Het vierde middel betreft de erkenning van Leydens eigendom door den slaat. Die erkenning is een feit, dat feit is niet bewezen, en kon niet be wezen worden. De erkenning beeft men geput uit octrooijen en bedijking, uit gewijsden, uit $e door Leyden betaalde verponding en grondbelasting, en eindelijk uit de aanleekening in de kadastrale registers. Al die omstan digheden wil men thans aan een vernieuwd onderzoek van den raad opdra gen. Maar dat kan hier niet te pas komen, hoogstens kunnen er grieven uit voortvloeijendie bij appèl, maar niet bij cassatie, overweging kunnen vinden. Door bet verlcenen van octrooijen begaat de staat eene daad van oppergezag: de erkenning van eigendom blijft ongepraejudicieerd. Ook ge wijsden balen niets. De hooge raad, wanneer hij een vernieuwd onderzoek naar bet bewijs zou instellen, zou ter zijde stellen wat in fado is gecon- slatecrd, en alzoo zou bij bandelen in strijd met art. 105 R. O. Het be ginsel van bezit van eene onligcbamelijke zaak vaststaande, kan de hooge raad daarop niet terugkomen, ofschoon de verweerder zoodanig vernieuwd onderzoek niet zou vreezen. Ook uit de betaling van en den aanslag in de grondbelasting volgt geene erkening. Als vischwater en visehregt tot 1844 als twee afzonderlijke objecten zijn aangemerkt, hoe zal men uit die be taalde verponding dan eene erkenning van eigendom van vischwater afleiden? Ook uit de aanleekening in de registers volgt niets; hoe zou zij tegenover den slaat iets meer bewijzen dan tegenover bijzondere personen? Het vijfde middel heeft betrekking tot de schadevergoeding. Niettegen staande Leydens visehregt is erkend, is hier geene schadevergoeding toege wezen wegens de possessio via facti. Daarom zou art. 162 der Grondwet en de wet op de onteigening geschonden zijn. Maar deze bewering stuit af op deze overweging, dat de dagvaarding ter zake van visehregt geen eiscb tot schadevergoeding bevatte. Zij werd zelfs niet subordinaat gevorderd. Van onteigening is overigens hier geen sprake, de slaat was immers zelf eigenaar. Alleen kan hier quacstie zijn van belangen van derden wegens eventuele regie reglen op de percelen. Maar dezen hadden hunne regten dan moeten doen gelden. Te regt begreep dit de onteigeningswetdaar men toch niet kan nagaanwie in die percelen al geïnteresseerd kunnen zijn. Leyden had ter zake van depossessie voor haar visehregt schadeloosstelling moeten vragen. Zij is daartoe nog bij magie, en dan zal men den staat lot schadevergoeding bereid vinden. De commissaris des konings in de prosincie Zuidholland heeft dezer dagen de gemeentebesturen opmerkzaam gemaakt, op de sedert twee jaren alhier gevestigde kweekschool ter praktische opleiding van scheepsjongens en liglmatrozcn voor 's rijks zeedienst. Deze school toch heeft aanvankelijk zeer aan de verwachting beantwoord en schijnt, als middel om jongens van den behoeftigen stand, die, voor geen ambacht of bedrijf opgeleid zijnde, niet in staat zijn om eigen kost te verdienen, allezins de aandacht waar dig te zijn. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twaalf maanden van 1858waaruil blijktdat die bedra gen heeft 58,542,177.404zijnde ƒ2,015,522.48 meerder dan in genoemd tijdvak van 1857. De gemeente Rotterdam is voornemens eene leening uit te schrijven van ƒ2,000,000 tegen eene rente van 3j pCt. Er zullen obligatiën van ƒ1000, ƒ500 en ƒ100 worden uitgegeven. Voor de Rotterdamsche diergaarde is met het barkschip Krimpener- waard, kapt. Speenhof!, een zeer fraaije koningstijger te Brouwershaven aangebragt. Uit Woudrichem schrijft men het volgendeZondag den 9J™ dezer heeft alhier eene groote spanning onder de bevolking geheerseht. De reden daarvan was het volgende: Alhier woont een gewezen matroos, R. C., gehuwd met eene prot. vrouw. Deze mensehen hebben 9 jaren zamen in huiselijke rust en vrede geleefd, en werden met 3 kinderen gezegend, die allen, volgens voorafgemaakte overeenstemming, in de prot. kerk gedoopt zijn. Na eene ernstige ziekte van den vader, schijnt de pastoor dien man tot andere gedachten gebragt te hebben. Immers wil hij die drie kinderen nu met geweld lol zijne religie overbrengen. Dit heeft reeds de huiselijke rust verstoordalsmede de belangstelling der talrijke prot. ingezetenen gaande gemaakt. Op genoemden Zondag wilde de vader weder met geweld een 3 jarig kind naar zijn# kerk voeren, dat de moeder, schreijende trachtte te beletten en zóó drong dit ouderpaar tot in de r. k. kerk worstelende, door, waar men met de dienst nog niet begonnen was: niet te min werd de vrouw met geweld de kerk uitgeworpen en mishandelden waren er geene doeltreffende maatregelen door den burgemeester genomen, dan voorzeker had men van de zaamgesclioolde menigte het ergste kunnen vreezen. (II. C.) Uit Arnhem meldt men het volgende: In alle goud- en zilversmids winkels hier ter stede en elders zijn de verschillende handels-voorwerpen van zekeren fabrikant G.uit 's llertogenboschin beslag genomen en op gehaald als verdachtdat de daarop voorkomende rijks-stempel voor kleine inlandsche gouden werken van hel gehalte of 14 karaat valsch en na gemaakt zijn zoude. De eerste ontdekking dezer valschheid zoude aan het waarborg-kantoór te Schoonhoven hebben plaats gehad. Men ziet den uit slag van het onderzoek niet zonder belangstelling te gemoet, en de vraag wordt gedaan, of de kenmerken van valschheid niet, even als bij valsche muntspeciën, openlijk bekend dienden gemaakt te worden. Door ged. staten der provincie Friesland is eene geldleening uilgeschre vengroot 213,000 tegen 4j pCt. rente, ter bestrijding van eenige buiten gewone uitgaven voor het jaar 1859. Door gedep. stalen dier provincie is lot chef van de op te rigten afdeeling statistiek ter prov. griffie benoemd mr. E. Atlema, advocaat te Leeuwarden. Volgens eene statistieke opgave, voorkomende in het Tijdschrift voor staathuishoudkunde en statistiek XVII. 3de St., worden jaarlijks in ons j land verbruikt ongeveer 11,600,000 N. IS koffij23,230,000 N. ffi suiker cn 5,000,000 N. tabak. Indien de suiker en tabak op gelijke wijze als in Frankrijk werd belast, zou die belasting hier te lande 11 millioen gul den bedragen, maar dan zou ook natuurlijk het verbruik afnemen, 's GRAVENIIAGE 18 Januarij. Tot notarissen te Amsterdam zijn benoemd de heeren W. A. J. Elzevier Dom, cand.-notaris aldaar, en D. van Dijk, cand.-notaris te Hilversum. Door Z. M. zijn benoemd tot griffiers bij de navolgende kantongereg- ten: te Nijmegen mr. R. J. de Nere'e tot Babberich, thans in die betrek- I king te Doesborgh; te Doesborgh mr. S. J. T. H. ridder Nedermeijer van j Rosenthal, advocaat te 's Gravenhage, en te Wageningen mr. P. J. Everts, I advocaat te Arnhem. j Ter gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van Z. M. den ko- j ning, zal er, behalve andere feestelijkheden, eene stads-illuminalie in het Voorhout en op den Vijverberg worden ontstoken. HH. KK. I1II. prins en prinses Hendrik zijn heden uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. Bij den minister van flnanliën is ontvangen 10, door een onbekende, tot voldoening van bij vergissing te weinig betaald successieregt, ingezonden. Ook is nog bij den minister een bankbillet van ƒ25 ten behoeve van 's rijks schatkist ontvangen. Naar men verneemt zal aan de tweede kamer, bij de hervatting van hare werkzaamhedeneen wets-ontwerp worden aangebodenbetreffende de wijziging en aanvulling der wet van 12 Dee. 1857, nopens den verkoop van militaire kleedingstukken. Het comité' van defensie is gisteren en heden vergaderd geweest. De Amst. C. van heden beval het verhaal van een moorddie tus- schen ;s Uage en Voorburg zou hebben plaats gehad. Bij onderzoek is ge- J bleken dat dit verhaal slechts een verzinsel is. L BÜITMLANDSCÏÏË~B E RIGTEN BEhGIE. De heer van der Stichelenlid van de kamer van afgevaardigdenis tot minister van openbare werken benoemd. Het ministerie is dus weder voltallig. In de bierbrouwerij van den heer Lefcbvre te Taintegnies had dezer dagen een treurig vooral plaats. Een der knechts viel in eenen ketelwaarin de hop nog aanwezig was. Men weet niet hoe lang de ongelukkige in dien toestand heeft verkeerd, want hij was alleen in het gebouw; maar toen men hem te hulp kwamwas hij zoodanig gebrand dat men met de kleede ren hem ook het vel van hel ligchaam trok. Den volgenden nacht is hjj overleden. i:\r>ELA\», LONDEN, 16 Januarij. Van regeringswege is ihans bekend gemaakt dat de heer Bruce benoemd is tot gezant in China en de heer Alcock tot consul-generaal in Japan. Behalve van de versterking der kanaalvloot is er ook sprake dat, de regering eenige regimenten uit Indië zal doen terugkomen, ten einde de legermagt hier te lande te versterken. De berigten uit Calcutta van 8 Dec. melden dat de inlandsche vorst van Bantah zich aan de Engelschen overgegeven haddat de gewezen koning van Delhi naar de Kaap de Goede Hoop ingescheept was, om in een afgelegen oord van de Kaapkolonie het overige van zijn leven door te brengen, en dat de opperbevelhebber der Brilsche krijgsmagt, lord Clyde, in Februarij Indië verlaten en zijne nagenoeg voltooide taak aan den gene raal Hugh Rose overdragen zou. Voorts wordt gemeld dat verschillende oproerige provinciën zich onderworpen hebben en tot de orde zjjn terug- gekeerd, hetgeen men aan de aangeboden amnestie heeft te danken. Op 1 Dec. hebben de Engelsehc troepen Ismael-Khan, te Bisiva in Oude, ge slagen. Dit hoofd heeft zich drie dagen later met nog anderen overgege- ven. Ook 17 Dec. heeft sir Napier aan de opstandelingen onder Ferode- I! Khan een nederlaag toegebragt. Volgens den Times heeft de regering het verdrag met Hanover, waarbij j het de heffing der tol op de Eibe als wettig had erkendopgezegden zou deze slap gevolgd worden door eene bepaalde weigering om den lol in het vervolg te betalen. Eergisteren morgen heeft er alhier weder een zoo zware mist ge- j heerscht, dal de scheepvaart op de Teems geheel was gestremd. Op de straten zijn verscheidene ongelukken voorgevallen. De heer Roebuck heeft Donderdag op het stadhuis te Sheffield eene openbare rede willen houden over de hervorming van het kiesstelselmaar hij werd daarin verhinderd door een geweldig rumoer onder de toehoorders, die cischten dat hij naar een grooter lokaal zou gaan. Des avonds heeft de vergadering in eene andere zaal plaats gehad. Te Bradford zijn in 't geheel 18 mcnschcn overleden, ten gevolge van de onwillekeurige vergiftiging door rattenkruid in pepermunt. Er hadden 225 lieden in mindere of meerdere mate van genuttigd. Te Quebec in Canada is op 14 Nov. 11. misschien wel de oudste onder wijzer der wereld overleden, namelijk Pierre Descombes, in den ouderdom van 111 jaren en 10 maanden. Hij was op 19 Januarij 1746 te Bordeaux geboren. F RAN 14 li IJK. PARIJS, 16 Januarij. Volgens eene opgave, in den Moniteur voorkomende, hebben 'srijks ontvangsten over 1858 39,015,000 fr. meer bedragen dan in 1857. De edelmoedige aanbiedingen van de familie van den heer Avrouin gewezen ontvanger-generaal van Morbihanhebben de failliet-verklaring van dien heer niet kunnen verhinderen. Op de vordering van 6 schuldeischcrs I is het vonnis uitgesproken. De berigten uit Cochin-China loopen lol 14 Nov. Er waren toen 4 Spaansche transporten aangekomen, met versterking voor de cavalerie en

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2