LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 12 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en V.' ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLAKDSCÏIE BERIGTEN. LEl'DEN11 Jaiuiarij In de zitting van den gemeenteraad van gisteren was aan de orde liet hemen van een besluit omtrent de al of niet vervulling van de betrekking van tweeden praeceptor aan hel stedelijk gymnasium, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Dit punt gaf tot belang rijke en zeldzaam voorkomende incidenten aanleiding, met betrekking tot de interpretatie van art. 50 der gemeentewet. Een der leden, de heer van der Hoeven, verzocht vooraf bet woord, ten einde nu nog eenige inlichtin gen te geven, die op de te houden stemming van invloed konden zijn. De voorzitter was echter van gevoelen dat volgens art. 50 der gemeentewet er op dit oogenblik alleen sprake was van eene stemming over een vroeger be discussieerd voorstel. Deze opvatting der wei vond onder de leden zoowel voor- als tegenstanders, zoodat de voorzitter het geraden vond een zoo be langrijk incident aan eene stemming te onderwerpen. De uitslag hiervan was dat de stemmen ook nu weder slaaktenterwijl één lid (de heer van der Hoeven) zich buiten stemming hield. Hieruit ontstonden op nieuw be langrijke verschillenzoo als over het al of niet geoorloofde om zich in het onderhavige geval buiten stemming te houdenmaar vooral over de toepassing van art. 50 der gemeentewet op de laatst gehouden stemming. De voorzitter en vele leden waren van gevoelen dal de beslissing ook nu tot de volgende vergadering moest worden uitgesteld, terwijl anderen oor deelden dat men met de stemming over hel aan de orde zijnde punt moest voortgaan, om later hel beginsel, dat in soortgelijke gevallen meermalen mocijelijkheid zou kunnen baren, te behandelen. Hij stemming werd echter uitgemaakt dat in eene volgende vergadering eerst het beginsel en daarna de zaak zelve in behandeling zou worden genomen. De wel-eerw. heer J. J. L. Luli, die als proponent gedurende gerni- men tijd dienst heeft verrigt bij de Waalsche gemeente alhier, nam Zondag avond 11. afscheid van die gemeentedaar hij onlangs hel beroep naar de herv. gemeente van Eenigenburg in Noordholland had aangenomen. Z. eerw. had tot tekst zijner rede gekozen Eph. III vs; 14, 1619. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden December 1857 en 1858, alsmede van die opbrengst over de 12 maan den dier beide jaren. MIDDELEN. Gcslagl( bij opcenten en invoer Dinnenl. Gedistilleerd (idem) Duiteul. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruil-enKunslwijn(?d Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 17! Zuivere opbrengst over de maand December. 1857 67; 70 04; 82 04 45 27; 37; 10 ƒ14243.48 1752J 4850.' 150.1 96.1 5178.1 1248.' 568.: 74.; 324.: 1858 1965 5080 486 74 6354 1442 1349 470 189 Zuivere opbrengst over de 12 maanden. 1857 07; 24 23 48 95; 62; 76; 77; 45 ƒ17413.59;! ƒ165537.76; 20828 49136 1889. 708, 57858. 17206. 9402. 4763 3743. 25 67 63; 04 56; 65 83 37; 75 1858 23069.82; 49604.89" 2920.10; 551.20 63295.34; .17844.30 13161.93 7000.47; 3116.55 ƒ180564.62 In December zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 75,266 personen en is ontvangen ƒ78,235.93; op den Rijnspoorweg is van reizigers en goederen ontvangen 134,426, zijnde ƒ6,062 meer dan in December 1857. Men verneemt dat de commissie uil de provinciale staten van Zuid holland, in hunne najaarsvergadering benoemd om de vergadering voor te lichtenwat in dit gewest en door de stalen ter bevordering der spoorweg- belangen en spoorweg-uitbreiding in Zuidholland zal behooren te worden gedaan, en welke commissie bestaat uit de heeren Hoogendijk, Willern- styn, Knappert, Rooseboom, Leon, Vlielander en van Aken, heden te Rot terdam eene vergadering houdt. Naar men uit Amsterdam meldt, hebben meer dan honderd handelaren uit Amsterdam en Rotterdam een adres bij Z. M. den koning ingediend, tegen het besluit, onder het jongst afgetreden ministerie, door den minister van koloniën genomenwaardoor 19 havens in onze O. Indische bezittin gen voor den handel van alle natiën worden opengesteld; een besluit, dat op 31 Mei e. k. in werking treedt, en dus nog, indien Z. M. dit mogt be velen krachteloos kan worden gemaakt. De voorbereidende werkzaamheden ter uitvoering van de wet tot ont volking van het eiland Schokland zijn afgeloopen. Bijna al de eigenaren van vaste goederen hebben de vereischte acte tot afstand aan den staat on derteekend. Eene menigte Schokkers hebben dien ten gevolge reeds het eiland verlaten en zich in naburige gemeenten gevestigd, zoodal met de zending van een paar rijks-ambtenaren weldra het gehecle eiland zal ont ruimd zijn. Te Utrecht is dezer dagen overleden de heer mr. L. Craeyvanger, secretaris van het collegic van hh. curatoren van de hoogcschool aldaar. 's Lands korvet Prins Maurits der Nederlandenonder bevel van den kapl.-ter-zee G. Vogelpoot, is op 17 Nov. 11. te Batavia aangekomen. Bij de tweede kamer is ingekomen het ontwerp lot regeling van de wijze en voorwaarden van toelating hier te lande van buitenlandsche naam iooze vennootschappen, van maatschappijen van verzekering of hare agenten. De voornaamste bepalingen zijn de volgende: Naamiooze vennootschappen van koophandel, waarvan de zetel builen het koningrijk der Nederlanden gevestigd is, kunnen in Nederland geen handel drijven noch in reglen op treden zonder voorafgaande bewilliging des konings op hare acte van op- rigting. Bij het onderzoek daartoe worden overlegd1°. een gewaarmerkt afschrift der acte van oprigting, benevens eene acte, houdende keuze van woonplaats binnen het rijk; 2°. eene in authentieken vorm verleden verkla ring van twee hier te lande gevestigde solide handelshuizendat de agent bij hen gunstig bekend is en het algemeen vertrouwen verdient. Bij elke verandering in de acte van oprigting der vennootschap wordt evenzeer's ko nings bewilliging daarop vereischt. Naamiooze of andere vennootschappen, maatschappijen en andere soortgelijke ondernemingen, waarvan de zetel buiten 's lands is gevestigden die zich ten doel stellen het hier te lande aangaan van levensverzekeringen of overeenkomsten van overleving, het op- rigten van tontines, weduwen- of weezenfondsen, of het plegen van han delingen, waarbij het publiek wordt uitgenoodigd of toegelaten geld in te leggen, ten einde aan de deelnemers of aan derden eenige inkomst of uil- keeriug te verzekerenin geval of ten gevolge van iemands overlijden of van andere kansen of berekeningen, zijn, onafhankelijk van hetgeen bij deze wet ten aanzien van vreemde naamiooze vennootschappen in het alge meen is vastgesteld onderworpen aan alle zoodanige bestaande of nader uit te vaardigen bepalingenwaarbij de oprigting en het in werking brengen van alle soortgelijke instellingen aan een voorafgaand onderzoek en aan 's konings daarop gehoorde bewilliging zijn of zullen worden onderworpen. Aan het patenlregt worden onderworpen agenten, correspondenten of com missionairs en buiten 's lands gevestigde assuradeurs of verzekering-maat schappijen. Het onlangs openbaar gemaakt verslag van de commissie van rap porteurs uit de afdeelingen van de tweede kamer der slalen-generaal over de door de regering aangeboden flnanliële wets ontwerpen lot te gemoetko- ming aan den finantiëlen nood van sommige gemeentendoet eene verwer ping dier voorstellen verwachten. Bij het onderzoek van het voorstel tol af schaffing van den accijns op de brandstoffen, heeft de groote meerderheid de zaak op zich zelve, en afgescheiden van andere belasting-ontwerpen, toe gejuicht. Maar in verband met de laatste werd het oordeel der meerderheid anders. De meesten wilden als voorwaarde de afschaffing van den accijns op de brandstoffen zonder of tegen billijk en aannemelijk equivalent, ter wijl de voorgedragen equivalenten, verhooging van grondbelasting en van successieregt, een ongunsligen indruk hadden gemaakt. De strekking om den accijns op de brandstoffen aan de gemeenten af te staan of te doen overnemen, werd door de meerderheid regtstreeks afgekeurd. Hel ontwerp lot wijziging van den accijns op het geslagt werd door de groote meerder heid, zoowel wat het doel als het middel betreft, goedgekeurd. Volgens haar zal de algemecne invoering van het stelsel van eigen aangifte behoor lijk werken. Het ontwerp tot wijziging der gemeentewei omtrent de plaatselijke be lastingen heeft aanleiding gegeven lot velerlei beschouwingen over den aard en den omvang van den linanciëlen nood van sommige gemeenten. Aange nomen dal er tegemoetkoming vereischt werd, werd de wijze, waarop zij zou worden verstrekt, hoogelijk afgekeurd. Aan de regering is in beden king gegeven deze voorstellen te vervangen door zoodanige, die in de rig- ting der gemeentewet lagen, of anders voorziening bij speciale wetten voor sommige gemeenten. 's GRAVEND AGE 11 Jannarij. Z. M. heeft benoemd tot kapitein van de 3l,e kl. bij bet 2dc reg. infan terie den lstc" luitenant J. II. G. Plato, van het 6dc reg. van het wapen. Naar men verneemt is door den minister van binnenl. zaken eene be schikking genomen, waarbij van rijkswege jaarlijks 6 gouden medailles worden uitgeloofddie ter bclooning kunnen strekken van voortbrengselen

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1