goederen, meerendcels een prooi der vlammen geworden. Hoewel alles is verzekerd zijn toch een aantal werklieden daardoor vooreerst zonder werk. Volgens eenen bijzonderen brief, gedagteekend Riouw, 13 Nov. 1858, wordt door het Dagbl. v. 's Grav. medegedeeld, dat door eene expeditie onder bevel van den luit. ter zee l5!e kl.A. J. Kroefbestaande uit 's lands schepen SoembingHaai en Padang, op den 9dcn Nov. te Reteh eene luisterrijke overwinning is behaald. De versterkte bentings van den Pan- gliema Besas, die den nieuwen sultan van Linga niet erkennen wilde, zijn bestormd en ingenomen, het vijandelijke opperhoofd gesneuveldzeer vele oproerigen gedood, 23 stukken geschut van 12, 8 en 6 pond en 25 meta len lilas veroverd. De schepelingen telden 17 gekwetsten, waarvan 4 wa ren overleden. Er was sprake van eene expeditie naar Boni, die in December zou plaats hebbenwaartoe 4 bataillons infanterie benevens eenige cavallerie en artil lerie waren aangewezen. Uit het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der tweede kamer nopens het ontwerp van wet op het regt van successie en overgang blijkt, dat de tegenstand legen eene verheffing van het regt van successie in de regie opgaande lijn eer vermeerderd dan verminderd is; dat die tegen stand in twee afdeelingen algemeen, in twee andere bijna algemeen is ge weest, en dat men zich slechts in e'e'ne met dergelijke heffing heeft kunnei) vereenigen. Vooral was men daartegenomdat de minister zelf de opbrengst van dit regt op niet meer dan 100,000 kon begrootenhet was dus on geraden om voor een zoo betrekkelijk gering bedrag zulk eene leedere snaar aan te roeren. Wat het regt van overgang betreft, heeft de meerderheid zich voor het beginsel verklaard, waarop dergelijke heffing gegrond is, en hebben deze het zeer onredelijk geacht, dat, bij de zware belasting van den overgang van vast goed, aan de schatkist geene bate was vergund van de kapitalen in portefeuille. Vele leden beschouwen de verhooging van het suceessie-regt als het hoofd doel van het wets-ontwerp en wezen daarom met nadruk op de thans reeds aanzienlijke hoogte van dat regt. Niet zelden bedroeg het in hoofdsom 10 en met de opcenten bijna 14 pCt. In geval van vruchtgebruik werd het zelfs opgevoerd tot ruim 20j pCt. Zij bragten voorbeelden bijwaaruit bleek, dat binnen slechts 4 jaren tijds zelfs door broeders en zusters lus- schen 40 en 50 pCt. van het kapitaal aan de schatkist had moeten worden ten offer gebragt. Van menige nalatenschap was het rijk de grootste erfgenaam. 's GRAVEN1IAGE 1 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw den luit.-generaal jhp. F. V. A. ridder de Stuers, oud-kommandant van het Indisch leger. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij de landmagt in West-Indië: bij het bat. jagers n°. 27: tot kapitein, den lste" luit. C. M. Nuboer; tot jston juit. den 2dcn luit. N. F. Spencer, alsmede de 2de luit.-adjudant H. Knoch en M. Romer Price, allen van het bataillon; bij het wapen der artillerie: tot kapitein, den lsten luit. T. D. G. Rolandus, en tot Ist™ luit. den 2dca luit. N. A. Rost van Tonningen, beiden van het wapen; en eervol uit de militaire dienst te ontslaan den kapitein der artillerie T. D. G. Rolandus voornoemdomdat hem is opgedragen de betrekking van consul-generaal bij de gemeenebesten van Venezuela, Nieuw-Grenada en Ecuador. Z. M. heeft bepaald dat het corps mariniers met eene compagnie zal vermeerderd worden en mitsdien zal bestaan uit 7 compagniën en ée'ne depot- compagnie. De totale sterkte van gemeld corps is daarbij bepaald op 49 officieren en 2104 onder officieren en manschappen. Bij den raad van state zijn benoemdtot commies de heer Th. van den Bergh, thans adjunct-commies; en tot adjunct-commies de heer J. H. Jalink, thans eerste klerk. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje hebben heden mor gen hunne opwachting gemaakt bij H. M. de koningin-moeder. Uil. MM. de koning en koningin hebben heden middag de felicitatiën ontvangen van de dames en heeren tot de koninklijke hofhouding behoo- rende. Des middags was er ten hove groot diner en gala. II. M. de koningin heeft gisteren avond de godsdienstoefening in de groole kerk bijgewoond, onder het gehoor van den wel-ew. heer dr. Zaal berg, die tot tekst gekozen had Ps. XC. 4a en 2 Pelr. III. 8b. Heden morgen hebben 1111. MM. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje, HU. KK. HI1. prins en prinses Frederik en prinses Marie, de gods dienstoefening in de Waalsche kerk, onder het gehoor van den wel-ew. heer Trottet, bijgewoond. Z. K. II. de prins van Oranje heeft gisteren weder eene jagtparlij ge houden met eenige heeren, die daarna aan het diner bij den prins hebben deelgenomen. Voor het groot bal en galadat Maandag aanst. ter gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest ten hove zal plaats hebben, zijn ruim 700 personen genoodigd. De Voorzitter van de eerste kamer, mr. J. A. Philipse, heeft aan de leden dier kamer gedurende hun jongst verblijf alhier diners aangeboden. Ook heeft de heer Mutsaers, lid van den raad van state, eergisteren een groot diner gegeven, dat o. a. door mgr. Vecehiotti, apostolisch internun tius alhier, en zijnen secretaris werd bijgewoond. Ten gevolge van het arrest van den hoogen raad van den 12dcn Octo ber 1858, heeft de minister van financiën aan de ambtenaren der belastin gen te kennen doen gevendat voortaanbij afstoking van beslagdoor ambtenarenbij de berekening der hoeveelheid beslagen meelnaar de uit komst der afstoking de 3 pCt. (volgens art. 28 der wet van den 28s1™ Dec. 1855 (Stbl. N°. 193), voor het maken van gist niet in aanmerking moet worden genomen. Het ijkmerk der malen en gewigten voor 1859 is de letter p. BUÏTENLANDSCHE BERIGTEN. EST GEL A WD. LONDEN30 December. Het transportschip Himelaya heeft bevel ontvangen tot het overvoeren van versterkingen uit Portsmouth naar Gibraltar en Malta. Op de terug reis zal het schip Tanger aandoentot het aan boord nemen der geschen ken voor den keizer van Marocco aan de koningin, waaronder leeuwen, paarden, struisvogels en andere diereu. In brieven uit Calcutta wordt geklaagd over de werkeloosheid van lord Clyde. Reeds sedert 2 maanden is het weder uitmuntend en de versterkin gen zijn van alle kanten aangekomen. Bijaldien de proclamatie der koningin geheel Oude niet tot onderwerping beweegt, dan zal daartoe waarschijnlijk nog een veldtogt in 1859 en 60 noodig zijn, want de twee maanden, die er nog voor het heete jaargetijde moeten vcrloopen, zijn voor die taak ontoereikend. De berigtgever van de Times is echter van gevoelen dat de opstand in 1859 voor goed een einde zal nemen, hoewel hij toegeeft dat de gang der krijgsbedrijven traag is. In den nacht van Dingsdag op Woensdag hebben hier niet minder dan 10 branden plaats gehad. In de mijnen hier te lande worden 230,000 menschen bezig gehouden. Van 1851 tot en met 1857 verloren 7080 menschen, door verschillende on gelukken daarin hel leven. Op 10 Nov. is het schip Lucas op de kust van California verongelukt. 20 personen verloren bij dit onheil het leven. FRANKRIJK. PARIJS30 December. Tot voorzitter van den senaat is benoemd de heer Troplong en tot vice-voorzitlers de maarschalken Baraguay d'Hilliers en Pélissier en de ge neraal Regnault de St. Jean d'Angely. De keizer heeft aan 164 door de hoven van assises en de correctionele regtbanken veroordeelde personengeheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf verleend. De Moniteur deelt het reglement mede betreffende de openbare ten toonstelling van werken van levende meesters, hetzij Franschen of vreem delingen, welke tentoonstelling in 1859 zal plaats hebben. Zij zal den 15dcn April geopend en den 15dcn Jnnij gesloten worden. De voorwerpen, die men wenscht ten toon te stellen, zullen behooren tot de schilder-, teeken-, graveer-, steendruk-, beeldhouw- en bouwkunst. De voorwerpen zullen van 15 Febr. lot 1 Maart ingezonden moeten worden. Aan de ten toonstelling is eene loterij verbonden. De uilslag van den wedstrijd tusschen de beroemde schaakspelers Morphy en Andersen is geweest dat er van de 11 gespeelde partijen 7 door den heer Morphy en 2 door den heer Andersen zijn gewonnen. Twee par tijen waren remise. In eene woning op de Boulevard St. Martin werd gisteren avond een ijzingwekkende misdaad gepleegd. Een koopman, 61 jaren oud, die sedert geruimen tijd in onmin leefde met zijne vrouw, die slechts 32 jaren telt, ging dagelijks het middagmaal gebruiken ten huize van zijnen schoonbroe der, waar ook zijne vrouw dikwijls kwam. Gisteren avond ontstond er echter tusschen den koopman en zijnen schoonbroeder eene woordenwisse ling, die den eerstgenoemde zoo verwoed maakte, dat hij al de in de kamer aanwezige personen, zijn schoonbroeder, diens vrouw, zijne eigene vrouw en beider moeders, alsmede eene dienstbode, eerst met een scheermes en la ter met een bijl zware verwondingen toebragt. Zijn schoonbroeder, hoewel gewond, deed nog eene poging om den moordenaar te ontwapenen en op zijn geroep schoten eenige politie-ageiffen en andere personen toe, zoodat men zich spoedig van hem meester maakte. Men schrijft deze daad toe aan minnenijd, die den koopman steeds bezielde. Eenige der slagtoffers ver- keeren in gevaarlijken toestand. De S'. Joachimskerk te Nantes is op den eersten Kersdag geheel afge brand. Waarschijnlijk is de brand door een niet uiigebluschte waskaars ontstaan. Uit Algerië is weder een verontrustend berigl ontvangen. Eenige stam men in de provincie Constanline hebben de vaan des oproers opgestoken. De generaal Mac-Mahondie hier met verlof was, is terstond naar zijnen post teruggekeerd. In de officiële kringen wordt over de oorzaken dezer beweging het geheim bewaardmaar men verzekert dat zij niet van belang is ontbloot. Enkele personen beschuldigen Marokko er de hand in te heb ben. Maar hoe het zij, het is in de tegenwoordige omstandigheden voor de weinige voorstanders van den oorlog eene geschikte gelegenheid om aan hunne geliefkoosde gevoelens lucht te geven. De keizer heeft bepaald dat er te Constanline eene regtbank van koop handel zal worden gevestigd. De uitgebreide handel, die aldaar wordt ge dreven, maakt die instelling noodzakelijk. ITALIË. In den kon. schouwburg te Turyn ontstond in den avond van 26 Decemb. eene groote beweging. Een der schermen van het tooneel had vlam gevat en dreigde al de andere schermen aan te stekendoch de tegenwoordigheid van geest van een der machinisten heeft zulks verhoed. De man is ech ter daarbij van eene aanzienlijke hoogte gevallen, zoodat zijn leven in ge vaar is. Te Milaan heeft er aan de Porta Vercellina eene hevige vechtpartij tusschen Oostenrijksehe soldaten en burgers plaats gehad. rSSUIEügES. BERLIJN, 30 December. Men verneemt dat er zich reeds omtrent 800 Rijnschippers bij de rege ring hebben aangemeld om de toegezegde schadeloosstelling te bekomen voor

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2