liging van provinciale belastingen in Frieslanddat tot herziening der label bedoeld in art. 99 der wet van den 4dcn Julij 1850. Daarna heeft de kamer met algemeene stemmen zich vereenigd met het voorstel der heeren Cost Jordens en de Vos van Steenwijk, tot aanvulling van art. 9 van het reglement van orde met de volgende bepalingHet vaststellen van de voordragt der jaarlijksehe begrooting van de huishoude lijke behoeften geschiedt door de kamer, nadat de leden in de gelegenheid zijn gesteld van het ontwerp ter griffie kennis le nemen." Vervolgens zijn de beraadslagingen geopend over de staatsbegrooting voor 1859. Na eenige algemeene beschouwingen werden hoofdst. I en II met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofdst. III heeft de heer Regout uitvoerig gesproken over de wateraftapping van de rivier de Maas. In eene avondzitting is ook hoofdstuk III met algemeene stemmen aan genomen en hoofdstuk IV in behandeling genomen. De heer van Dam van Isselt sprak bij die gelegenheid over de verklaring door den minister van justitie, omtrent de processie te Ossendrecht in de tweede kamer afgelegd. Naar zijn inzien had men de slotsom van het onderzoek, ten gevolge waar van de processie is toegestaanin de Staats-Courant moeten bekend maken. Eene tweede aanmerking van dien heer betrof het ontslag van een hoofd ambtenaar van justitie. Hij hoopte dat de ministers des konings in deze zaak een beter onderzoek mogten instellen. In de zitting van heden is de beraadslaging over hoofdst. IV afgeloopen. Zij liep voornamelijk over de inrigting van de rijks veldwacht, over het begrip en den omvang der rijks-politie en het noodigc verband tusschen de rijks- cn gcmcente-poiitie. Ten opzigle van de processie te Ossendrecht heeft de minister nader gewezen op het geoorloofde daarvankrachtens in gesteld onderzoek. Omtrent het ontslag aan den heer d'Engelbronner gege ven, heeft hij dezelfde verklaring afgelegd als in de tweede kamer. De minister had de zaak zoo gevonden en de meerderheid in den ministerraad had een ontkennend antwoord uitgebragt op de vraag of het kon. besluit van 1849, nopens wachtgeld, de grondslag kon uitmaken voor een aan dien gewezen ambtenaar toe te kennen wachtgeld, liet hoofdstuk is daarop met algemeene stemmen aangenomen cn de beraadslaging over hoofdstuk V aan gevangen. In de afdeelingen der eerste kamer is beslotenhet voorstel van den lieer Sloet tot Oldhuis, tol afkoopbaarheid der tienden, eerst in de volgende bijeenkomst (die mogelijk eerst over 2 of 3 maanden zal worden gehouden) te behandelen. BUITE1VLANDSCHE BERiGTEN. ENGELAND. LONDEN, 23 December. Volgens de bcrigten uit Indië neemt het aantal grondeigenaars in Oude, die de hun aangebeden amnestie aannemen, meer en meer toe. Uit Hong- Kong wordt gemeld dat de herziening van het handelstarief door de Chine- schc, Fransche en Engelsehe commissarissen gelukkig is tot stand gebragt. De verhooren van de gevangenen te Cork in Ierland hebben met ge sloten deuren plaats en zullen verscheidene dagen duren. Omtrent het ge nootschap Phenix verneemt men dat van de leden de volgende eed werd gevorderd: Ik zweer plegtig dal ik met alle in mijne magt staande mid delen er naar zal streven de Britsche regering te ondermijnen en omver te werpen, dat ik ieder met dit doel in Ierland komend vreemd leger zal ondersteunen cn mij daarbij aansluiten en dat ik de bevelen van mijne over heden in dit genootschap zal naleven. Ten gevolge van het onvoorzigtig graven aan de fundamenten eener bierbrouwerij nabij Nottingham is het geheele gebouw ingestort, waarbij twee arbeiders het leven verloren en 2000 gallons alc, beuevens al de werk tuigen, bedorven werden. Tc Woolwich hebben verregaande ongeregeldheden plaats gehad, ver oorzaakt door eene vechtpartij tusschen de aldaar in bezetting liggende troepen. Men heeft van elders eene aanzienlijke krijgsmagt moeten ontbie den om de strijdenden te scheiden. FRANKRMK. PARIJS, 20 December. Voor de eerste maal is thans een inboorling van Algerië tot luitenant bij ons leger aangesteld, namelijk Mohammed-Ben-Daoudkweekeling der mili taire school. Men verzekert dat Engeland, met het oog op de beweging die er zoo wel in Wallachyë als in Moldavië hecrscht, het voorstel gedaan heeft om de conferentie le Parijs weder op nieuw te doen bijeenkomen, om hare vroegere besluiten in de vorstendommen le doen eerbiedigen. Oostenrijk en Turkye zouden dit verzoek ondersteunen, maar Frankrijk, Rusland en Pruissen daartegen gestemd zijn. De onafhankelijkheid dier streken zou, naar hunne meening, eene doode letter worden, indien Europa onophoude lijk tusschen beide kwam. Er is thans alhier een schaakstrijd geopend tusschen den beroemden Amerikaan Morphy en den meester der üuilschc spelers, den heer Andersen. Op den Oostelijkcn spoorweg heeft in de nabijheid van Villelte een treurig ongeluk plaats gehad. De reserve-locomotief is legen een wagon aangeloopen, waarbij 4 ambtenaren, op het terrein werkzaam, zwaar zijn gekwetst. Uit Teheran verneemt men, dat de shach den Franschen majoor der artillerie Brogniart lot bevelhebber der Perzische artillerie heeft benoemd. I TA LIE. Uit Rome wordt gemeld dat tusschen de Pauselijke regering en die van Frankrijk en Oostenrijk in beginsel bepaald is, dat de Kerkelijke Staat, ll met uitzondering van Ancona cn Civiia-Vccchia, in het jaar 1860 geheel door de buitenlandsche troepen ontruimd zal worden. De koning van Napels heeft eene ligting bevolen van 18,000 man. In al de tuighuizen heerscht eene groote drukte. Men kan daarvan de reden niet gissen. Sommigen beschouwen de ligting alleen als een middel om geld te verkrijgenwant men kan zich voor 240 ducaten van de krijgsdienst vrij koopen, en de regering, die zelve voor de plaatsvervangers zorgt, behoeft die niet te betalendaar zij er genoeg uit haar weeshuis Alberto de Poveri kan trekken. Naar men zegt zou de ligting in het vorige jaar aan de rege ring eene som van 2 millioen ducaten hebben bezorgd. PRUIS SEKT. BERLIJN, 23 December. Men verzekert vrij stellig dat onze regering het bestuur van den Pruissisch- Limburgschen spoorweg, dat in moeijelijke omstandigheden verkeert, zal te hulp komen. De aandeelhoudersdie zich meestendeels alhier bevinden hebben geweigerd om in eene schikking te treden. De regering moet ook aan België en Holland om medewerking in deze zaak gevraagd hebben, maar de regeringen dier landen zijn niet gezind om de verantwoordelijkheid op zich te nemen tegen over de kamers, van de sommen die in deze zaak zouden gevorderd worden. De bondsvergadering beeft de voorstellen der vereenigde commissicn voor de Holsleinsche quaestie aangenomen. Uit Petersburg wordt gemeld dat de keizer bevel heeft gegeven om aan de landtong van den regteroever van den hoofdtak der rivier de Amur, in oostelijk Siberië, eene stad te stichten onder den naam van Ssoffysk. ©O STEM REIK. WEENEN21 December. De keizer heeft thans onderscheidene bepalingen der onlangs uitgevaardigde wet op de krijgsdienst verzacht, vooral ten aanzien der verpligting tot de dienst van e'énige zonen cn van gehuwde personen in verscheiden landen der monarchie. Dit besluit des keizers zal vooral in Lombardye een gunsti- gen indruk maken. De minister van openbaar onderwijs heeft een nienw reglement voor de bijzondere scholen in het rijk vastgesteld. Volgens de daarin voorkomende bepalingen zullen geene kinderen van beide sexen op eene en dezelfde school toegelaten wordenen zullen de scholen worden gesplitst naar de verschil lende godsdienst der kinderen, zoodat er katholieke, protestanlsche, Griek- sehe en Israëlitische scholen zullen zijn. De katholieke kinderen zullen alleen toegelaten worden op katholieke scholenzonder eenige uitzondering. Voor de Israëlitische kinderen zijn in geen geval de katholieke scholen toe gankelijk, doch voor de prolestantschc kunnen ten dien aanzien in zekere gevallen uitzonderingen toegestaan worden. In de katholieke inrigtingen moeten de onderwijzers dezelfde godsdienst belijden. TURKYE. De ministeriële crisis, waarvan vroeger reeds werd gesproken, is thans uitgebarsten. De groot-vizier heeft bepaaldelijk geweigerd om gevorg te ge ven aan de hervormingen, die door Fuad-Pacha, tijdens zijn verblijf te Parijs, zijn toegezegd. Hij heeft zijn ontslag ingediend en zijn voorbeeld zal waar schijnlijk door Riza-Pacha worden gevolgd. Fuad-Pacha heeft de hem aan geboden betrekking van groot vizier nog niet aangenomen. In Servië hebben gewigtige gebeurtenissen plaats gehad. Op den 14dCD Dcc. heeft de vorst den landdag in persoon geopend. Den volgenden dag werden tot voorzitter en onder voorzitter der vergadering mannen gekozen 5 die bekend staan als vijanden van den regerenden vorst en aanhangers van Miloseh Obrenovitch. Op den 16dcI1 zijn de eigenlijke werkzaamheden der vergadering begonnen, en terstond heeft men het besluit genomen om den I tegenwoordigen vorst Alexander van de regering vervallen le verklaren. Het ministerie, hetzij in den wcnsch der vergadering deelende, hetzij daartoe gedrongengaf aan den vorst le kennen dat hem niets anders over bleef dan van zijn gezag afstand le doen. Ten gevolge van dezen dubbelen aan drang heeft de vorst zich in hel kasteel van Belgrado, dat van eene Turk- sclie bezetting is voorzienterug getrokken en een uitstel van 24 uren ge vraagd om zich te beraden maar de landdag heeft daarop den troon als ledig beschouwd en Miloseh Obrenovitch als vorst uilgeroepen. Deze Miloseh is de voormalige vorst van Servië, wiens gezag door Alexander werd omver geworpen en die tot hiertoe afgezonderd le Weencn leefde. Zoowel vorst Alexander als de senaat hebben tegen de handelingen van den landdag ge protesteerd, maar in den boezem van het laatstgenoemde ligchaam hecrscht mede eene groote verdeeldheid. De bevolking is onder dit alles zeer opge wonden. Oostenrijk schijnt zich nog onzijdig te houden, maar brengt toch veel troepen op de grenzen bijeen. Na de uilroeping van Miloseh tot vorst van Servië is er een voorloopig bestuur gevestigd, bestaande uit de hh. Ga- raschaninSterka en Ugricio. Men verneemt nog dat later de militaire partij eene legen-omwenteling heeft willen bewerken, die echter mislukt is. De locstand der Christelijke bevolking op Candia is nog altijd netelig; velen nemen de wijk naar het gebergte, om zich te onttrekken aan de ge- weldadige handelingen der Turksche krijgsmagt. ©OST-ISiBIE. BATAVIA, 8 November. Tot leden der natuurkundige vereeniging in Nederl. Indië zijn benoemd de lib. J. W. H. Cordes, te Rembang, II. Diepenhorst, le Priaman C. P. C. Sleinmelz, te Passaroeang, G. W. Frodzess, le Batavia, G. F. Naula, te Ponlianak en A. II. G. Blokzeyl, te Djembrana (Bali). Men verneemt dat de heer W. Poolman als president van de factorij der Nederlandsche handelmaatschappij alhier zal aftreden en in die betrek king vervangen worden door den heer J. C. Teengs, lid dier factorij, ter-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2