LEYDSGHE C O IJ R A N WOENSDAG 15 DECEMBER. N". 150. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs tier Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Dammers worden tegen 10 Centen afgegeveji. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 December. Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn van de 1412 kies- gcregtigden op lieden ingekomen S32 stembriefjes. Uit de memorie van beantwoording nopens liet ontwerp tot herziening j der label, bedoeld in art. 99 der kieswet (verdeeling des rijks in kiestlis- j trieten), blijkt, dat de regering bij haar gevoelen blijft, dal bet getal leden j| moet gegrond worden op het cijfer der bevolking, dat bevonden is op j 31 December 1857 aanwezig geweest te zijn. Naar het inzien der regering is het duidelijkdat de nieuw te benoemen leden voor de districten Dokkum en Amsterdam in 1860 en die voor de districten Gorinchem en Rotterdam in 1862 zullen aftreden. Voorts zijn in het ontwerp nog een aantal wijzi gingen gebragl; o. a. is de gemeente Ouder-Amstel van het district I.eyden afgenomen en bij het district Amsterdam gevoegd. Ook is de hoofdplaats van elk district thans bovenaan geplaatst. Wij zijn verzocht te melden dat hel nieuwe adresboek voor deze siad, dat bij de liecrcn de Breuk en Smils het licht zag, geheel uitverkocht is; moge deze uitslag, die eene vleijende belooning is voor de vele aan die uitgave besteede zorgen en koslc-ngenoemde heeren aanmoedigen oui dezen eersten jaargang door vele andere te doen volgendie voorzeker meer en meer den stempel zullen dragen van hunne reeds nu geblekenc begeerte naar nauwkeurigheid en doelmatigheid. Naar men verneemt, zullen den lstcn Mei aanst. de volgende verplaat singen bij de corpsen van het leger plaats hebben: het 5dc reg. infanterie, thans in Zeeland in garnizoenzal vervangen worden door het 6Je reg. inf. uit Breda; het 3dc reg. inf. te Maastricht zal in de plaats treden van hel 6jc, thans tc Breda in garnizoen, terwijl het 5dc reg.. uil Zeeland, het 3dc reg. inf. te Maastricht zal vervangen. De batterij rijdende artillerie, te 's llage in bezetting, zal naar deze stad lerugkeeren en vervangen worden door eene batterij veld-artillerie uit Utrecht. Bij de reg. infanterie zijn reeds eenige miliciens lot korporaals bevor derd. Tevens is door den minister van oorlog bepaald, dat bedoelde mili ciens-korporaals, wanneer zij in het genot van onbepaald verlof gesteld worden, hel distinctief van korporaal zullen blijven behouden, en bijaldien de ligtingwaartoe gemelde gegradueerde miliciens behooren weder in active dienst geroepen mogtcn wordenzij dan onmiddellijk weder de soldij aan hunnen graad verbonden, zullen genieten, zelfs al mogten zij overcom pleet wezen. Volgens de 17. C. zou ds. Beets, te Utrecht, voornemens zijn de be trekking van director van het zendelingshuis te Rotterdam aan te nemen. De Laiidbouic-Courant heeft, daartoe van meer dan eene zijde aange zocht, eene inschrijving geopend van gelden, welke dienen zullen tot het slichten van een blijvend aandenken aan den lieer Sloel tot Oldhuis, den voorsteller van de wet tot afschaffing der tienden. Den 9dc" dezer had te Nieuwe Diep eene noodlottige gebeurtenis plaats. Terwijl men bezig was om een in de haven gezonken schoener te Iiglen, brak de strop, waaraan een zware schijf en een ijzeren ketting verbonden waren, en viel den aannemer, een om zijn ijver algemeen geacht ingezeten aldaar, op het hoofd, hetwelk daardoor als het ware werd verpletterd; de ongelukkige was bijna terstond dood. In de A. C. leest men de volgende afschuwelijke gebeurtenis, in de afgcloopene week te N., een kerkdorp in de gemeente Weststelüngwerf (prov. Friesland), voorgevallen. De lecraar dier gemeente, d5. D., een alge meen geacht geestelijke, was overleden. Op den dag der ter aarde bestelling verzamelde zich tegen den avond voor de woning des overledenen eene schaar bedelaars ten getale van ruim 500van rondom zamengeslroomdten einde eene bij die gelegenheden gebruikelijke gift te ontvangen. Met het beko- mene echter niet tevreden, ontstond er gemor en sloeg de hoop lot balda digheid over. De bende begaf zich naar het kerkhof, begon onder het aanheffen van allerlei zedelooze liedjes op en om het graf des overledenen te dansen, en verklaarde zoolang te zullen blijven zingen en dansen, totdat bij weder uit hel graf kwam. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en eenige der meest schuldigen gevangen genomen. In de vorige week werd er op de llavelter-Made (Drenthe) een gans arend geschoten die eene vlugt had van bijna 2 Ned ellen. Het dier was bij het nedervallen nog niet dooden zoo ontzettend woedenddat het eerst den jagershond met kracht aanviel en bijna verscheurde, en daarna nog den jager met zijne klaauwen en bekf de kleederen van het lijf reet. Uit Vlissingen werd dezer dagen aan de A. C. het volgende geschreven, i Wie herinnert zich niet den beroemden zeeman, den edelen menschenvriend i Frans Nacrcbout, door den dichter Nicrstrasz zoo voortreffelijk bezongen, den reddenden engel der schipbreukelingen den held van het schip IVoestduin van welk verbrijzeld wrak hij met zelfopofferende liefde, te midden van 'vreeselijke stormen, in den nacht van 23 Julij 1779 op den Noorder-Raljan 87 menschen hel leven redde en ze behouden te Vlissingen aan wal bragt. Zijn kleinzoon, Frans Naercbout, zeeloods hij hel Nederl. loodswezen alhier, even braaf, nederig en ingetogen als hij, en even als zijn grootvader ont gloeid door de Goddelijk sprank der mensehcnliefde, daar hij reeds verschil lende medailles voor liet redden van schipbreukelingen had verkregen, verliet in bet begin der maand Augustus zijne vrouw en 6 nog jeugdige kinderen. Bij Duinkerken op een Fransch schip, naar Antwerpen bestemd, overgegaan, vond hij, daar die bodem met man en muis verging, zijn dood in diezelfde golven, waar zijn grootvader en ook hij, zoo menigmaal door God geleid, de reddende handen naar de in doodsgevaar verkeerende zeelieden uitstaken. Lang verkeerde zijn gezin in de marlelendste onzekerheid, tot dat een brief van den lieer Rendorp van Marquette, burgemeester en strandvonder te Wijk 'aan Zee, alle hoop om hem in dit leven weder te zien vernietigde. Daar was, volgens dat schrijven, liet lijk aangespoeld van een zeeman, onken baar reeds door den staal van ontbinding, doch te herkennen aan een zil veren plaat en ketting als Vlissingsche zeeloods, en tevens aan een zilveren 'horologie, welke beide stukken hier onder eede verklaard zijn aan Frans Naerebout te hebben behoord. De kloeke zeeman, de edele nienschcnredder de brave huisvader, ligt, door de lofwaardige zorg van genoemden burge meester, te Wijk aan Zee begraven. Koning Willem I versierde de borst van zijn grootvader met bet Virtus Nobilitat, en de weduwe van hem, die waardig de voetstappen zijns grootvaders drukte, verkrijgt met hare 6 kin deren ongeveer 3 pensioen per week. Drie gulden in de week voor zeven menschen, die den naam van Naerebout voeren!! een naam, die door ieder zeeman met eerbied genoemden door vele schipbreukelingen wordt geze gend. Moge de edele zeemanssland hier aanvullen wal in de wettelijke voorschriften ontbcciki'. Moge men zich, in het belang der weduwe en 6 kinderen van hem, die groot was voor God door stille deugd en zelfopoffe rende menschenücfde, herinneren, dat er namen zijn die een geheel volk vereeren, en welke dc nationale erkentelijkheid als een gloriekrans omstraalt. Uit Breda schrijft men hel volgende: Als een bewijs van de getrouw heid van een hond. vermeldt men, dat dezer dagen die van wijlen den lieer Nalniys, voor eenigen tijd op de Burgst overleden, na den dood van zijn lieer aanstonds naar hel kerkhof Znylen liep, en op of nabij bet graf eene opening maakle, van waar hij niet was te verdrijven. Op dezelfde plaats bragt hij eenige jongen ter wereld, en na door de boeren voor een wolf te zijn aangezien, werd het trouwe dier dezer dagen door hen afgemaakt. Te 's Hertogenbosch is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag het fraaije pand van den heer Tijtgat, pianofabriekantafgebrand. De brand nam zoo snel toe, dat er nagenoeg niets van den inboedel is kunnen gered worden. De inboedel en piano's waren slechts voor ƒ4000 verzekerd ter wijl men zegt, dat er voor ruim ƒ3000 aan gereedschappen, welke niet verzekerd waren, zijn verbrand. Maastricht beweert, dal dc persoon, die het gaslicht liet allereerst aanwendde, zekere heer Minckelers zou zijn, die binnen hare muren is ge boren. De gemeenteraad heeft dienvolgens met algemeene stemmen besloten, den naam der lleerenslraat in dien van Miuckelersstraat te veranderen. In Limburg, nabij de Pruissische grenzen, is een persoon gevangen genomen, die zich aan het uitgeven van valsche Pruissische Dialers schuldig maakte. Later is ook nog een tweede in hechtenis genomen, in wiens woning men alles heeft gevonden wat voor het maken van valsche munt noodig is. 's GRAVEND AGE 14 December. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Gro ningen, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, thans regter in de arroud.- regtbank te Groningen. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Zwaag dc lieer J. A. de Vicq, te Broek-Siltard de heer J. II. Arnoldts en te Eysden de lieer J. Janssen. Tot notarissen in het arrond. 's Hertogenbosch zijn benoemd: te Veglicl jhr. L. R. L. J. de Kuyper, en te Erp de heer A. Meyer, beide cand.-notarissen. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje zijn van het Loo alhier teruggekeerd. Heden middag heeft er ten liove een groot diner plaats gehad, dat werd bijgewoond door 11. M. de koningin-moeder, IIH. KK. 1111. den prins van Oranje, prins en prinses Frederik en prinses Maria der Nederlanden. De ministers van fuianliën en van koloniën zullen op morgen en over morgen geen gehoor verkenen. De baron Sirtema van Grovcstins, voormalig adjudant van Z. M. koning Willem II, is eergisteren alhier plotseling overleden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1