SÖSTMAATSCHAPPIJ VOOR TOOMÜNST TE LEïDEN.'lgjgg IaEYDSCSHE schouwburg. BRANDSTOFFEN, BINNEN- EN BUITENLANDSCBE BIEREN, de veranderingen, welke zij in hunne vaartuigen moeten maken ten einde onder de vaste brug, die te Keulen over den Rijn wordt gelegd, te kunnen doorvaren. Een dezer dagen genomen proeve heeft doen zien dat hij het doorvaren der brug een schip slechts 6 minuten tijds noodig had om de masten te strijken en weder op te riglen. Door een onzer dagbladen wordt medegedeeld dat een gefailleerd koop man alhier, die met zijne schuldeischers een accoord heeft getroffen, dezer dagen 34 zijner eigene schuldenaren in de gijzeling heeft laten brengen, om in staat te worden gesteld in den eersten termijn van afdoening te voorzien. De te Heidelberg studerende Serviërs zijn, bij het vernemen van de jongste gebeurtenissen in hun vaderland, terstond derwaarts teruggekeerd. De heer J. C. Hasskarl, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, enz. vroeger door de Nederl. regering aangesteld als inspecteur over de kina cultuur op Java, is, wegens zijne uitgebreide kennis van de plantenkunde in het algemeen en van de Javaansehe flora in het bijzonder, en wegens zijne bewezen dienstendoor de overbrenging van de kinaplanl op het eiland Java, door de akademie te Greifswald benoemd lot philos. doctor, art. lib. mag. OOKTES 15- IJ K. WEENEN, 29 December. De aartshertogin Maria Anna, zuster van den voormaligen en tante van den tegenwoordigen keizeris in den ouderdom van ruim 54 jaren overleden. Men gelooft niet dat er voor onze regering redenen bestaan om zich in de zaken van Servië te mengen, daar de zoon van den ouden vorst Milosch, vorst Michiel, de belangen van Oostenrijk is toegedaan. Hij heeft alhier een zeer langen lijd verblijf gehouden, bezit hier vele vaste goederen en is met de Hongaarsche gravin Huniady, van eene der aanzienlijkste fa- miliën afkomstig, gehuwd. Oostenrijk heeft dus van de verandering der regering in Servië niets te duchten; alleen de Serviërs zeiven kunnen er bij verliezen. TURK YE. Uit Konslantinopel wordt gemeld dat de ministerraad talrijke bijeen komsten houdtover de Servische aangelegenhedendie ernstige bezorgdheid schenen te verwekken. j~. Volgens berigt uit Belgrado blijft in Servië de goede orde steeds bewaard. De voorloopig aangestelde regering heeft de verwijdering gevraagd van vorst Alexander, omdat hij de jongste onlusten had veroorzaakt. Het leger heeft reeds den eed aan het nieuwe bewind afgelegd. Het adres van den landdagter gunste van vorst Miloschwas naar Konstantinopel op gezonden. Volgens berigten uit Adrianopel lijdt die stad en omstreken buitenge woon veel door de jongste overstrooming. Een groot gedeelte der stadstaat onder water, onder anderen veel graanpakhuizenwaardoor ruim 40.000 kilo's tarwe zullen verloren zijn. Op 5 Dec. 11. had er te Beyruth in Syrië een voorval plaats, waaruit men zou opmaken dat de verdraagzaamheid in die streken veld wint. Mgr. Valergade patriarch der Latijnsche Christenen te Jeruzalemheeft pleglig den doop toegediend aan eenen jongen Turk van 25 jarenzonder dat iemand opkwam tegen eene handeling, welke voorheen de verbolgenheid en den godsdienstijver van alle Mohammedanen zou hebben opgewekt. Bij gelegenheid van den strijd tusschen de Turksche troepen en de in opstand verkeerende stam der Ansaries had het volgende voorval plaats Toen Tahir-Pacha te Tripoli aangekomen en in het veld gerukt was, ging de scheik der Ansaries, Ismail Bey, op de vlugt en werd door zijn oom, den scheik Ali Scheele, te Ain-Krum, opgenomen. De Turken beloofden dezen hierop de geheele bezetting van den vervolgde, die 25 millioen pias ters beliep, wanneer hij Ismaël levend of dood in hunne handen overgaf, waarop de oom werkelijk het lijk van zijn neef Ismaïl-Bey uitleverdena dat hij hemeven als diens twee broederstwee zoons en onderscheidene zuigelingenderhalve de gansche familiehad doen vermoordenen na het bloedbad de weduwe van zijn neef, Tamara, lol vrouw genomen had. De geheele bevolking is in gisting over dit zoo snoodc verraad. STAEg-BSKïSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gciien de adressen: 1°. van Johann Conrad Timmerman, fabriekant van stoom werktuigen, wonende alhier, waarbij deze aan Gedeputeerde Stalen der Provincie Zuidholland vergunning vraagt tot de plaatsing van eene Stoommachine in het perceel op de Iloogewoerdgctcekend AVijk III. N°. 343, Kadaster Sectie I). N". 111, om daarmede zoowel de draaibanken zijner fabriek als eene fincerhoutzagerij in werking te brengen2°. van Cornelis Christiaanse varkenslagteralhier woon achtig, daarbij verzoekende om in het huisin de Maarsmansteeg, geteekend Wijk IV. N". 78, een Rookhok te mogen doen plaatsen3°. van Matthieu Francois Ta verne Zoon, spekslagers, wonende binnen deze gemeente, om in het pakhuis in de Korte Paradijssteeg, geteekend AVijk VI. N°. 625, Varkens te mogen houden; 4". van AVieiem Arie Mijlder, timmerman binnen deze gemeente woonachtig, hou dende gelijk verzoek ten opzigte van het perceel op de Haarlemmerstraatgeteekend AVijk VI. N°. 518, en 5". van Samdel Nathan Roost, slagter, mede alhier woon achtig, waarbij hij verzoekt om op de binnenplaats van het huis op de Iloogewoerd, geteekend AVijk lit. N". 294, Schapen te mogen slagten. Gelet op bet Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824 [Staatsblad N°. 19). Doen te weten dat lot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en AVethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 3:lcn Januarij aanst., des voormiddags ten 11 urezullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd Letden, 31 December 1858. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAAIMERSecretaris. ABVERTENTIEN. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overljjden van onze geachte Moeder en Behuwd-Moeder M. J. GEERLOFF, Weduwe van J. Hoogenstraten, betuigen wij bij deze onzen welmeenen- den dank. Uit aller Naam Leyden 31 December 1853. J. H. HOOGENSTRATEN. Kweekelingen voor liet onderwijs en andere belanghebbendendie ver langen tot den nieuwen Leercursus der lagere Normaal-Klasse bij de Muziek school der Maatschappij te worden toegelatenom zich te bekwamen tot het geven van onderrigt in de beginselen der toonkunst, zoo als dit door de nieuwe Wet op het lager onderwijs verpliglend is gesteldkunnen zich aanmelden uiterlijk tot en met den 9dcn Januarij eerstk. bij den Comm. Secret, der Maatschappij C. LEEMANS. CURATELE. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Leidenin dato 28 Decem ber 1858, is, ten verzoeke van JOHANNA van der ZALM, Weduwe van Gerrit van der Ploeg, wonende te Oegstgeest, haar Broeder JOHANNES van der ZALM, mede woonachtig te Oegstgeest, thans verpleegd wordende in het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen, genaamd St. Joris Gast huis te Delft, ter zake van Krankzinnigheid gesteld onder Curatele. Van wege de Verzoekster, KosteloosMr. C. A. BOONACKER, Procureur. KONINKLIJKE IIOLLANDSCIIE TOONEELISTEN, onder Directie van BREEBÉ VALOIS. MAANDAG 3 Januarij 1859. (N°. 6 van 't Abonnement). Gysbreelit van Amstel, Treurspel in 5 Bedrijven. Daarna: Be Bruiloft van Kloris en Roosje, Oud-Hollandseh Kluchtspel met Zang en Dans, nieuwe Gelegenheids-Versjes en een Kicuwjaarswensch voor te dra gen door den Heer P. van der Grijp en Mw. Iddrg, in de karakters van Thomasvaér en Pieternel. Aanvang ten half zeven ure. Wed. VAN HAAKSBERGEN BUT1LH in TE LEYDEN, zijn voortdurend ruim voorzien van puike EngelscheBelgische en Pruissische Steenkolenin diverse sorteeringenGaz-Coke vele soorten van Hout, Hollandsche en Friesche Steek- en Baggcrturf in verschil lende soorten, Engelsche Vuurmakers en verder van al datgene wat tot het vak van Brandstoffen behoort. Voorts zijn bij hen ook verkrijgbaar Hollandsche, Belgische, Beijcrschc, Engelsche en Schotsche Winterklerentot de levering van al hetwelk zij zich minzaam bij een ieder aanbevelen, terwijl de Prijs Couranten dage lijks te bekomen zijn, ApolhekersdijkWijk VI. N°. 32 en Bloemmarkt, Wijk IV. N°. 156. Boofhcld cn suizing in de oorenzcnuwacbtëgc aan doeningen van het hoofd en de hersenen. Zeker en onfeilbaar Engelsch geneesmiddel. Inrigting voor Engelschcn en vreemdelingenter genezing van doofheid, hoofd- en hersenaandoeningen32, Spring Gardens, Charing Cross te Londen. Consulterend heelmeester CHARLES HENRY EDGELL SKINNER, Esq., erkend bij Parlements-acle. Secretaris JOHN POWËLjEsq. Eene nieuwe uitvinding, zijnde eene stellige methode ter zelf ge nezing, oogenblikkelijk en als door een tooverslag hulp aanbrengende aan lijders, die sedert 40 of 50 jaren doof zijn geweest, door een geneeskracht bevattend dampmiddel op het uitwendige van het oor aangebragt. Wanneer de damp zich ontlast, wordt die door den lijder slechts ée'ne minuut op het door de kwaal aangetaste oor gehouden, en de persoon, die aan doofheid leed, is oogenblikkelijk in staat gesteld een gesprek in gewonen loon gevoerd te verstaan. Deze methode ecnige achtereenvolgende avonden in praktijk ge- bragt, zal in de meest verouderde gevallen van doofheid en suizing in het hoofd baat verschalïen. Dit middel dient levens om een einde te ma ken aan alle empirisme en aan buitensporige uitgaven, die aan kwakzalvers middelen gedaan worden. Zij die aan de ergste doofheid lijden, kunnen door aanwending van dit middelin welk deel der wereld zij zich ook bevin den zich zeiven zonder eenig onaangenaam gevoel genezen. Duizenden hebben het gehoor geheel terug gekregen en zijn voor altijd bevrijd van de kunstgre pen der in onze dagen talrijke gevaarlijke onbevoegde uiloefenaars der we tenschap. Getuigschriften en certificaten van directeurs van hospitalen cn van de meest uitstekende geneesheeren en heelmeesters in Engelandin wier tegenwoordigheid lijders van hunne doofheid genezen zijn, alsmede van honderden particulieren, die bij gemeld middel baat gevonden hebben, zijn ter inzage voorhanden. Ieder lijder op liet vaste land van Europa, of in een verwijderd deel des aardbols woonachtigkan nu genezen worden daar dit middel hem met de vereisehte voorschriftenenz.zoo kan toege zonden worden, dat het hem gecne moeite kost zich zeiven te helpen. De prijs van het middel is 5 5 sh.op te zenden aan den secretaris JOHN POWELL, Esq., 32 Spring Gardens, Charing Cross, te Londen, hetzij bij assignatiënbetaalbaar in Engeland, hetzij in bankbilletten. Eene hoe veelheid, genoegzaam om drie gevallen van de meest verouderde doofheid cn suizing in het hoofd te genezen, kost 10 10 sh.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3