Men spreekt veel van liet monster-concert dat in de volgende maand in het nijverheids-paleis zal plaats hebben, liet getal der medewerkende personen zal eenige duizenden bedragendie vooral uit Duitschland zullen overkomen. De directiën van de spoorwegen zullen voor hen de vrachtprijs verminderen. Meyerbeer en anderen vervaardigen reeds stukken voor deze gelegenheid. Volgens een gerucht zou de regering, ingeval zij in het stelsel tot aanwerving van negers blijft volharden, voornemens zijn eenige ambtena ren te benoemen, ten einde in Afrika, waar de aanwerving plaats heeft, een streng opzigt daarover te houden. De commissie in de zaak van de aanwerving van negers zet hare werk zaamheden ongestoord voort. Zij gaat zelfs zoo verre, dat zij Portugesche officieren hoort. Er bestaat eene overeenkomst tusschen den admiraal 11a- melin, minister van marine, en een handelshuis, Régis, te Marseille, waarbij zich dit huis verbindt om vóór 31 Dee. 1803 20,000 negers op Martinique en Guadeloupe in te voeren. Er is bepaald, dat allen vrijwilligers moeten zijn. Ook met vele andere handelshuizen heeft het ministerie van marine dusdanige overeenkomst aangegaan. De commissie heeft dus vrij wat zwa righeid te overwinnen. Van regeringswege is het volgende bekend gemaakt: Ten gevolge van nariglen bij het ministerie van marine ontvangen omtrent de vijandige ge zindheid van de bewoners der Riff-kust, die gedreigd zouden hebben de vaartuigen van Christen natiën te plunderenworden de zeeliedenwelke de wateren der straat van Gibraltar bezoekenuilgenoodigd niet verder zuidwaarts te komen dan de parallel van kaap Tres-Forcas, zelfs de om streek van die kaap te vermijdenen in het algemeen zich minstens twaalf mijlen van de Riff-kust te houden. Uit deze waarschuwing kan men opmaken dat de Spaansche expeditie weinig schrik aan de zeeroovers heeft ingeboezemdzoodat er wel eenige grond is voor het gerucht dat Frankrijk en Engeland in het volgende jaar eene expeditie naar de kust van Marocco zullen zenden, om de roovers gestreng te tuchtigen. Men meldt ook uit Tangcr dat de roovers van het Riff hebben geweigerd om aan den koning van Marocco te gehoorzamen, die hen bevolen had de luitenant Alvarez en eenige andere Spaansche gevangenenonlangs in een hinderlaag gevallen, vrjj te laten. Uit Alexandrië wordt de gevangenneming van den cadi van Jeddah en 10 der voornaamste ingezetenen bevestigd. Namik-Pacha had 2 dagen lang geaarzeld om daaraan gevolg te gevenmaar wasdaar hij gevaar liep om zelf in de zaak als schuldig beschouwd te wordeneindelijk daartoe overgegaan. Men verwacht spoedig nadere ophelderingen omtrent deze zaak, daar de heer Chauvin-Beiiliardvice-consul te Massouah, hier te lande verwacht wordt. Ilij heeft Jeddah aangedaan en brieven van den heer Sabatier medegenomen. De dood van den keizer van Japan wordt thans weder bevestigd. Hij moet op den 10dcn September aan de gevolgen van waterzucht, in den ouderdom van 36 jaren zijn overleden. De rouwplegligbeden aan het hof, die zeer omslagtig zijnverhinderen baron Gros om de onderhandelingen over het tractaat ten einde te brengen. Men twijfelt aan den goeden uit slag dier onderhandelingen niet. Baron Gros kan inmiddels het schoone Japan naauwkeurig opnemen. Uit Cochin-China zijn weder berigten ontvangen. De opstand in het rijk van Annam moet zich uitbreiden. Een lid der keizerlijke familie heeft zich aan het hoofd der opstandelingen gesteld en de Christenen hebben zich bij hem gevoegd. Natuurlijk kan die beweging de cperaliën onzer troepen in de hand werken. De Mon. deelt tijdingen mede van het eiland La Re'union, van 8 Nov. Er had aldaar eene uitbarsting van den vuurspuwenden berg plaats, ten ge volge waarvan de gemeenschap langs de wegen gestremd is. De lavastroom, die eene breedte heeft bereikt van 400 en eene hoogte van drie Ned. ellen, was lot aan de zee genaderd. Het natuurverschijnsel baarde echter geene ongerustheiddaar dit eiland gewoonlijk aan geene aardbevingen onderhevig is, en, wanneer die al plaats hebben, de schokken niet hevig zijn. In de fabriek van slaghoedjes te Sèvres heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor 2 werklieden zijn omgekomen. De stad Rheims was eenige dagen geleden in groole beweging. Een troep wilde zwijnen15 in getalwas op een Zondag namiddag binnen ge drongen. Onmiddelijk werd de alarmklok geluid en ieder wapende zich met geweren, dorschvlegels, mestvorken enz. Het gelukte 6 van deze gasten te dooden; de overigen slaagden er in de stad weder uit te komen. Deze zwijnen waren door eene groole drijfjagt uit het bosch van Montchenot ver dreven. Ongelukken zijn er niet voorgevallenslechts e'én man werd ligt gewond. P« EIS SENG BERLIJN, 19 December. Het vertrek des konings van Florence naar Rome is op morgen bepaald. Z. M. zal aldaar een geruimen tijd verblijven. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van de keizerin-moeder van Rusland blijven gunstig. De koorts heeft opgehouden. De vier Pruissische staalsinriglingen voor hooger onderwijs in den landbouw, te Eldena, ProskauPoppclsdorf en Waldau, tellen thans te zamen 273 leerlingen, waaronder 193 inlanders. Te Coblenz is men weder, van wege het vele drijlijs, genoodzaakt geworden om de schipbrug over den Rijn weg te nemen. OOSTESK 3.0 ïi WEENEN, 18 December. De versterking van het leger in Lombardye zal, naar men berekent, 8000 man bedragen. De hofschotiwburg alhier geniet van staatswege voor dit speelsaizoen i eene toelage van 130,000 fl. Dezer dagen overleed alhier de baron B.wiens zeer aanzienlijk ver- mogen op de kinderen zijner zuster overgaat. Bij zijnen uitersten wil heeft hij met buitengewone vrijgevigheid zijne bedienden bedacht; zoo krijgt de I huishoudster een legaat van 150,000 fl., de kamerdienaar 30,000 fl.de I concierge 10,000 fl.de jager 6000 fl.de keukenmeid 3500 fl.een loop meisje 2000 fl. enz. enz. Op den 10den dezer overleed te Lemberg de Armenische aartsbisschop J Stefanowicz, in den ouderdom van 107 jaren. Hij was 80 jaren priester en daarvan 26 jaren aartsbisschop. Naar Milaan zijn bevelen gezonden, om aldaar zoodanige maatregelen te nemen dat bij de inwisseling der oude munt het algemeen geene schade lijdt. Indien men nu ook de wet op de krijgsdienst wijzigde, zou veel on tevredenheid aldaar weggenomen zijn. De koning van Beijeren heeft een broeder van den geschiedschrijver Mommsen belast met het bezorgen ecner nieuwe uitgave der werken van Shakespeare, naar de beste en oudste bronnen; de koning heeft daarvoor de som van 8000 fl. beschikbaar gesteld. De verkiezingen in Beijeren hebben het gevolg gehad dat de oppositie in de nieuwe kamer nog sterker zal zijn dan in de vorige, zoodat eene ver andering van het ministerie onvermijdelijk schijnt. Zoo als men weet werd de vorige kamer ontbondenomdat zij een aan de regering niet welgevallig persoon tot ondervoorzitter had benoemd. ÏEKHÏE. De Sultan is er nog niet in geslaagd om voor Ali-Pacba, die als groot vizier wil aftreden, een opvolger te vinden. Men geloofde echter dat Fuad- Pacliathans minister van buitenl. zakendie voor de genoemde betrekking reeds heeft bedankt, aan den herhaalden aandrang zou toegeven. De Presse d'Orient berigt dat de nieuwe sherif van Mecca in de eerste dagen van November al de ulema's en de voornaamste ingezetenen der stad heeft doen bijeenkomen en in eene warme toespraak hun onder het oog heeft gebragt dat zij omtrent de bedoelingen der Europesche mogendheden in dwaling verkeerden. Deze wilden noch de godsdienst noch het graf van den profeet vernietigenintegendeel ieder, die de godsdienst mogt aanranden of een der moskeën honen, zou gestreng gestraft worden; maar, voegde hij er bijvan uwen kant moeten de Christenen geëerbiedigd wordenen iedere oproerigheid tegen hen zal in het vervolg krachtdadig worden onderdrukt. STABS - KIEK. 1ST JEU. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 23stcn December 1858, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1». Verordening tol heffing en invordering van bruggeld. 2°. Voordragt tot uitbetaling der jaarlijksche gratificatie aan den Claviger van het Stedelijk Gymnasium. 3°. Adres van de vier jongste beambten aan het hoofdkantoor voor de plaatselijke belastingentot verhooging hunner jaarwedden. 4°. Voordragt lot verhooging der jaarwedde van den Commies-roeijcr P. J. van Sonderen. 5°. Adres van C. J. van Pypen, betreffende de bezoldiging van zijne ver vanging bij ziekte. 6°. Voorstel van het gemeentebestuur van Rotterdam, aangaande de her ziening van het bestaande beurtverdrag. 7°. Benoeming van 4 leden der plaatselijke Schoolcommissie, bjj perio dieke aftreding. 8°. Benoeming van 2 leden voor de Commissie lot het teekenen en af geven der attesten voor de Nat. Militie. 9°. Benoeming van ambtenaren bij de actieve dienst en vervulling der daarbij beslaande vacature. 10°. Continuatie van de Rijksambtenaren bij de gemeentebelastingen. 11°. Voorstel tol opheffing van het Stedelijk Gymnasium, en verdere stuk ken betreffende de vervulling der bestaande vacature. 12°. Voorwaarden tol het onderhouden en schoonhouden der kolken en riolen. AKABEMÏE-SflEÏJWS. PROMOTIEN AAN DE UTRECHTSCUE HOOGESCHOOL. Den 17de™ December de heer C. Loefl, van Zwolle, in de godgeleerdheid, na openbare verdediging zijner dissertatie: de Jcsu Christo divinam suam legationem vindicante. Denzelfden dag de heer C. Gerlings Jr.van Utrecht, in de regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE JIOOGESCHOOL. Den 18dcn December de heer A. Folmer, med. doet. te Eenrum, in de verloskunde, na verdediging van eenige Stellingen. Ter herkenning aan het Bureau van Politie de navolgende voorwerpen, vermoedelijk ontvreemd: 1°. een Engelsch zilveren horologie; 2°. een zilve ren snuifdoos; 3'. een granaten vrouwen halskelen met gouden slot; 4°. een zilveren knip met koralen beurs5". een eau de cologne fieschje met zilve ren dop; 6". eene gouden handring. De Comms van Politie, Leider, 21 December 1858. HENDRIKS. 23£ste Staats-tLoterSf. Trekking der P ierde Klasse. lslc Trekking. N°. 18G05 een prijs van ƒ5,000. Nos. 13891 en 1856G ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 14389 een prijs van ƒ2,000.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3