KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEYDEN. Behoorende bij de Leydscke Courant van 3 Januarij 3859, JY°. DER ooo-ooQc^o-cc Zitting van 30 December 1858. Tegenwoordig de lieeren van der Hoeven, Stoffels, du Rieu, Gevers, Krantz, van der Boon MeschTaets van Amerongenle Poole, Luzac, ten Sande, Hubrecht, Bucaille, Tollens, Ysselsteyn, van Kaathoven, Cock, Lisman, Sikkel Groos en de Voorzitter. De Burgemeester deelt mede dat de beer de Moen kennis heeft gegeven verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonenwaarna de aanteekeningen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens heeft de Burgemeester overgelegd 1°. Adressen van F. A. BourgeoisH. S. BroekveldtJ. de Bruin J. J. van Ooyen en J. VV. Groot Enzerik, om tot adsistent commies-portier te worden benoemd. Overeenkomstig de voordragt is besloten deze te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, ten fine van berigt en raad. 2°. Een adres van J. W. Jansen c. s.allen wonende aan de Vischmarkt alhier, waarbij deze verzoeken dat de Stadhuispoort voor de publieke passage weder worde opengesteld. Overeenkomstig de voordragt is besloten hierop over te gaan tot de orde van den dag, als behoorende dit onderwerp niet tot de bemoeijingen dezer vergadering. 3». Een adres van C. J. Egginkhoudende verzoek om met den len Januarij aanstaande als adsistcnt-torenwachter eervol te worden ontslagen. Gelet op de voordragt van den Burgemeester, is na deliberatie besloten C. J. Eggink voornoemd, met den len Januarij aanstaande een eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van adsistent-torenwachter. 4°. Een verzoekschrift van bestuurders der typographische vereeniging Laurens Jansz. Costerwaarbij zij voor die vereeniging het vrije gebruik vragen van de Stads-Gehoorzaalop den 10™ Januarij aanstaande, zijnde Koppermaandag. Overeenkomstig de voordragt wordt besloten dit verzoek in te willigen. De Burgemeester brengt alsnu in behandeling 1°. Het voorstel tot opheffing van het gymnasium en de verdere stukken aangaande de bij die inrigting bestaande vacature, en wel a. Het voorstel van de raadsleden Gevers, Hubrecht en Taets van Ameron gen, strekkende om het Stedelijk Gymnasium met het einde van den tegenvvoordigen cursus op te heffen en alsdan de oude Latijnsche school weder in het leven te roepen. En door het lid Gevers het woord verzocht zijnde, heeft deze, ook na mens de leden Hubrecht en Taets van Amerongen, voorgesteld de behande ling dezer zaak uit te stellen tot de wet op het middelbaar onderwijs zal zijn aangenomenzich voorbehoudende omdes noodigdat voorstel alsdan te wijzigen. Na deliberatie is hiertoe met algemeene stemmen besloten. b. De verdere voorstelling betreffende de bij die inrigting bestaande vacature. Gelet op de rapporten, zoo van curatoren dier instelling als op die van Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Finantiën, is na het wis selen van algemeene consideraliën in rondvraag gebragt: 1». De door curatoren voorgedragen wijziging in de tractementen van den prorector en lstcn praeceptor, namelijk om dat van den eerste met 200 te verminderen en dat van den laatste met gelijke som te verhoogen, waar door de jaarwedde van den prorector op 1600die van den lstcn praeceptor op 1100 zoude worden gesteld Waartoe met 18 stemmen is besloten, hebbende het lid Cock zich bniten stemming gehouden. 2®. Het voorstel van curatoren om de opengevallen betrekking van pro rector te vervullen door dr. R. Fruinthans lstc praeceptorals zoodanig te benoemen en voorts den 2'1™ praeceptor dr. H. A. Kleyn, tot Ist™ praecep tor te bevorderen behoudens het nader te nemen besluit op de voordragt van curatoren om de jaarwedden van den nieuw te benoemen prorector en Ist™ praeceptor eerst dan te doen ingaan wanneer door de benoeming van een 2dcn praeceptor het personeel geheel voltallig zal zijn. En is dit voorstel met 15 tegen 3 stemmen, die van de leden Bucaille, Ysselsteyn en du Rieu (het lid Cock hield zich buiten stemming), aangeno men, en mitsdien besloten dr. Robert Fruin tot prorector en dr. Herman Adolph Kleyn tot lcn praeceptor te bevorderen, onder de genoemde reserve omtrent het ingaan hunner jaarwedden. 3°. Het voorstel van Curatoren om tot de vervulling der betrekking van 2en praeceptor bij oproeping op de gewone wijze over te gaanwaar zich 9 stemmen vóór en 9 tegen hebben verklaard, terwijl het lid Cock zich buiten stemming hield, zoodat, bij deze staking van stemmen, ingevolge art. 50 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), het nemen vaneen besluit hieromtrent tot eenc volgende vergadering wordt uitgesteld. Vóór stemden de leden Bucaille, Tollens, Ysselsteyn, van der Hoeven, Stoffels, du Rieu, Krantz, van der Boon Mesch en de Voorzitter. Tegen de leden le Poole, Luzac, ten Sande, Hubrecht, van Kaathoven, Lisman, Sikkel Groos, Gevers en Taets van Amerongen. 2". Het voorstel van het raadslid Gevers, strekende om aan de handela ren in gedistilleerd te dezer stede, van af 1° Januarij 1859, doorloopend crediet te verleenen. Gelet op de rapporten van Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Finantiënbeiden strekkende om tot de aanneming van het principe te besluiten, doch eerst dan tot het ontwerpen der gevorderde verordening over te gaanwanneer door den koning ten deze cene uitzondering op den regel bij art. 267, lc alin., der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n®. 85) ge steld, zal zijn toegelaten, Is de conclusie van bet rapport van Burgemeester en Wethouders in rond vraag gebragt en met algemeene stemmen dienovereenkomstig besloten. 3®. Een adres van P. S. de Bordes c. s.allen wonende aan den Morsch- weg en Hooge morsch onder Oegstgeestwaarbij zij verzoeken dat hun de ge legenheid tot toegang naar de stad ten allen tijde worde opengesteld. En gelet op het rapport van Burgemeester en Wethouders, is het adres in rondvraag gebragt en met 16 tegen 3 stemmendie van de leden Luzac van Kaathoven en van der Boon Mesch, tot de afwijzing van dat verzoek beslotenvoor zoover althans de strekking daarvan is om dien toegang door de Morschpoort te erlangen. 4". Een adres van R. van Baak, houdende verzoek om ontslagen te wor den van de betaling der huur voor het gehruik van bon- en brandzeilen dezer gemeentetijdens den herbouw van zijnen winkelbedragende eene som van 87,80. Gelet op het rapport van Burgemeester en Wethouders, strekkende om dien huurprijs te verminderen tot op de helft of 43,90; is deze conclusie in rondvraag gebragt en met 17 tegen 2 stemmen, die van de leden ten Sande en Taets van Amerongendienovereenkomstig besloten het door den adressant te dezer zake verschuldigde te bepalen op 43,90. 5°. De rekening van de Armbakkerij over 1857. En gelet op bet rapport der Commissie van Finantiën, is, nadat het lid Hubrecht, ter voldoening aan art. 24 der wet van 29 Junij 1851 (Stbl. n°. 85)tijdelijk de vergadering had verlatenmet algemeene stemmen be sloten deze rekening op te nemen en goed te keurenin ontvang tot 104051.15®, in uitgaaf tot 68234.09, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van 35817.06®hetgeen de rendanten gehouden zijn in hunne eerst volgende rekening in ontvang te verantwoorden. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DriABBK.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 5