Zitting van Zaturdag 27 November. ïn deze zitting werd, nadat de behandeling der afzonderlijke artikelen was afgeloopen, Hoofdst. 111 aangenomen met 57 tegen 1 stemmen. Ver bolgens is de beraadslaging over Hoofdst. IV Justitieaangevangen, die Maandag zal voortgezet worden. BUITENLAiMDSCHE BKR1GTEN. es fibei aa. Te Antwerpen is uit Corfu het berigt ontvangen dat het Belgische schip Constant, kapitein Uytenhoven, op de reis van Sidney naar Manilla is ver gaan. Bit vaartuig, het eigendom van den heer Pelgrims-Hanegraeff aldaar, was voor 300,000 fr. verzekerd. Dezer dagen zijn in bovengenoemde stad weder een groot aantal land verhuizers aangekomen om zich aldaar naar verschillende oorden in te schepen. EKGJELAS®. LONDEN, 25 November. De admiraal Lyons, bekend als ópperbevelhebber onzer zeemagt in de Zwarte zee tijdens den oorlog met Rusland, is overleden. Hij had den ouderdom van 68 jaren bereikt en was de meest populaire admiraal der vloot. In Glouceslerslrcet alhier heeft eene gruwelijke moord plaats gehad. De moordenaar moet aan zijn slagtoffer een onderhoud hebben gevraagd gedurende hetwelk hij hem den hals afsneed. De dader, Edwar Toowe, een reiziger te Lower road wonende, is in hechtenis genomen. Men vreestdal in de jongste hevige stormen eene boot van het schroef- stoomschip Cubamet 16 schepelingen bij Landsend is vergaanalthans het schip zelf is op 40 mjjlen van die plaats gezonken en eene andere boot met 13 man is aan den wal gekomenmet het berigtdat zij het overige scheepsvolk het wrak had zien verlatendoch er verder niets van had vernomen. Alhier is de tijding ontvangen dat 15 schepenwaaronder 11 Engel sche, op de Chinesche kust, nabij Swatow, zijn vergaan, waarschijnlijk door een zwaren storm. FRANKRIJK. PARIJS, 26 November. Gisteren en heden heeft de behandeling plaats gehad van het reglsge- ding van den heer de Montalembert, die, gelijk men weet, met den uitge ver van den Correspondantdoor de regering is vervolgd over een dagblad artikel, waarin Frankrijks staatsinstellingen met die van Engeland worden vergeleken. De belangstelling in dit regtsgeding was groot, zelfs moeten correspondenten van Engelsche bladen 1000 frs. geboden hebben om een naauwkeurig verslag daarvan te verkrijgen, dat echter bijna onmogelijk was, omdat er van het gesprokene op geene ziglbare wijze nota mogt worden genomen en er slechts weinige personen tot de bijwoning van het regtsge ding waren toegelaten. De heer de Montalembert heeft zelf het woord niet gevoerd, maar zijne verdediging overgelaten aan den heer Berryer, wftns pleitrede dan ook, als naar gewoonte, een meesterstuk moet geweest zijn. Onder anderen moet hij zich nog al sterk uitgelaten hebben over de belem meringen door het tegenwoordige regeringsbestuurmeer dan door de vroegereaan de algemeene vrijheid in den weg gelegd. Zijne rede en die van den heer Dufaure, voor den bovengenoemden uitgever, hebben 6 uren geduurd en nadat het hof nog een uur over de zaak had beraadslaagd is de heer de Montalembert lot eene gevangenisstraf van 6 maanden en 3000 fr. boete veroordeeld, en de uilgever üouniol lot eene maand gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Dit vonnis is zeer gestreng en heeft een pijnlijken in druk gemaakt. De hh. de Montalembert en Berryer ondervonden heden bij hunne ver schijning in de academie de algemeene deelneming der leden. De Moniteur berigt dat de generaal der genie Ardant, bij gelegenheid van het vuren der artillerie te Vincennes, door een kogel is gedood. Omtrent de zaak tusschen het Israëlitisch consistorie en de Univers verneemt men thans dat de aanklagt nog niet is ingediend, maar dat de ministers aan het consistorie volkomen vrijheid van handelen hebben gege ven. De klagt zal door een bekwaam lid van het consistorie op het papier worden gebragt ennaar men verneemt zal niet de heer Crémieuxmaar een katholiek regtsgeleerde voor het consistorie optreden. Het aantal studenten in de regten aan de hoogeschool alhier bedraagt thans 2037. In het vorige jaar telde men er 1084. In het Hotel du Louvre worden vertrekken gereed gemaakt lot de ontvangst van een aantal Arabieren, die, nadat zij eene bedevaart naar Mekka hebben gedaanook Frankrijk willen bezoeken. Er zijn onder hen ecnige hoofden van stammen. Het Journal du Iiavre berigtdat de gouverneur van Fransch Guyana heeft bekend gemaakt, dat door tusschenkomst van den minister van marine in den loop van 1859 en 1860 een aantal van 2000 Afrikaansche emigran ten derwaarts zullen worden overgevoerd. De planters worden uitgenoodigd aan het bestuur opgave te doen nopens het aantal, dat zij van die arbei ders wenschen te huren. Te Bélhune woont een gezin, eene moeder met drie zonen, dat door den ouderdom der leden zeer de aandacht trekt. Zij tellen te zamen 314 jaren. De moeder is 98 en de zonen 78, 71 en 67 jaren oud. Uit Tripoli ontvangt men liet berigt dat door de bevolking van Derna groole buitensporigheden zijn bedreven. De woning van den Engclsehen con sul is bijna geheel vernield, en de geneesheer Cavalieri werd mishandeld, omdat hij naar men voorgaf, aan de zieken vergif in plaats van genees middelen toediende. ITALIË. Het Dagbl. van Monaco verklaart thans dat aan den vorst schitterende aanbiedingen zijn gedaan voor den afstand van zijn vorstendom die door hem zijn afgewezen. De onderhandelingen duren echter voort. Het dag- I blad zegt niet door wie die aanbiedingen zijn gedaan, maar men gelooft op goede gronden dat die niet van de zijde van Rusland, maar wel van Sar dinië zijn gekomen. Men schrijft aan de Sardinische regering het voornemen toe om de staatsspoorwegen te verkoopen, omdat de opbrengst daarvan zeer gering is, te weten slechts 2J ten honderd. Het is echter niet te verwachten dat de wetgevende kamers daarmede genoegen zullen nemen. EMS UI 9 SEN. BEHLIJN, 25 November. Men verzekert dat onze gezanten te Londen, Weenen en Parijs terugge roepen en door andere personen vervangen zullen worden. De heer von Mantenffel is weder als lid der vertegenwoordiging her kozen. Van 325 verkiezingen is de uitslag nu bekend; daarvan zijn er omstreeks 200 in ministeriëlen zin uilgevallen; van 27 verkiezingen moet men nog berigt ontvangen. De koning en de koningin bevinden zich thans te Florence. Er wor den ook te Rome toebereidselen gemaakt om hen te ontvangen. Den 21stal dezer is te Frankfort aan den Oder overleden de Russische staatsraad dr. von Mandt, lijfarts van wijlen keizer Nicolaas. Te Neurenberg zijn een aantal reglsgeleerdendoor de onderscheiden Duitsche regeringen daartoe afgevaardigdwerkzaam geweest om een alge meen handelswetboek voor Duitschland te ontwerpen. Deze conferentie heeft een ontwerp opgesteld en hetzelve thans in druk openbaar gemaakt, ten einde daarover het oordeel van het publiek te vernemen alvorens zij de laatste hand aan haar werk legge. In Hongarye is eene wezentlijke kunstschat ontdekt, namelijk een altaar, voorzien van schilderstukken van een der vermaardstc Duitsche schil ders ui! de 14dp eeuwvan Michiel Wohlgemuth, den leermeester van Albert Durer. Die schilderstukken bestaan uit 48 tafereelenwaarvan er 12, die het leven voorstellen van de II. Elisabeth van Hongarye, door dien meester zijn geschilderdde overige tafereelen schijnen door zijne leerlingen vervaardigd te zijn, waarschijnlijk naar teekeningen van de hand huns meesters. Beriglen uit Rusland maken melding van eenen zwaren brand, waar door de stad Morschansk in de asch is gelegd. Binnen twee dagen zijn 398 gebouwen afgebrandwaardoor meer dan 1000 huisgezinnen van hare bezittingen zijn beroofd. TURK YE. Het Journ. de Const, meldt dat te Prevesa en omstreken de aardbo dem reeds sedert eene maand in bestendige schudding was. Te Argyro Castro waren vele huizen door de aardschokken ingestort. Volgens berigt uit Jeddali zijn aldaar, op aanwijzing van den heer Emerat, 10 der aanzienlijkste kooplieden, benevens de kadi, in verzekerde bewaring genomen. In de Zwarte zee hebben hevige stormen gewoed. Het Oostenrijksche schip Federigomet granen beladenis bij Varna gezonken. De equipagie is door een ander vaartuig gered. Een Engelsch vaartuig heeft insgelijks schipbreuk geledende bemanning van dien bodem is evenwel ook gered. Men vreest, dat er nog meer rampen zullen hebben plaats gehad. 1» '8' A 89 9 - «8 JK K ItJTEHI De BURGEMEESTER van LEYDEN doel te weten, dat door den Ge meenteraad voor dit jaar uit zijn midden tot lid der vaste Commissie be last met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, ter vervulling der daarin ontstane vaca ture, is benoemd de heer Mr. Hendrik Petrcs Jacobcs Tollens; zoodat deze Commissie alsnu beslaat uit de Ueeren: Mc D. T1EBOEL SIEGENBEEKVoorzitter, Mr. N. OLIVIER en Mr. II. P. J. TOLLENS. En zal deze door plaatsing in de Lcydsnhe Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 25 November 1858. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Te Edam is door den kerkeraad der herv. gemeente tot predikant beroe pen ds. J. W. P. Feilh, te Heino. Wederom is tot het bouwen van eene tweede Prolestantsche kerk in de Haarlemmermeer bij den ondergeleekende met dankzegging ontvangen, van N. N. uit deze stad, eene bijdrage van honderd gulden. Leyden, 24 November 1858. A. RUTGERS van der LOEFF. A» VERTSiNTIËM Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER Vrouwe S. E. KNEPPELHOOT van STERRENBURGgeb. Drabbe. Leyden, 25 November 1858. Heden overleed alhier na eene kortstondige ziekteonze beminde Vader de Wel-Edele Heer ADR1AAN van BERGEN van der GRIJP, in den ouderdom van bijna vier en tachtig jaren. Uit aller Naam Leiden, 24 November 1858. E. J. v. BERGEN v. d, GRIJP. AKA t» IE SS EK-ftEUM PUOMOTIEN AAN DE LEYDSC1IE IIOOCESCIIOOL. Den 25sten November de heer J. P. Berdenis van Berlekommed. et art. obst. doet., te Middelburg, in de heelkunde, met Theses. Den 26stcn November de lieeren P. A. Matthes, van Zall-Bommel, en II. F. C. Engelbrecht, van het eiland Java, beide in de regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE ÜTRKCHTSCIIE HOOGESCHOOL. Den 24~te" November de heer J. F. Coolen, uit Berchem, in de regten, met Theses. K KRKSs IIE!: H s.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2