LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 10 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaitirdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCBE BEHIGTEN. LEYDEN, 8 Januarij. ])e taal- cn letterkundige afdeeling van de kon. academie van weten schappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Maandag aanst. zal dc alhier gevestigde lypographische vereeniging Lourens Jansz. Coster hare 5de jaarlijksche vergadering houden in de stads gehoorzaal, daartoe door het gemeentebesluur welwillend afgestaan. Als naar gewoonte zijn verschillende autoriteiten tot de bijwoning dezer verga dering uitgenoodigd. liet getal der in het Werkbuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 134 tol 170 personen. In de Heraut leest men dat de heer C. Schwartz, te Amsterdam, een prijsvraag heeft uitgeschrevenlot welker beantwoording worden uilge- noodigd ambachtslieden in het geheele land. Zij luidt: «Welke zijn dc tijdelijke en eeuwige, Iigchamelijke en geestelijke voordeden van eene waar dige viering van den Zondag voor den werkenden stand, zoodat hel van het hoogste gcwigt is, de rust van dezen dag tegen allen onnoodigen arbeid te beschermen?" De antwoorden moeten ingeleverd worden bij den heer Schwartz, tot 8 April 1859. Zij mogen niet onderteekend worden, maar moeten met een motto voorzien zijn en vergezeld gaan van een brief, waarin de naam van den schrijver vermeld is. Aan de vijf beste antwoorden zijn prijzen beloofd van 40, 30, 20, 15 en 10 gulden. Ter uitbreiding van het onderwijs in Ned. Oosl-Indië, zullen in den loop van dit jaar derwaarts worden gezonden 12 onderwijzers, om onder wijs te geven in de laagste klassen der gonvernements-scholen. Voor die betrekking zijn opgeroepen onderwijzers-kweekelingcnlussehen de 1G en 13 jaren oud. Zijdie naar deze betrekking wcnseheu ic mngcn uiucn-u zich ten spoedigste, bij gezegeld request, tot het departement van binnenl. zaken wenden, met opgave der school, in welke zij werkzaam zijn en met overlegging hunner geboorte-acte enz. De kennis met de strekking en in- rigting' van bewaarscholen en met het onderwijs daarin te geven zal cene aanbeveling zijn. De benoemden zullen genieten eene bezoldiging van 75 'sniaands, vrij transport naar Batavia als gouvernements-passagier der Iste kl. en eene gratificatie van ƒ400 voor uitrusting. Voor de dienst bij 's lands fabriek voor dc marine en het stoomwezen te Socrabaya worden gevraagd: een baas-bankwerker, een baas koper- en blikslager en een baas-ketelmaker, op eene bezoldiging van ƒ200 'smaands, met eene verhooging, na elke 3 jaren dienst in Indië, van ƒ10 'smaands, tol dal, na 15 jaren dienst, hel maximum van ƒ250 'smaands zal zijn be reikt; benevens een onderbaas-kelelmakerop cene bezoldiging van 125 'smaands, met eene verhooging, na elke 3 jaren dienst in Indië, van 7 'smaands, totdat, na 15 jaren dienst, het maximum van ƒ100 'smaands zal zijn bereikt. Uit Delft meldt men dat de nachtwaker, die op 1 Jan. aldaar zoo moorddadig werd aangevallen, in eenen gunsligen toestand verkeert. De gearresteerde, die eerst alle schuld ontkende, is later tot bekentenis gekomen. Volgens de Ilaarl. C. heeft de officier van gezondheid, die, wegens vergiftiging, tot de straf des doods was veroordeeld door den krijgsraad te Haarlem, zich hij het hoog militair geregtshof in hooger beroep voorzien. De Amsterdamsche afdeeling van de Ncderl. maatschappij ter bevor dering van nijverheid is voornemens van 22 Junij lot 1G Julij e. k. te Am sterdam cene tentoonstelling te houden van voortbrengselen van nijverheid en kunst uit de provincie Noordholland. Maandag 11. ontstond er in de gemeente Opperdoesnabij Medemblik een zware brand bij eenen bakker, die zoo hevig werd dat niet alleen de bakkerij, maar ook nog een belendend huis, bijna de geheele inboedels en 13 stuks vee een prooi der vlammen werden. In hel begin van de vorige maand isdoor tusschenkomst van den commissaris des konings in Noordholland, aan de heeren Hartsen c. s. (de aanvragers der vergunning lot doorgraving van Holland op zijn smalst), een ontwerp van voorwaarden voorgelegd, waarnaar de ministers van binnenl. zaken en van financiën bereid zijn, den koning het verleenen van vergunning voor het Noordzeekanaal en daarmede in verband staande werken voor te stellen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, om in de maanden Aug. en Sept. aanst.in het kamp te Millingenvoor de eerste maal eene groole vereeniging van de troepen des legers te doen plaats hebben. Bij deze ge legenheid zullen ook cenige ligtingen van de nationale militie daartoe onder I1 de wapenen worden geroepen. In het afgeloopen jaar zijn er in de provincie Friesland 4235 runderen aan de bekende longziekte gestorven of afgemaakt. De ziekte is dus aldaar, in vergelijking met vroeger, belangrijk verminderd. In 1857 was het getal der aan die ziekte gestorven of afgemaakte runderen 7557 en in 185G 5727. Woensdag 11. moest het prov. geregtshof van Groningen uitspraak doen in de zaak eener weduwe, die in een stuk land onder de gemeente Grijps- kerk haar 2-jarig dochtertje verworgd had, en tegen welke door hel openb. min. de doodstraf geëischt was; die uitspraak behoefde evenwel niet te ge schieden aangezien de vrouw op den vorigen dag in de gevangenis aan eene ziekte overleden was. Omtrent hel voorgevallene te Kuinre worden door de Pr. O. en Zw.C. de volgende bijzonderheden medegedeeld: De vrouw van A. van der Vegt was in den avond van 23 Dec. II. van tweelingen bevallenwaarvanuit hoofde der verschillende geloofsbelijdenis, zijnde de man r. kalh. en de vrouw proteslansehvolgens onderlinge overeenkomst tusschen dc eclitgc- noolenhet ééne kind r. kath. en het andere proleslanlsch zoude worden. De pastoor liet den volgenden dag bij den broeder van den man vragen wanneer de kinderen zouden worden gedoopt; deze ging daarop naar zijnen broeder en aldaar vernemende, dat er slechts één der kinderen in de r. k. kerk zoude gedoopt wordengaf hij of zijne vrouw daarvan kennis aan den pastoor, die zou hebben geantwoord »twec of geen een." Dc bedoelde echtelieden zijn daarop naar hunnen broeder gegaan, die in den doop der beide kinderen toestemde, waartegen zich echter de vrouw en hare familie verzette; met dat gevolg, dat, nadat men over en weder woordenwisseling had gehad en een der kinderen door den vader en de moeder vastgehouden werd, de zwakke moeder het eindelijk moest opgeven en dat kind door de vrouw van des mans broeder uit het huis werd gehaaldwaarna beide kin deren naar de r. k. kerk werden gebragt en door den pastoor, die van het gebeurde niets wist, werden gedoopt. Inmiddels had zich eene volks- 1... 1...:. JV,1„ kinderen in het huis zouden worden gebragtwerd de vrouwdie een der kinderen droegtegengehouden en teruggeduwdzoodat zij met het kind vlugtendehetzelve aan haren man heeft moeten overgevendie het iu zijne woning bragt, waar zijne vrouw hem weldra volgde. Naauwelijks echter waren zij te huis, of de volksmenigte drong voor de deur, wierp de glazen in, zoodal de man zich moest verbergen en de vrouw met hel kind over een staketsel in het huis van haren buurman moest vlugten. Ook daar was zij niet veilig; het volk wierp de glazen in en riep «dat men het kind moest uitleveren." De bewoner van het huis, zekere Jagtmanwilde daarop het kind door het vernielde venster aan de menigte overhandigen, toen hij door eene lleschdie door de glazen werd geworpen tegen het hoofd werd getroffenzoodat hij, onder het uiten van een gilhet kind aan de bedoelde vrouw teruggaf, die zich daarop naar het venster begaf, om aan de begeerte van het volk te voldoenwanneer een groote steen door hel raam zoude zijn geworpen die het kind zoude hebben getroffenten gevolge waarvan de vrouw het kind van schrik zoude hebben laten vallen. Het gelukte den burgemeester op dat oogenblik het huis van Jagtman te bereiken, en het kind, of liever het slagtoffer der blinde volkswoede, mede te nemen, het welk na verloop van twee dagen den geest gaf. In den bedoelden nacht hebben er ernstige ongeregeldheden plaats gevondende glazen en vensters van verschillende woningen, waaronder ook die van den pastoor, werden stuk geworpen en vernielden niet zonder moeite is het der overheid mo gen gelukken de menigte tot bedaren te brengen. Door de verschijning der rijkspolieie is de rust spoedig weder hersteld. In hoeverre hel der justitie gelukt is, de daders van een en ander op te sporen, is tot nog toe onbe kend, doch zooveel is zeker, dat er een streng onderzoek daaromtrent wordt gedaan. Uil Brussel meldt men dat de heer Victor Dubois benoemd is lot leeraar aan het conservatoire aldaar. De benoeming van dezen lieer, die blind is, tot leeraar in de muziek bij eene der voornaamste inriglingen in Europa, is vermelding waardig. 's GRAVENI1AGE 8 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot griffier van het prov. geregtshof in Overijs sel mr. Onno Zwier van Sandick, thans regler in de arr.-reglbank te Zwolle. Bij kon. besluit van 5 Jan. zijn benoemd lot landmeters van de lslc kl. bij hel kadaster, de heeren: G. Vierkant, G. Sonnevelt, H. A. YVarmelink, G. II. Boekman, J. A. van Melle, thans landmeters van de 2dc klasse, en S. van Lilli, thans landmeter van de 3dc kl. met den titel van landmeter van de lste kl. HH. KK. Hll. prins en prinses Hendrik der Nederlanden worden eerst daags alhier uit Luxemburg terugverwacht. Naar men verneemt, beslaat het voornemen bij den raad dezer ge meente, om de Boschbrug alhier door eene geheel nieuwe Ie doen vervan-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1