werd ingeschrevendezer dagen een zoo schitterend examen heeft afgelegd dat hij met de kadetiendie reeds 3 jaren aan de akademie door- bragten, gelijk is gesteld en zijne bevordering tot den rang van officier bin nen weinige maanden zal volgen. Het kon. besluit, dat te Napels is afgekondigd, waarbij strenge maat regelen worden voorgeschreven ten opzigte van staalkundige woelingen, ten einde die in 't vervolg voor te komen, heeft aldaar eene niet geringe ont steltenis veroorzaakt. Dc openbare fondsen zijn terstond gedaald iets dat daar te lande ongewoon is. Wat betreft de beweegredenen, die den koning tot dc uitvaardiging var. genoemd besluit hebben geleid verneemt men dat hij van de Engelsche en Fransche regeringen het berigt had ontvangen dat er te Londen eene zamenzwering werd gesmeed om de bestaande orde van zaken in Napels omver te werpen. Op den dag van het huwelijk van den hertog van Calabrie zou er een opstand uitbreken, die eene landing op een bepaald punt des lands moest begunstigen. De koning zounaar men ver neemt, zeer erkentelijk zijn voor de dienst door Frankrijk en Engeland aan hem bewezen, en voornemens zijn aan den hertog de Serra Capriola vertegenwoordiger van Napels te Parijs tijdens de regering van Lodewijk Philips, den last op te dragen zijnen dank aan de genoemde regeringen over te brengen. Men wil hierin grond vinden voor de spoedige herstelling der diplomatieke betrekkingen. De considerans van het kon. besluit doet uitkomendat de voorgcschrc- vene maatregelen het gevolg zijn van de verandering van straf aan een aan tal staatkundige gevangenen verleend. Eene zeer zonderlinge regtvaardiging. Onder de veroordeeldendie onlangs gratie hebben verkregenvindt men ook vermeld Dardano en Leanzo. Eene zonderlinge vergissing, want beide personen zijn reeds sedert lang in de galeijen overleden. Volgens berigt uit Napels, is de koning die, zoo als vroeger is gemeld, ongesteld was gewordenreeds overleden. Zijn dood had natuurlijk in de hoofdstad eene groote ontsteltenis te weeg gebragt. Hij was slechts 48 jaren oud, en had de regering in November 1830 aanvaard. Zijn oudste zoon, de hertog van Calabrië, die hem moet opvolgen, is den 16 Jan. 1836 geborenen gelijk men weet den 14den Jan. bij procuratie gehuwd met prinses Maria van Beijercn. Te Milaan zijn dezer dagen omtrent 250 lieden gevat, naar Mantua gebragt en aldaar onder het toezigt van de politie gesteld. Het zijn nage noeg allen dieven, ontslagen tuchthuisboeven en ander gemeen volk, het welk altijd gereed slaat om onder het masker van vaderlandsliefde met rustverstoringen zijn voordeel te doen. Met de verwijdering van dat gespuis is aan de ingezetenen eene dienst gedaan. Overigens is het in de stad rustig. De Italiaansche parlij zal, wanneer het blijkt dat er van de zijde van Frankrijk geene ondersteuning te wachten is, niet ligt het volk tot eenen opstand aanzetten. pnnissEiv. BERLIJN, 20 Januarij. Dc minister van finantiën heeft de bcgrootingswetten voor het jaar 1859 bij de kamer van afgevaardigden ingediend. De inkomsten en uitgaven zijn daarbij geraamd op 131,670,000 rd.zijnde 5,469,000 rd. meer dan in 1858. Onder de inkomsten komt voor een bedrag van 1,500,000 rd. als overschot op de vroegere dienstenen de minister deed opmerkendat dit de eerste maal was dat de regering zulk een overschot op de begrooting kon brengen. Deze gunstige fir.antiële toestand had men echter niet aan de te genwoordige bewindslieden, maar aan hunne voorgangers te danken. Voor verhooging van bezoldigingen der ambtenaren is 1,830,000, en voor de uit breiding der marine 1,353,000 rd. aangevraagd. Voorts is ook een wets ontwerp ingediend, strekkende om de dotatie der kroon, welke lot dus verre 2,573,000 rd. bedroeg, met een half milliocn te verlioogen. Het berigt dat de Engelsche regering voornemens is de opheffing van den Stadc-tol door te zetten, heeft in Hanover veel opzien verwekt, vooral omdat men ook weet dat de regering van de Vereenigde Staten de koop vaardijschepen heeft uilgenoodigd dien tol, te beginnen met Junij aanst. niet meer te betalenzelfs al moest men tot krachtige maatregelen de toe- vlugt nemen. Laar dc redenen, die tot de heffing der tol aanleiding heb-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2