leydsche «pa courant; 1859. N". C. V ^5 KW VRIJDAG 14 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 Januarij. In de zitting van den gemeenteraad van heden was aan de orde de stem ming over het regt verstand van art. 50 der gemeentewet, waarover in de vorige vergadering de gevoelens zoozeer uiteenloopend waren en de stemmen hadden gestaakt. Door den voorzitter werd in rondvraag gebragl of, wan neer men in het geval verkeerde bij art. 50 der gemeentewet voorzienmen dan bij vernieuwing discussion al of niet zou toelaten. Met 10 legen 9 stemmen werd die vraag bevestigend beantwoord. Ingevolge deze beslissing werden nu de beraadslagingen op nieuw geo pend omtrent hel punt waarover vroeger de stemmen hadden geslaakt, na melijk of de betrekking van 2dcn pracceptor aan het gymnasium al of niet zou worden vervuld. Even als vroeger waren vele leden van meening, in gevolge het advies van hh. curatoren, dat de vervulling noodzakelijk was, anderen daarentegen geloofden dal delessen, lol hiertoe door d'\ Pluygers ge geven, gemakkelijk door de overige docenten waargenomen konden worden. Dij stemming is echter, met 12 tegen 7 stemmen besloten de betrekking van 2de" praeceplor te vervullen. Voorts werd nog met algemeene stemmen het voorstel van hh. Curatoren aangenomenom dr. Pluygers uit te noodigen zoolang de vacature duurde zijne lessen te blijven waarnemen, en om de traclementen van de onlangs bevorderde docenten eerst te doen ingaan bij de oplreding van den nog te benoemen docent. In de vorige raadsvergadering is door den burgemeester medegedeelddat de minister van binnenl. zaken voorwaardelijk de vestiging van een kan toor van den rijks-telegraaf alhier heeft toegezegd. Wij meenen allen, die den grijzen hoogleeraar van Hengel hoogschat ten en in bet bijzonder zijne talrijke vrienden en leerlingen opmerkzaam te moeten maken op een portret van den beroemden man, dat heden bij de boekhandelaars Schreuder en van Baak alhier hel licht ziel. Het portret, dat uitmuntend van gelijkenis kan genoemd worden, is op eene hoogslver- dienstclijke wijze getcekend en op steen gebragt door den heer W. C. Chimacr van Oudendorp en doet de steendrukkerij van den heer Trap alhier alle eer aan. Wij hopen en vertrouwen dal dit portret, waarvan de prijs niet te hoog gesteld is, ruimen aftrek zal vinden en de uitgevers alzoo voor de zorgendaaraan te koste gelegdeene welverdiende belooning zul len erlangen. Maandag avond jl. hield de alhier gevestigde Typographische Vereeni- ging Laurens Jansz. Coster hare vijfde jaarlijkscbe feestviering waartoe vele aanzienlijke personen waren uitgenoodigd. Ten 7 ure vcreenigden zich de uitgenoodigde hccrcn waaronder ook het edel achtb. hoofd van het ge meentebestuur, in de kleine zaal, en werden daarna door het bestuur in plcgligen optogt, met begeleiding van de muziek, in de eenvoudige, maar zeer smaakvol versierde zaal binnengeleid. Daarna opende de voorzitter de vergadering met eene toepasselijke rede, en gaf verslag van den toestand der vereeniging gedurende liet afgeloopen jaarwaaruit bleek dat zij steeds in bloei toeneemt, en door ondersteuning bij ziekte als anderzins voor treffelijk werkt. Ilij bragt ook hulde aan allen die hadden medegewerkt om dit feest lot stand te brengen. Beloofde het programma eenen ge- noegelijken avondde uitvoering daarvan heeft verreweg de verwachting overtroffen. Het tooneelstukjede twee Flakkert of het dorp in op schudding en de pantomimeArlequin Schilder werden door eenige leden der vereeniging op eene allezins verdienstelijke wijze en met zooveel ta lent en juistheid opgevoerd, dat aan hen daarvoor door al de aanwezigen liooge lof werd toegekend. Door het dochtertje van den president der vereeniging werd ook nog een op de gelegenheid van den dag toepasselijk dichtstuk voorgedragen, eene taak die, hoe moeijelijk ook, door haar zoo werd verrigt dal de vergadering, in bewondering opgetogen, haar met een daverend applaudissemcnt beloonde. Na afloop van het programma wer den door eenige heeren toepasselijke aanspraken gehouden en namen de le den deel aan liet bal, waarmede dit feest werd besloten. Even als vorige jaren kenmerkte zich dit feest door eene gepaste orde, gulle vrolijkheid en broederlijke eensgezindheid. De feestvreugde werd door niets gestoord en bleef tot in den morgenstond voortduren. Tot hoofd van het bureau van statistiek in de provincie Utrecht is door gedep. stalen van dat gewest benoemd de heer rar. J. F. B. Baert, advocaat alhier, op eene jaarwedde van ƒ1200. Door de Nedcrl. handelmaatschappij zijn 7 schepen bevracht, als voor Amsterdam 3 en voor Rotterdam, Dordrecht, Middelburg en Schiedam, elk een. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in liet kiesdistrict Tilburg, die wegens de benoeming van mr. C. C. A. Beens lot kantonregler te Breda moet plaats hebbenzal geschieden op 8 Febr. aanst. en zoo er eene herstemming mogt noodig zijnzal die op 22 Febr. worden gehouden. Bij de tweede kamer is van regeringswege een ontwerp van wel in gekomen houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd. Uit Apeldoorn meldt men dat hel der politie is gelukt den dader te ontdekken van den in den nacht van 27 op 28 Dec. II. geplecgden diefstal met braak in de r. k. aldaar. Ook deze persoon was eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Te Almelo had Maandag II. een treurig voorval plaats. Een der ar beiders iu eene katoenspinnerij had het ongeluk met den arm in de ma chinerie geklemd te rakenzoodat liy eenige malen daarmede werd rond geslingerd. Toen men hem te hulp kon komen, waren armen en beeneu reeds vermorzeldzoodat hij spoedig overleed. Naar aanleiding van de ongeregeldheden die onlangs aan de kon. mi litaire akademie te Breda hebben plaats gehad, heeft de gouverneur dier iurigling thans eene dagorder aan de kadetien uitgevaardigd en hen tevens bekend gemaakt met eenige nadere bepalingen en straffen door den minister van oorlog vastgesteld. 's GRAYENI1AGE 13 Januarij. Gisteren middag heeft er bij IIII. KK. H1I. prins en prinses Frederik een groot diner plaats gehad, waaraan de ministers hebben deelgenomen. Naar men verneemt, zullen er gedurende dezen winter, even als in den vorigenbij II. M. de koningin-moeder soirees dramatiques en musi- cales worden gegeven. De minister van builen], zaken zal op den 18del> dezer een groot diplo matiek diner geven. De minister van binnen], zaken heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den heer de Brouwer-iiogendorpdie zich met de zaak der spoor wegen, zoo hier te lande als elders, bezig houdt. Naar men verneemt, zullen de laatste schilderstukken van de zoo be roemde verzameling van wijlen Z. M. koning Willem 11 eerstdaags onder de liooge erfgenamen van dien Vorst worden verdeeld. Naar men verneemt, heeft het coilegic van gedeputeerde staten van Zuidholland zich dezer dagen onledig gehouden met het opmaken eener voordragt lol benoeming van een ambtenaar ter provinciale griffie voor de statistiek. Gisteren middag beeft zich eene commissie uil dat coliegie naar den minister van binnenl. zaken begeven, lol overhandiging der voordragt, zoodal men spoedig de benoeming kan te gemoet zien. Naar wij vernemen, zal morgen de zaak van van Vlissingcn tegen den staat (duitenplaatjes) bij den hoogen raad der Nederlanden worden ge royeerd van de rol. Nog altijd maakt het gebeurde met den generaal G. hel onderwerp van alle gesprekken uit. De beschuldigde heeft alles bekend. Ilij had, om zich van de zuster des overledenen te ontslaan, reeds cenigen lijd geleden rallenkruid bij een apotheker hier ter slede gekocht. Daar de apotheker de aangevraagde hoeveelheid nog al aanzienlijk achtte, weigerde hij die af te geven anders dan legen een, door den generaal gcteckendbewijs. Gene raal G. moet een zeer dapper en uitstekend militair geweest zijn. Twee malen werd hij op liet slagveld gedecoreerd: in Spanje en te Waterloo. Vooral in laatstgenoemden slag onderscheidde hij zich als kommandant van de artillerie van het llollandsche contingent; ook was hij een der eerste gouverneurs van de militaire akademie te Breda. Sedert eenigen tijd had men in de Witte Soeieteit alhier, waar hij eiken ochtend verscheen, opge merkt, dat hij niet vrij was van monomanie. Zoo sneed hij bijv. de teeke- ningen uit illuslratiën en tijdschriften, en nam ze mede. AMSTERDAM, 12 Januarij. Maandag II. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. van Hall, Koenen, G. de Vries Az., Bake, Bakhuizen van den Brink, Janssen, Delprat, Hulleman, Rutgers, Leemans, de Wal, van Lcnnep, Mees, van Heusden, van den BerghSloel, Millies, Brill, Moll, Boot en Godcfroi. De heer Bake bood zijn stuk over de Catilinariae, in de vorige vergade ring voorgedragenthans voor de werken der akademie aan. Dit stuk werd gesteld in handen van de heeren Karsten en Hulleman. De secretaris deelde de ontvangst mede van nog een viertal Latijnsche ge dichten, als antwoord op de prijsvraag Hoeufft. Twee daarvan waren uil Italië en twee uil Parijs toegezonden. Zij werden, met datgene, wat in de vorige vergadering uit Italië was ontvangen gesteld in handen van de daartoe bestaande commissie.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1