Eindelijk is pleiter cenige oogenblikkcn blijven stilstaan bij 'shofs over wegingen betrekkelijk bet punt van schadevergoeding wegens de onregt- matige daad aan Leyden gepleegd, door baar eigendom willekeurig te ver- koopen haar te storen in haar bezit en zonder hare vergunning de visscherijen af Ie sluiten en heeft de beweringen des verweerders trachten te ontzenuwen 1°. dat schadevergoeding wegens ontnomen viscliregt niet een onderwerp der actie zou zijn geweest, en 2°. dat, zoo al schadevergoeding wegens depos- sessio via facti moest plaats hebben, dan niet het middel van cassatie, maar dat van request-civiel had belmoren te worden aangewend. De verdere behandeling dezer zaak is bepaald op vrijdag 14 Januarij aanst. wanneer de heer Mr. F. C. Donker Curlius het eerst aan het woord is om de eisch van Leyden te bestrijden. De wis- en natuurkundige afdecling van de kon. akademie van welen- schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Naar men verzekert, heeft de minister van koloniën eene uilnoodiging gedaan aan apothekers en officieren van gezondheid 3dc klasse van het leger hier te lande, om, zoo deze daartoe genegen mogten zijn, voor den tijd van 3 jaren aan het leger in W. I. gedetacheerd te wordenonder de gunstige voorwaardenaan zoodanig detachement verbonden. Mel 1 Febr. aanst. zalnaar de bepalingen van het kon. besluit van 23 Nov. 1858, aan 's rijks munt te Utrecht, kosteloos onderwijs worden gegeven in de essaaikunde. Om tot de lessen te worden toegelaten, moet men den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben; bewijs geven van voldoende vorderingen in de vakkendie tot het meer uitgebreid lager onderwijs be lmorenalsmede in de beginselen der natuur- en scheikunde, en twee jaren werkzaam geweest zijn aan een kantoor van waarborg. Van de laatste voorwaarden kan vrijstelling worden verleend aan hendie lot essayeurs voor den handel of hel fabriekwezen wenschen te worden opgeleid. De cursus duurt 8 maanden. Vrijdag 11. had in eene plcgtige zitting van de arrond.-reglbank te Dordrecht de installatie plaats van den heer mr. H. W. de Graaf, als regter dier reglbank. Bij die gelegenheid hield de officier van justitie, mr. P. A. Stander, vóór het nemen van zijn requisitoir, eene rede, waarin hij, onder anderen, op eene treffende wijze den man herdacht, wiens plaats de be noemde kwam vervullen. De voorzitter riglte lot Iaatstgemelden een harte lijk woord van gelukwensching; terwijl de heer mr. H. A. Nebhens Sterling, namens de orde der advocaten, den wensch uitdrukte, dat, ofschoon zij liever had gezien dat 's konings keuze op een harer ledendoor de regl bank voorgedragengevallen warede goede verstandhouding lusschen regtbank, balie en procureurs ook door den nieuwen regter mogt worden geschraagd en onderhouden. (IV. Bord. C Uit Amsterdam wordt thans gemeld dat A. Hirsch, gelijk men weet door de arrondissements-reglbank aldaar wegens poging tot moord lot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld, even als het openbaar ministerie van het reeds aangeteckende appèl heeft afgezien. De veroordeelde zal bij Z. M. een request om gratie indienen. Als een gerucht wordt medegedeeld dat de krijgsraad in het prov. commandement van Noordholland legen den officier van gezondheid, in de zaak der vergiftigingte Amsterdam voorgevallenhet vonnis des doods heeft uitgesproken. Gelijk men weet had hijop het punt zijnde naar Ncd.-Indië te vertrekken, zich zeiven en ook zijne beminde vergif toege- g diendomdat zij niet konden huwen. In de gemeente Woudenberg vermaakten zich op Nieuwjaardag eenige boeren met schieten. Bij die gelegenheid werd echter een 14-jarige knaap zoodanig in de buik getroffen, dat hij eenige uren later is overleden. De dader, een jongeling van 17 jaren, is in verzekerde bewaring genomen. In den avond van 29 Dee. hebben er te Kuinre (Overijssel) ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Eene volksmenigte heeft aldaar bij den pastoor en eenige andere r. k. ingezetenen de glazen ingeslagen. De aan leiding daartoe was het volgende: De protcslanlsche vrouw van een r. kalh. ingezeten aldaar was van twee kinderen bevallen en volgens afspraak lus schen de ouders zou een der kinderen in de protestantschc en het andere iu de r. kalh. leer opgevoed worden. Beide kinderen werden echter in de r. katli. kerk gedoopt. Spoedig verspreidde zich het gerucht dal de beide kinderen tegen den zin der ouders naar den pastoor waren vervoerd, en eene opgewonden menigte sloeg dien ten gevolge tot baldadigheden over. Bij de aankomst van eenige rijksveldwachters werd de rust spoedig her steld. Een reglerlijk onderzoek is reeds aangevangen. Eene onlangs te Aurich (Oost-Friesland) overleden weduwe, mevr. Setlie, heeft bij uitersten wil eene som van ƒ128,000 bestemd voor een gesticht, waarin aan acht ongehuwde en onbemiddelde dochters van Oost-Friesche gestudeerd hebbende personen, behalve vrije woning in dat gesticht, een vast inkomen zal worden verstrekt van ongeveer ƒ540 'sjaars. Naar men uit Luxemburg schrijft, heeft Z. K. H. prins Hendrik, die instruction van Z. 11. den groothertog had gevraagd, nopens hetgeen in den tegenwoordig gespannen toestand lusschen hel ministerie en de kamer te doen viel, die instruction thans bekomen en, naar luid daarvan, zon aan den prins de magt zijn verstrekt, om, zoo de omstandigheden dit noodza kelijk mogten maken, tot eene ontbinding der kamer over te gaan. De kamer is op 31 Dec. geslotennadat zij de begroolingbehoudens aan merkelijke wijzigingen, had aangenomen. 's GRAVENI1AGE 6 Januarij. Z. ill. heeft benoemd lot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw den heer jhr. mr. J. van lddekinge, staatsraad in buitengewone dienst. Men verneemt dat de koning-groothertog van Luxemburg den lieer Gachardrijks-archivaris van België, tot commandeur en den heer Dulreux, hoofd-ingenieur van den waterstaat van België, tol officier der orde van de Eikenkroon heeft benoemd. Door Z. M. is aan den inspecteur van den waterstaat F. W. Coiirad vergunning verleend lot het aanvaarden der betrekking van lid van den raad van bestuur over de werken ter doorgraving der landengte van Suez, en der betrekking van commissaris van den onderkoning van Egypte bij dien raad. Tot lid en president van hel collegie van curatoren der hoogesehool te Utrecht is benoemd de minister van staat jhp. mr. A. G. A. ridder van Rappard. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te War- menhuizen c. a.de heer G. Overhoff, thans in die betrekking te Wierin- gerwaard; te Wieringerwaard, de heer II. dc Bossou, rijksklerk bij het entrepot der in- en uitgaande regten te Amsterdam; te Wognum enZwaag, de lieer M. Boon, thans te Havelte, en te Spanbroek c. a., de heer J. A. Bakker, thans te Ilaren. Heden middag wordt ter gelegenheid van het Russisch Kersfeest door II. II. de koningin-moeder een groot diner gegeven, waarop zijn genoodigd de Russische gezant, de adjudant-generaal Mansouroff en de verdere leden van het Russisch gezantschap. Gisteren heeft Z. K. 11. de prins van Oranje weder eene carouselpartij gegeven in de koninklijke manége, waaraan vele dames en heeren hebben deelgenomen. BMTËNLANDSCHE HERIG TEN. EATGEL,AÏSS®. LONDEN4 Januarij. De prins van] Wallis zal Maandag aanst. zijne voorgenomene reis naar Rome aanvaarden. Hij zal aldaar 5 maanden blijven om zijne studiëu voort te zetten. De Times heeft ten opzigte der Italiaansche aangelegenheden een be langrijk berigl medegedeeld, dal echter nadere bevestiging vereischt. Tus- schen Frankrijk en Oostenrijk zou in deze verschil van gevoelen bestaan. Keizer Napoleon wil de Pauselijke regering aan zijn lot overlaten, indien zij weigerachtig blijft om in de burgerlijke en maatschappelijke inriglingen van den Kerkdijken staal vrijzinnige hervormingen te brengen; doch de Oostenrijksche regering zou van eene gansch andere meening zijn en beslo ten hebben den Pauselijken stoel onder alle omstandigheden te verdedigen. Onze zeemagt bestaat op dit oogenblik uit 690 bodems, waarvan 176 in werkelijke dienst zijn. In het polytechnisch instituut, alwaar natuurkundige toestellen enz. worden ten toon gesteld, is gisteren avond eene trap ingestort, waarop zich op dat oogenblik ongeveer 20 personen bevonden; 18 hunner werden ernstig gekwetst en een meisje stierf na weinige uren aan de gevolgen der bekomen wonden. Dezer dagen heeft bij een juwelier een belangrijke diefstal plaats ge grepen, zijnde het deu dieven gelukt 25 gouden, 42 zilveren horologiën 100 gouden kettingen, 32 handringen, 170 horologie-ringenbraceletten, spelden enz.te ontvreemden. Het getal bekend geworden schipbreuken in de maand December be draagt 230 en over het geheele afgeloopen jaar 1887. De stad Valparaiso in Chili (Zuid-Amerika) werd op 13 November II. door een zwaren brand geteisterd. In minder dan 7 uren heeft het ver nielende element, aangeblazen door een noordenwind, 4 straten met prach tige gebouwen bezet in de asch gelegd. De boekdrukkerij van de Diario, bet paleis der bank van Valparaisode stoomfabriek der Noord-Amerikaan- sche compagnie, de prachtigste modewinkels, die in deze vier straten prijk ten en waarop de stad te regt zich mogt verhoovaardigenzijn in een puin hoop verkeerd. F S5 A X K Eï. S.5 ïi PARIJS 4 Januarij. Dc keizer heeft hcpaald dat het stoffelijk overschot der Fransehe keizers te S'. Denis, in de gewijde rustplaats der oude koningen van Frankrijk, zal bijgezet worden. Van het lijk van Napoleon I wordt niet gesproken. Naar men zegt zou prins Jeröme de overbrenging daarvan ongaarne zien. De keizer is voornemens aan den keizer van Japan aanzienlijke ge schenken te zenden: o, a. fraaije wapenen en tapijten uit de fabriek der Gobelins. Naar men verneemt heeft de heer de Persigny van zijne reis naar Italië afgezien. De Constitutionnel zegt in staat te zijn letterlijk de woorden mede tedeelen, welke dc keizer tot den Oostenrijkschen gezant, baron von Ilubner, gezegd heeft, en welke woorden zulk een ongunstigen indruk heb ben te weeg gebragt. De keizer zeidc namelijk: Het doet mij leed dat de betrekkingen met uwe regering niet zoo goed zijn als weleer; maar ik ver zoek u aan uwen souverein te zeggen, dat mijne persoonlijke gevoelens voor hem niet veranderd zijn." Er ligt in deze woorden niets, dat tot verontrus ting der gemoederen aanleiding zou kunnen geven. Men heeft het gebeurde op 1 Januarij gebruikt als een voorwendsel om aan eene reeds lang gekoesterde bezorgdheid lucht te geven. Oostenrijk en Frankrijk wenschen den oorlog niet, maar bij dc minste opschudding in Italië kunnen zij onverwachts geroepen worden om in het strijdperk te treden; dc een om bet verlies te voorkomen van twee zijner schoonste pro vinciën en de ander om eene zaak te ondersteunen, waaraan het reeds zoo vele blijken van sympathie heeft gegeven. Dc Spaanschc dagbladen declen op goede gronden mede, dat nu ook het gescbil lusschen Spanje en Mexico is vereffend. In brieven uit Havannah wordt daaromtrent nog gemeld, dat aan de Spaansche kooplieden te Tam- pico dc hun afgeperste geldsommen door den gouverneur der stad terug be taald zijn; buitendien was er dc Spaansche vlag gehcschen en door de plaatselijke overheid met 21 kanonschoten begroet. Spanje mag zich geluk kig rekenen dat ook deze mocijelijkheid is uit den weg geruimd.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2