LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 3 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijd'ig uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzon derlij he Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLA N D SCH E BERIGTEN. LEY DEN, 2 December. Iiij kon. besluit van 30 Nov. beeft Z. M. goedgevonden, op zijn verzoek, eervol ontslag te verlcenen aan mr. D. Tieboel Siegenbeekals kapitein niet den pcrsonelen rang van majoor bij de dienstdoende schutterij alhier, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem bewezen langdurige en goede diensten, en met vergunning om de uniform der schutterij met de aan zij nen rang van majoor verbonden ondersebeidingsleekenen voortdurend te blij ven dragen. Ook is door Z. M. het bij kon. besluit van 5 Dcc. 1851 ingestelde eerelcekcn tot beloonirig van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen o. a. toegekend aan mr. P. du Rieuvoormalig kapitein A. A. van der Spruit en L. W. YVcmink, kapiteins, en NY. Thiol, tamboer, allen bij de dienst doende schutterij alhier. Over het loopende dienstjaar zijn reeds 25 millioen gulden, door de Ned. handelmaatschappij gestort, in 's rijks schatkist gevloeid. Door den minister van oorlog is aan de kommandcrende officieren der 8 infanterie regimenten de magtiging verstrekt, om aan eenige miliciens der ligting van 1857, die eerst met uit" JnliJ 1859 in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld, en wel aan hen, die door hun gedrag en dienst ijver uitmunten, den graad van korporaal toe te kennen, alsmede het trac- tement, aan dien graad verbonden, voor zooveel deze graad bij voormelde korpsen vacant mogt zijn. l)e minister van oorlog heeft ook eene circulaire aan het leger gerigt, waarin wordt kennis gegeven, dat het Z. M. heeft behaagd te bepalen, dat als gehuwde onderofficieren en verdere manschapbehoorende bij de corpsen van het leger, gelden op hun kleedingfonds te goed mogten hebben, deze aan hen kunnen worden uitbetaald, mits litinne kleeding in goeden staat zij en zij behoorlijk van hun klein cqnipcment voorzien zijn. De Staais-Courant deelt nog omtrent het springen van een kanon aan boord van de Medusater recdc van Batavia, hel volgende mede: Na dat de geheele batterij ééns was afgevuurd en men met het tweede schot tot kanon n°. C gekomen was, weigerde dit stuk tot twee malen toe. Men overtuigde zich bij herhaling dat de lading op hare plaats was; het stuk werd op nieuw gemonteerd en daarna tot vuren last gegeven. Onmiddclijk bij de uilvoering hoorde men een vreesclijken slag en bleek het dat het stuk gesprongen was. De uitwerking was verschrikkelijk. Na hel optrek ken van den dikken rook de gevolgen nagaande, werd bevonden dat daarbij het leven hadden verloren de marinier der 3Je kl. J. Ferluinde matroos der 2de kl. C. van der Laars, en de matrozen der 3dc kl. C. de Groot en A. J. de Wolffi Min of meer belangrijk waren gekwetst: de konstabel majoor W. de Haas; de matrozen der 2de kl. II. Berends, J. J. de Jel en D. van der Vloot; de matrozen der 3Je kl. P. Man, A. C. Swaiers, en de mariniers der 3dc kl. W. Rietbroek en J. Oosterlaan, terwijl nog 4 ande ren ligte wonden hadden bekomen. Het kon. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft, en het Indisch genootschap te 'sllage, hebben besloten tot het houden eener koloniale tentoonstelling, en het oprigten van een koloniaal museum. Voor die tentoonstelling is 's Gravenhage hel meest geschikt ge oordeelden, zoo mogelijk, zal die in den zomer van het volgende jaar plaats hebben. Het instituut heeft tol uitvoering van de zaak cene com missie benoemd, waarvan het honorair voorzitterschap, op voorstel van de leden des besluurs, aanvaard is door Z. Exc. den minister van slaat J. C. baron Ifaudvoorzitter van het instituuten welke overigens is zamenge- steld uit de heerenmr. A. J. Duymaer van Twist, minister van staat, en oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, president, jhr. J. P. Cornets de Grootoud-raad van Ned.-Indiëvice-president, J. W. 11. SmissaertP. Vreedc Bik, J. G. A. Gallois, oud-resident op Java, R. J. baron van Raders, oud-gouverneur van Suriname, L. M. F. Plate, oud-president der factorij van de Ned. handelmaatschappij te Batavia, M. baron de Salis, luitenant- kolonel en oud-sous-chef vau den generalen staf van het Indisch legeren Hope Loudon. Dc commissie heeft besloten, om in de verschillende steden des Rijks sub-eommissiën aan te stellen, en een programma gereed gemaakt. Het 11. en li ffblberigt dat door den hoog-welgeb. heer J. van Brie- ncn van Stadt, onlangs in België overleden, de armen van Amsterdam op eene zeldzame, vorstelijke wijze beweldadigd zijn. Onder anderen zijn door dien overledene gelegateerd: ƒ50,000 aan de algemeene armen, ƒ60,000 aan het R. K. jongens-weeshuis, ƒ25,000 aan het II. K. armen-kantoor ƒ10.000 aan het maagdenhuis, en minstens ƒ5000 aan het St. Bcrnardshofje cut eene gelijke som aan hel St. Aloysiusgestieht. Te Arnhem is een dragonder gevankelijk binnengebragtdie zich schuldig heeft gemaakt aan een moordaanslag, door met eene geladen buks op zijn brigadier aan te leggen, doch waarvan het schot heeft gemist doordien een zijner kameraden het wapen wegsloegten gevolge waarvan de kogel in de lucht vloog. Gezegde militair is een der manschappen, die nabij het Socrcnsche bosch zijn gedetacheerd. De beide personendie door het hof van Drenthe tot deportatie zijn veroordeeldhebben een request om gratie aan den koning ingediend waarvan de regering waarschijnlijk gebruik zal makenom de opgelegde straf te veranderen. Uit Breda wordt gemeld dat het examen der onderofficierendie naar den officiersrang dingen, thans is afgeloopen. Van de 103 die zich aan het examen hadden onderworpen zouden omstreeks 30 aan de vereischlcn vol daan hebben. In de genoemde stad is de luitenant-generaal baron Nepveu voorzitter der speciale commissie van inspectie voor het militair onderwijs, alsmede andere generaals, leden van die commissie, in het locaal der kou. militaire academie vercenigd, ten einde onderzoek in te stellen naar den geest, die sedert eenigen tijd bij de kadetten aan de academie bespeurd wordt. Zij zal haar verslag aan den minister van oorlog uitbrengen. Het JVeekbl. r. h. Regt deelde onlangs het volgende mede: Voor eenigen tijd las men in onderscheidene dagbladen, dat de procedure, door de erven Tollens gevoerd tegen den heer P. M. van Cleef Jzn., te Hilversum, ter zake van ongeoorloofden nadrukdoor eene schikking was gestaakt. Zoo danige voorstelling was onjuist en ontijdig. Eerst dezer dagen is de zaak geëindigd en wel op de volgende wijze: De erven T. hebben bij herhaling, daartoe aangezocht, den heer P. M. van Cleef Jzn., schriftelijk beloofd, afstand te zullen doen van hunne aanspraak op de verbeurd verklaarde exemplaren van den ongeoorloofden nadruk en van alle boete, waartoe die beer veroordeeld is, bij vonnis der arrond.-regtbank te Amsterdam, in dato 11 Maart 1858 en bij arrest van hét prov. geregtshof in Noord-Holland dd. 27 April 1858, en alzoo van dat vonnis en arrest gcene uilvoering te zul len verlangen, wanneer de heer van Cleef zijn aanbod gestand deed en, ter beëindiging der reeds te lang gerekte zaak, desistëcrde van zijn nog aanhangig appel voor het hof van Ziiidholland, werwaarts hij door den hoogen raad der Nederlanden verwezen was, en zich daarenboven verbond oma. schriftelijk Ie beloven de door hem begonnen uitgave der zooge naamde Verspreide Dicht- en Prozawerken van wijlen den dichter Tollens niet te zullen voortzetten of te doen voortzetten, en de nog onverkochte exemplaren van het reeds verschenen eerste deel van dat werk niet verder in den handel te brengenmaar die als misdruk te zullen beschouwen en behandelen; b. om aan de erven Tollens te restitueren alle kosten, door hen gemaakt, ter zake der vervolging wegens ongeoorloofden nadruk, zon der eenige uitzondering hoegenaamd. Uit het bovenstaande kan blijken, dat de erven Tollens alles erlangden wat zij ooit beoogden: staking der ongeoorloofde uitgave en suppressie van het reeds gedrukte. Een 40-tal belanghebbenden, hetzij als eigenaren, hetzij als crediteu ren van eigenaren in de kolonie Suriname, hetzij bij den handel op die kolonie gedreven wordende, hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewendwaarin zij inzonderheid de laatst ingekomen ontwerpennopens de slaven-emaneipalie in West-Indië, behandelen. Zij verzoeken de kamer deze ontwerpen niet aan te nemen, tenzij het geheel worde omgewerkt op andere grondslagen, vermits: 1°. het voorgedragen wetsontwerp de zoo belang rijke onteigenings-regtspleging tegen de eigenaren overlaat aan de bepalin gen van een ongekend reglement, en aan de justificatieve van daartoe spe ciaal aangestelde commissarissen of zaakgelastigden van hunne wederpartij; 2». eene veel te geringe schadeloosstelling of vergoeding wordt toegekend en dan nog terug genomen, om verzwolgen te worden in cene gewaagde, iu uitkomst twijfelachtige, om niet te zeggen ruineuse onderneming, ten ge rieve van den staat, die zich van al de kwade gevolgen vrijwaart, en 3°. de toekomst der kolonie, de veiligheid van hare ingezetenen met hunne geheele industrie, overlaat aan onpractisehe theorieën, welke door voislagen onbe kende verordeningen in toepassing moeten gcbragl worden. Zij vertrouwen dat dc wetgevende magl tot dc overtuiging zal komen dat dc meesters der slaven regt hebben op schadeloosstelling in dc werkelijke beteekenis des woords, en dal van staatswege middelen moeten aangebragt worden, om dadelijk bij en met dc emancipatie in den noodigen handenarbeid, welke de bijzondere nijverheid mogt behoevente voorzien. 's GRAVENHAGE, 2 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Neder!. Leeuw den heer Desmarres, oogarts te Parijs. Tot notaris te Loencn op de Veluwc is benoemd dc heer NV. G. van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1