LEYDSCHE CO Uil A NT. IS 59. YRUDAG 21 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdug uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BüVNENLANDSCHE RfiKIftTEN. i LEYDEN, 20 Januarij. De geboortedag van H. M. de koningin-moeder werd gisteren door het j uitsteken van vlaggen van de openbare en bijzondere gebouwen herdacht. Wij vestigen met een enkel woord de aandacht der ingezetenen op eene j| hier achter voorkomende advertentie, waarin hh. regenten van het evang. Luih. wees- en oudeliedenhuis aankondigen dat zij voornemens zijn op Maandag aanst. eene collecte te doen tot instandhouding van het aan hunne zorg toevertrouwde gesticht. Niemand zal, gelooven wij, ook nu aarzelen om door eene bijdrage de bestuurders van eene zoo nuttige instelling in de vervulling van hunne laak, die door de omstandigheden des lijds meer en meer moeijelijk wordt, te ondersteunen. Moge de uilkomst bewijzen dat zij daarbij niet te vergeefs op de algemcene medewerking hebben vertrouwd, en in menig bcweldadigd hart een dankbare traan doen oprijzen. In de vcreenigde vergadering van dijkgraaf, hoogheemraden en hoofd ingelanden van Rijnland, op 18 dezer gehouden, zijn voornamelijk de drie volgende onderwerpen behandeld 1°. Het voorstel van den heer mr. 1'. L. F. Blusse' om ingelanden lot bij woning der zittingen van dc vereenigde vergadering toe te laten. De ver gadering heeft met 13 tegen 9 stemmen, aannemende dc redactie van den heer Gevers van Endegeesl, beslist. »dat, behalve deroor allen openbare zitting, bij art. 72 van het Reglement van Rijnland voorgeschrevenook alle andere zittingen openbaar zullen zijn voor de ingelanden in persoon, mits zij inko mende hunne namen teekenen met aanwijzing der gemeente, waarin hunne bezittingen zijn gelegen en hel vroeger aangenomen Reglement van Orde dienovereenkomstig te wijzigen. 2°. Verzoek van mr. J. P. Amersfoordt en P. Boer, om de sluizen te Halfweg niet alleen tot walerloozingmaar tevens lot doorvaart voor het publiek te doen strekken. Het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om op dat verzoek afwijzend te beschikken, op grond der overgroote kosten, welke, zonder daaraan verbonden evenredige voordeden, voor de inrigting dier sluizen tot openbare doorvaart zouden worden vereischl:" is, nadat een tegenvoorstel van den heer Pol gecnc ondersteuning vond, met acclamatie aangenomen. 3°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden lot verdeeliug van hel hoog heemraadschap in 5 deelen of districtenen aanstelling in elk deel van een opzigter, als: één te Halfweg mei eene bezoldiging van 1500.en vrije woning, één te Spaarndam met bezoldiging van ƒ1500.— en vrije woning, één te Katwijk met bezoldiging van ƒ1100.en vrije woning, één te Ley- den met bezoldiging van 1100.zonder vrije woning, en één te Gouda niet bezoldiging van 1100.— en vrije woning. Nadat de dijkgraaf dit voorstel in discussie had gebragt, en deze aangevangen was, heeft de heer S. de Clercq als motie van orde voorgesteld de behandeling van dit voorstel te verdagendaar de hoofdingelanden niet tijdig genoeg met den inhoud van het voorstel bekend waren gemaakt, om over een zoo gewiglig en om vattend onderwerp, als de voorgestelde nieuwe organisatie van het waler- staalsbeheermet kennis van zaken te beslissen. Deze motie van orde, eenigzins bestreden wordendeis door den heer Blussé nader aangedrongen. Daarin isop voorstel van den heer de Clercqmet overgroote meerderheid besloten: 1°. de behandeling van het voorstel te verdagen, 2°. het voorstel met de daarbij behoorende toelichting te doen drukken en aan dc leden te doen toekomenen 3°. eene commissie te benoemen om de vergadering om trent dit voorstel te dienen van rapport en advies. Tot leden dier commis sie zijn daarop door de vergadering benoemd bij de lste vrije stemming de heer S. de Clercq, en bij de 2dc vrije stemming dc lib. mr. P. L. F. Blussé en J. P. Viruly. 4°. Benoeming van een lid der ünantiële commissie ter vervanging van den heer G. Spoors Eland, overleden. Verkozen dc heer A. van Lennep. 5°. Voorstel van den heer A. van Lennep om de notulen der vcreenigde vergadering steeds te doen drukken. Dit ontwerp is na eenigc discussie, op voorstel van den dijkgraaf, bij acclamatie in handen van dijkgraaf en hoogheemraden gesteld om te dienen van rapport en advies. G". Voorstel van den heer A. van der Dreggen om in het 12j0 district de gemeente Boskoop tot een onderdislrict te maken. Bij acclamatie is be sloten daartoe de noodige stappen bij gedep. staten te doen. De commissie van opperloezigt en beheer over de alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart heeft haar jaarlijksch verslag wederom in druk doen verschijnenen uit dit verslag blijkt dat de toestand der inrigting over het algemeen gunstig te noemen is. Het deed ons genoegen te zien dat er thans reeds subcommissiën gevestigd zijn te Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, Enkhuizen, Gouda, 's GravenhageHarlingen, Hoorn, Sneek Utrecht, Zulphen en Zwolle, en dat men nog in onderscheidene andere plaatsen van ons vaderland voor het vormen van zoodanige commissiën werkzaam is. Verder deelt ons het verslag mede dat de commissie om de grootcre uitgebreidheid der administrative bemoeijingen en de bestendige briefwisselingmet de subcommissiën te houdenmet twee leden is vermeer derd; dat voor jongelingen, die van elders worden toegezonden, en voor wie, tegen eene vergoeding van ƒ15 'smaands, kost en huisvesting aan de inrigting zelve verlangd wordt, in het gebouw een doelmatig vertrek is af geschoten; dat de woning van den kommandant der kanonneerboot thans in de onmiddellijke nabijheid der kweekschool gevestigd is; dat gedurende het 3 jarig bestaan der kweekschool bij de marine zijn aangenomen 145 jon gelingen: als 92 scheepsjongens, 30 liglmatroozen18 bootsmansleerlingen, 4 stuurmansleerlingen en 1 scheepsschoolmcesler; voorts andere bijzonder heden meer, voor welke wij naar het verslag zelf verwijzen. Ons was het met deze regelen voornamelijk te doen om de aandacht van het publiek bij hernieuwing op de zoo nuttige kweekschool te vestigen. Dit eene zij nog gemeld dal de tegenwoordige minister van marine gemeend heeft niet langer te mogen vergunnendat ook knapen van 12 jaren worden toegelaten slechts aan jongelieden van den leeftijd tusschen 13 en 18 jaren wordt toe gang tot de inrigting verleend. Bij besluit van den staatsraad, commissaris des konings in deze pro vincie, zijn bepaald de dagen, waarop de loling voor de nationale militie voor dit jaar in de hoofdplaatsen der onderscheidene militie-kantons zal plaats hebben. Voor Leyden zijn die dagen bepaald op Woensdag en Don derdag 23 en 24 February; voor 's Gravenhage op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 23, 24 en 25 February; voor Delft op Dingsdag, 1 Maart; voor Rotterdam op Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zattirdag, 2,3,4 en 5 Maart; voor Schiedam op Woensdag, 2 Maart; voor Dordrecht op Donderdag, 24 February. De opening van de zittingen der militieraden voor genoemde liglingen wordt bepaald als volgt: de eerste zitting op Maan dag7 Febr.de tweede op Maandag, 21 Maart: de derde, «n Maandag. 11 April; de vierde op Dingsdag, 2G April. Op Donderdag 17 Febr. zal in de onderscheidene garnizoensplaatsen der cavalerie de levering aanbesteed worden van 250 remontpaardenals te Leyden 40, te Haarlem 30, te Arnhem 30, te Zulphen 35, te 'sHage 35, te Deventer 20 en te Utrecht 60. Door de Neder!, handelmaatschappij zal onder meer andere voor werpen aanbesteed worden dc levering van 3500 dekens. 11e insehrijvings- billellen moeten op Dingsdag 8 February aanst.des middags ten 12 ure ingeleverd zijn aan het lokaal der maatschappij te Amsterdam. Men verneemtdat de algemeene kon. landbouw-vereeniging twee vereeringen, ter waarde de eene van ƒ300 de andere van ƒ200, heeft uit geloofd aan de eigenaars of landbouwers die op hun eigen of gchuurden grond in Nederland minstens 10 bunders hebben drooggelegd, met gebak ken buizen; bij de bewerking op de meest doelmatige wijze hebben gevolgd de regelendoor dc wetenschap aangegeven en van de bewerking en de verkregen uitkomsten het volledigst verslag zullen hebben ingediend. Die vcrecringcn bestaan in geld of in cenig voorwerp, naar de keuze der be kroonden. De verslagen moeten in het Nedcrduitsch geschreven zijn en vrachtvrij worden ingezonden vóór of op 31 December 1859 aan den secre taris der vereeniging Wolterbeekte 's Gravenhage. De uitspraak geschiedt vóór het einde van het volgende jaar, en wordt aan al de mededingers schriftelijk medegedeeld. De boekhandelaar Fred. Muller te Amsterdam heeft hel eerste deel (godgeleerdheid en wijsbegeerte) van den catalogus der boeken van ds. J. J. van Voorst verspreid. Dit gedeelte zal op 14 Maart aanst. en volgende dagen verkocht en later opgevolgd worden door deel II (geschiedenis en oudheidkunde), deel III (letterkunde en kunsten en wetenschappen) en deel IV, (handschriften en atilographen). Het vijfde deel (historische platen en portretten) is reeds in November jl. aan de markt gebragt. De ver maardheid, welke de boekerij des lieeren van Voorst zich hier te lande heeft verworven, wordt in hel nu verschenen deel slechts gedeeltelijk ge- reglvaardigd; waarschijnlijk echter zal het vierde deel volkomene bevredi ging schenken aan dezulken, die zich bij hel lezen van dit eerste deel cenigermale te leur gesteld moglen vinden. De heer van Voorst heeft noodig geoordeeld, in eer, voorwoord, de ver antwoordelijkheid nopens dezen catalogus van zich af te schuiven. Dit is eene ongekunstelde en waarschijnlijk onbedoelde hulde aan den auctionaris. 41gK. en L.-bodc.) Ook door de kamer van koophandel te Rotterdam is een adres aan den minister van koloniën gezonden, het verzoek inhoudende, dat de ordonnantie tot openstelling der havens in Ncderlandscli-Indië voor den invoer, ten minste van katoenen cn wollen stoffen, voorloopig builen effect worde

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1