LEYDSCHE V**JÉ COURANT. •1858, MAANDAG 29 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en V> ijd:ig uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". '1 43. V v tt-f V> ,i£ \Ah£sï% 'j De Prijs der Courant is f 12 iti het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen lü Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad S*. SI. B i N N N NI L A NI D SC 1 i K KKKI(I f KNI LEV DEN 27 November. Eergisteren avond werd alhier aan de beminnaars van uiterlijke welspre kendheid ruimschoots de gelegenheid aangeboden om zich eenige genoege- lijkc oogenhlikken te verschaffen, door de bijwoning der werkzaamheden van de twee alhier gevestigde rederijkerskamers. De kamer Vondel bragl, met medewerking der vereeniging van musici uit het Lcydsch orchest, eene hulde aan hem naar wien zij zich genoemd heeft, door de opvoering van zijn beroemd treurspel Gysbrecht van Aemstel, zoo als het voor rederijkers is bewerkt door J. SI. E. Dcrcksen, voorafgegaan van een beurtzang, geti teld Vondels roemdoor genoemden heer vervaardigd, liet moet aan de kamer een slreelend genoegen hebben opgeleverd dat de stadsgehoorzaal waar de voordragt plaats had, door een belangstellend publiek geheel gevuld was en den edel achlb. heer burgemeester, die hel beschermheerschap dei- kamer welwillend op zich heeft genomen, in haar midden te zien. Trou wens, de werkzaamheden der kamer, in den afgeloopen zomer bijgewoond, gaven grond om te verwachten dat zij ook Gysbrecht van Aemstel op eene Vondel waardige wijze zou opvoeren, en niemand, gelooven wij, is in deze verwachting te leur gesteld. Slecst al de werkende ledende kwee ling (Gysbrechts zoor.) niet uitgezonderd, loonden dat zij hel karakter door hen voorgesteld goed hadden opgevat en niet onvoorbereid waren opgetre den. Wij zonden onreglvaardig zijn bier bij uilzondering namen te noemen. De fraaije muziek van het Leydseh orchest bragt er niet weinig toe bij om den indruk, door de uitvoering te weeg gebragt, te verhoogen. In de zaal der maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf de rederijkers kamer Tollens eene soire'e de'clamatoire (eene benaming die wij ongaarne door onze rederijkers gebruikt zien), met oogmerk om door de opbrengst daarvan de oprigting van een gedenkteeken op het graf van den volksdichter Tollens te bevorderen. Ook hier had zich een talrijk publiek verzameld, dat waarschijnlijk nog grooter zou geweest zijn indien niet de andere kamer ook op denzclfden avond werkzaam was geweest. Voor den aanvang der werkzaamheden zette de voorzitter in eene korte rede hel doel uiteen dat de kamer thans beoogde en deed daarbij uitkomen hoeveel aanspraak Tol lens op de dankbaarheid zijner landgenoolcn had, en hoe regtmatig de wcnsch was liet graf van hemwiens zangen door ieder van welken rang en stand ookdoor gegoeden en minder gegoedendoor jongen en ouden door geleerden en ongelcerdcn, verstaan en gewaardeerd worden, door een buitengewoon kentccken aangewezen te zien. De stukken die vervolgens werden voorgedragen waren gedeeltelijk aan de werken van Tollens, ge deeltelijk aan andere bekende vaderlandsche dichters ontleend, terwijl het geheel door de voordragt van het geliefde volkslied werd besloten. Ofschoon •wij de aanmerking niet mogen achterhouden, dal niet iedereen zijn stuk vast genoeg in het geheugen had, (eene aanmerking die men ons, ho pen wij, ten goede zal houden), eisclit toch de billijkheid te verklaren dat ook de leden dezer kamer loonden dat zij aanspraak hadden op de aanmoediging van hel publiek en de blijken van goedkeuring, ibans ont vangen, mogen hen aansporen om steeds, met ware liefde voor de kunst bezield, op den ingeslagen weg onbezweken voort te gaan. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 113 tot 157 personen. Onlangs werd gemeld, dat de hoofdcommissie lot de zaken der Israë liten in Nederland, zich tot den minister voor de zaken der hervormde en andere ceredienslen had gewend met het verzoek, dat onze regering eeui- gen slap bij het Pauselijk bewind moge doenten aanzien van de bekende zaak van den Israëliet Morlara te llologna. Wij vernemen thans, dat de gemelde minister heeft goedgevonden aan de hoofdcommissie te kennen te geven, dat het betreurenswaardig feit, waarop door de hoofdcommissie is gewezen, hij de regering een punt van onderzoek en overweging heeft uit gemaakt, en dat aan den Nederl. gezant te Home de last is opgedragen om op gepaste wijzemet inachtneming van den eerbied verschuldigd aan •de regten van elk onafhankelijk staatsbestuur, bij de Pauselijke regering den indruk kenbaar te maken dien het voorval bij de regering en liet volk van Nederland heeft te weeg gebragt. Woensdag namiddag had er nabij Delft een droevig ongeluk plaats. De knecht van J. Pijnacker te Delft, die met een wagen legen de Krom- heulsche heul bij Delfgouw wilde oprijdenhad het ongeluk dat een dei- paarden weigerde, zoodat de wagen achteruit ging. De vader van den knecht, die bij hem op den wagen zat, sprong er af, maar hij, die zulks insgelijks doen wilde, deed het te laat, zoodat de paarden en wagen in de .sloot op hem uedervielen. Ilij is zwaar gewond en men wanhoopt aan zijn behoud. Van den Kinderdijk schrijft men van 2G Nov. aan de N. R. C. Ik zag gisteren in den omtrek van p. m. een half uur, het volgende vreemde schouwspel: de Lek, bereden door ijsscbuit en sleden; de Noord bevaren door stoombooten en zeilschepen; hel vee grazende in de weilanden en boeren en boerinnen met sleden op schaatsen over de sloten rijdende, om de kocijcn te gaan melken. Een groot ongeluk heeft den 24 op het Zwarte Water tusschcn Has selt en Zwartsluis plaats gevonden. De dochter van den burgemeester van Wannepervcenhare dienstmaagd en een man, vermaakten zich met schaat senrijden op het nog niet zeer sterk ijs. Eensklaps zakten alle drie er door. Onmiddclijk stelden de aanwezigen krachtige pogingen in hel werk om hen te reddenhetwelk hun slechts met den man gelukte. De vrouwen schoten onder het ijs en verdwenen voor aller oog. Later heeft men de lijken terug gevondenwaarvan de hoofden door het ijs zigtbaar waren. Uit Ommen wordt gemeld, dat ten gevolge van het misbruik van ster ken drank, jl. Zondag avond, door eenige personen, die van een schaatsen- loerlje op de Dedemsvaart huiswaarts keerden, zoodanig gevochten moet zijn, dat c'e'n persoon, naar men verzekert, 4 doodelijke wonden met een mes in het aangezigt, en een ander eene zeer gevaarlijke snede boven het oog bekwam. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat de persoon van v. D., die reeds bekend heeft de brandstichting te hebben gepleegd, waarvan de gemeente Sleeuwijk den 1im dezer het tooneel was, in de gevangenis aldaar lijdt aan delirium tremens, en volslagen krankzinnig is. Eene commissie van genees kundigen is benoemd geworden, om over den zielstoestand van den lijder een naatiwkeurig verslag uil te brengen. Onlangs is gemeld dat te Helden (Limburg) op de woning van de wed. E.pCen vuurwapen met scherp geladen was gelost, zonder evenwel iemand te treffen. Men verneemt thans dat de dader is ontdekt, maar ook dat hij louter uit baldadigheid heeft gehandeld, zoodat er aan geen misdaad kan gedacht worden. Een Duitsch tijdschrift meldt het. volgende over de zelfontbranding van wol en katoen. Wij hadden, dus luidt het verhaal, onze wolkaarden des morgens gereinigd. Dc poetslappen waren, in plaats van ze als gewoonlijk te bergen, in een hoek bij elkander geworpen. De hoeveelheid cellier was zeer onbeduidend; maar omstreeks 2 uur des namiddags merkte men in de werkplaats eene sterke brandlucht op. Men deed nasporingen, en vond dat het hoopje poelslappen brandende was. Waarschijnlijk waren eenige han den vol wol, die men gebruikt had, om een weinig olie van de minste qnaliteit van de kaarden af te vegen, het eerst ontbrand. Het blijkt dus, dat men met slechte olie en geoliede wol niet te voorzigtig kan zijn. 's GRAVENI1AGE 27 November. Z. M. heeft aan den heer B. J. Posnoconsul-generaal der Verhevene Portc te Antwerpenvergunning verleend tot het dragen der onderschei- dingsleekenen van ridder der orde van Medjidié 5dc kl.hem door den Sultan van Turkye geschonken, en aan den lsten luitenant, jhr. K. W. de Koek, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, tot het dragen der versierselen van ridder lslc kl. der orde van den Witten Valk, hem dooi den hertog van Saxen-Weimaar geschonken. De minister van justitie zal op üingsdag aanst. geen gehoor verleenen. In 1859 zal alhier worden gehouden eene tentoonstelling van kunst werken van levende meesters, die geopend zal zijn van Maandag 23 Mei tot Zaturdag 2 Julij 1859. De tijd van inzending is van Maandag 25 April tot Zaturdag 7 Mei 1859. Ticeetie Manter tier Statcn-Genenaai. Zitting ran Vrijdag 2G IVotember. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over de staatsbegroo- ting voor 1859. Hoofdstuk 11 (liooge collegiën en kabinet des konings) waarvan liet eindcijfer, ten gevolge van eene daarin gebragie wijziging, is gesteld op 559.041, is zonder beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. Hoofdst. Ill (builen!, zaken) gaf aanleiding om verschillende punten ter sprake te brengenzoo als de aftapping van het water op de Zuidwillemsvaart en de Maas, de heffing der lollen op den Rijn in verband met het bouwen van eene vaste brug te Keulen, de wenschelijkhcid der opheffing van den Stadetol, dc handelsbetrekking met China, de zaak van Serawak op Borneo, enz. De ministers van builen), zaken en koloniën hebben de onderscheidene sprekers beantwoordwaarop de algemeene be raadslagingen werden gesloten. De behandeling der artikelen werd tol de volgende zitting uitgesteld. Onder dc dezer dagen bij de kamer ingekomen adressen is er een van pannen- en steenfabriekanten in Rijnland, houdende bedenkingen tegen dc I voorgedragene herziening der regten op gebakken steen en dakpannen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1