vordering van bijzondere en staalkundige bedoelingen gaande is. Zoo wordt 's lands kracht gebroken, 'slands inkomen bij millioenen verkwisthet gouvernement te schande gemaakt, het volk uitgeplunderd. Er moet eene omwenteling in het congres plaats grijpenof het zal tot eene omwenteling in onze staatsinstellingen komen. Hen verneemt dat de inwoners van Cuba zeer verontwaardigd zijn over het gezegde van den president Buchananbetreffende den aankoop van dat eiland. Het stedelijk bestuur van Havannah heeft een adres aan de koningin van Spanje gerigt, de verklaring inhoudende dat Cuba een deel van de Spaansche monarchie wil blijven en dat het aanbod der Vereenigde Statenom die kolonie te koopenals eene beleediging verworpen moet worden. FRAIÜKRUH. PARIJS18 Januarij. Door den Moniteur is onder de aandacht gebragt dal de formaliteiten bij hel viseren der reispassen vereenvoudigd zijn. Genoemd blad trekt daaruit de gevolgtrekking dat de Fransche regering op dit stuk thans meer vrijgevig heid aan den dag legt dan ooit in vroegere lijden het geval is geweest. Ook wordt door het regeringsblad medegedeelddat de koning van Na pels ter kennis des keizers heeft gebragt dat hij vermindering van straf heeft verleend aan 89 staalkundige veroordeelden, llunne straf is in altoos- durende ballingschap veroordeeld, en zij zullen op kosten van den staat naar de Vereenigde Staten worden overgevoerd. Eeue deputatie uit Italië, waaronder zich de heer Guerrazzi bevindt, is alhier aangekomen, om aan den keizer de wenschen hunner lastgevers kenbaar te maken. De inhoud dezer wenschen is niet twijfelachtig. j)e gemoederen worden hier meer en meer rustig, en de kansen voor het behoud van den vrede steeds grooter. Hen verzekert reeds dat de rede des keizers bij de opening van het wetgevend ligchaam geene oorlogzuchtige strekking zal hebben. De keizer moet ook bij herhaling verklaard hebben dat men aan zijne woorden, tot den heer von llubner gesproken, eene verkeerde uillegging heeft gegevenen dezer dagen moet een secretaris van onze legatie te Londen, die op het punt stond om naar zijn post terug te keerenbij het afscheid nemen van den keizer dezelfde verklaring heb ben ontvangen. Ten gevolge van het sluiten van het verdrag met China, zullen de bisdommen daar te lande eene reorganisatie ondergaan. Er zullen ook onderscheidene nieuwe bisdommen ingesteld worden. De admiraal Rigault de Gcnouilly heeft een aantal zee-officieren, die zwaar aan de buikloop hebben geleden herwaarts gezonden. Uit eene opgave, in den Times voorkomende, blijkt hoezeer de Fran sche zeemagt in weinige jaren is toegenomen. Het getal der stoomschepen dat in 1852 114 bedroeg, is thans 230 en het getal linieschepen met sloom- vermogen is in dat tijdvak van 2 tot 32 geklommen. Op dit oogenblik zijn er nog 8 linieschepen en 25 fregatten in aanbouw. In de Presse leest men het volgende handelsberigtDe afgeloopen week was nagenoeg var. geene beteekenis voor onze fabrieken. De ontroe ring, veroorzaakt door de hevige crisis der openbare fondsen en door de mogelijke gebeurtenissen in de toekomst, heeft den lijd van rust en stilte, welke gewoonlijk op den nieuwjaarsdag volgt, verlengd. De commissio nairs hebben vele orders nog niet opgegeven; zij willen de gebeurtenissen afwachten alvorens nieuwe aankoopen aan te vangen. De berigten van de fabrieken luiden steeds gunstig. De verkoop der geweven goederen, zonder zeer levendig te zijn, is voldoende; de fabrikanten, die weinig voorraad in magazijn hebben en verwachten dat de prijzen van de grondstoffen, als katoen, linnen, zijde en wol, zullen stijgen, bctoonen zich geneigd hunne vorderingen te verhoogen. Te Besoucenabij Nimesis eene vrouwmoeder eens huisgezins die des avonds hare woning had verlaten om brood te koopenop eene gruwelijke wijze vermoord. Des morgens vond men haar lijk op het veld liggen. Onmiddellijk werd het dorp door militairen afgezet en men is op die wijze op het spoor der daderseen paar jongeliedengekomen. Een voortgezet onderzoek zal over deze zaak meerder licht verspreiden. Onlangs kocht een Israëliet te Ilatlstatt in den Elzas, de heer Hirscli, grondbezitter en lid van den gemeenteraad, een huis daar ter plaatse, welks voorgevel met een klein standbeeld van O. L. Yrouw prijkte; hij verplaatste dat beeld naar eene nis aan cenen zijmuur van zijn huis en aan den kant van den grooten weg staande. Deswege werd hij aangeklaagd van beleediging der katholieke godsdienst, door de correctionele regtbank te Colmar schuldig verklaard en lot 10 dagen gevangenisstraf benevens eene geldboete van 100 fr. veroordeeld. Ilij is thans in appèl door het geregts- hof te Colmar vrijgesproken en van alle regtsvervolging ontslagen, dewijl hel niet was gebleken dat de aangeklaagde het beeld met eene kwade be doeling had verplaatst, ten einde het godsdienstig gevoel van de katholieke ingezetenen der gemeente te kwetsen. Naar men verneemt heeft de keizer van Harokko eene commissie ge zonden naar het Hiffgebergtcten einde de Spaansche onderdanenvroe ger door de bewoners dier streek gevangen genomen, op vrije voelen te doen stellen. Volgens berigt uil Algerië werd op den lstcn dezer maand een detache ment van het 70stc reg. door een sneeuwstorm overvallen. Ruim 20 man, die te vermoeid waren om den marsch voort te zettenbevroren. De overige konden nog eene pachthoeve bereiken, en werden daar dadelijk verpleegd. Toen het detachement te Constantine was aangekomen, werden 00 man in het hospitaal gebragt; hunne handen en voelen zijn bevroren, maar men hoopt dat geen hunner het leven zai verliezen. ITALIË. Hoewel men in den toestand van Italië over't algemeen eene geringe verbetering opgemerkt, blijven de gemoederen toch steeds in gisting. Het antwoord op de troonrede, door de Sardinische kamer van afgevaardigden ontworpenzal daartoe weder bijdragen. De steller van dit antwoord is de heer Corretlioud-secretaris generaal der regering in Lombardye in 1848. Zijne keuze kan veelbeteekenend genoemd worden. Omtrent den tegen- woordigen toestand van Italië wordt in genoemd stuk het volgende gbzegd «Thans, sire! zal uwe invloedrijke stem, die dierbaar is aan alle be schaafde natiën en voor den jammerkreet van Italië zich in grootmoedig medelijden heeft doen hoorenzekerlijk de herinnering aan de pleglige be loften verlevendigen, welke tot dus verre onvervuld gebleven zijn; maar uwe stem zal tevens het onberedeneerde ongeduld tot bedaren brengen en bij de volken het geloof in de onweerstaanbare kracht der beschaving en der openbare opinie versterken. Indien deze troostrijke gedachten, indien dit beroep op de rede, gevaren of bedreigingen boven uw geheiligd hoofd mog- ten brengen, dan zal de natie, welke u hoogschat als haren vorst, welke u erkent als den magtigen bemiddelaar van de zaak der vrijheid voor de Europesche raadsvergadering, welke weet, dat in u en door u eindelijk het sedert zooveel eeuwen verloren geheim der Italiaansche eendragt ontdekt is, dan zal de natie als e'e'n man zich om u scharen en toonen dat zij op nieuw de kunst heeft geleerdom de gehoorzaamheid van den soldaat met de vrij heid des burgers te vereenigen." Als een staaltje van de opgewondenheid in Sardinië kan dienen dat men in een der te Nice verschijnende bladen een artikel leest, waarin de vol gende woorden voorkomen: «Ziedaar nu de oorlog zoo goed als besloten. Wij zullen aan de zijde slaan van de roode hoeken tegenover de witte kleederen-, de zaak is bijna zeker." De hertogin van Parma heeft het aanbod van Oostenrijkom troepen in hare staten te legeren, van de hand gewezen. Zij zegt geene vreemde lingen te verlangen en voor de goede orde te kunnen instaan. Hare popu lariteit neemt uit dien hoofde zeer toe. Door het bestuur van den Lombardisch-Venetiaanschen spoorweg zijn 103 beambten bij dien weg, op last der regering, ontslagen en door perso nen vervangen, mede door de regering aangewezen. De spoorwegen worden bijna uitsluitend tot het vervoer van oorlogsmaterieel gebezigd en het goederenvervoer kan geen plaats hebben. 90,000 man zijn in Lombardye en Venetië aanwezig en de kern van het leger is tusschen Pavia en Cremona bijeengetrokken. De verdere toezending van troepen is, ten gevolge van een gunstig schrijven van generaal Giulay, gestaakt. Be hoogeschool te Padua is nu even als die te Pavia gesloten. Hoewel het in staat van beleg stellen van Napels zich niet bevestigt, is er toch een koninklijk besluit afgekondigd, houdende gestrenge voor schriften, die bij het ontstaan van oproerige bewegingen in acht moeten genomen worden. PÏ5ÏIIÜ SEN, BERLIJN, 18 Januarij. Naar men uit Rome meldt zullen verscheidene personen, tot het ge volg des konings behoorende, herwaarts terugkceren. Ten opzigte van den toestand des konings wordt niets naders medegedeeld. Graaf von Hatzfeld, onze gezant bij het Franselie hof, is ten gevolge eener long-ontsteking alhier overleden. ©I15SÏE1ÏEMR. WEENEN, 17 Januarij. Onze regering heeft aan de onderscheidene mogendhedendie de overeen komst te Parijs hebben onderteekend, inlichting gegeven omtrent hare staat kundige handelingen in de zaken van Servië. De regering heeft daarin ver klaard dat zij niet tusschen beide zou zijn getreden, zonder zich vooraf met de overige mogendheden te hebben verslaan. Deze openingen zijn zoowel te Parijs als te Londen gunstig opgenomen. Naar men zegt is de regering het met hel huis Rothschild eens gewor den omtrent het sluiten eener leening ten bedrage van 50 millioen fl. De regering zou de helft van het bedrag aan de nationale bank verstrekken tot het afdoen eener jegens die instelling aangegane schuld. De kroonprinses van Napels is alhier aangekomen. Zij zal op hare reize naar Triëst door de keizerin begeleid worden en in die plaats dooi den aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin worden opgewacht. Wegens eene plotseling opgekomen ongesteldheid van den koning van Napels, waar van hier berigt is ontvangen, is het vertrek der kroonprinses uitgesteld. 'ffüStlH ÏE, Te Konstantinopel is een nieuwe schouwburg ingewijd, welk gebouw 4 millioen gulden heeft gekost. Die schouwburgalleen lot bijzonder ge bruik van den Sultan bestemd, heeft slechts vier loges voor de genoodigden van Z. 11. en eene belralicde galerij voor de Sultanes en de vrouwen van het keizerlijk paleis. De eerste voorstelling bestond uit de opera Ebrio, uitge voerd door het Italiaansche gezelschap van Pera. Er zullen thans onderscheidene maatregelen worden genomen tol ver betering van het openbaar onderwijs. Daaronder behoort de oprigting van volksscholen, die uitsluitend voor het onderwijs van meisjes bestemd zijn. Er zullen in ieder van de 13 wijken der hoofdstad 6 zulke scholen opgerigt worden. Het onderrigt zal er zich niet tot het opzeggen van den koran bepalen, maar eene opklimmende reeks van nuttige kundigheden bevatten; ook zal er onderrigt in vrouwelijke handwerken worden gegeven. Hen be schouwt dit als de eersle slap tol emancipatie der Mohammcdaansche vrouwenwelke het begin van ccnc hervorming der Mohammedaansche bur germaatschappij zal zijn. In 1860 zal te Konstantinopel eene algemecne tentoonstelling worden gehouden, liet ontwerp daartoe is bereids door het Brilsche gezantschap goedgekeurd en zal aan de andere gezantschappen worden ingezonden. Ilecds heeft eene maatschappij zich aangeboden, op hare eigene koslcn een paleis voor de tentoonstelling te laten bouwen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3