LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 6 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ijdfig uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Couran t is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 December. Deden middag bad er ten huize van den hoogleeraar mr. C. J. van Assen ecnc hoogst aandoenlijke plegtigheid plaats. Toen aan den hoogleeraar in den afgeloopen zomer, ingevolge de wet, een eervol emeritaat werd ver leend, gevoelden een aantal zijner voormalige leerlingen zich gedrongen om den manaan wien zijten opzigte hunner opleiding zoo veel verpligt wareneen blijk van hoogachting en erkentelijkheid te schenken. De hoe ren G. Groen van Prinsterer, S. J. E. Ran, F. de Greve, D. Tieboel Sie- genbeek, J. de Rosch Kemper, A. J. Duymaer van Twist, J. E. van Panhuys, J. C. G. Bool, G. de Vries, S. Vissering, J. E. Goudsmil, C. W. Opzoo- mer, J. G. Kist, C. J. van iNispcn tot Pannerden en J. C. de Koning, leerlingen van den heer van Assen uit verschillende tijdvakken, vormden zich tot eene commissie, en gaven van hun voornemen aan de overige oud leerlingen van den hoogleeraar kennis. Zij moglen zich in eenen ruimen bijval verheugen en meenden voor hunnen leermeester geen meer passend geschenk te kunnen doen vervaardigen dan een voortbrengsel van nationale kunst, waarin het verbond tussehen de regtswelensehap en de klassieke letterkunde werd uitgedrukt. De dag van heden was bepaald om den hoogleeraar dit geschenk aan te bieden. De bovengenoemde commissie begaf zich daartoe naar zijne woning en de heer F. de Greve was bij deze gelegenheidin eene hartelijke toe spraakde tolk van aller gevoelens. Het was een treffend oogenblik voor den man, die zoo vele jaren onze hoogeschool ten sieraad verstrekte, zich omringd te zien door een aantal zijner leerlingen, die, reeds sedert korteren of langeren tijd iu verschillende betrekkingen ten nutte des vaderlands werkzaam nu een zoo treffend bewijs gaven van de liefde die zij hem toe droegen. De heer van Assen gaf dan ook in hartelijke woorden lucht aan het gevoel dat hem op dal oogenblik overmeesterde. De groep, waarmede men bedoeld heeft het denkbeeld aan te duiden van een innig verbond tussehen de studie der reglswetenschap en die der klas sieke letterkunde, heide met gelijke liefde steeds door den heer v. Assen beoefendbeslaat uit twee vrouwenbeelden. Het eene stelt voor de juris prudentie, gezeten in ernstige en peinzende houding met eene hand rus tende op eene tafel, waarop men den aanhef van het eerste fragment der XII Tabulae »si ik irs vocat" leest. Het andere beeld, de Philologie, treedt als het ware de jurisprudentie zusterlijk te gemoet, den linkerarm uitstrekkende als om haar te omarmen. In de regterhand houdt zij eene rol waarop de namen van de twee grootste redenaars der oudheidDemosthenes en Cicerode lievelings-auteurs van den heer v. Assengelezen worden. De groep is door den heer L. Royer, te Amsterdam, uitnemend fraai in wit marmer bewerkt. De rijkdom der draperien, de reinheid der vor men het gracieuse in stand en houding maken het lot een voortreffelijk kunstgewrocht, den fijnen smaak van den heer van Assen waardig. De hoogte van het beeldwerk is ruim 0.G1 Ned. cl, de breedte 0.67. Het is geplaatst op een geel gevlamd marmeren socle waarin deze inscriptie gegrift is: cornelio jacobo van assen optimo studiorum suorum dcci disciputi pientissemi d. d. 1. ji. Met dit geschenk is een album aangeboden bevattende de namen der deelhebbers. De verkiezing van een lid van den gemeenteraadter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer mr. A. 0. E. graaf van Limburg Stirum, zal plaats hebben op Dingsdag den 14de" December aanst., waartoe de inlevering der stembriefjes op dien dag, ingevolge art. 41 der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n°. 37), aanvangt des morgens ten 9 en duurt tot 's namiddags ten 4 ure. Door de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid, afdeeling Leyden, werd in November van het vorige jaar een 12-tal prijs vragen uitgeschreventer bekoming van werkstukken in onderscheidene vakken. Tol de mededinging werden uitgenoodigd alle knechts of leerlingen van werkbazen binnen deze stad en ook waar buiten dezelve leden der af deeling gevestigd zijn, onverschillig of hunne meesters al dan niet leden der vereeniging waren. De bekrooning zon bestaan in het uitreiken van een getuigschrift en van eene geldelijke schadeloosstelling voor tijdverzuim en gebruikte materialen, ten bedrage van de som bij iedere prijsvraag vermeld. Blijkens de aankondiging der vereeniging in ons voorlaatste nommer heeft zij in de afdeelings-vergadering van 24 Nov. jl. over de ingezonden stukken uitspraak gedaan. Bekroond zijn: 1°. S. Valligoed, voor zijn antwoord op prijsvraag n°. 4, (een wit marmeren raamplaalje, waarin gehakt en verguld het woord steenhouwer, lang 30, hoog 10 ncd. dm.); 2°. J. C. Timmer mans, voor zijn antwoord op prijsvraag n°. 5 (een arduinsteen, waarop met verheven letters gebeiteld de woorden fabriek- en handwerk-nijverheid; romeinsche letters ter grootte van 6 ned. dm.); en 3\ J. A. Loebcr, voor zijn antwoord op prijsvraag n°. 12 (een groot octavo-boek, gebonden in gekleurd half lederen band, met smaak uil de hand verguld en de steek band uit de hand vervaardigd op het bock). Aan deze prijsvragen was eene schadeloosstelling verbonden van: n". 4/4.n°. 5/12.en n°. 12/5—. Voorts heeft de vergadering besloten een getuigschrift ter aanmoediging toe te kennen aan: 1°. J. S. Boogers, voor zijn antwoord op prijsvraag n°. 5 (zie boven) en 2°. aan L. J. Engels, voor zijn antwoord op prijsvraag n°. 11 (een achlzijdig blad voor een dameswerktafeltje, stervormig mosaïk geschil derd, naar de meest fijne marmersoorten). Eerstdaags zal in de vergadering der afdeeling de uitreiking der getuigschriften plaats hebben. In de maand November 1858 zijn binnen deze gemeente overleden 112 per sonen als24 mannen24 vrouwen32 zoons en 32 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 3. Geboren 121 kinderen, als: 72 zoons en 49 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 49 huwelijken. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenonienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 133 tol 154 personen. Men verzekert dat te Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage onge veer 1200 aandeden zijn genomen in de geldleenïng voor de doorgraving der landengte van Suez. Onze landgenoote, mevr. de wede. W. Storm, die zooals bekend is laatstelijk eene reis door de Verecnigde Stalen gedaan heeft, is thans in het vaderland teruggekeerd. Als eene aardigheid wordt uit Friesland gemeld dat aan S. Y. Hamstra, smid te Oudkerk, een paar schaatsen zijn besteld voor Z. K. 11. den prins van Oranje. Deze schaatsen mogen in niets verschillen van de gewone soort door dien geroemden fabriekant vervaardigd. In de Prov. Drcntsche Cour. leest men het volgende: Naar wij uit eene goede bron vernemen, is de hervormde predikant Wittcveen teErmelo, voor zes maanden in zijne bediening gescbortst door hel klassikaal bestuur van Arnhemwegens het uitoefenen van de censuur over een lid zijner ge meente, wiens gedrag daartoe aanleiding gaf. Den 17J™ Oct. jl. is een detachement infanterie te Ermelo gekomen, om te verhinderen, dal de pre dikant den predikstoel betrad; er moet zelfs geweld gepleegd zijn. De predikant beeft zich te dezer zake tot den koning gewend. Bovengenoemd blad zegt, dat de vorst in vele korenakkers de wor men gedood heeft, die zich in menigte boven in den grond ophielden, en groot nadeel aan de jonge roggeplanten toebraglen, zoodat er in vele akkers geheele zwarte plekken waren op te merken. Uit Zwolle wordt het volgende geschrevenDingsdag avond 11. ver liet de zoon van de wed. v. I'. met zijnen hond de ouderlijke woning, en keerde niet als naar gewoonte terug. Daar de jongen eenigzins aan ver standsverbijstering leedwerd er al spoedig onderzoek gedaandoch te ver geefs. Den volgenden morgen echter zag men het getrouwe dier aan den oever van eene der stads grachten op het buis en bij de klompen van zijnen meester zitten, als het ware met zijnen blik het punt aanwijzende, van waar hij hem terug verwachtte. Men vond dan ook spoedig het lijk van den ongelukkige. Te Wildervank (prov. Groningen) is dezer dagen overleden Grietje Klalter, wed. Lever, in den ouderdom van 101 jaren en 8 maanden. Uit gezonderd de laatste 6 maanden van haar levengenoot zij steeds eene goede gezondheid. Het schip Witte Cornelisz. de Withvan Java naar Rotterdam bestemd is op de Zeeuwsche kust verongelukt. De bemanning is gered. Door het prov. geregtshof van Noordbrabant is Wouter Vos, van Raamsdonk, wegens brandstichting tol de doodstraf verwezen. 'sGRAVENHAGE, 4 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder der 4dc kl. van de Militaire Willemsorde, den luitenant ter zee der 2de kl. P. ten Bosch, wegens zijn gehouden gedrag bij gelegenheid eener ontmoeting met zeeroovers in de nabijheid van het eiland Sededapop 9 April jl. Door Z. M. is aan den minister van staat J. C. Baud benevens zijne wettige afstammelingen adeldom verleend, met den titel van baron voor hem en zijne wettige mannelijke afstammelingenovergaande bij regt van eerstgeboorte. Met ingang van 1 Jan. 1859 zijn bevorderd lot luitenants ter zee der 2dc kl., de adelborsten der l£te kl.G. Krnys; jhr. C. C Six; A. J. Visser; G. Doorman; S. Kraijenhofï van de Leur; J. L. baron van Isselmuden; C. A. Jeekel; jhr. C. C. van der Wyck; J. van Burg; J. J. Braam; 11. J. van Brockhuyzen; W. van Oorschot; J. C. Schotel; L. G. C. van Waclien-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1