BUITEiVLANDSCIIE BERIGTEN. van kunst, in dier voege, dat 3 builenlandsche en 3 vaderlandsche kunste naars bekroond kunnen worden. Zaturdag 11. is door Z. SI. in een bijzonder gehoor ontvangen de heer ridder de Torben de Bille, minister-resident van den koning van Denemar ken ter overhandiging der kennisgeving wegens de bevalling van mevrouw de prinses Louise van Denemarken van eenen prins. Door Z. SI. is aan 11. W. Ribbink en J. II. Plekenpol, te Winters wijk, vergunning gegeven tot het dragen van het hun door den koning van Pruissen verleende eereteekenvoor beloonde hulp bij den brand te Vreden op 4 en 5 Augustus 1857. Aan den opper-constabel in het vaste corps dek- en onder-officieren S. Swoboda, is, ter zake van zijne meer dan 50-jarige diensttijd bij de marine, de medaille voor eerlijke en trouwe dienst in goud toegekend. II. SI. de koningin heeft heden de idioten-school met een bezoek vereerd. Blorgenzijnde de dag waarop het Russisch Nieuwjaarfeest invaltzal ten 11 ure in de kapel van H. SI. de koningin moeder eene pleglige gods dienstoefening plaats hebben. Tezelfder gelegenheid zal door II. M. de koningin-moeder een groot diner en gala gegeven wordendat door al de leden der koninklijke familie zal worden bijgewoond. Morgen middag zal er bij den graaf von Königsmarck, Pruissisch ge zant alhier, een groot diner plaats hebben. Bij den minister van financiën is ontvangen ƒ6, door een katholiek priester, lot voldoening eener schuld aan den staat ingezonden. Naar men verneemt heeft zich alhier een gepensioneerd generaal, 83 jaren oud, aan eene zware misdaad schuldig gemaakt. Hij heeft eene door middel van rattekruid vergiftigde worst gereed gemaakt en aan eene vriendin toegezondenvan wie hij gelden in bewaring zou hebben gehad. Deze heeft er echter niet van genuttigd, maar haar broeder, die dit wel gedaan heeft, is er het slagtoffer van geworden. Ook eene schoonmaakster en hare kinderen die, hoewel in geringe mateer van gegeten hebben zijn mede ongesteld geworden, doch zonder verdere nadeelige gevolgen. De beschul digde werd in hechtenis genomen, doch bleef zijne schuld hardnekkig ont kennen hoewel het gebleken was dat hij reeds voor een geruimen tijd rat tekruid had aangekocht. Gisteren avond toen de grijsaard naar hel huis van verzekering werd overgebragt, was bij zeer kalm en bedaard, en heden is hij tot de volledige bekentenis zijner misdaad gekomen. Dezer dagen hebben de knechten uit den smidswinkel van den heer O. alhier onwillekeurig een' moord begaanwaar zij slechts meenden een on schuldig grapje gemaakt te hebben. Zij hadden namelijk een' jongen inge roepen, dezen met zwartsel ingewreven, en den knaap, op den weerstand dien hij bood, nog al hevige slagen loegebragt, waarvan een zijne hersenen had getroffen. Ten gevolge van deze grap is de jongen spoedig overleden. ABISTERDASI10 Januarij. Eergisteren hield de wis- en natuurkundige afdeclir.g der kon. akademie van wetenschappen hare gewone vergadering, waartoe opgekomen waren de hh. Simons, Yrolik, van Rees,j van Gogch, Halbertsma, v. d. Hoeven, Slamkart, Verloren, v. Baumhauer, v. d. Willigen, van Breda, Blume, Mallhes, Harting, EliasOudemans, Storm Buysing, Delprat, Lobatto, Schroeder v. d. Kolk, van Hasselt, Donders, Voorhelm Schneevoogt en van Geuns. Van de letterkundige afdeeling was tegenwoordig de heer Koenen. De heer v. Breda deelde mede, dal de maarschalk Vaillant aan de Fran- sche akademie van wetenschappen heeft aangeboden kogels uit de Krim toe gezonden en welke doorboord warende heer Dume'nil had daarover aan de akademie verslag gegeven en was van oordeel, dat die looden kogels doorboord waren door den urocerus juvencushetgeen nader bevestigd is door een Russisch geleerde. Hij vestigt de aandacht der commissie voor den paalworm daarop, vermits ook hier te lande looddoorboringen plaats vinden. Twee verhandelingen van den heer Bosscha Jr.over het mechanisch acqui- valent der warmte en de lineaire verdeeling van den galvanischen stroom voor de verslagen en medcdeelingcn aangebodenzijn aan de commissie van redactie verzonden. Van den minister van binnenlandsche zaken zijn brieven ingekomen om trent het voorstel der akademie, betreffende den paalworm, ter vergunning eener verhooging der toelage van de akademie met 1000. Er is besloten de commissie te vermeerderen met een lid, waartoe de heer v. Baumhauer is benoemd. De minister van binnenl. zaken heeft ook kennis gegevendal hij voor- loopig op het werk van Sepp, Ncderl. Insecten, voor 2 exemplaren heeft ingeleckendvan welke er aan de akademie een zal worden afgestaan- De heer van Rees bragt vervolgens verslag uit over het voorstel lot plaat sing van bliksemafleiders op Sleerenberg. De beslissing over dit rapport zal, aangezien de stemmen daarover staakten, in de volgende vergadering plaats hebben. De lib. Lobatto cn Slatthes brengen verslag uit over de verhandeling van Dr. Biercns de Haanbetreffende de leer der bepalende integralen. De con clusie van het rapport, strekkende tot opneming van de verhandeling in de werken der akademie, is aangenomen. De heer Biume heeft daarna eene mededceling gedaan over eenige Oost-Ind. houtsoorten, in verband met de bijdrage van den IlcerVrolik, over de verwoesting van den paalworm. Hij noemde eenige houtsoorten op in de O. I. koloniën aanwezig, welke de onze zouden kunnen vervangen bij werken van den waterstaatvooral ook omdat zij onaantastbaar zijn voor schelpdieren cn paalworm. Hij vestigde de aandacht op den rijkdom aan hout ir. die koloniën, ter aansporing om daarvan ook in het moederland partij te trekken. De bijdrage zal in de verslagen en mededeelingen worden op genomen. Daarna is de vergadering geslolen. ENTGEEAIS®. LONDEN, 9 Januarij. Onze dagbladen laten niet na over den tegenwoordigen toestand van Italië te spreken. De Times toont aan dat hoevelc redenen er ook aange voerd worden ten gunste der Ilaliaansehe eenheid, dat is, voor de vestiging eener onafhankelijke regering over al de volken, die de Italiaansche taal sprekeneen zoodanige slaat nooit heeft bestaan en bijgevolg eene nieuwig heid zonder voorbeeld in de geschiedenis van Europa zou zijn. Voorts is dit blad van gevoelen dat Engeland zich in de Italiaansche quaestie geheel onzijdig moet houden. Degenen, aldus laat het zich uit, welke nu werk zaam zijn om het Italiaansche volk in gisting te brengen en aan te hitsen tot eenen strijd, waarvoor het tot nog toe bij elke gelegenheid onmagtig is bevondenmoet zich zeiven of anderen niet diets makendat zij in dien strijd eenigen bijstand van ons land te verwachten hebben. Wij heb ben op dit punt bittere ervaring opgedaan en zullen ons de duur gekochte ondervinding ten nutte maken. Wij hebben aan vele volken deelneming betoond, maar de uilkomst, de vrucht onzer opofferingen en inspanningen, was telkens de vestiging van eene regering, welke nagenoeg even slecht was als de omvergeworpene, de uitgave van millioenen schals, welke wij voorschotenmaar nooit terug kregenen zekere onzinnige haat der bewel- dadigde volken tegen ons, zoo hevig als door verongelijkingen nooit zou hebben kunnen worden veroorzaakt. Ook andere dagbladen laten zich in dien geest uit. FRANKRIJK. PARIJS 9 Januarij. De Moniteur bevat het keiz. besluit, waarbij de senaat en het wetgevend ligchaam tegen 7 Februarij aanst. worden bijeengeroepen, alsmede een be sluit waarbij eene dotatie van 10 millioen wordt verleend aan de kas voor den aanleg van openbare werken te Parijs. Op nieuw is er sprake van een huwelijk van prins Napoleon, den neef des keizers. Zijne bruid zou zijn de oudste dochter van den koning van Sardinië prinses Clotilde. Deze huwelijksvereenigingwelke door sommigen als zeker wordt beschouwd, zou in de tegenwoordige omstandig heden niet van belang ontbloot zijn. Velen maken daaruit opdat Frankrijk zich de zaak van Italië krachtdadig zal aantrekken, en zien reeds in hunne verbeelding het Fransche leger gereed om over de Alpen te trekken. Prins Napoleon zal, zegt men, den 15dcn naar Turijn vertrekken. Prins Jeróme is verkozen tot beschermheer der maatschappij voor de kanalisatie der Iangengte van Suez. De akademie van wetenschappen heeft lot haren correspondent voor de afdeeling anatomie en zoölogie benoemd den heer von Baerin plaats van wijlen den heer Temminck. De schilder Horace Vernet heeft van den keizer van Rusland de St. Stanislasorde 2ie kl. ontvangen. Perzië zal door een vasten gezant alhier en te Londen vertegenwoor digd worden. De generaal Htissein-Ali Khan is tot die betrekking benoemd. Hij zal zich beurtelings alhier en te Londen ophouden. De verkoop van tabak heeft in de laatste jaren aan de regering ge middeld 27 millioen per jaar opgebragt. In 1820 was de opbrengst 20 mil lioen; in 1844, 72 millioenen; in 1856, 121 millioen frs. Volgens eene correspondentie uit Madrid zou de opperbevelhebber van de troepen in Cochin-China aan den Franschen admiraal hebben doen we ten dat hij en zijne onderhoorige manschappen gekruisigd of minstens onthoofd zonden worden, indien hij binnen 10 dagen het land niet ont ruimd had. In Haïti moeten ernstige onlusten zijn uitgebarsten, ten gevolge waar van keizer Faustinus de troepen, welke hij lot eene expeditie tegen de Domi- nikaansche republiek had bestemdnaar het binnenland heeft moeten zen den. De onlusten moeten ten doel hebben den keizer vervallen te verklaren en Haïti lot eene republiek te proclameren. ITALIË. Gisteren (10 Jan.) heeft de koning van Sardinië de kamers geopend. In de bij die gelegenheid gehouden troonrede heeft Z. SI. aan de kamers zijnen dank betuigd voor de door haar verleende medewerking gedurende de afgeloopene zitting, waardoor de nationale staatknnde en de voorspoed des lands is bevestigd geworden. Hij verklaarde voortsdat ontwerpen tot her ziening van de regterlijke organisatie, van de gemeentewet en van wetten van adminislraliven aard zouden worden aangebodenen betreurt het dat door den mislukten zijde-oogst het evenwigt in de fmantiën niet was hersteld. De troonrede eindigde met de volgende verklaring: De gezigtseinder is niet helder maar men moet de toekomst met vastberadenheid te gemoet gaan. Die toekomst zal gelukkig zijn, want onze staatkunde is gegrond op regt- vaardigheid en op liefde voor de vrijheid en hel vaderland. Piemont is eene kleine staat, maar het is groot in den raad van de Europesche mogendhe den door de beginselen die het vertegenwoordigt en de sympathie die het inboezemt. Hoewel de verdragen eerbiedigende, is het niet ongevoelig voor de jammerkreten van Italië. Laten wij vastberaden de beschikkingen der voorzienigheid afwachten. Blen is te Blilaan niet zonder vrees dal de aartshertog Maximiliaan die stad zal verlaten. Bïen wil zelfs weten, dal hem het verzoek is gedaan op zijn post te blijven, ten einde den inwoners het in slaat van beleg stel len hunner stad onder de bevelen van generaal Giulay te besparen. De aartshertogin heeft de stad reeds verlaten en zich te Venetië naar Triest ingescheept. Behalve te Blilaanzal ook te Verona, Slantua en Pavia de bezetting versterkt worden. Ook is er bevel gegeven om de forten van het noodige te voorzien.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2