LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 22 DECEMBER. n°. m, De Courant wordt MaandagWoensdag en V> ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nonimers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. Uithoofde vasi het KERSFEEST zal de Maamlagsche jjj Courant 05& Vrijdag avostcl worden uitgegeven. BUXNENLANDSCHE BERiGTËN. LEYDEJV, 21 December. De Geographische Anstalt van Justus Perthes te Gotha gaat onafge- j| broken voort in de bekende Mittheilungen de nieuwste ontdekkingen en de belangrijkste verschijnselen op liet gebied der aardrijkskunde aan de beoefe- 1 naars dezer wetenschap mede te deelen. De 9Jc en 10dc afleveringen voor 1 1858 leveren hiervan op nieuw overtuigende bewijzen. Zoo vinden wij in 1 de 9de aflev. de eerste volledige berigten omtrent de tot dusverre weinig of niet bekende noordwestelijke Russiseh-Chinesche grenslanden, vervat in een uitgebreid opstel van den beroemden Russischen reiziger Peter vonSemenow, die in 1857 zijne onderzoekingen tot aan de gletschers en sneeuwvelden van den 20,000 voet hoogen Thianschan uitstrekte. Dit opstel wordt toegelicht i door eene uitvoerige kaart van dr. Petermann, naar leekeningen vangenoem- den reiziger en andere authentieke Russische bescheiden vervaardigd, welke jj een overzigt geeft van de laatste Russische ontdekkingen in de landen, tus- i schen hel meer Balkhasch en den Thianschan gelegende staatkundige grenzen en de uitgestrektheid der altijddurende sneeuw en der gletschers j aangeeft en bovendien drie geologische profllen en een karton met de rigting der verschillende bergketens bevat. Verder vindt men in deze aflev. eene bijdrage met kaartje in houtsnede, inhoudende mededeeüngen van den door zijne reizen in Afrika met roem bekenden Oostenrijkschen consul T. von Heuglin, over de tot nu toe onbekende Habab-landcn aan de Roode zee, ten noorden van Abyssinië; een kort verslag, insgelijks met houtsnede, van de laatste ontdekkingen in de binnenlanden van Australië, met name van het groolc ten vorigen jare ontdekte Gairdner-meer; ecnige opmerkingen omtrent de vermoedelijke verzanding van hel ontworpen kanaal van Suez, jj naar aanleiding van een geschrift van den verdienstelijken Oostenrijkschen I botanicus Theodor Kotschy: die Vegetation und der Kanal auf dem Isthmus von Suezbeschouwing van den handel en de nijverheid der stalen van I Noord-Amerika in betrekking tol andere landen, enz. De aflev. sluit met 1 eene aanzienlijke lijst der in het tweede vierendeel jaars van 1858 in hel licht gekomen geschriften, atlassen en kaarten. De 10dc aflevering levert eene beschouwing der landen aan den Beneden- Scnegal gelegentot welker kennis ons inzonderheid de jongste oorlogen en vcldtogten der Fransehen den toegang geopend hebben, eene beschouwing strekkende tot toelichting ecner geheel nieuwe kaart dier strekendoor den bekenden Franschen reiziger en aardrijkskundige G. Lejean vervaardigd. Eene andere vrij uitgebreide bijdrage handelt over de volken van Oost-Afrika, volgens het werk van den kapitein Gnillaingetiteld Docum. sur Vhist. la géogr. et le commerce de V Afr. O. (Parijs, 18561858, 3 deelen) en de geschriften der zendelingen Rebmann en Krapp, met name des laatsten Reisen in Ost-Afrika in den Jahren 18371855. Deze bijdrage dient lol verklaring van een groot blad, waarop 25 portretten van inboorlingen van Oost-Afrika, genomen naar daguerreol.ypenwelke kapitein Gnillain op zijnen logt (1846—1848) liet vervaardigen, zijn afgebeeld, en in welks midden een door dr. Petermann geleekend kaartje voorkomt, dal de woonplaatsen dier inboorlingen aangeeft. Van de kleine berigtenwaaraan deze aflevering rijk is, noemen wij het geluid gevende zand op het eiland Eigg, aan de west kust van Schotlandde rivier Ili als toekomstige watcriveg naar noord westelijk ChinaFlora en Fauna van St. Helena; de cultuur der Chi- nesche thee in Brazilië; het Christmas-eiland in den grooten Oceaan; Columbus en Martin Beliaimenz. Met de gewone opgave der laatst verschenen werken wordt de aflevering besloten. In het H. en Effbl. leest menDen 1 l(len dezer vierde de heer J. Vlasveld, hoofd-onderwijzer te Hoogmade, een dubbel feest. Op dien dag mogt hij hel zeldzaam voorregt smaken zijne 50-jarige echlvereeniging te gedenken. Bovendien was hel hem vergundde gedachtenis te vieren van zijn vervuld dienstwerk als hoofd-onderwijzer, gedurende ruim een halve eeuw. De schoolopziener in het 4dc district der provincie Zuidhollandmr. de Sainalsmede eenige naburige hoofd-onderwijzersachtten zich verpligt, den jubilaris met dit hoogst zeldzaam voorregt geluk le wenschen tot dat einde begaven zich de heeren 11. van DorthA. Segers en II. Helderman, hoofd onderwijzers te YVoubruggc, Oudshoorn en Alphen, als gecommit teerden derwaarts, en spraken, bij monde van den eerstgenoemde, ook namens meergcmelden schoolopziener, de echtelingen op eene hartelijke wijze toe; welke toespraak door den 77-jarigen grijsaard en jubilaris, onder har- lelijke dankbetuiging en niet zonder aandoening, werd beantwoord. Nog dient vermeld te worden, dat door hen den feestvierenden een aandenken 1 is vereerd geworden. De minister van flnantiën heeft aan de onderscheidene heeren provin ciale directeurs der directe belastingen verzocht, aan de ambtenaren in hunne directie mededeeling te doen van het verbod, om vrijplaatsen aan te nemen in de localen, waarin openbare vermakelijkheden worden gehouden. De minister meent, dat de ambtenaren, belast met de surveillance, wel eens gebruik maken van de gelegenheid welke het toezigt op de overtre dingen in zake van het regt van patent hun geeft, om voor zich zelve vrij plaatsen te bekomen in de localen, waarin openbare vermakelijkheden wor den gegeven. De minister keurt dit bepaaldelijk af. Daargelaten het onvoeg zame, vernedert de ambtenaar daardoor zich zeiven, en alzoo de adminis tratie tegenover de belastingschuldigen, en verlaat hij de onafhankelijke stelling, waarin hij zich ten allen tijde en in iedere omstandigheid behoort te handhaven. Aan den wapenfabriekant A. Francolte, te Luik, is de levering opge dragen van 4000 visiereu voor lirailleurgeweren. De inspecteur der draag bare wapenen te Delft zal het contract met gemelden fabriekant sluiten. De IV. R. C. berigt dat ds. Beets, le Utrecht, voor de betrekking van director van het zendelingshuis te Rotterdam heeft bedankt. In de nabijheid van het dorp Hedel (Gelderland) werd in den avond van den 17dcn dezer drie malen op den rijksveldwachter Schutstal gescholen, zonder hem evenwel le treffen. Dezelfde persoon werd in de maand Augus tus door stroopers mede zeer zwaar mishandeld. Men verneemt, dat door de arr.-reglbank te Arnhem, regtsingang met bevel van gevangenneming is verleend legen een ingezeten dier gemeente ter zake van het, in zijne betrekking van lste luit.-kwartiermeester bij de I dd. schutterijverduisteren van hem toevertrouwde gelden en van valschheid i in authentieke geschriften. De beklaagde is eensklaps verdwenen. In de vorige week zijn door de arrond.-regtbank le Zutphen 6 von- nissen geveld tegen houders van geheime banken van leening, welke allen veroordeeld werden tot eene maand gevangenis en ƒ50 boete, tot groot ge noegen van allen, die belang stellen in hel lot der armen, en deze lieden voor eene hunner verderfelijkste plagen houden. Als een waarschuwend voorbeeld meldt men uit Ilardenberg, dat een jongeling, die dezer dagen wilde huwen, en voor eenige jaren niet voor de loting der militie was aangegeven, doordien de vader veronderstelde dat dit onnoodig was, daar zijn zoon een zoogenaamden paardenvoet had, is veroordeeld tot eene maand correctionele gevangenisstraf. Van llooge Zwaluwe wordt het volgende gemeld: In deze gemeente is waarschijnlijk de nestor der vaderlandsche zalmvisschers werkzaam, na melijk Adam de V.eerlang 85 jaren oud. Reeds als kind van 12 jaren met dit beroep aangevangen hebbende, heeft hij gedurende 73 jaren zijne dagen en nachten meest te water doorgebragt; niet zelden, zooals dit met onze zalm visschers gaat, 2 a 3 maanden achtereen met bijna geheel opene schuiten in den Biesbosch vertoevende, en vroeg en laat op dit element werkzaam, zoolang ijsgang hen niet verdrijft. Opmerkelijk is vooral de bestendige ge zondheid en kracht van dezen visschet'. Overigens bezit hij al zijne ver mogens nog in de beste orde en o. a. is zijn gezigt nog buitengewoon scherp. Uit Suriname deelt de U. C. het volgende mede. De curator-wees meester der kolonie, de heer L.wiens bewaking in zijne woning (waartoe men had moeten overgaanomdat hij niet naar de gevangenis kon vervoerd worden) vroeger is vermeld, is op den 14dcD November jl. overleden aan de gevolgen van uithongering, welke hij zich zeiven had opgelegd. De gouverneur van Fransch Guyana heeft van den Franschen consul te Belem (Para) een brief ontvangenvolgens welken de heer Pereira da Cosla een middel tegen de lepra zou hebben gevonden. Hij heeft op zijne ver blijfplaats te Paracy, aan hel meer van dien naam en aan den linkeroever van de Amazone, een gasthuis geslicht, alwaar hij met onvermoeiden ijver en inspanning de ongelukkige lijders aan deze ziekte verpleegt. Reeds moet hij gunstige resultaten hebben verkregen, want luidens het rapport van den inspecteur der openbare gezondheid door het provinciaal bestuur belast om dit leprozengesticht te visiteren, blijkt dat personen, die door den heer Costa in een wanhopigen toestand waren opgenomenthans volkomen wa ren genezen. Omtrent deze ontdekking weet men alleen, dat de heer Cosla zekere inlandsche planten gebruikt. 's GRAVENHAGE 21 December. Door Z. M. is aan den heer J. N. W. E. Sieburgh, consul van België te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen der onderscheidings teekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Beigen geschonken. Men verneemt dal Z. BI. do koning den heer Fe'tis, directeur van het conservatorium te Brussel, benoemd heeft tot commandeur van de orde van de Eikenkroon.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1